Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?

Okładka książki Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Marek Rybarczyk Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
literatura piękna
Znak Literanova
2016-04-04
2016-04-04
Królowa Elżbieta II Wielka Brytania Brytyjska Rodzina Królewska

Bardzo przyjemnie się czyta, ale nie do końca jak magazyn plotkarski. Przeczytałam już wiele książek o królowej Elżbiecie, tę pozycję uważam za jedną z ciekawszych i w moim odczuciu bardziej rzetelnych. Autor pisze w sposób przystępny - dobra lektura na wakacje. Myślę, że jeszcze wrócę.

Znana. Przez wielu podziwiana. Przez innych krytykowana. Królowa Elżbieta II. Różni autorzy piszą jej biografie i opracowania dotyczące jej rodziny. Pan Marek Rybarczyk, były dziennikarz BBC stara się też pokazać królową i jej niełatwe relacje z bliskimi osobami. Przywileje, ale też obowiązki, ograniczenia i wymogi związane z pełnioną rolą. Sekrety, ciekawostki, zaskakujące wydarzenia, tragedie i dla równowagi zabawne sytuacje. Królowa już nie taka jednoznaczna, ale pokazująca nam swoje różne oblicza. Czasy przed i po koronacji. Teraźniejszość.

Dosyć przeciętna pozycja dla "początkujących". Czyta się sprytnie, aczkolwiek nie zawsze przyjemnie przez nagminne powtórzenia. Nazwanie jej biografią jest również lekkim nadużyciem, bo można tu przeczytać o wielu członkach bliższej i dalszej rodziny królowej, ale chyba niewiele o niej samej. Książka jest dokładnie tym, co możemy przeczytać na okładce - zbiorem mniejszych i większych skandali wokół rodziny królewskiej. Ale w sumie nie ma się co dziwić, bo to już chyba jedyne co z nich zostało a może jeszcze kogokolwiek zainteresować we współczesnych czasach nastawionych wyłącznie na sensację.

O czym nie mówi królowa? Z pewnością o wielu sprawach, o których nie wspomniał również autor. Lektura tej pozycji skupia się nie tylko na tytułowej monarchinii, ale również jej najbliższej rodzinie. Sporo miejsca poświęcono księciowi Filipowi i Karolowi oraz oczywiście księżnej Dianie, co sprawiło, że opowieść o samej królowej której oczekiwałam, nieco się rozmyła. Wygląda to tak, jakby autorowi z uwagi na tajemnice dworu brakowało materiału na zapełnienia kolejnych ston. Część informacji jest powtarzana wiele razy- chociażby słynny królewski "skok na spadochronie" w towarzystwie Dawida Craga z okazji inauguracji Igrzysk Olimpijskich. Książka będzie dobrym uzupełnieniem seansu netflixowego The Crown, bo czyta się ją raczej lekko i przyjemnie, ale nie spodziewajcie się dowiedzieć o czym naprawdę nie mówi Elżbieta II. Tego nie wie zapewne nikt...

Książkę bardzo dobrze się czyta i różni się od wielu pozycji o Elżbiecie II - brak ti nudnej "datologii" za to znajduję się wiele ciekawostek.

Autor zdecydowanie nie potrafi ukryć swojego nastawienia. W trakcie lektury miałam wrażenie, że stara się demonizować rodzinę królewską i jedynie od czasu do czasu przypomniał sobie, że wypada napisać coś miłego. Zwłaszcza pod koniec książki nie potrafi wyciągnąć sensownych wniosków (kto by pomyślał, że w dobie internetu w księgarniach znikną półki poświęcone rodzinie królewskiej).
Szczerze nie polecam, zostawia lekki niesmak i zawód. Najmłodsze pokolenie rodziny królewskiej sprowadza do roli zagrania PRowego a o małżonce Williama jest w stanie napisać jedynie, że jest fotogeniczna i ładnie ubrana. Wielka szkoda, bo książka nie została wydana aż tak dawno a nic konkretnego nie można przeczytać jeśli chodzi o wydarzenia po 2005 roku.
Odsyłam do pomocnej recenzji, jak widać autor lubi się powtarzać

