Żelazne damy. Kobiety, które zbudowały Polskę

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura polska
historia
Ag2S

Musiały być silne, by przeżyć w bezwzględnym świecie polskiej polityki. W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były diabelnie skuteczne. Dobrawa wie, że jej przyszły mąż Mieszko to zatwardziały poganin i masowy morderca. Nie ma wyjścia. Dla dobra swojego rodu wyrusza do dzikiego kraju Piastów. Oda musi opuścić klasztor, by zostać żoną słowiańskiego barbarzyńcy, odpowiedzialnego...

Musiały być silne, by przeżyć w bezwzględnym świecie polskiej polityki.

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były diabelnie skuteczne.

Oda musi opuścić klasztor, by zostać żoną słowiańskiego barbarzyńcy, odpowiedzialnego za śmierć jej bliskich i przyjaciół. W Poznaniu czeka ją wyłącznie pogarda. A jednak to ona zbuduje podwaliny polskiego imperium.

Emnilda jest panią życia i śmierci swoich poddanych. By Europa utonęła w morzu krwi wystarczy jej jedno słowo. Dla korzyści własnej i swojego syna nie zawaha się go wypowiedzieć.

Przyszło im żyć w czasach, gdy panowało tylko jedno prawo – prawo silniejszego. Przybyły do kraju rządzonego przez brutalnych władców, których całym życiem były podbój i mord. Stanęły u ich boku, a gdy nadeszła odpowiednia chwila, same sięgnęły po ster polityki.

Dla dobra rodu, swoich dzieci i dla władzy nie wahały się użyć trucizny czy sztyletu. Przekupstwo, podstęp, nawet własne ciało – każdy sposób był dobry, jeśli pozwalał im realizować zamierzone cele.

Polskie władczynie. Żelazne damy…

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Magdalena | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Kamil Janicki pisze cudownie. Jest to druga książka tego autora po którą sięgnęłam i z pewnością nie ostatnia. Wczesne średniowiecze kojarzyło mi się z nudną epoką gdzie krew lała się strumieniem i władzę dzierżyli jedynie mężczyźni. To był mój wielki błąd. Okazuje się że to kobiety były doskonałymi politykami i rozgrywały głównie między sobą sprawy najwyższej wagi. Śmiem twierdzić że nasz pierwszy król Bolesław Chrobry był pantoflarzem, bardzo męskim i silnym a jednak pantoflarzem, dawał się manipulować mądrym wykształconym kobietą które go otaczały. W Żelaznych Damach dowiadujemy się o powstaniu państwa Polskiego. Ilość przypisów jest ogromna co świadczy o ciężkiej rzetelnej pracy autora. Czytajcie bo warto!!!

srebrnanatalia | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Znikoma ilość informacji o żonach pierwszych Piastów spowodowała, że Kamil Janicki spojrzał na bieg historii od kobiecej strony. Karkołomnie, ale dość udatnie przedstawił znaczący wpływ Dobrawy, Ody czy Emnildy, na polityczne rozgrywki.
"To wersja wydarzeń nie mniej prawdopodobna od tej, w której każdy sukces jest sukcesem mężczyzny."
Autor nie kryje, że książka jest zbiorem hipotez i przypuszczeń. Wiele z nich wysnutych zostało poprzez analogie do późniejszych wieków czy krajów.
Lubię sposób, w jaki popularyzuje historię Kamil Janicki, ale rozumiem argumenty osób, które odsądzają od czci i wiary tenże. Nie jest to czysta fikcja literacka, jak również nie jest to praca naukowa ( mimo mnóstwa przypisów). A koncepcja Dobrawy jako spiritus movens ekspansji państwa Piastów i postępów Mieszka w sztuce dowodzenia jakby feministycznie nie wyglądała, jest, wg mnie, do przyjęcia. A dlaczegóżby nie? ;)

KaMiŚ | 2018-11-27

"Żelazne damy" to książka, która wstyd się przyznać "zmęczyłam". Od pewnego czasu chętnie sięgam po wydawane przez Znak "Historie prawdziwe", jednak po raz pierwszy czułam, że książka nie opowiada mi w przyjemny sposób życia królowych czy władczyń, tylko luźno fantazjuje o wymyślonych przez autora bohaterkach.
Niestety, ale często w odniesieniu do historii musimy pogodzić się z brakiem źródeł. Oczywiście możemy w takiej sytuacji zastosować pewne uogólnienia, czy odwołać się do źródeł opisujących np. podobne sytuacje w innych krajach. Niekiedy jednak trzeba się zwyczajnie poddać i pozostać szczerym z czytelnikiem. W przypadku tej konkretnej pozycji czuję się troszkę oszukana. Teoretycznie autor informuje nas, że w dużej mierze swobodnie żongluje faktami, jednak jednocześnie zapewnia nas, że jego historia nie jest oderwana od realiów. Z bólem serca, ale nie mogę się z tym całkowicie zgodzić. Uważam, że wyrwane z rocznika pojedyncze zdanie nie może być podstawą do snucia teorii na...

