Jedyna taka królowa. Książki o Elżbiecie II

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
09.09.2022

Od lat 50. ubiegłego wieku pozostawała symbolem brytyjskiego mocarstwa. Była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i przetrwała rządy 14 premierów. Była też uosobieniem wartości, które kojarzą się nam z imperium. Elżbieta II, zdaniem wielu – ostatnia taka królowa.

Jedyna taka królowa. Książki o Elżbiecie II

Stan zdrowia królowej pogorszył się w środę. W czwartkowe popołudnie informacje o złym stanie zdrowia brytyjskiej monarchini obiegły media na całym świecie. Powagę sytuacji potwierdzał fakt, że do Szkocji udali się wszyscy najważniejsi członkowie rodziny królewskiej.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat. Zmarła w otoczeniu najbliższych, w swojej szkockiej posiadłości w Balmoral. „Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i królowa małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu” – napisano w oficjalnym komunikacie pałacu Buckingham.

Wraz ze śmiercią Elżbiety II skończyła się pewna epoka. Epoka uwieczniona również na kartach dziesiątek publikacji. Poniżej znajdziecie najciekawsze książki o brytyjskiej monarchini i dynastii Windsorów.

Elżbieta II. Ostatnia królowa, Marc Roche

Niewiele na świecie pozostało monarchii, ale jeszcze mniej prawdziwych monarchów. Według Marca Roche’a Elżbieta II jest ostatnią prawdziwą królową – uosabia wartości kojarzące się z imperium, z poszanowaniem tradycji czy wytwornymi przyjęciami.

Konstytucyjnie królowa jest ważnym elementem brytyjskiego systemu władzy, ale jej rola jest symboliczna. Współpracownicy Elżbiety II, a więc ministrowie i premierzy, wychwalali jej dar słuchania i rozumienia problemów, orientację w dokumentach państwowych. Jeden z nich określał spotkania z królową mianem „wyczerpujących wizyt u psychiatry”.

Królowa nie zawsze jednak była perfekcyjna: francuski dziennikarz rozlicza ją z relacji z księżną Dianą. Przywołuje też próby ocieplenia wizerunku monarchii, która wbrew zamierzeniom pokazała, jak aktualne są w Wielkiej Brytanii podziały klasowe. Królowej często zarzuca się chłód, zatwardziałość, niezdolność do wygłoszenia przemówienia bez kartki, kolosalną fortunę, większą miłość do psów niż własnych dzieci (corgi królowej noszą specjalne buciki szyte na miarę, by nie uszkadzały sobie łapek na żwirze przy pałacu Buckingham) oraz trzy rozwody potomków.

Czy zatem Elżbieta II jest tylko kurczowo trzymającym się tradycji reliktem przeszłości, bardzo kosztownym reprezentantem kraju bez władzy politycznej, czy może symbolizuje coś więcej? Roche twierdzi, że jest nie tylko łącznikiem między nową i starą Wielką Brytanią, ale też spoiwem dla wielu narodów, dającym poczucie wspólnej tożsamości. Ta drobna kobieta przez ponad pięćdziesiąt lat swego panowania zdołała oprzeć się falom krytyki monarchii, coraz bardziej umacniając swoją pozycję. Choć sam Roche jest zagorzałym republikaninem, przyznaje, że postać królowej go fascynuje.

Prawdziwa królowa: Elżbieta II jakiej nie znamyAndrew Marr

Oto nieśmiertelny symbol Wielkiej Brytanii – Elizabeth Alexandra Mary Windsor! Tytan pracy, człowiek instytucja, eksportowa maskotka Wielkiej Brytanii. Akuratna, stateczna i dystyngowana, ukochana wnuczka króla Jerzego V i córka króla Jerzego VI, wyszła za biednego, ale przystojnego kuzyna, księcia Edynburga Filipa. Od 1953 roku „z Bożej łaski Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej” oraz 15 innych państw. Choć nie ma realnego wpływu na rządy, pełni nieocenioną rolę w polityce. Mimo że utrzymanie tronu kosztuje poddanych 40 mln funtów rocznie, cieszy się ich szacunkiem i sympatią. Jest najstarszym w historii brytyjskim monarchą. Nie zamierza abdykować, kocha swoje obowiązki i bycie królową.

