Bohaterowie są zmęczeni

Maria Nurowska Wydawnictwo: Zwierciadło literatura piękna
Zwierciadło
2016-04-27
2016-04-27

Książka o dwóch braciach poróżnionych przez zdradę

Świetna książka. Nawet nie wiedziałam, że znany aktor miał taką historię. Chociaż bardziej ujęła mnie historia Ludwika. Obejrzałam zaraz film "Wielkie ucieczki. Kurier." i Pan Ludwik okazał się bardzo skromnym człowiekiem i bardzo podobnym do brata. Szkoda tylko że bracia się nie pogodzili . Książka warta przeczytania.

Cóż za smutna opowieść! Historia życia dwóch braci:
popularnego, choć najczęściej drugoplanowego aktora, Leona Niemczyka
oraz Ludwika Niemczyka, kuriera podziemia, który podjął desperacką decyzję o emigracji. W tle czasy II wojny światowej, powojennej, komunistycznej Polski, smutna szara rzeczywistość oraz ludzie, którzy walczyli o wolność za ojczyznę, a po wojnie zepchnięto ich na margines społeczeństwa .

Opowieść to podwójna biografia braci, którzy część życia spędzili wspólnie, a potem każdy poszedł swoją drogą. Poróżnił ich przewrotny los i brak zaufania. Nigdy nie starali się wyjaśnić nieporozumienia, które doprowadziło do zerwania kontaktu. Do końca życia się już nie spotkali, nie pogodzili i nosili w sercu zapiekły żal. Żaden z nich nie znalazł w życiu szczęścia, ani robiący karierę aktorską Leon, ani Zygmunt w odległej Kanadzie.

Ta historia wydarzyła się naprawdę, świadczą o tym pamiętniki, wywiady, dokumenty. Leona wszyscy pamiętamy z ekranów, a opowieść o Ludwiku można zobaczyć w fabularno-dokumentalnym serialu „Wielkie Ucieczki” odc.1 pt „Kurier”, który bardzo polecam. Książka skłania do refleksji na temat więzi rodzinnych, swarów, tajemnic, nieporozumień, zrywania kontaktów i odpowiedzi na pytanie CZY WARTO?

W ocenie odejmuję punkcik za język i styl. Nie bardzo mi przypadła do gustu Maria Nurowska w tej odsłonie.

Cóż za smutna opowieść! Historia życia dwóch braci:
popularnego, choć najczęściej drugoplanowego aktora, Leona Niemczyka

Subiektywna ocena.

Subiektywna ocena.

Bracia Leon i Ludwik Niemczyk to główne postacie tej powieści. Nazwisko Niemczyk zapewne, każdemu z nas obiło się o uszy. Ktoś, kto interesuje się kinem szybko skojarzy Leona Niemczyka z głośnym filmem R. Polańskiego „Nóż w wodzie”. Leon zagrał w ponad 500 filmach. Autorka pierwszą część swojej powieści w całości poświęca właśnie aktorowi Leonowi zaczynając do dzieciństwa, które miało miejsce przed tuż przed II wojną światowa.
Miałem wrażenie, że czytam literaturę faktu i nawet po przeczytaniu powieści nie wiem ile w niej fikcji, a ile faktów. Na pewno dużym plusem za jej autentycznością przemawiają autentyczne odbitki dokumentów, które umieszczone są w książce.
Nie żyją już bohaterowie tej opowieści, braci, których dzieliło niemal wszystko i nie tylko mam tu na myśli status społeczny, materialny, wiek czy doświadczenie, ale również ich stosunek do życia.
Należy podkreślić jednak, że obaj bracia byli powstańcami warszawskimi, członkami Armii Krajowej. Dla takich ludzi nie było miejsca w powojennej Polsce, Polsce pod okupacją sowiecką. Nie chcieli żyć w ojczyźnie, która ich nie była. Ludwik pomagał wielu ludziom w nielegalnym przekroczeniu granicy. Właśnie podczas z jednego z takich nielegalnych przerzutów, w którym wśród przerzucanych znalazł się Leon coś poszło nie tak. Cała konspiracyjna siatka wpadła w ręce UB. Bez wątpienia ktoś zdradził, bracia trafiają do więzienia.
„Dzban się rozbił, nie dało się posklejać skorup”
Żaden z braci nie dowiedział się kto ich zdradził. Ten czas nieudanej ucieczki rozdzielił ich na całe dalsze życie, nie utrzymywali ze sobą kontaktów przekonani, że to jeden drugiego sypnął.
Powieść niezwykła, pełna tajemnic i niejasności. Na uwagę zasługuje to rok 89, a właściwie to wszystko, co nastąpiło po nim. Kiedy to wszystko zaczyna zmieniać się w kraju.
Nie będę oceniał twórczości Nurowskiej, autorki, której powieści tłumaczone są na kilkanaście języków. Nie dorosłem jej do pięt i mogę jedynie leżeć u jej stóp. Cenię sobie sposób napisania tej powieści, i daleki jestem od wszelkich ocen. Jak widać autorka jest w doskonałej formie, kawał porządnie wykonanej pracy ubogacony w wywiady, pamiętniki, dokumenty i własna refleksja krytyczki na temat filmów, w których grał Leon. Bardzo polecam i zapewniam, że zakończenie was zaskoczy.

