Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura piękna
Ag2S

Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najtwardszych władczyń w historii Europy? W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto i zawsze wie, na którego postawić. Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście...

Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście ukochanej siostry.
Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill.

Nigdy nie miała być królową.
Elżbieta II.
Co skrywa jej wiecznie opanowane oblicze?

Doświadczony autor, były dziennikarz BBC i korespondent w Londynie, Marek Rybarczyk, z werwą i polotem rysuje pełen niuansów portret jednej z najbardziej znanych, a jednocześnie skrytych postaci współczesnej historii. Kobiety uwielbianej przez miliony Brytyjczyków i znanej na całym świecie. Władczyni, która stała się symbolem wielkiego niegdyś imperium i która żelazną ręką wprowadziła w XXI wiek ród Windsorów, pokonując liczne wewnętrzne i medialne burze.

Tajemnice, sekrety, zdrady.
Oto prawdziwa historia Elżbiety II.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Paulinaya | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Książkę bardzo dobrze się czyta i różni się od wielu pozycji o Elżbiecie II - brak ti nudnej "datologii" za to znajduję się wiele ciekawostek.

Unitato | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Autor zdecydowanie nie potrafi ukryć swojego nastawienia. W trakcie lektury miałam wrażenie, że stara się demonizować rodzinę królewską i jedynie od czasu do czasu przypomniał sobie, że wypada napisać coś miłego. Zwłaszcza pod koniec książki nie potrafi wyciągnąć sensownych wniosków (kto by pomyślał, że w dobie internetu w księgarniach znikną półki poświęcone rodzinie królewskiej).
Szczerze nie polecam, zostawia lekki niesmak i zawód. Najmłodsze pokolenie rodziny królewskiej sprowadza do roli zagrania PRowego a o małżonce Williama jest w stanie napisać jedynie, że jest fotogeniczna i ładnie ubrana. Wielka szkoda, bo książka nie została wydana aż tak dawno a nic konkretnego nie można przeczytać jeśli chodzi o wydarzenia po 2005 roku.
Odsyłam do pomocnej recenzji, jak widać autor lubi się powtarzać

CUD-NATURY | 2018-03-18

O Elżbiecie coś tam czytałam, coś tam usłyszałam. Po książce spodziewałam się, że dowiem czegoś nowego, potwierdzenia lub obalenia plotek. Okazało się, że niewiele wniosła a raczej potwierdziła co wiem z Wikipedii, z innych stron internetu i gazet plotkarskich. Po autorze, który spędził kilka lat w Wielkiej Brytanii jako korespondent spodziewałam się czegoś więcej.
W trakcie czytania przypomniałam sobie, że parę miesięcy temu czytałam inną książkę tego autora - "Tajemnice Windsorów". Im bardziej wkręcałam w treść to miałam silniejsze uczucie, że ta książka jest pisana na podstawie tamtej, tylko bardziej rozbudowana. Z początku dobrze się czytało, ale z czasem coraz bardziej miałam dosyć powtórzeń, przypomnień. Gdyby to ominąć to książka byłaby o wiele cieńsza.

Carla | 2018-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 lutego 2018

Jakie tajemnice kryją grube mury pałacu Buckingham? Jak to się stało, że dziewczyna, która nigdy nie miała zasiąść na tronie stała się symbolem brytyjskiej monarchii? O czym nie mówi Elżbieta II? Odpowiedzi na te pytania ma nam udzielić Marek Rybarczyk, wieloletni dziennikarz radia BBC.

"Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?" jest książką dla każdego. Dla fana Wielkiej Brytanii oraz przeciętnego Kowalskiego, który przypadkiem trafił na tą lekturę. Autor nie raczy nas suchymi faktami i datami, ale również anegdotami, które umiejętnie wplata w całość. Język książki jest bardzo przyjemny w odbiorze, czyta się ją z zapartym tchem, praktycznie pochłania w całości. Jeżeli szukacie prezentu dla mamy czy babci, siostry czy kuzynki- zadowoli każdą panią, a i panowie pewnie nie pogardzą taką lekturą.

Warto jednak wiedzieć, że Marek Rybarczyk nie oszczędza ani królowej ani tym bardziej nikogo z jej otoczenia. Przedstawia monarchię jako swego rodzaju złotą klatkę, wydmuszkę na pokaz-ważną...

