Pracownia dobrych myśli

Wydawnictwo: Filia
AMisz

Szczęście można uszyć z kawałków, jak patchwork, wtedy stworzą nowy wzór. Ale trzeba o tym wiedzieć. Mała przytulna pracownia, w której oknach zawsze stoją kwiaty, to miejsce pełne czarów. Można tam przymierzyć szczęście, przynajmniej tak brzmi jej slogan reklamowy. To tutaj, na ulicy Przytulnej 26, Pelagia, krawcowa, prowadziła przed wieloma laty pracownię krawiecką. Po jej śmierci to...

Szczęście można uszyć z kawałków, jak patchwork, wtedy stworzą nowy wzór.
Ale trzeba o tym wiedzieć.

Mała przytulna pracownia, w której oknach zawsze stoją kwiaty, to miejsce pełne czarów. Można tam przymierzyć szczęście, przynajmniej tak brzmi jej slogan reklamowy. To tutaj, na ulicy Przytulnej 26, Pelagia, krawcowa, prowadziła przed wieloma laty pracownię krawiecką. Po jej śmierci to właśnie tu jej wnuk, Florian, postanowił otworzyć kwiaciarnię. Miejsce to dzieli z matką, Grażyną, ekscentryczną artystką. Otaczają ich przypadkowi ludzie, którzy z czasem stają się przyjaciółmi. Wielu z nich układa swoje życie na nowo.
Siła tkwiąca w rodzinie, babce, matce i wnuku jest bardzo duża. Każde z nich ma w sobie pierwiastek dobrych myśli, każde z nich ma piękną moc, by obdarowywać nimi innych.
Pomimo tego, że Pelagia dawno temu odeszła, w przytulnej pracowni nadal zszywane są ludzkie losy. Tworzą wspaniały patchwork, nową całość, z pozornie niepasujących do siebie kawałków, tkanych nicią dobrych myśli.
To powieść o przyjaźni, miłości i o dobrej energii, dzięki której da się załatać każdą dziurę, każdy smutek, każdy poplątany los.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 745

Jesienne ocieplenie klimatu

O tym, że chłodne i długie listopadowe wieczory wpływają na wzrost poziomu czytelnictwa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To idealny okres na grube tomiszcza z literaturą piękną, wciągające kryminały, ale i powieści obyczajowe, które otulają czytelnika niczym ciepły pluszowy koc i ogrzewają, jak kubek gorącej herbaty. Mistrzynią powieści „ku pokrzepieniu serc” jest niewątpliwie Magdalena Witkiewicz, która zazwyczaj o tej porze roku przygotowuje coś specjalnego dla swoich czytelników. Autorka nie zawiodła i tym razem, zapraszając nas do swojej „Pracowni dobrych myśli”, która umili nam jesienną słotę.

W Miasteczku przy ulicy Przytulnej 26 w dawnych czasach mieściła się pracowania krawiecka babci Pelagii, która słynęła z tego, że szyła wyłączenie dla dobrych ludzi. Podobno panna młoda, która w dniu ślubu miała na sobie jej suknię, wiodła długie i szczęśliwe życie. Niestety, po śmierci staruszki lokal mieścił same mało romantyczne firmy, jak chociażby sklep z trumnami czy częściami do szamb i betoniarek. Wszystko zmieniło się jednak na lepsze, kiedy wnuk krawcowej, Florian, postanowił wykorzystać to miejsce do spełnienia marzeń – nie tylko własnych, ale i swojej matki.

Magdalena Witkiewicz snuje opowieść o sąsiadach, których losy przeplatają się ze sobą i nieustannie krzyżują. W kamienicy przy ulicy Przytulnej zamieszkuje para staruszków, którzy wiele wiedzą i nie lubią kłopotów, rozpoczynająca swoje życie na nowo wdowa z małą córeczką oraz startująca w dorosłe życie adeptka sztuki dziennikarskiej. Razem z florystą Florianem i jego matką – malarką, tworzą oni miejsce przyjazne i ciepłe, w którym kwiatowy interes ma szansę się udać, a klątwa rzucona na Pracownię musi ustąpić.

„Pracownia dobrych myśli” to opowieść o sile marzeń, przyjaźni i miłości. Przekazuje odwieczną prawdę, iż dobro powraca, a szczęście często pozostaje na wyciągnięcie ręki. Marzenia, o które odważymy się zawalczyć, się spełniają, a na szczęście nigdy nie jest za późno. Czytelnik dostaje więc właśnie to, co obiecuje mu tytuł książki i przepiękna okładka – podróż do miejsca, w którym zdarzają się same dobre rzeczy i w którym można zapomnieć o codziennych troskach. Po lekturze tej powieści czytelnik pragnie przeprowadzić się do książkowego Miasteczka i posłać serdeczny uśmiech w stronę naszego sąsiada. Kto wie, może i u nas dzięki temu zrobi się przytulnie?

