W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu)

Okładka książki W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu) Jarek Sępek
Okładka książki W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu)
Jarek Sępek Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Bieguny literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bieguny
Carta Blanca
2010-01-01
2010-01-01
podróże humor

Okładka książki Pojechane podróże. Szalone wyprawy Trzech Żywiołów Dominik Bac, Claudia Cardenas, Ryszard Czajkowski, Anna Czerwińska, Piotr Ganczarski, Katarzyna Gembalik, Mikołaj Golachowski, Tomasz Grzywaczewski, Mikołaj Książek, Jarosław Kuźniar, Robert "Robb" Maciąg, Andrzej Mazurkiewicz, Katarzyna Mazurkiewicz, Marcin Obałek, Marta Owczarek, Jarek Sępek, Bartek Skowroński, Jacek Szymczak, Marek Tomalik, Piotr Trybalski, Arek Ziemba
Pojechane podr... Dominik Bac, Claudi...

W zasadzie reportaż, chociaż ma już charakter historyczny. Na wzór Fileasa Fogga, bohatera powieści Juliusza Verne’a polski dziennikarz założył się, że w ciągu 80 dni zdobędzie nagrane próbki 80 języków … nie ruszając się z Londynu. Książka opisuje jak do tego dążył, z kim się spotykał i o jakie języki chodziło. Przy okazji autor przekazuje sporo ciekawostek na temat miasta a także nawiązuje do swojego literackiego pierwowzoru, który chociaż zapewne posiadał większe środki, lecz znacznie mniejsze możliwości techniczne potrzebne do wykonania swojego zadania.
Czy mu się udało? Warto przeczytać. Moim zdaniem takie zadanie powinno być utrudnione poprzez eliminację pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych, handlowych i korespondentów prasowych. Nie są imigrantami, nie płacą za swój pobyt i nie zawsze są w danym mieście lub państwie z wyboru.
Jest to także ciekawy zapis momentu historycznego, z czasu krótko przez brexitem. Wielka Brytania nie obarcza jeszcze winą za swoją sytuację Unii Europejskiej i emigrantów z niej. Londyn jest przedstawiony jako modelowe wielokulturowe miasto bez jakiejkolwiek wzmianki, że to tylko największa spośród kilkudziesięciu takich plam w UK w morzu raczej biernej niechęci.
Książkę zamyka spis języków i osób, od których autor pobrał próbki. Ostatnia pozycja należy do przedstawiciela języka angielskiego, którym jest … Michael Pallin, jeden z członków grupy Monty Pythona.

"W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdzając z Londynu)" autorstwa Jarka Sępka to próba udowodnienia wielokulturowości Londynu. Autor, chcąc tak jak Fileas Fogg przemierzyć świat w 80 dni, wybiera do tego nieco krótszą drogę. Za cel obiera sobie Londyn, w którym przez 80 dni szuka i nagrywa ludzi z całej kuli ziemskiej. Książka została wydana prawie dziesięć lat temu, jednak od tego czasu niewiele zmieniło się w kwestii różnorodności ludzi mieszkających w stolicy Anglii. Autor w czasie swojej wędrówki zapoznaje czytelnika z historią Anglii oraz z genezą jej powstania. Porusza również problem emigracji Polaków do tego kraju. Z każdym kolejnym napotkanym językiem poznajemy część historii jego kraju. Jarek Sępek założył się, że w 80 dni znajdzie w Londynie ludzi mówiących 80 różnymi językami. Przeczytaj książkę a dowiesz się czy zakład wygrał!

Mój instagram: my.books.shelf

Zamysł książki jest super, ale wykonanie już mniej. Panuje duży bałagan: tu wspomnienie o kimś, kto nagrał próbkę języka, za chwilę trzy zdania o jakimś wydarzeniu z historii Londynu, po czym przechodzimy do napomknięcia o którymś ze spotkanych przez autora obcokrajowców mieszkających w Londynie... Można przeczytać, ale nie żeby koniecznie.

Lekkie, chwilami irytujace ("choc nagral mi eypowiedz w Finnish, dla mnie to jeszcze nie byl finisz", takich perelek jest wiecej). To, co dalo mi do myslenia po lekturze to ten fragment "Wieloetnicznosc to model spolecznu, w ktorym ludzie wygladaja roznie, ale zachowuja sie podobnie, w odroznieniu do wielokulturowosci, w ktorej wszyscy zachowuja sie i wygladaja inaczej (...) Melting pot, czyli tygiel, w ktorym wszyscy asymiluja sie z jedna, naczelna kultura, jest jedyna metoda, jaka moze sie sprawdzic"

Przy okazji mojego szybkiego weekendowego wypadu do stolicy Zjednoczonego Królestwa do rąk wpadła mi ta pozycja.Tytuł bardzo interesujący i intrygujący, pomysł fantastyczny początek extra ale później już ciut słabiej :(
Rozumiem "walkę z czasem" jak w pierwowzorze ale latanie po ambasadach i konsulatach to takie pójście na łatwiznę można było więcej wycisnąć. Reszta bardzo fajna dużo, bardzo dużo ciekawych informacji o samym mieście, jego historii, ludziach ich troskach. Pełna mozaika na wielu płaszczyznach taki właśnie był i jest Londyn za co uwielbiam to miasto!
Z lektury tej pozycji wyniosłem dużą wiedzę podaną w bardzo przystępny sposób i za to dziękuję autorowi. Pomysł wyśmienity, realizacja ciut słabiej żeby było idealnie.

Temat (wielokulturowość Londynu) świetny, wykonanie - mocno takie sobie. Książka jest niespójna, przegadana, ze słabym wyczuciem puenty w poszczególnych historiach, z dość szkolnym humorem. Zmarnowany potencjał.

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Czasami lekko naciągany bieg wydarzeń.

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Czasami lekko naciągany bieg wydarzeń.

Książka bardzo przeciętna, urywana akcja, chociaż niektóre historie rzeczywiście ciekawe

,,Japończycy nie wymawiają "r"". tak. dlatego Hiroshima, Murakami i tempura to słowa na wskroś niejapońskie.
poza tym lektura całkiem przyjemna, z tych ,,pociągowych".

poza tym lektura całkiem przyjemna, z tych ,,pociągowych".

Niektórych momentów wolałbym nie przeczytać, ale ogólnie polecam. Zachęcił do odwiedzenia tej multi-kulti metropolii? Oczywiście, że tak.

• Podróżnicze
  • Europa
  • Podróże

Dodaj cytat z książki W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu)