Jak Cię zabić, kochanie?

Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia

Trzydziestoletnia Kasia ma szansę odziedziczyć ogromny spadek. Jest tylko jeden warunek - musi wysłać na tamten świat niekochanego przez siebie męża. Jak się jednak okaże, nie dość, że jest to piekielnie trudne zadanie, to i ona sama szybko zamieni się z myśliwego w ściganą zwierzynę. Rozpoczyna się komedia omyłek, w której każdy może przez przypadek stać się i ofiarą, i mordercą...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 230

Mieszanka bardzo wybuchowa

Alek Rogoziński powraca z nową powieścią. Na chwilę postanowił odpocząć od Joanny i Betty, znanych z „Ukochanego z piekła rodem” i „Morderstwa na Korfu”. Tym razem akcja nowej książki „Jak Cię zabić, kochanie” dzieje się w Warszawie i (przez chwilę) w Los Angeles, a głównymi bohaterami są Kasia i Darek Donkowie oraz... pokaźny spadek.

Małżeństwo Kasi i Darka przechodzi poważny kryzys. Oboje dostrzegają w sobie więcej wad, niż zalet, denerwują ich drobiazgi, na które wcześniej nie zwracali uwagi. Kasia nudzi się w domu, kiedy Darek próbuje używać życia w swojej firmie. Robi to na tyle nieudolnie, że sprowadza na siebie niezłe kłopoty. Do tego wszystkiego Kasia ma szansę na odziedziczenie niezłego majątku po bogobojnej krewnej z Ameryki, ale musi spełnić przynajmniej jeden z dwóch warunków. Nie zagłębiając się w fabułę, żeby nie zepsuć przyjemności z czytania, napiszę jedynie, że aby otrzymać fortunę, Kasia musi zabić męża. Czas ucieka, a żaden z jej pomysłów nie daje się zrealizować. Co gorsze, Darek wpada na podobny pomysł, a pewien ksiądz z Los Angeles też ma chrapkę na majątek swojej zmarłej parafianki. Do Warszawy przylatuje jego siostrzeniec i dwie bardziej wybuchowe, niż święte siostry zakonne. I jak to w książkach Alka Rogozińskiego bywa, w zawiłą i szaloną intrygę wpadają kolejne postaci, aż robi się z tego wszystkiego mieszanka bardzo wybuchowa. Napiszę nawet, że bardzo!

„Jak Cię zabić, kochanie” to zupełnie nowi bohaterowie, skomplikowana sprawa kryminalna, ale ten sam, charakterystyczny styl: lekki, zabawny i odrobinę ironiczny. Alek Rogoziński zapełnia świat swojej powieści postaciami, które są komiczne nie tylko z założenia, ale także dzięki uwikłaniu ich w nieprawdopodobne, choć w sumie możliwe sytuacje. Gdyby nie pomysłowość babci Kasi, młoda kobieta pewnie nie miałaby szans uczestniczyć w zdarzeniach, które zmienią diametralnie jej życie. Autor, jak zwykle, traktuje swoich bohaterów z sympatią i pobłażliwością, kreując rzeczywistość przyjazną zarówno im, jak i czytelnikom. Nie sposób traktować wydarzeń w książce zbyt serio, wszak to kryminał komediowy, w którym wszystko może się zdarzyć. Zabawne pomyłki, liczne qui pro quo wprowadzają do fabuły zamieszanie, dzięki czemu nie tylko głośno się śmiejemy przy lekturze, ale również zachodzimy w głowę - co, jak i dlaczego? I te świetne postaci, że wspomnę tylko dwie zakonnice, które skradły moje czytelnicze serce oraz Basieńka - mistrzyni dżemów i marmolad.

Warto zwrócić uwagę, że w „Jak Cię zabić, kochanie” autor mocniej wyeksponował wątek kryminalny i używa odrobinę mocniejszego języka. Warstwa obyczajowa jest jednak obecna w powieści i to ona pełna jest smaczków - odwołań do programów telewizyjnych, rodzimych gwiazd estrad wszelakich, może nawet polityki. Mnie tym razem zachwycił niewielki fragment o Beacie Kozidrak, nie przegapcie go w czasie lektury. Zresztą autor co i raz puszcza do czytelnika perskie oko, więc gwarantuję, że zabawa jest przednia.