Anna Szterleja

Piotr | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Kolejna książka Magdaleny Witkiewicz przyniosła mi w prezencie wiele radości i odprężenie. Jak zwykle autorka stanęła na wysokości zadania, fundując czytelnikowi wesołe podejście do tematów, które nie zawsze są wdzięczne czy też pozytywne. czarodziejka Magdalena przenosi nas w zupełnie inny świat, do Miasteczka, na ulicę Przytulną.

Poznajemy mieszkańców kamienicy, którzy różnią się od siebie i są dla siebie obcy. Do czasu. Kiedy pojawia się Gigi, nawiązując bliższą znajomość ze starszą panią, nic już nie jest takie samo. Ludzie zaczynają się integrować, a miejsce będące wcześniej miejscem, w którym sprzedawano trumny, zostaje kwiaciarnią, która prowadzi Florian.

W "Pracowni dobrych myśli" wiele się dzieje. Oczywiście największe zamieszanie wokoło siebie robi "starsza pani", która opanowuje obsługę tabletu, a to dopiero początek jej zwariowanych pomysłów. A ma ich wiele.

Po raz kolejny bawiłem się wytrawnie, czytając historię Gigi i jej szefowej. Delikatnie mówiąc, panie...

książek: 1943

A już myślałam, że rozgryzłam Magdalenę Witkiewicz... Byłam pewna, że potrafi pisać tylko poważnie, refleksyjnie, melancholijnie i odrobinę zbyt melodramatycznie. Natomiast tutaj jest ciepło, rozczulająco, uroczo, wesoło i smutno zarazem. Po prostu - idealnie.

Lubię opowieści mające kilku głównych bohaterów, których wątki i historie splatają się ze sobą. Tutaj mamy mieszkańców kamienicy, którzy stają się sobie coraz bliżsi, a ich losy dzięki temu zmieniają się w zupełnie nieoczekiwany sposób. I tak samo nieoczekiwanie pojawiają się w ich życiu nowe osoby lub ktoś z przeszłości, dawno zapomniany albo wręcz przeciwnie...

Dla mnie autorka tą powieścią osiągnęła zupełnie nowy, dużo wyższy poziom. Dotąd czytałam dwie jej powieści, owszem, były bardzo dobre, jednak nie zapadły mi w serce tak głęboko jak ta. Pokochałam absolutnie wszystkich bohaterów, ich losy, emocje, smutki, straty i radości przeżywałam jak własne. Śmiałam się i płakałam na przemian.

Ta historia ma niepowtarzalny...

awiola | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

"Bo jak się dużo wie, to potem przecież kłopotów nie ma. A ona kłopotów przecież nie lubi".

Jestem zwolenniczką tezy, że nasze myśli wpływają na to, jakie mamy życie. Warto więc w naszej codzienności skupiać się na tych dobrych, które niewątpliwie kształtują pozytywne nastawienie. Takowe z pewnością pomoże wywołać najnowsza książka "specjalistki od szczęśliwych zakończeń", której fundamentem są właśnie dobre myśli.

Magdalena Witkiewicz to absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Studium Bankowości oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów, jest z wykształcenia marketerem. Miłośniczka literatury oraz swoich dwóch pociech. Jej powieści znajdują uznanie wśród rzeszy czytelniczek i zawsze kończą się szczęśliwie. Autorka mieszka obecnie w Gdańsku.

W pewnym Miasteczku przy ulicy Przytulnej 26 mieściła się kiedyś pracownia krawiecka babci Pelagii, która szyła dla dobrych ludzi, przekazując im dobre myśli. Po jej śmierci lokal zajmowały różne firmy, które dość szybko...

SeVIIen | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

„Wszystko przychodzi z czasem. Gdy na to czekasz, czekasz całe życie. A gdy przestajesz czekać, los robi ci niespodziankę i to, na co wcześniej czekałaś, po prostu się dzieje. Trochę skomplikowane.”