Herbaciarka | 2017-08-15
Przeczytana: sierpień 2017

Niezwykła książka o niezwykłej osobie - ostatniej prawdziwej królowej, Elżbiecie II. Książka pełna ciekawostek, anegdot, ale przede wszystkim faktów z życia królowej i jej rodziny, jak w ogóle doszło do tego, że została królową, o jej małżeństwie, jej dzieciach i ich rodzinach oraz prognozy na dalsze losy monarchii. To co rzuca się w oczy to niezwykła osobowość Elżbiety II, jej charakter, przeraźliwa samotność i obowiązkowość. Dla niej na pierwszym miejscu jest kraj/monarchia, dopiero później rodzina, własne dzieci i może zaufać jedynie psom, bo one przynajmniej są szczere. Książkę dopełniają wspaniałe fotografie zarówno z czasów młodości jak i obecnych czasów panującej monarchini. Gorąco polecam :)))

redlime | 2017-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2017

Nic odkrywczego. Jeśli zna się inne biografie królowej i umie obserwować świat to niewiele nowego dowiemy się z tej książki.

megan | 2017-02-05
Na półkach: Przeczytane, ROK-2017
Przeczytana: luty 2017

Kto chce uzupełnić wiedzę po serialu The Crown to zapraszam do lektury. Autor stara się z pewnym dystansem i bez sztucznej sensacji przybliżyć nam życie Royalsów. Jak widać nie jest ono wcale takie łatwe a życiowe pułapki, błędne decyzje czy czarne owce znajdują się w każdej rodzinie.

Bibliofilem_być | 2017-01-06

W 2016 roku Elżbieta II obchodziła swoje 90 urodziny. Jest najdłużej panującą królową w historii brytyjskiego dworu. Jednak jej okres panowania przypadł na dynamiczne i ogromne zmiany kulturowe, przez co monarchia wydaje się być już tylko czymś dla ozdoby i całkiem sporym wydatkiem dla obywateli. Marek Rybarczyk w swojej książce dokładnie przedstawia nam postać Elżbiety Windsor: od czasów jej młodości, kiedy wcale nie była kandydatką do tronu, przez okres wojny, jej zauroczenie księciem Filipem a wreszcie ślub, koronację, przychodzenie na świat kolejnych dzieci i wielu tragedii, z którymi musiała sobie radzić jako monarchini, ale również jako matka. Poznajemy też historie członków jej rodziny i krewnych, które dają lepszy obraz życia samej królowej.

Do tej pory nie interesowałam się zbytnio monarchią brytyjską. Słyszałam o różnych skandalach, mniejszych i większych, ale mimo wszystko miałam pozytywny obraz Windsorów a zwłaszcza samej Elżbiety II. Nie sądziłam, że jej życie było aż...

KasiuniaFa | 2016-12-30
Przeczytana: grudzień 2016

Ciekawa, wciągająca biografia. Dużo ciekawostek z życia Królowej i jej najbliższych. Autor przedstawia zarówno wady jak i zalety Windsorów . Stara się być obiektywny. Bardzo rozbudowana bibliografia, która pozwala nam wierzyć w autentyczność przedstawianych informacji.
Minusem tej pozycji jest brak chronologii przedstawianych wydarzeń, często powtarzające się kwestie oraz mała ilość zdjęć.

MaG | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Moja ocena jest bardzo pozytywna, ale jak każda książka i ta pozycja ma kilka elementów, na które chciałabym zwrócić uwagę.

1) Na pewno znajdziecie w tej książce ogrom ciekawostek dotyczących Elżbiety II jak i samej monarchii ( rozkład dnia królowej, jej pasje,najbardziej szalone rzeczy jakie zrobiła, wszystkie skandale Windsorów itp. )

2) Bardzo duży fragment książki został poświęcony Księżnej Dianie - jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ jej osoba bardzo mocno ukształtowała monarchię jak i miała bardzo duży wpływ na samą królową.

3) Sporo również dowiemy się o małżeństwach Windsorów - Elżbieta i Filip, Karol i Diana, Karol i Kamila.

Mam tylko dwa zastrzeżenia:

1) Powtarzające się informacje np. na początku książki dowiadujemy się jak potoczyły się losy rodziny królewskiej, że w efekcie Elżbieta II wkroczyła na tron. Było to spowodowane m.in. abdykacją i rezygnacją z tronu księcia Edwarda VIII, który wybrał miłość do Amerykańskiej rozwódki Willis Simpson. To bardzo...