Przy okazji recenzji poprzednich powieści Alka Rogozińskiego skusiłem się na porównanie jego pisarstwa do twórczości Agathy Christie i Joanny Chmielewskiej (ale z czasów „Lesia” i „Wszyscy jesteśmy podejrzani”). Dziś mogę spokojnie napisać, że autor najnowszą książką ugruntował swój własny, rozpoznawalny styl i przypisany mu tytuł „Księcia komedii kryminalnej” nie był bynajmniej na wyrost.

W nowej powieści „Jak Cię zabić, kochani” czytelnicy znajdą to wszystko, za co pokochali styl autora. Wyrazistych i zabawnych bohaterów, pędzącą akcję, świetnie napisane dialogi, w których nie brakuje złośliwych przytyków do rodzimej kultury masowej i celnych spostrzeżeń na temat polskiej rzeczywistości. Lekki styl narracji sprawia, że historię odrobinę nierozgarniętych bohaterów powieści pochłania się szybko, żałując, że koniec zbliża się nieubłaganie. Zabawna, lekka, ale i inteligentna lektura, która gwarantuje natychmiastową poprawę nastroju.

Tomasz Radochońki

Opinie czytelników (1974)
awiola | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

"Mordowanie wcale nie jest takie proste, jak można by było przypuszczać".

Określenie "książę komedii kryminalnej", jakim został okrzyknięty Alek Rogoziński, budzi moje mieszane uczucia, aczkolwiek nie zaprzeczę, że autor swoim charakterystycznym, komediowym stylem, coraz bardziej umacnia swoją pozycję na naszej rodzimej scenie literackiej. Doczekaliśmy się zatem królowej polskiego kryminału, księcia komedii kryminalnej i przede wszystkim dobrego kryminału, czy to klasycznego, czy też komediowego, co z pewnością udowadnia książka "Jak cię zabić, kochanie?".

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party, jego osoba często gości w takich programach jak "Na Tapecie" czy "Magiel towarzyski". Kocha muzykę Madonny, jego pasją są kryminały, marzy o podróży dookoła świata i...

zaczytana | 2016-06-26

No i co z tego, że fabuła nie jest oszałamiająco błyskotliwa, że nagromadzenie szczęśliwych i nieszczęśliwych zbiegów okoliczności może przyprawić o zawrót głowy, że nawet sam temat -chęć pozbycia się partnera w cealu osiągnięcia profitów majątkowych- jest już oklepany, przynajmniej w literaturze tego gatunku? To nie ma najmniejszego znaczenia w obliczu tego, jak smakowicie zostało to opakowane przez autora. Styl, język - a zwłaszcza krótkie, "szybkie" dialogi i celne skojarzenia oraz inteligentny humor pana Alka polubiłam tak bardzo, że mogłaby jeść go łyżkami. Pycha! Mniam!

ardnaskela | 2017-03-10

Książka mnie nie porwała. Jedna z tych, którą się zapomina po przeczytaniu ostatniej strony. Do Autora nie powrócę.

WampirkaJustynka | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Całkiem dobrze mi się czytało. Nawet kilka razy nieźle się uśmiałam. Jednak to nie jest to co np. Natalii 5 nie mniej lekko i przyjemnie się czyta. Mimo, że jest to trochę misz-masz. No i mamy happy end. Być może skuszę się na inne książki tego autora. A puki co tę serdecznie polecam.

jamczyk | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Współczesne, polskie realia, spadek,małżeństwo i błyskawiczna akcja w komedii pomyłek z kryminalnym zacięciem. Dobra lektura na wakacje.