Kamienica przy ulicy Przytulnej 26 w Miasteczku. Niewielu lokatorów, dlatego też wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Po kolei poznajemy wszystkich mieszkańców – Floriana, jego matkę Grażynę, Ewę i jej córkę Amelię, panią Wiesławę, pana Zbigniewa oraz nową lokatorkę Genowefę, która jednak woli, kiedy nazywa się ją Giga. Kiedyś w kamienicy mieściła się pracownia krawiecka matki Grażyny, Pelagii, ale po jej śmierci lokal wynajmowany był różnym firmom. Żadna nie przetrwała… Florian wpada na pomysł, aby Grażyna, która jest artystką, zrobiła sobie tam własną pracownię, a sam otwiera kwiaciarnię. Lokatorzy kamienicy mają swoje radości, smutki, tajemnice… A my poznajemy wszystkie po kolei.

To druga przeczytana przeze mnie powieść pani Magdaleny Witkiewicz i ponownie jestem pod...

Magdalena Witkiewicz jest jedną z moich ulubionych współczesnych polskich pisarek.

I chyba dlatego ta książka mi się spodobała. Nie był to wielki zachwyt jak przy innych pozycjach autorki ale trzyma poziom. Nie przepadam za historiami gdzie przeplatają się losy wielu bohater naraz. Jednakże w przypadku pani Witkiewicz czytam z przyjemnością wszystko co wychodzi spod jej pióra.

Polecam.

Gosia | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 20 lutego 2017

Zabawna opowieść o mieszkańcach ulicy Przytulnej 26. Kiedy Florian postanawia rzucić studia i otworzyć kwiaciarnię, nikt nie przypuszcza jak to miejsce zjednoczy i zwiąże wszystkich mieszkańców kamienicy. Najzabawniejsza jest pani Wiesia, która to kłopotów nie lubi i telewizję ogląda i prasę czyta. Książkę czyta się ekspresowo, polecam!

tatiasza | 2017-01-11

Pozytywne myślenie dominuje w całej książce :)
Pełna optymizmu i wywołująca uśmiech :)
Bardzo przyjemnie i szybko się czytało, choć porusza trudne tematy...

CuriousSoul | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Książka jest wręcz kuźnią pozytywnego myślenia.
Jak tu się nie roześmiać, zamyślić, wzruszyć...
Wszystko ma swój czas i swoje miejsce - zwłaszcza miłość i szczęście, choćby miało na nas czekać u schyłku życia...
Charakterologiczny miszmasz,
kiermasz dobrych uczynków,
patchowrk ludzkich losów.

sigma122 | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

Książka dobra i nawet przyjemnie się ją czytało, ale przyznaję, że wiało nudą. Miła i bardzo pozytywna opowieść, ale w porównaniu z poprzednimi książkami autorki ta jest taka sobie- nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że czytając ją straciłam czas, ale też mnie nie zachwyciła. Musiałam ją trochę przemęczyć, stąd taka niska ocena.

Książkowo_czyta | 2017-04-30
Przeczytana: 22 marca 2017

Po książki autorstwa Magdaleny Witkiewicz sięgam już od dłuższego czasu i choć może nie czytam ich zazwyczaj tuż po ukazaniu się to zawsze robię to z niekłamaną przyjemnością płynącą z ich lektury.

Tym razem autorka zabiera nas do małego miasteczka, na ulicę Przytulną 26, gdzie właśnie wprowadziła się jedna z bohaterek powieści zwana Gigą. Dawno temu mieściła się na tutejszym parterze pracownia krawiecka babci Pelagii, teraz zaś żaden inny biznes nie utrzymuje się tam zbyt długo… Dzieje się tak do czasu, gdy wnuk Pelagii, Florian, postanawia porzucić kompletnie niezajmujące go studia i zająć się tym, co naprawdę kocha. W ten oto sposób na Przytulnej rusza kwiaciarnia zwana pracownią dobrych myśli. Florian podobnie jak jego babcia przekazuje swoim klientom, a zarazem przyjaciołom dobre myśli. Pelagia czyniła to szyjąc, on natomiast tworząc kwiatowe bukiety i obdarowując nimi innych.

Oczywiście bohaterów tej historii jest znacznie więcej i w toku lektury stają się nam oni coraz...

Patronaty tygodnia

Dziesięć kolejnych tytułów, które ukazały się w październiku w tygodni targowym, i jedna powieść listopadowa. Na jakie książki warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, sugerujemy, informujemy.

Wpisz się do Wielkiej Księgi Dobrych Myśli

Z okazji premiery nowej powieści Magdaleny Witkiewicz „Pracownia dobrych myśli" klub książkowy „Ona czyta” oraz wydawnictwo Filia zapraszają do udziału w nowym projekcie: wpisujcie słowa, które są dla Was ważne i pomagają Wam dostrzec jasne strony życia. W efekcie powstanie Wielka Księga Dobrych Myśli.