Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Okładka książki Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów
Marek Rybarczyk Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2021-03-17
2021-03-17
monarchia brytyjska meghan markle królowa Elżbieta II polityka Windsorowie księżna Diana książę Filip

Na fali popularności The Crown w netfliksie, przeczytałam Zmierzch świata Windsorów pana Marka Rybarczyka. Jedno wiem na pewno po przeczytaniu tej książki, że życie to nie bajka i nawet w rodzinie królewskiej, każdy niesie swój krzyż. Polecam gorąco!

Rodzina Królewska, co oni w sobie mają, że ich życiem żyje cały świat. Co więcej wielu ludzi chciałoby się urodzić w rodzinie królewskiej. W końcu perspektywa nieskończonego dobrobytu jest bardzo kusząca. Jednak jak możemy przeczytać w tej książce, życie rodziny królewskiej nie jest usłane różami. Chociaż nie jestem i nigdy nie będę fanką Meghan, a po przeczytaniu tej książki lubię ją jeszcze mniej, to jednak podziwiam ją, że tyle tam wytrzymała. Momentami zastanawiałam się czy czytam historię prawdziwą. Listowna prośba o widzenie z rodzicami? Brak możliwości samodzielnego zapłacenia za herbatę? Chorobliwy wręcz pedantyzm? Bycie w rodzinie królewskiej to przekleństwo nie tylko dla Królowej, ale i dla jej rodziny. Osobiście to bym chyba skoczyła przez okno mając takie życie chociaż w 1% 🥴🙈

„Elżbieta, Filip, Diana i Megan. Zmierzch świata Windsorów” to reportaż Marka Rybarczyka – polskiego publicysty, dziennikarza i komentatora przedstawiający historię brytyjskiej monarchii.
Książka „obnaża” szereg skandali jaki miał miejsce w monarchii brytyjskiej. Nie brak w niej afer seksualnych w których główną rolę grał książę Filip, wyjścia z rodziny królewskiej, której dopuścili się książę Harry wraz ze swoją żoną amerykańską aktorką Meghan Markle czy chociażby skandalu z udziałem syna królowej księcia Karola, który pomimo tego, iż poślubił Dianę był szaleńczo zakochany w innej kobiecie.
W mojej ocenie książka Marka Rybarczyka jest bardzo dobra. Warto ją przeczytać, aby zapoznać się z rodziną królewską.
Pełna recenzja na moim blogu:

„Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”

Skandale, niespełnione miłości, flirt medialny i gra pozorów. O tym wszystkim przeczytamy w książce, która przeprowadzi nas przez dzieje drugiej epoki Elżbietańskiej.
Czy jest ktoś, kto słysząc
"Elżbieta II" potrzebuje dopowiedzenia , że chodzi o Królową Wielkiej Brytanii? Rodzinna „ firma” wypracowała już sobie markę znaną na całym świecie.
Zbliżamy się do historycznych zmian – Księcia Filipa już nie ma wśród nas, Królowa skończyła 95 lat i pojawiają się pytania czy Karol będzie w stanie udźwignąć ciężar korony ?
Małżeństwo Elżbiety II i Filipa było burzliwe i niekoniecznie romantyczne. Jednak mimo wszystko trwali przy sobie. Filip służył radą nie zważając na konsekwencje. Wspierał w trudnych chwilach ale także dostarczał problemów i tematów do plotek.
Większość śledziła poczynania Karola i Diany.
Lady Di – ulubienica ludzi, ikona mody. Ale jaka była naprawdę ? Mimo, że wątek Diany nie jest zbyt obszernie rozwinięty to jednak ubogaca całą historię i skłania do refleksji.
Nie wszystko wygląda tak, jak to nam prezentują.
Życie w monarchii nie jest usłane różami i zdaje się, że dotyczy to każdego członka tej rodziny.
Książka ukazuje również rozłam Wspaniałej Czwórki i stanowisko Królowej w całej tej historii. Jaki wpływ na decyzje księcia Harrego miała Meghan ? Jak wyglądały relacje wewnątrz monarchii ?
Autor przekazuje nam wiele ciekawych spostrzeżeń , nad którymi warto samodzielnie pomyśleć.

W mojej ocenie warto sięgnąć po tą pozycję by przybliżyć sobie historię rodziny Królewskiej.
***
Marek Rybarczyk to między innymi wieloletni dziennikarz radia BBC, korespondent „Gazety Wyborczej” w Londynie, znawca kultury, historii i polityki współczesnej Wielkiej Brytanii.

„Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”

Czy jest ktoś, kto słysząc

Bardzo ciekawa książka opisująca tajemnice życia Windsorów

Bardzo ciekawa książka opisująca tajemnice życia Windsorów

Jeśli ktoś potrzebuje naprawdę rzetelnych informacji na temat rodziny królewskiej, odsyłam do książki.
Zawsze bardziej interesowała mnie teraźniejszość niż przeszłość, ale w tej ksiazce oś czasu daje nam poczucie uporządkowania wydarzeń w sposób niezwykle interesujący i uczy nas pokory, ze brytyjska monarchia, jaka znamy od lat, właśnie dobiega końca.

Bardzo ciekawy reportaż. Garść najważniejszych informacji, przydatny jeśli ktoś tak jak ja nie ma za dużo wiedzy w temacie królewskiej rodziny, plus dużo niuansów i ciekawostek. Podobały mi się też społeczne odniesienia do mentalności Brytyjczyków i jak na przestrzeni lat Windsorowie na nią wpływali.
Jedyny zarzut jaki miałam do tek książki to proporcje - połowa opowiadała historię Elżbiety, 25 % było o Dianie i zostało 25 % dla fantastycznej czwórki (Kate, Wiliam, Harry i Meghan). Jest to poniekąd uzasadnione stażem - Elżbieta panuje już którąś dekadę, a Meghan dopiero się pojawiła na scenie, ale przez to początek był trochę nużący, a końcówka pozostawiła we mnie uczucie niedosytu.
Ogólnie bardzo polecam!

Jedyny zarzut jaki miałam do tek książki to proporcje - połowa opowiadała...

Nie porywa. Miejscami koślawy język i skakanie z tematu na temat bez większego sensu.

Książkę wzięłam z biblioteki, dość przypadkowo. I powiem, że jej lektura była dla mnie przyjemnością. Bardzo solidna i rzetelna w formie, napisana przez profesjonalistę, więc pozbawiona taniej sensacji. Zainteresuje nie tylko fanów królewskiej rodziny, ale i miłośników historii.

Książkę czyta się szybko oraz posiada sporo zdjęć. Mamy zawarte informacje sprzed śmierci księcia Felipa ale już po opuszczeniu rodziny przez jednego z braci.

Marek Rybarczyk Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów Zobacz więcej