Dalej od Buenos

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
Ag2S

O czym jest ta książka? Przenocujemy pod skalną ścianą, zmokniemy, będziemy pływać pośród jaskiń, poobserwujemy cielący się lodowiec, zdobędziemy wulkan, posiedzimy w oazie, odbędziemy liczne trekkingi, pooddychamy oceaniczną bryzą, przetrwamy indiański karnawał, kupimy dynamit i… doznamy wielu innych wrażeń! Będzie sporo o cenach, o obyczajach na argentyńskich campingach, o tym, jak jeździć...

O czym jest ta książka?
Będzie sporo o cenach, o obyczajach na argentyńskich campingach, o tym, jak jeździć autobusem po Buenos, aby nie zginąć. Słowem, część z Państwa może tę książkę potraktować jako przewodnik dla wędrujących z plecakiem i namiotem, część zaś – jako wesołą komedyjkę spisaną z wędrówki przez Amerykę Łacińską.

źródło opisu: Wydawnictwo Bernardinum, 2011

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

Ameryka Łacińska z humorem. Lub z przymrużeniem oka. Jak kto woli. Tak mógłbym opisać swoje wrażenia po zakończeniu lektury tej książki. Książki, w której jest mnóstwo celnych spostrzeżeń kulturowych, sporo ciekawych opisów otoczenia tego ogólnie znanego lub całkiem nieznanego dla większości czytelników. A dodatkowo specyficzny dystans autora co do własnej osoby powoduje, iż czyta się całkiem nieźle - "powinienem zrobić to tak ale zrobiłem inaczej i teraz mam kłopoty (no cóż, wygłupiłem się), ale nie ma problemu, sam sobie jestem winien". Uśmiech na twarzy wywołują również perypetie (rozmowy) z napotkanymi latynoskimi pięknościami, przeprawy z celnikami i pogranicznikami.
Tempo książki jest generalnie szybkie, z jednym momentem zwolnienia - w górach Patagonii. No ale to są góry i tam śpieszyć się nie ma po co. Książka jest wciągająca, można ją pochłonąć w ciągu jednego dnia (u mnie tak wyszło). Mamy tu takie inne spojrzenie na Amerykę Łacińską i życie jej mieszkańców –...

deana | 2015-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 listopada 2015

Pakować plecak i w drogę. Ruszamy na szlak dalej od Buenos. Pamiętajcie o ciepłych skarpetkach, kurtce z kapturem, kapeluszu a przede wszystkim zabierzcie dobry humor, pragnienie przygody i duuużo cierpliwości. Przed nami bowiem Argentyna, Chile i Boliwia.

Przewodnika mamy dobrego, wytrwałego i potrafiącego zaciekawić nawet obszarem pustki. A jakie robi zdjęcia!! To Stefan Czerniecki - ,,kartograf, rozgadany wielbiciel yerby i komedii Szekspira." Wyruszył wraz z przyjaciółką Moniką na wędrówkę po Ameryce Południowej. Tłukł się autobusami, nocował w podrzędnych hostelach i na kempingach, przeprawiał się przez rzeki,wspinał i mierzył się z kleszczami i meszkami, podziwiał najpiękniejszą górę świata oraz park skalny, zetknął się z mentalnością latino, bawił się na fieści, jadł, pił, zwiedzał i podziwiał krajobrazy. Jeszcze Wam mało?

Można wymieniać i wymieniać o tym jest dokładnie ta książka. Ale po co? Po co kolejny raz mam opowiadać o podróży Czernieckiego skoro on robi to...

karus96 | 2011-12-25

Każdy z nas, choćby i podświadomie, marzy o podróżach. Nawet domatorzy, który wolą spędzać czas w otoczeniu czterech ścian, to potwierdzą. Podróże dają nam możliwość poznawania świata, odkrywania coraz to ciekawszych i piękniejszych miejsc. Dzięki nim przeżyjemy wiele przygód, poznamy wiele innych kultur, a także liźniemy obcych języków. Dzięki serii 'Poznaj Świat' wydawanej pod czujnym okiem Wojciecha Cejrowskiego, dane nam jest wyruszyć w podróż, nie ruszając się z domu. Zaciekawiona ową serią postanowiłam sięgnąć po którąś z książek. Wybór padł na 'Dalej od Buenos' autorstwa Stefana Czernieckiego.

Przenocujemy pod skalną ścianą, zmokniemy, będziemy pływać pośród jaskiń, poobserwujemy cielący się lodowiec, zdobędziemy wulkan, posiedzimy w oazie, odbędziemy liczne trekkingi, pooddychamy oceaniczną bryzą, przetrwamy indiański karnawał, kupimy dynamit i… doznamy wielu innych wrażeń! Będzie sporo o cenach, o obyczajach na argentyńskich campingach, o tym, jak jeździć autobusem po...

brasilka2 | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Ameryka Pd.
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Jak na książkę podróżniczą to mocno przeciętna.
Autor zaczyna z werwą, po wylądowaniu w Buenos Aires, potem jedzie zwiedzać Argentynę, Chile i Boliwię - nawet poczułam z nim porozumienie dusz, jak opisywał spełnienie swojego marzenia w postaci podróży.
A potem jakby się wypalił albo ochota na pisanie przeszła. Już zupełnie niewybaczalne jest potraktowanie wodospadów Iguacu na 2 stronach pobieżnego opisu. No i nie napisał o całej swojej wyprawie, wspomina tylko że był m.in. w Misiones, a to by mnie akurat interesowało.
Taka na pół gwizdka ta książka.

