Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów

Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Znak Literanova
The Romanov Sisters: The Lost Lives of the Daughters of Nicholas and Alexandra
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku. Za...

Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty.

Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Eponine | 2019-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Do tej pory moja znajomość losów ostatnich wielkich księżniczek Rosji ograniczała się do animacji z 1997 roku i musicalu, który widziałam na Broadwayu. Podobnie jak niemal cały świat, skupiałam się na Anastazji, najmłodszej spośród czterech sióstr, bo plotki i teorie spiskowe krążące wokół tego, że mogła uniknąć egzekucji, rozpalały opinię publiczną przez wiele lat.

Po przeczytaniu książki Helen Rappaport wiem, że nikt nie dałby rady uciec ze skrajnie niegościnnej Syberii, gdzie zesłany został ostatni car wraz z całą rodziną i najbliższymi współpracownikami. Gdzie cztery niechciane siostry starały się nie tracić zimnej krwi i wspierać duchowo rodziców i brata. Dzięki Rappaport możemy wreszcie dowiedzieć się czegoś więcej niż powszechnie znanej historii o kulach odbijających się od klejnotów pozaszywanych w gorsetach. Poznajemy ich życie od najwcześniejszych momentów, dowiadujemy się, dlaczego były chłodno przyjęte przez naród i jak przebiegało ich wychowanie.

Jak zwykle w...

PikaPana | 2019-03-06

Cudowna książka. Trafiłam na nią trochę z opóźnieniem,miałam spore problemy ze znalezieniem nawet używanego egzemplarza. Na próżno, uratował mnie odkupiony e-book...Ktoś, kto interesuje się historią, lubi czytać biografie,wspomnienia - będzie tą książką poruszony. Ja w każdym razie jestem. Bardzo dobrze napisana,z ogromnym bogactwem materiałów źródłowych. Smutny los rodziny carskiej pokazany został od bardzo ludzkiej strony. Warto przeczytać. To nie podręcznik, to spisane emocje ludzi z początków XX wieku.

setore | 2018-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Ciekawie opisane losy czterech sióstr Romanowych oraz ich rodziców, poparte bogatym materiałem źródłowym i zdjęciami. Ksiązka opisuje losy rodziny aż do ich uwięzienia w Jekaterynburgu, jednak nie opisuje ostatnich dni życia zbyt dokładnie - skupia się na wcześniejszym okresie. Autorce udało się bardzo skrupulatnie zarysować postaci księżniczek, dzięki czemu mamy wrażenie, że bardzo dobrze je znamy i mamy szansę je polubić oraz wczuć się w ich sytuację życiową. Z przyjemnością sięgnę po inne książki tej autorki, zwłaszcza po tę, która opisuje szczegółowo ostatnie dni życia ostatnich Romanowów ("Ekaterinburg. The Last Days of the Romanovs").

ewa | 2018-12-11

Bardzo dobrze i szczegółowo napisana historia,przybliżająca nie tylko tytułowe siostry Romanowne ale i ich rodziców.Autorka pokusiła się o spisanie całej historii ostatniego cara rosyjskiego i jego rodziny,począwszy od pierwszego spotkania Mikołaja i Aleksandry.Opisuje ich zaloty,zaręczyny,a wreszcie lata małżeństwa i narodziny ich dzieci.Kolejne strony poświęcone sa głównie czterem siostrom i ich codziennemu życiu.Autorka nie skupia się jedynie na ostatnim etapie ich życia,właściwie pobyt Romanowów w Jekaterynburgu to marginalna część książki,opisana bardzo powierzchownie(temu zagadnieniu autorka poświęciła inną pracę).Helen Rappaport ukazuje carska rodzinę właśnie jako zwykłą rodzinę,nie część imperium,ani symbol.A tym byli Romanowowie w oczach swych poddanych.Zbyt odlegli dla chłopstwa,zbyt zwyczajni dla szlachty,zbyt symboliczni dla rewolucjonistów...Książka oparta jest na zachowanych świadectwach historycznych,zdjęciach,pamiętnikach księżniczek i ich rodziców,listach...