Elżbieta II stroni od wywiadów, pilnie strzeże swojej prywatności. Tylko tak rzetelny dziennikarz i wytrawny komentator polityczny jak Andrew Marr mógł napisać taką książkę.

Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata WindsorówMarek Rybarczyk

Od lat śledzimy dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską monarchię zna niemal każdy, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dramatów, jakie przez lata rozgrywały się za bramami pałacu Buckingham. Życie królewskiej pary, Elżbiety i Filipa, było źródłem wielu, jeśli nie większości, problemów Windsorów. Skandal gonił skandal. Małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się. Inwazja dziennikarzy, aparatów i kamer na królewską rodzinę sprawiła, że skrzętnie skrywane tajemnice znalazły się na pierwszych stronach tabloidów. Skostniała monarchia nie nadążała za nowoczesnością. Ostatnią próbą luzowania dworskiego gorsetu było wpuszczenie za mury pałaców Windsorów amerykańskiej rozwódki Meghan Markle. Miała zostać nową gwiazdą, „Kate na dopalaczach”, jak pisały gazety. Okazała się – przynajmniej dla Windsorów – „Dianą plus”.

Książka „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” powstała w historycznym momencie. Zmiana jest tuż tuż. Nadchodzi kres pewnej epoki i małżeństwa, którego dzieje stały się telenowelą przełomu XX i XXI wieku. W tle pojawiają się pytania – czy następca tronu książę Karol będzie w stanie udźwignąć ciężar korony? Czy Brytyjczycy zaakceptują jako swoją królową Kamilę? Jaka naprawdę była Diana? Jaki wpływ na decyzje podejmowane przez Harry’ego ma Meghan? Dlaczego Windsorowie stracili szansę na wspaniałą czwórkę – Meghan, Harry, Kate, William?

Nasza wiedza na temat brytyjskiej monarchii bazowała dotąd głównie na plotkach i uproszczeniach. Książka Marka Rybarczyka pozwala przyjrzeć się z bliska pałacowym relacjom. Odsłania kulisy burzliwych książęcych związków. A przedstawione w niej meandry życia uczuciowego królewskich małżonków, rodzinne skandale i sekrety zadziwią nawet fanów serialu „The Crown”.

Elżbieta II. Portret monarchiniSally Bedell Smith

Elżbieta II Windsor (ur. 1926) – charyzmatyczna monarchini, która z godnym podziwu opanowaniem i wdziękiem przeprowadziła Wielką Brytanię oraz Wspólnotę Narodów przez zawirowania ostatnich sześćdziesięciu lat.

W tej niezwykłej biografii poznajemy najpierw dziewczynkę, a następnie towarzyszymy zakochanej w księciu Filipie nastolatce. Spotykamy Lilibet naprawiającą ciężarówki wojskowe podczas drugiej wojny światowej. Widzimy ją stojącą z Winstonem Churchillem na balkonie pałacu Buckingham w dniu zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jesteśmy świadkami, jak młoda królowa stara się pogodzić swoje obowiązki z wychowywaniem dzieci. Uczestniczymy w trudnych chwilach tuż po tragicznej śmierci księżnej Diany. Sally Bedell Smith wprowadza nas za pałacowe drzwi, pozwalając przyjrzeć się z bliska zawodowemu i prywatnemu życiu królowej.

Wciągająca i skrupulatnie przygotowana, oparta na licznych wywiadach i nieujawnionych dotychczas dokumentach biografia Elżbiety II to możliwość wejrzenia w duszę i serce ostatniej wielkiej monarchii. Autorka podkreśla żywą osobowość królowej, jej poczucie humoru i nieprzeciętną inteligencję, z jaką stawia czoło wymagającej pracy i zobowiązaniom rodzinnym.

Elżbieta II. O czym nie mówi królowaMarek Rybarczyk

Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najtwardszych władczyń w historii Europy?

W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto, i zawsze wie, na którego postawić.

Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście ukochanej siostry.
Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill.