Trzy smutne historie. Pierwsza o samotności I niespełnionym życiu Leona. Druga o Ludwiku, który uciekł z Polski, by na obczyźnie poszukać szczęścia. I trzecia o dwóch braciach - Leonie i Lidwiku, którzy skłóceni za młodu, do końca życia nie mieli się pogodzić.

Ciekawa fabuła miernie podana.

Ciekawa fabuła miernie podana.

Historia opowiada o dwóch braci Niemczyków. Gdzie Leon został w kraju i zostaje aktorem. A Ludwik wyjechał za granicą. Nie wszystko idzie po naszej myśli. Rzeczy, które nie powinny się wydarzyć. Słowa, które nie powinny być powiedziane. Historia rodziny jak każda inna rodziny w czasie i po II wojny światowej. Szczególnie dla rodzin z Armii Krajowej i Polskiego Podziemia.
Nie jest typową biografią i książką historyczną.

Przeczytałam jednym tchem. Świetnie napisana, trzymająca w napięciu, daleka od ocen, wskazująca na szerszą perspektywę poprzez dramat konkretnych ludzi.

Książka świetna. Prezentuje nieznane fakty z życia braci Niemczyków, Historia Ludwika Niemczyka bardzo mnie urzekła. Polecam,

„Bohaterowie są zmęczeni” to kolejna książka Marii Nurowskiej, do napisania której autorkę zainspirowało życie. Jest to powieść oparta na faktach i przedstawiająca spory fragment życia braci Niemczyk – Leona (znanego aktora i amanta, który potrafił rozkochać w sobie każdą kobietę) oraz Ludwika (kuriera podziemia, do którego młodszy Leon miał sporo żalu, co spowodowało, iż w pewnym momencie ich kontakt urwał się całkowicie i na zawsze…).

O tym co takiego poróżniło braci i sprawiło, że nie odezwali się do siebie już nigdy po szczególnie dramatycznych i znaczących dla nich zdarzeniach oraz jakie były tego skutki przeczytamy w powieści Marii Nurowskiej. Nie jest to powieść stricte biograficzna, ale opowiada o wielu nieznanych powszechnie epizodach z życia Leona Niemczyka, które będą ciekawe zwłaszcza dla miłośników kina polskiego i aktora. Szczególnie godny uwagi i podziwu jest jego udział działalności podziemia w czasie II Wojny Światowej, ale i to w jaki sposób odnalazł się on w powojennej Polsce, a także jak to się stało, że został aktorem.

Książka hipnotyzująca tak jak i jej bardziej znany bohater! Chociaż i losy jego brata są równie zaskakujące i bardzo ciekawe. Kto wie, może za jakiś czas doczeka się ekranizacji. W tym przypadku byłoby to szczególnie uzasadnione i to z wielu powodów. Miłośników twórczości Marii Nurowskiej nie muszę przekonywać. Nie rozczarują się również czytelnicy chcący pogłębić swoją widzę na temat powojennej historii Polski. Historia tragiczna, opisana w bardzo porywający i magnetyczny sposób. Nic tylko czytać!

• 2016
  • Biblioteka