Nina | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 28 lipca 2016

Wielki mam problem z oceną tej książki. Kryminałem bym jej nie nazwała, komedią omyłek może tak. Tyle tylko, że z tą komedią też mam problem. Komedia jest dobra ale jej nadmiar może budzić uczucie niestrawności. Na początku może i było fajnie ale im dalej w las, tym mniej śmieszniej. Ale to tylko moja subiektywna opinia, proszę się nią nie sugerować :)

„W życiu nigdy nie można mieć wszystkiego, o czym człowiek marzy...”

Trzydziestoletnia Kasia ma szansę odziedziczyć ogromny majątek. Ale żeby tak się stało, musi najpierw pozbyć się swojego męża. Czyli mówiąc prościej, małżonek musi umrzeć. Ostatnio między nią, a jej mężem Darkiem nie układa się zbyt dobrze, dlatego kobieta nie ma żadnych skrupułów i zaczyna planować morderstwo. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Sprawy się komplikują gdy Kasia dostrzega, że również na jej życie ktoś czyha. Wychodzi na to, że chętnych na spadek jest kilku. Rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem. Jaki będzie finał tej historii? Kto zginie, a kto odziedziczy fortunę?

Jakiś czas temu Alek Rogoziński został nazwany księcia komedii kryminalnych. Po przeczytaniu jego trzech książek, mogę śmiało powiedzieć, że ten tytuł jak najbardziej mu się należy. Tym razem autor wraca z kolejną wyśmienitą powieścią, w której poznajemy losy całkiem nowych bohaterów. Joanna i...

Happy Reader | 2017-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2017

Kryminał Alka Rogozińskiego „ Jak Cię zabić, kochanie?” to znakomita komedia omyłek.
Kasia może otrzymać spadek po bajecznie bogatej babci z Ameryki. Jest jedna pewien warunek do spełnienia: musi zabić swojego męża. Kasia szybko uświadamia sobie, że mordowanie wcale nie jest takie proste, jak można by było przypuszczać. Zwłaszcza, że mąż również chce się jej pozbyć. A na spadek czyhają też inne osoby…
Powieść czyta się z przyjemnością. To połączenie interesującej, sensacyjnej intrygi z niesamowitym poczuciem humoru. Książka gwarantuje spontaniczne wybuchy śmiechu, a takie postaci jak fałszywe zakonnice, Złocisty Tygrys czy Basieńka na długo pozostają w pamięci!

Agacha | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 lutego 2017

Lekka i zabawna książka, w której wybrakowany trup ściele się gęsto. Mimo wielu groźnych sytuacji, niespodziewanych zwrotów akcji i tuzina bandziorów (także w habitach), wszystko kończy się nadspodziewanie dobrze. Na długie wieczory lektura w sam raz.

Alex Ritter | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

"Jak Cię zabić, kochanie?" to przyjemna lektura na jesienne wieczory. Dla mnie to bardziej komedia pomyłek niż kryminał. Naprawdę kilka razy się uśmiałam.
Donkowie, to małżeństwo, które przeżywa kryzys, jeżeli uda im się spłodzić potomka mają dostać ogromny spadek. Jednak na to się nie zanosi. Dlatego Kasia, jak i Darek postanawiają się nawzajem pozabijać. Zresztą z dość marnym efektem. W ich pułapki wpadają inni ludzie. Tym samym sprowadzają na siebie jeszcze większe kłopoty i już nie tylko oni sami na siebie polują.

zobacz kolejne z 1964
Alek Rogoziński poleca na wakacje

Dzisiaj pięć zakurzonych książek na wakacje poleca Alek Rogoziński, autor bestsellerowej komedii kryminalnej „Jak Cię zabić, kochanie?” Alek z wykształcenia jest filologiem, z zawodu dziennikarzem, z pasji pisarzem kryminałów.

Magdalena Witkiewicz poleca na wakacje

Szukacie wakacyjnych lektur? Nie wiecie co wrzucić do walizki lub czym załadować czytniki? Sprawdźcie, co poleca Magdalena Witkiewicz - pisarka, autorka powieści czytanych przez tysiące czytelniczek i czytelników!