Nigdy nie miała być królową.
Elżbieta II.
Co skrywa jej wiecznie opanowane oblicze?

Doświadczony autor, były dziennikarz BBC i korespondent w Londynie Marek Rybarczyk z werwą i polotem rysuje pełen niuansów portret jednej z najbardziej znanych, a jednocześnie skrytych postaci współczesnej historii. Kobiety uwielbianej przez miliony Brytyjczyków i znanej na całym świecie. Władczyni, która stała się symbolem wielkiego niegdyś imperium i która żelazną ręką wprowadziła w XXI wiek ród Windsorów, pokonując liczne wewnętrzne i medialne burze.

Tajemnice, sekrety, zdrady.
Oto prawdziwa historia Elżbiety II.

Elżbieta II. Ostatnia taka królowaMarek Rybarczyk

Kiedy w 1952 roku jako młodziutka kobieta wstępowała na tron, dała umęczonym wojną Brytyjczykom iskierkę nadziei, że znów będą wielkim narodem. I rzeczywiście tak się stało. Tak narodził się mit Elżbiety II, dla której zawsze liczyła się przede wszystkim jej „Firma”, a życiową dewizą stały się słowa: „Nigdy się nie poddawaj!”.

Jak naprawdę wygląda życie królowej i jej monarchii? Co sprawia, że fascynuje nie tylko Brytyjczyków, a jej losy śledzi niemal cały świat? Co przez wszystkie lata jej panowania działo się za kulisami teatru Windsorów? Czym kieruje się w swoich decyzjach ostatnia prawdziwa monarchini Zachodu? Co ją motywuje? Czemu temat abdykacji jest dla niej tak trudny?

Książka Marka Rybarczyka nie tylko odpowiada na pytania, które stawiają sobie obecnie wszyscy Brytyjczycy i wielbiciele monarchii, ale przede wszystkim szkicuje sylwetkę Elżbiety II, jakiej dotąd nie znaliśmy: fanki kryminałów o Herkulesie Poirot, żony, która z żarliwej szczenięcej miłości szybko przeszła do chłodnego małżeństwa z rozsądku, czy matki, która chyba nigdy nie rozumiała własnego dziecka. Autor analizuje jej życiowe wybory, konflikty, popełnione błędy i skrywane dramaty.

To próba pewnego rysopisu psychologicznego i politycznego królowej, zmierzająca do ukazania choćby niektórych cech złożonego charakteru Elżbiety II na tle dziejów jej monarchii. To w końcu dążenie do zrozumienia tej postaci, symbolu historycznej ciągłości Zachodu, władczyni, która z żelazną wolą broni monarchii i tradycyjnych wartości.

Elżbieta II. Portret królowejPaola Calvetti

Biografia najsłynniejszej królowej naszych czasów.

W swojej książce Paola Calvetti kreśli wyrazisty portret kobiety, która od dziesięcioleci jest symbolem brytyjskiej monarchii. Ukazuje jej niełatwą drogę od skromnej i nieśmiałej następczyni tronu do królowej w każdym calu, najdłużej panującego monarchy w historii Wielkiej Brytanii. Opowiada o miłości do księcia Filipa, kulisach życia na królewskim dworze i niełatwych relacjach z członkami licznej rodziny Windsorów, które nieraz stawały się źródłem plotek i skandali śledzonych przez cały świat.

Opowieść o Elżbiecie II to również fascynująca historia jej długiego panowania, portret całej epoki, w trakcie której oblicze świata nieraz się zmieniało, stawiając przed królową coraz to nowe wyzwania.

Skandale angielskich dworów. Prywatne życie arystokracjiMarek Rybarczyk

Arystokracja brytyjska zawsze budziła powszechne zainteresowanie.

Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, byli jednym z motorów napędowych rewolucji przemysłowej. Arystokraci robili fortuny i wymyślali genialne wynalazki. Ale za drzwiami wielkich rezydencji i pałaców na Wyspach było także życie, które miało nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Pełne skandali, ekscentryzmu i seksualnych afer.

Hrabia Castlehaven w noc poślubną ze swoją żoną zaprosił także służbę.