O Elżbiecie coś tam czytałam, coś tam usłyszałam. Po książce spodziewałam się, że dowiem czegoś nowego, potwierdzenia lub obalenia plotek. Okazało się, że niewiele wniosła a raczej potwierdziła co wiem z Wikipedii, z innych stron internetu i gazet plotkarskich. Po autorze, który spędził kilka lat w Wielkiej Brytanii jako korespondent spodziewałam się czegoś więcej.
W trakcie czytania przypomniałam sobie, że parę miesięcy temu czytałam inną książkę tego autora - "Tajemnice Windsorów". Im bardziej wkręcałam w treść to miałam silniejsze uczucie, że ta książka jest pisana na podstawie tamtej, tylko bardziej rozbudowana. Z początku dobrze się czytało, ale z czasem coraz bardziej miałam dosyć powtórzeń, przypomnień. Gdyby to ominąć to książka byłaby o wiele cieńsza.

W...

Jakie tajemnice kryją grube mury pałacu Buckingham? Jak to się stało, że dziewczyna, która nigdy nie miała zasiąść na tronie stała się symbolem brytyjskiej monarchii? O czym nie mówi Elżbieta II? Odpowiedzi na te pytania ma nam udzielić Marek Rybarczyk, wieloletni dziennikarz radia BBC.

"Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?" jest książką dla każdego. Dla fana Wielkiej Brytanii oraz przeciętnego Kowalskiego, który przypadkiem trafił na tą lekturę. Autor nie raczy nas suchymi faktami i datami, ale również anegdotami, które umiejętnie wplata w całość. Język książki jest bardzo przyjemny w odbiorze, czyta się ją z zapartym tchem, praktycznie pochłania w całości. Jeżeli szukacie prezentu dla mamy czy babci, siostry czy kuzynki- zadowoli każdą panią, a i panowie pewnie nie pogardzą taką lekturą.

Warto jednak wiedzieć, że Marek Rybarczyk nie oszczędza ani królowej ani tym bardziej nikogo z jej otoczenia. Przedstawia monarchię jako swego rodzaju złotą klatkę, wydmuszkę na pokaz-ważną dla królowej i Brytyjczyków (chociaż i to się zmienia), ale zepsutą w środku, pełną ukrytych skandali i ludzkiej krzywdy. Opisuje otoczenie głównej postaci książki- jej rodziców i siostrę, męża, dzieci i wnuki. Zastanawia się również nad tym co będzie gdy zabraknie Elżbiety, która w pewnym sensie stała się symbolem swego rodzaju niezmienności, tradycji.Książka wzbogacona jest o fotografie- jak i te z młodości królowej, tak i te znacznie nowsze.

Przeczytanie tej lektury będzie dla każdego przyjemnością, pozwoli popatrzeć na monarchię z perspektywy trochę innej niż ta przedstawiana nam przez telewizję czy kolorowe magazyny. A już z całą pewnością zweryfikuje dziewczęce marzenia o zostaniu księżniczką i oczekiwaniu na księcia na białym koniu ;)

Niezwykła książka o niezwykłej osobie - ostatniej prawdziwej królowej, Elżbiecie II. Książka pełna ciekawostek, anegdot, ale przede wszystkim faktów z życia królowej i jej rodziny, jak w ogóle doszło do tego, że została królową, o jej małżeństwie, jej dzieciach i ich rodzinach oraz prognozy na dalsze losy monarchii. To co rzuca się w oczy to niezwykła osobowość Elżbiety II, jej charakter, przeraźliwa samotność i obowiązkowość. Dla niej na pierwszym miejscu jest kraj/monarchia, dopiero później rodzina, własne dzieci i może zaufać jedynie psom, bo one przynajmniej są szczere. Książkę dopełniają wspaniałe fotografie zarówno z czasów młodości jak i obecnych czasów panującej monarchini. Gorąco polecam :)))

Nic odkrywczego. Jeśli zna się inne biografie królowej i umie obserwować świat to niewiele nowego dowiemy się z tej książki.