rozwiń zwiń

Co łączy Twardocha, Rogozińskiego i autorkę „Kici Koci”? Miliony

Anna Sierant Anna Sierant
24.10.2023

Milony sprzedanych książek, oczywiście. Jak poinformowało Wydawnictwo Literackie, łączny nakład sprzedanych książek Szczepana Twardocha przekroczył już właśnie milion egzemplarzy. Wcześniej o podobnym osiągnięciu poinformował na swoim Facebooku Alek Rogoziński. To jednak nie jedyni polscy i śląscy pisarze, których książki przekroczyły ten magiczny – liczbowy – próg.

Co łączy Twardocha, Rogozińskiego i autorkę „Kici Koci”? Miliony Zdjęcie Szczepana Twardocha: Wydawnictwo Literackie, fot. Przemysław Jendroska, zdjęcie Alka Rogozińskiego: Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Od Willemanna przez Szapiro po Widucha – milion książek Szczepana Twardocha

Wydawnictwo Literackie publikuje książki Szczepana Twardocha od 2012 roku i właśnie dzięki pracy przez te 11 lat twórcy udało się dołączyć do wąskiego grona pisarzy i pisarek, którzy sprzedali ponad milion książek (chodzi o książki we wszystkich dostępnych formatach: papierowe, e-booki i audiobooki). Najpopularniejszym, jak informuje Wydawnictwo Literackie, tytułem autorstwa Szczepana Twardocha jest „Król”, którego nakład przekroczył 300 tysięcy egzemplarzy. Powieść o burzliwych losach Jakuba Szapiro i przedwojennej, żydowskiej Warszawie została również zekranizowana – serial wyprodukował Canal+. Natomiast pierwszą książką śląskiego autora, wydaną przez krakowską oficynę, jest „Morfina” – w niej z kolei poznajemy „szaloną i transową” historię Konstantego Willemanna, rozgrywającą się w czasie tuż po wybuchu drugiej wojny światowej i ataku Niemiec na Polskę. Najnowszą publikacją Twardocha, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, jest „Chołod”, inspirowany polarnymi wyprawami autora. Na uzyskanie ponad milionowego wyniku sprzedaży „pracowało” w sumie piętnaście książek Szczepana Twardocha, w tym wznowienia i tłumaczenia na język śląski.

„Jeśli chce pan zaistnieć, to nie z komediami, bo przecież Polacy nie mają poczucia humoru”, czyli milion Alka Rogozińskiego

Październik 2023 roku to wyjątkowo dobry miesiąc dla pisarzy „milionerów”, bo o tym, że jego książki (również we wszystkich dostępnych formatach) przekroczyły milionowy próg, poinformował również, kilka tygodni wcześniej, Alek Rogoziński. Zanim na dobre wkroczył na pisarskie wody, autor nieraz słyszał: „Jeśli chce pan zaistnieć, to nie z komediami, bo przecież Polacy nie mają poczucia humoru”. A jednak okazuje się, że chyba jednak jest inaczej. Na sukces pisarza składa się dwadzieścia osiem tytułów, a najpopularniejszymi (mającymi najwięcej czytelników i czytelniczek) książkami Alka Rogozińskiego w Lubimyczytać są: „Jak cię zabić, kochanie?” (Wydawnictwo Filia) oraz „Do trzech razy śmierć” (Skarpa Warszawska). Pisarz podziękował na Facebooku tym osobom, do których trafiły jego książki:

I nie piszę o tym, aby się pochwalić, ale po to, aby podziękować za to Wam – moim Czytelniczkom i moim Czytelnikom. W ciągu ostatnich ośmiu lat staliście się moim światem – momentami jedynym, jaki jeszcze lubię i w jakim umiem się jako tako odnaleźć. […] Każda z dwudziestu ośmiu wydanych do tej pory książek dała mi radość, dumę, mnóstwo dobrej zabawy, ale i czasem irytację, kiedy coś nie szło tak, jak powinno, niepewność, nerwy, zarwane noce… Przeplataniec, jak to w życiu.

