Kuba. Daleka, piękna wyspa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kuba, Hawana

Jestem jak muszla, którą dawno wyłowiono z morza, a ona wciąż szumi. Jakaś cząstka mojego ja pozostała na zawsze wśród tamtejszej sawanny, kołyssanych morską bryzą gajów palmowych, zanurzona w ciepłym oceanie.Agnieszka Buda Rodrigud

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2006

źródło okładki: Własne

Madi | 2014-02-17
Przeczytana: kwiecień 2012

Bardzo fajna i zabawna powieść,napisana w prosty sposób-dużo można dowiedzieć się na temat Kuby,jej realiów( a najciekawsze jest to ,że podobnie było w Polsce).
Tak mnie wciągnęła ta książka,że pojechałam na Kubę,a po powrocie przeczytałam ją jeszcze raz.
Zakochana jestem zarówno w Kubie jak i w książce-szczerze POLECAM!

"Kuba - wyspa jak wulkan gorąca" brzmią słowa popularnej niegdyś piosenki. Zapewne taki obraz pięknego ale zaniedbanego wyspiarskiego państwa autorka Agnieszka Buda-Rodriquez chciała czytelnikom przedstawić. Jej książka nie jest przewodnikiem, daleko jej także do reportażu choć zawiera elementy obu wymienionych przeze mnie gatunków. Ta dość pokaźnych rozmiarów pozycja to nic innego jak zapis osobistych doświadczeń i wspomnień autorki, dla której Kuba na jakieś 20 lat stała się domem.

Z szarej rzeczywistości PRL-u na egzotyczną wyspę pani Agnieszka trafiła dzięki małżeństwu z Kubańczykiem, który przebywał w Polsce na wymianie studenckiej. Brak znajomości języka hiszpańskiego był dla niej przeszkodą ale tylko początkowo, bowiem po jakimś czasie z powodzeniem znalazła pracę w Ministerstwie Cukrownictwa jako tłumaczka. Dzięki temu stanowisku niejednokrotnie była członkiem korpusu dyplomatycznego wysoko postawionych gości z Polski (wówczas zaprzyjaźnionego państwa socjalistycznego)...

Eljot | 2015-02-15
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 14 lutego 2015

Nie do końca zaliczyłabym ją do książek podróżniczych. To są raczej wspomnienia z lat kiedy Pani Agnieszka mieszkała na Kubie. Przybliża nam swoje zżycie, opowiada o rodzinie, pracy. Wspomina również trochę o krajach, które odwiedzała w ramach delegacji. Tak więc jest to dla mnie raczej autobiografia aniżeli książka podróżnicza.
"Kuba. Daleka, piękna wyspa" to również ksiązka, która porusza temat polityki i aktualnie panującego ustroju. Opisuje kraj Fidela Castro bardzo wnikliwie, ale zawsze z wielką miłością. Niestety przewijają się w niej również takie pojęcia jak bieda, ciągła walka o byt, żywność na kartki. Coś Wam to przypomina?
Komunizm w każdym państwie jest taki sam. Obłudny, okrutny, skąpy, nie szanujący zwykłych obywateli. Za komuny ten miał dobrze, co kombinował, albo zajmował wysokie stanowisko, które pozwalało mu...kombinować. Za łapówki żyło się jak król. Co zupełnie przeczy teorii komunizmu. Każdy powinien być traktowany tak samo. Nie ma różnic klasowych. Nie ma...

mandżuria | 2010-12-14

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam czytać książki z akcją toczącą się w miejscach, które chciałabym zobaczyć. Ciągnie mnie przede wszystkim do wszystkiego, co leży na wschód od mojego kraju (choć nie tylko, oczywiście). Czasem jednak lubię zrobić sobie przerwę od beletrystyki i poczytać reportaż lub wspomnienia o tych fragmentach świata, które szczególnie mnie interesują. Bywa jednak, że natykam się na książki traktujące o krajach i regionach, o których wiem bardzo mało, bo nigdy nie leżały w kręgu moich największych zainteresowań. Takim miejscem jest Kuba. Oczywiście, znam jej podstawową historię, tę dawną i współczesną, dramatyczne losy wielu jej mieszkańców i zdjęcia olśniewających plaż i miasteczek rozsianych po wyspie. Szczegóły natomiast – nie bardzo. Z ciekawością więc sięgnęłam po książkę Agnieszki Budy-Rodriguez pt. „Kuba – daleka piękna wyspa”. Nie jest to wprawdzie reportaż, a bardzo subiektywne (jakżeby inaczej!) wspomnienia z pobytu autorki na Kubie. Pani Buda-Rodriguez...

malakaja | 2015-02-12
Na półkach: Reportaże, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2015

Książka jest dobra w tych momentach, w których autorska nie próbuje się silić na poetycki język i opisywanie ogromnych uczuć, które dla mnie po prostu były niezjadliwe. Tak naprawdę jest to opowieść o życiu "wyższych sfer" na komunistycznej Kubie, o tym jak należy się w życiu ustawić i że nic się nie załatwi bez znajomości. Z jednej strony rozumiem- taki system, takie były czasy, jednak kiedy czytałam o jej porcelanach, futrach, bankietach rodził się we mnie bunt. Po jednej i drugiej stronie oceanu ludzie ginęli przez komunizm, walczyli z nim, tracili rodzinę, dach nad głową, pracę, a dla autorki największą tragedią było to, że zamiast łady ma malucha...

qqrczak | 2015-11-03
Przeczytana: 27 października 2015

Mam mieszane odczucia. Po pierwsze to nie jest typowa książka podróżnicza a raczej wspomnienia autorki z wieloletniego pobytu na Kubie. Po drugie zbyt dużo jest opisów relacji rodzinnych i towarzyskich, sporo imion i nazwisko osób które występują w książce raz, co w mojej ocenie jest zbędne i czyni przekaz nieczytelnym. Widać, że autorka darzy Kubę wielkim uczuciem i czytelnik czuje tą tęsknotę ale czasami książka się dłużyła i była nudnawa. Oczywiście można poznać życie codzienne mieszkańców wyspy, ich problemy i sposoby radzenia sobie z nimi a przede wszystkim poznajemy to co Fidel Castro zrobił z tą piękną wyspą. Cóż komunizm jest wszędzie taki sam, czyli niszczy kraj. Generalnie ta pozycja nie trafia do końca do mnie, za mało Kuby a za dużo autorki.

Lara | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Jedna z najlepszych książek, jaką miałam okazję przeczytać w życiu. Celowo piszę miałam okazję, ponieważ trafiłam na nią przypadkiem przeszukując półki biblioteki. Polecam każdemu, kto szuka informacji zwłaszcza o zwyczajach i obyczajowości Kubańczyków.
Czyta się bardzo szybko, opowiadania są zróżnicowane - od krótkich wesołych wspomnień po opisy bezsilności podczas rabunku majątku przez reżim.

PrzyAromacieKawy | 2010-10-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Kuba - moje marzenie! Polecam tę książkę wszystkim, którzy mają taki sam pogląd na ten kraj, co ja:) Mje marzenie!

Odyseja | 2016-04-27

Piękna i smutna, prawdziwa, kolorowa w swojej rozmaitości. Mam nadzieję,że zdążę ją odwiedzić zanim się zmieni w "inną". Polecam

lilianar | 2015-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Raczej wspomnienia autorki, trochę mało o samej wyspie.