Anezka | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Szczerze powiedziawszy nudna ta książka była, jak i zresztą życie ostatnich księżnych. Ciągle w zamknięciu, odizolowane od rówieśników, czasami nawet od świata. Może to było poniekąd przyczyną upadku carów. Brytyjska monarcha jak może to udziela się publicznie, i ciągnie do dziś.

Agnesto | 2018-10-13

Jak to dobrze, że należąc do DKK narzuca się nam tytuły książek do czytania, by podczas następnego spotkania była wspólna debata. I czy okładka zachęca czy nie, trzeba taką ksiązkę choćby przewertować. I chyba dzięki temu przeczytałam "Cztery siostry", które są niewiarygodną perłą wśród literatury o szerokim spektrum. Panuje tu rosyjski klimat, surowość, sztywność norm, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, ale jest i miłość rodziców do dzieci, jest ciepło i potrzeba bycia razem mimo trudności z zewnątrz. Bo Mikołaj II był przede wszystkim mężem i kochającym ojcem, dopiero potem władcą i decydentem. Najważniejsze były dzieci i zdrowie żony, co czuje się cały czas. Jego oddanie rodzinie jest niewiarygodne. Odnosimy wrażenie, że każdy wyjazd dyplomatyczny był dla niego obowiązkiem zmuszającym go do opuszczenia domu, czymś przed czym by się wzbraniał gdyby nie obowiązki służbowe. .
Fabuła powieści cały czas oscyluje wokół rodziny Romanowów, szczególnie córek ostatniego cara...

Tina Pohorylle | 2018-06-29
Na półkach: Przeczytane, ★ BIOGRAFIE

Bardzo spodobała mi się konstrukcja tej książki. Autorka skupiła się przede wszystkim na życiu Romanowów, ich codzienności, pokazała też elementy, które doprowadziły do tragedii. Ale ominęła dosadny opis egzekucji. Podobno stworzyła go w poprzedniej publikacji. W dziwny sposób jestem wdzięczna, że Rappaport pokazała Tatianę, Olgę, Marię i Anastazję w tak realny sposób. Za dużo mówi się o śmierci, za mało o życiu. Dobrze, iż zapełniono tę lukę.

Mam ogromną nadzieję, że książka trafi w ręce większej rzeszy osób. Piękna historia — mogła skończyć się szczęśliwie, gdyby tylko dano Romanowom szansę.

Chiara | 2018-04-21
Przeczytana: 15 lutego 2018

Bardzo dobra książka ukazująca życie rodziny cara. Moje jedno zastrzeżenie jest takie - wszystko widzimy z jednej perspektywy, zatem caryca jest dobra, car łagodny i szlachetny, córki wymarzone. A co jest za zasłoną? Rosyjska biedota, terror cara i ucisk Polaków. O tym w książce nie przeczytamy. Rozumiem zarzut, że to jest książka o Wielkich Księżnych, ale jest też coś takiego jak tło historyczne.

Paulinaya | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

R E W E L A C J A! Podziwiam autorkę za zebranie tak szczegółowych materiałów i przedstawienie ich w tak ciekawy sposób. Książkę czyta się jak dobrą powieść od pierwszej do ostatniej strony. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli historii.

Monika | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Książka jest rewelacyjna, zupełnie nie przytłacza jeśli chodzi o dawkę faktów historycznych, czyta się ją jednym tchem! Zainspirowała mnie do zgłębiania historii Rosji (pierwszy raz w życiu odczułam taką wzmożoną ciekawość w stosunku do innego państwa niż Polska) oraz do pilniejszej nauki języków obcych idąc w ślady rodziny carskiej ;)

Gwarantowane (co najmniej kilkukrotnie) myśli w czasie lektury: "Mój Boże, to było zaledwie 100 lat temu :o :o "

Autorka wykonała KAWAŁ ROBOTY pracując przy książce, czego dowodem jest kilkadziesiąt stron przypisów i wyjaśnień. Rewelacja!