Hrabiemu Beauchampowi nie pomogła siódemka dzieci, jego skłonność do męskiej części służby stała się przedmiotem wielu plotek. Mimo to nadal organizował przyjęcia dla panów w Madresfield…

Rozwód Richarda Worsleya i Seymour Dorothy Fleming był jednym z pierwszych rozwodów brytyjskich celebrytów opisywanych przez prasę. By ratować kochanka, żona publicznie wyznaje, że jej mąż jest dewiantem voyeurem – sprawia mu przyjemność obserwowanie, jak inni uprawiają seks.

Przyszły Edward VII zalicza dwa tysiące kochanek, w paryskim burdelu ma własny apartament
− z rodowym herbem i wielką żeliwną wanną, w której kąpie się z kurtyzanami w szampanie. Nosi też torbę golfową wykonaną ze skóry penisa słonia… i nie przestaje uwodzić, także jako król.

Synowie Edwarda VIII: Dawid, Albert i najmłodszy, biseksualny Jerzy rozpętali największe afery dworu i arystokracji międzywojennej Anglii.

Książę Filip uwielbiał chodzić na sesje alkoholowe do Klubu Czwartkowego, a potem na rozbierane prywatki.

Książę Karol na pytanie Diany o romans z Kamilą Parker Bowles odpowie krótko: „Nie chcę być pierwszym w historii księciem Walii, który nie ma kochanki”.

A co na sumieniu ma książę Harry? Przez lata jako zatwardziały singiel potrafił korzystać z życia.
Ale w końcu, jak mawia królowa Elżbieta II: nie są ważne fakty; ważne, by nie dać się złapać.


komentarze [9]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paweł85x2  - awatar
Paweł85x2 09.09.2022 19:10
Czytelnik

Bardziej interesuje mnie jako człowiek wywyższany ponad wszystkich tylko ze względu na urodzenie w czasach, w których ludzie potrafią rozszarpać się na strzępy w walce o równouprawnienie. Taka swoista ciekawostka, relikt zamierzchłych dni. Podobał mi się serial "The Crown" poruszający jej życiowe dylematy, ale nie czytałem nigdy żadnej z jej biografii. Natomiast  pozycja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bete_Noire  - awatar
Bete_Noire 09.09.2022 15:05
Czytelnik

"Wraz ze śmiercią Elżbiety II skończyła się pewna epoka." Przepraszam bardzo, ale jakie znaczenie miała dla nas Elżbieta II? Rozumiem Brytyjczyków, w końcu była ich najsłynniejszą celebrytką i dla nich faktycznie była ikoną. Jeszcze mogę zrozumieć takie słowa z ust polskiej dyplomacji, jednak pisanie takich rzeczy z perspektywy zwykłego Kowalskiego jest po prostu bezmyślnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
09.09.2022 15:16
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Telemasz  - awatar
Telemasz 11.09.2022 08:07
Czytelnik

Ekonomicznie rzeczony Kowalski został w znacznym stopniu skolonializowany przez City of London, a to miasto-państwo, Watykan finansjery, formalnie uznaje zwierzchnictwo brytyjskiej monarchii.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 09.09.2022 12:50
Bibliotekarz

E, tam, spoczko. Mamy jeszcze sporo monarchów w zapasie:

Filip I Koburg - król Belgii
Małgorzata II - król Danii
Hans-Adam II - książę Lichtensteinu
Henryk - książę Luksemburga
Albert II - książę Monako
Wilhelm-Aleksander - król Holandii
Harald V - król Norwegii
Filip VI Burbon - król Hiszpanii
Karol XVI Gustaw - król Szwecji

No i oczywiście Watykan, gdzie panuje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
09.09.2022 12:35
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Magrat  - awatar
Magrat 09.09.2022 22:07
Czytelnik

a może tak potraktować Brytyjczyków jako świadomych ludzi, którym warto zostawić wybór, a nie bawić się w virtue signaling?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
marcin  - awatar
marcin 09.09.2022 10:29
Czytelnik

Smutny dzień. Wraz ze śmiercią Elżbiety II skończyła się pewna epoka. Mimo wszystko dożyła pięknego wieku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 09.09.2022 09:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post