Klub pisarzy i pisarek z ponad milionem sprzedanych książek jest większy

W kontekście polskich pisarzy, którzy sprzedali niemało książek, zapewne do głowy przychodzi wam przede wszystkim Remigiusz Mróz. I słusznie, już w wywiadzie dla „Newsweeka” z 2022 roku popularny pisarz mówił: „Wydawcy policzyli liczbę moich sprzedanych książek. Wyszło siedem milionów”. Mróz w 2022 roku, w rankingu przygotowywanym przez „Wprost”, zajął pierwsze miejsce wśród najbogatszych polskich pisarzy. Co więcej, jak poinformował pisarz 23 października 2023 roku, jego kariera staje się bardziej międzynarodowa, bo 9 stycznia 2024 w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ukaże się „Final Appeal”, czyli „Kasacja” (Wydawnictwo Czwarta Strona) – pierwszy tom cyklu o Joannie Chyłce. Książka została przetłumaczona na angielski przez Joannę Saunders.

Niemałą liczbę sprzedanych książek ma na swoim koncie oczywiście i noblistka, Olga Tokarczuk. Już w roku 2019 dyrektor ds. promocji w Wydawnictwie Literackim, Marcin Baniak, informował, że od momentu ogłoszenia, że pisarka otrzymuje Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, co miało miejsce w październiku roku 2019, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, do połowy grudnia 2019, sprzedaż jej książek podwoiła się i już wtedy przekroczyła liczbę 2 milionów egzemplarzy (a mowa tu oczywiście wyłącznie o polskich wydaniach książek Tokarczuk).

Poza dziełami noblistki za granicą publikowani są, z żyjących pisarzy, m.in. Blanka Lipińska i Andrzej Sapkowski. Lipińska w 2019 roku w wywiadzie dla „Vivy!” mówiła już, że sprzedała ponad pół miliona książek, jej amerykańskie wydawnictwo poinformowało natomiast, że do kwietnia 2022 roku łączny nakład jej powieści przekroczył 2 miliony. Erotyki Lipińskiej przetłumaczono na ponad 20 języków, trafiły one do czytelników i czytelniczek w ponad 30 krajach.

Również w ponad 20 językach można czytać książki Andrzeja Sapkowskiego – niemal przez miesiąc, od grudnia 2019 do stycznia 2020 roku pisarz znajdował się na szczycie najpopularniejszych autorów na amerykańskim Amazonie, co spowodowane było przede wszystkim premierą pierwszego sezonu serialu z Henrym Cavillem w roli Wiedźmina. Trudno oszacować, jak wiele egzemplarzy książek twórcy fantasy sprzedało się na całym świecie – wiadomo, że właśnie na początku 2020 roku w Stanach tamtejszy wydawca pisarza zamówił pół miliona egzemplarzy dodruku jego książek. W samym roku 2022, jak obliczył „Wprost”, Sapkowski w Polsce sprzedał ponad 314 tysięcy egzemplarzy swoich utworów, rok wcześniej – niemal 500 tysięcy egzemplarzy, a wcześniej – każdego roku około 150 tysięcy.

Nie zapominajmy o literaturze dla dzieci, w której na polskim rynku rządzą Kicia Kocia i Pucio. Anita Głowińska, autorka pierwszej z serii, w samym roku 2022 sprzedała ponad 2 miliony egzemplarzy swoich książek, a niedawno ulubiona kotka polskich dzieci trafiła na ekrany. Natomiast Marta Galewska-Kustra, autorka serii o Puciu, zarówno w roku 2021, jak i 2022 sprzedała ponad 800 tysięcy egzemplarzy swoich książek.

Pamiętajcie, że książki popularnych polskich autorów możecie kupić w wybranej przez siebie cenie dzięki alertom LC!

Jak widać, gust czytelniczy Polek i Polaków jest zróżnicowany – na liście autorów i autorek książek, które sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy, znajduje się i noblistka, i autor książek fantasy, i autorka powieści erotycznych, i autor kryminałów, i autor komedii kryminalnych, i autorki książek dla dzieci. Lubicie twórczość tych popularnych twórców?


komentarze [22]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ronoaro 29.10.2023 18:54
Czytelnik

Komentarz niemerytoryczny.
Rogoziński wygląda jak- brat Tildy Swinton... albo jak Tilda Swinton z zaczeską na czoło i zarostem, który został domalowany markerem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dziadoszan 28.10.2023 18:26
Czytelniczka

Nie dziwi mnie Sapkowski, Tokarczuk czy Twardoch, ale Mróz i Rogoziński? W każdym razie świadczy to o czytelnikach znacznie bardziej niż o autorach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 27.10.2023 22:48
Czytelnik