Od dłuższego czasu jestem zafascynowany serią książek "Biblioteka Poznaj Świat”, która powstaje pod czułym okiem Wojciecha Cejrowskiego. Są to książki wyłącznie Polskich autorów (wyjątek stanowi Kevin M. Connelly) mamy tu okazje przeczytać o tradycjach polskich podróżników (Halik, Fiedler) o Polakach którzy eksploracją zajmują się zawodowo (Pałkiewicz, Cejrowski) i oczywiście debiutantów (Choszcz). Ta seria pokazuje, że Polacy też umieją pisać z werwą i humorem, tak by wciągnąć czytelnika w tak odległe nam krainy. A dodatkowym atutem są zdjęcia wykonane przez autorów książek.

Wiec jak tylko na początku maja br. dowiedziałem się, że na warszawskich targach książki będzie stoisko Bernardinum (wydawca serii BPŚ) od razu postanowiłem zobaczyć, jakich autorów zaprosiło wydawnictwo. Ku mojemu zdziwieniu z autorów będących na targach znałem tylko dwoje W. Cejrowskiego i E. Dzikowska. Nazwiska takie jak Czarniecki i Connelly nic mi nie mówiły. Niestety na targi w tym roku miałem...

michnar3 | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, 6-7, 2015
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Książka była naprawdę niezła. Autor z humorem opisywał swoje przygody w Amerycr Południowej. Dowiedziałem się mnóstwo ciekawych rzeczy o Argentynie, Chile czy też Boliwii. Jedyne co mogę zarzucić to zdjęcia, ktoŕe owszem były, ale często przedstawiały zupełnie inne rzeczy jak te, ktore autor opisywał w swojej książce

Krzysiek W | 2013-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Szybko i przyjemnie się czyta książkę Czernieckiego. Zawiera ona opis podróży autora przez Argentynę, Chile i Boliwię, nie są to co prawda może tak ekstremalne wyprawy jak np. W. Cejrowskiego bo autor powyższej książki poruszał się głównie po miastach i miasteczkach, a także parkach narodowych w wymienionych krajach ale i tak bez przygód się nie obyło więc nie można powiedzieć żeby z "Dalej od Buenos" wiało nudą. Ciekawe anegdoty i opisy południowoamerykańskiej przyrody sprawiają że można choć trochę "liznąć" latynoskiej mentalności i poczuć klimat tego egzotycznego dla nas zakątka świata. A ponadto, podobnie jak inne książki z tej serii, również i ta została przepięknie wydana, wiele doskonałej jakości zdjęć sprawia że pozycja jest też ucztą dla oczu, nie tylko wyobraźni.

qqrczak | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Stefan Czerniecki zabiera nas ze sobą w podróż po Argentynie, Chile i Boliwii. Zabiera dosłownie, bo książka opisuje dokładnie gdzie Autor był, co widział czy też jak wyglądało samo przemieszczanie się po Ameryce Południowej. W książce znajdziemy też informacje odnośnie campingów, które wybrać, cen tak za campingi jak i busy czy tzw. życie, co właściwie jest cechą charakterystyczną dla przewodników a mniej książek podróżniczych. Na szczęście nie ma tego dużo i nie odrywa od samej przygody jaką przeżywamy razem z Autorem. Dlaczego na szczęście? Bo za dużo tego typu informacji w tego rodzaju książkach powoduje, że odrywamy się od głównego wątku. Generalnie książkę mogę polecić.

Jusi | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Książka genialna. Lekka, zabawna, porywająca. Dawno nie spotkałam autora, który pisałby codziennym, prostym językiem w sposób taki, że czytelnik ma wrażenie, że czyta opowiadanie znajomego. Autor ma do siebie duży dystans i pomimo tego, że jest to relacja z jego podróży to nie skupia się na sobie ale chłonie i przekazuje nam wszystko to co jest wokół niego. Nie sądzę, żebym ja będą w Boliwii i Argentynie dostrzegła to co spostrzegł autor. Książka przeczytana w jedną niedzielę na hamaku. Czekam z niecierpliwością na dalsze książki autora.

Przemek | 2013-02-10
Przeczytana: 17 czerwca 2017

2013-02-10, przed wyjazdem w miejsca o których pisze Pan Stefan:
Książkę czyta się znakomicie. Widać że dla autora była to podróż życia, bardzo interesująca dla czytelników. Do tego znakomite zdjęcia co powoduje że ta książka jest ważną pozycją dla tych co chcą jechać lub byli w Ameryce Południowej.

2017-06-17, po powrocie z długiego wyjazdu, w tym 7 miesięcy w Peru, Boliwii, Chile i Argentynie
Zupełnie inna perspektywa patrzenia na sprawy. Ocena spada z 9 do 7 gwiazdek. Sposób podróżowania ma jednak olbrzymi wpływ na odbiór tego co się doświadcza - ciekawym połączeniem jest samochód oraz lokalny transport. Sam lokalny transport mocno ogranicza. Dużo spraw tylko wzmiankowanych a nierozwiniętych, choć warto by je szerzej potraktować. Zdjęcia interesujące ale często z innych miejsc niż opisywane i bez jakichkolwiek podpisów.