Urszula | 2018-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 02 października 2018

1. Miało być o kobietach i ich wpływie na powstawanie państwa polskiego - było o mężczyznach ich podbojach, słabościach, żądzy władzy... wątki kobiece wciśnięte mimochodem.
2. Czasem wręcz odnosi się wrażenie, że autor zapomina, że to jest o kobietach i raptem wraca do ich postaci najpierw opisując kilka stron roli mężczyzn w całej historii
3. Bardzo ciekawa jeśli chodzi o fakty historyczne - oczywistym jest, że często oparta o domysły i założenie (w końcu jest o IX, X, XI wieku;
4. Warta uwagi ze względu na warstę historyczną, ale nie wypełnia tematu tytułowego

Jarek Zawisza | 2018-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 16 lipca 2018

Od dzieciństwa uwielbiam science fiction...

Jednakowoż od pozycji popularnonaukowej oczekuję czegoś innego. Innego niż czysto spekulatywna żonglerka faktami i dopisywanie historii do nich.
To co sprawdza się w powieściach, w książkach nomen omen historycznych już niekoniecznie.

Autor wielokrotnie w swym tekście wspomina o braku (niedostępności) dostatecznej ilości danych (źródeł) historycznych z epoki.
W szczególności zaś braki owe, jak sam to niejednokrotnie zaznacza, dotyczą wiedzy na temat roli i pozycji ówczesnych kobiet, no cóż - it was a man's world...

Aż tu nagle... prawie czterysta stronic gęstym maczkiem, po nocach ślęcząc przy pulpicie twardem w półmroku kaganka, piórem swem gęsiem na pergaminie naskrobać mu się udało!
Skąd, jak, gdzie, na miły book!
Ano spekulacyje ludkowie mili, spekulacyje jakoweś poczynić był raczył.

Ale czy należy tego rodzaju książki sprzedawać jako literaturę popularnonaukową?
Zadaniem tego rodzaju piśmiennictwa jest popularyzowanie nauki;...

Loren Rarity | 2018-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2018

Polecam każdemu miłośnikowi historii. I każdemu, kogo wcześniej nie interesowała, bo jestem pewna, że wciągnie.
Książki nie czytałam jak podręcznik, a prawdziwą powieść, która wciągnęła mnie już od pierwszego rozdziału. Zaczęłam zupełnie inaczej patrzeć na postacie takie jak Dobrawa, Oda, czy Emnilda.
Czyta się naprawdę szybko i przy okazji można sporo z tego wynieść.

dedwa | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 25 września 2017

Tak, takie książki wciągają mnie do końca.
Czytałam z zapartym tchem, gdyż dawno już chciałam przyswoić sobie na nowo tematykę tych odległych czasów. Wiedza szkolna to jednak nie to samo, trzeba w spokoju i ciszy powrócić w tamten czas i prześledzić dzieje i losy naszych przodków. Dla mnie to była uczta duchowa.
Kamil Janicki zrobił to wybornie.

Vemona | 2017-09-13
Przeczytana: lipiec 2016

Dla mnie bardzo, bardzo dobra pozycja. Doskonale napisana, szalenie ciekawa, nie miałam pojęcia, że Mieszko zarabiał na handlu niewolnikami, jak wyglądało początkowo jego podejście do małżeństwa z Odą, w ogóle książka zawiera mnóstwo nieznanych (no dobrze, mało znanych) informacji, choć autor bardzo mnie zasmucił stwierdzeniem, że Świętosława/Sigryda nie istniała w rzeczywistości. :( Tym niemniej, jestem zachęcona, a wręcz bardzo nakręcona na przeczytanie kolejnej pozycji.

edithx | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Książka bardzo mi się spodobała,autor w sposób łatwy do przyswojenia i zapamiętania opowiada nam o pierwszych wiekach historii polski.Wydarzenia przedstawione są przez pryzmat kobiet które żyły w tamtych czasach.
Można spierać się czy rola kobiet została wyolbrzymiona czy nie, na pewno większość informacji dotyczących panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego to domniemania, analizy i zlepki informacji z wielu nie zawsze wiarygodnych źródeł, ale dotyczy to nie tylko Kamila Janickiego ale wszystkich autorów publikacji na temat wczesnych dziejów Polski. Kamil Janicki przedstawia nam informacje historyczne które podane w sposób obdarty z delikatnej fabuły mogły by być trudną do przełknięcia dawką historycznych dat, imion postaci i miejsc których zapamiętanie dla laika mającego pierwszy kontakt z tak odległa historią mogło by zakończyć się po paru stronach. Dlatego uważam że wątek przewodni,kobiet o których często zupełnie zapominały karty historii to świetny pomysł a dla mnie...

eduko7 | 2017-05-16
Przeczytana: 10 maja 2017

Polityka, polityka a na jej tle - żelazne damy - żony pierwszych Piastów. Ich rola w kształtowaniu się państwowości polskiej, zsięg wpływów, zalety i przywary. Sporo faktów, domysłów, sprostowań informacji zawartych w kronikach oraz późniejszych opracowaniach. Szkoda, że inne obszary ich aktywności zostały zmarginalizowane.