Lubię Twardocha, chociaż od czasów "Morfiny" ciągle pisze tę samą książkę, ale z tymi pozowanymi zdjęciami to mógłby już sobie dać spokój. Typie, wiemy, że jesteś prawdziwym menem, trenujesz boks i studentki polonistyki wzdychaja do twoich insta fotek, a czasy bycia pociesznym grubaskiem z RAŚu masz już dawno za sobą, ale dalej beka w chuj.  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 27.10.2023 23:32
Czytelniczka

Ja nie wzdycham, chociaż już nie jestem studentką, to mimo wszystko.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dominika 28.10.2023 09:35
Czytelnik

Wzdychałam do niego jako studentka polonistyki, nawet napisałam pracę licencjacką o "Morfinie".  😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Liwia 25.10.2023 10:33
Czytelniczka

Sorry za off-topic, ale muszę, bo inaczej się uduszę. Fatalna fota Rogozińskiego. Wygląda jakby był wymakijażowany  😏

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dziadoszan 28.10.2023 18:27
Czytelniczka

A nie jest?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 28.10.2023 18:36
Czytelniczka

Jest nie do przyjęcia. Wygląda jakby się urwał z Blendera.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Liwia 28.10.2023 19:20
Czytelniczka

@Dziadoszan Może to pan Fotoszop, a nie pani makijażystka?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Liwia 28.10.2023 19:20
Czytelniczka

@Lucy Fair Jest groteskowy. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 28.10.2023 20:04
Czytelniczka

@Liwia Łuża, niedopowiedzenia różnie można czytać, więc nie nalegam, aby powyższe wybrzmiało wyraziściej.
Ta fota jest nie do przyjęcia. Rogoziński wygląda na niej jakby się urwał z Blendera

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Liwia 28.10.2023 20:32
Czytelniczka

@Lucy Fair okej, myślisz, że sam to sobie zrobił, czy raczej dał zlecenie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 28.10.2023 20:55
Czytelniczka

@Liwia Łuża, myślę, że to jest jego autorska inicjatywa, więc makijażystce nie pozostało nic innego jak tylko profesjonalnie wykonać zlecenie. Cudów jednak nie ma.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bartosz 24.10.2023 19:31
Czytelnik

Z tego towarzystwa wybieram Twardocha. Nawet spotkałem osobiście. Normalny facet, wygadany, opowiada ciekawie, dokładnie tak, jak pisze.
Czasem nawet zdarza mi się cytować jego dzieła w swoich wpisach ;) 
,,Tylko życie powiecone czemuś odeń większemu jest warte przeżycia"(,,Król"). Twardoch gorą. 

Mróz? Czytałem ino ,,w kręgach władzy". Ciekawa trylogia. Przeczytałem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Krzysztof Gromadzki 24.10.2023 15:28
Czytelnik

Czytajmy co chcemy i kupujmy to, co chcemy przeczytać. Liczba sprzedanych książek to niestety dzisiaj o wiele bardziej probierz reklamy, komercji i popularności danego autora, niż jego rzeczywistego literackiego talentu.

Pisać każdy może,
Trochę lepiej lub trochę gorzej,
Ale nie o to chodzi,
Jak co komu wychodzi.
Ważniejsze, jak mi się zdaje,
Jak się komu sprzedaje... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 24.10.2023 15:13
Czytelniczka

Grafomani obok artystów, ech...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol 24.10.2023 15:31
Czytelnik

Artyści vs Grafomani -2:3. O tempora, o mores!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 24.10.2023 19:33
Czytelnik

Czesław Miłosz mówił, nie pozostaje nam nic, jak drogo sprzedać duszę. Myślę, że wielu dosłownie wzięło te słowa do serca. Nie będę wskazywał palcem. Pisać tylko dla kasy? Jaka to przyjemność? Mam wrażenie, że niektórym tylko o to chodzi. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krathor 25.10.2023 09:36
Czytelnik

Z jednej strony ich rozumiem, bo w sumie lepiej zarabiać pisząc niż pracować w hucie. I kasa lepsza i robota zdrowsza. Ale zawsze myślę, że jak już zarobili pierwszy milion to czy nie lepiej zwolnić i zacząć pisać coś ciekawego i wartościowego? Nie mówię o wszystkich wspomnianych w artykule, ale... o kilku... Nie czytałem książek Mroza na przykład, ale po przeczytaniu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Emil Ratajczyk 27.10.2023 16:12
Czytelnik

Nie są

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol 27.10.2023 17:34
Czytelnik

@Emil Ratajczyk nie są - artystami, grafomanami, czy obok siebie? Bo nie załapałem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant 24.10.2023 14:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post