Szwedzi. Ciepło na północy

Wydawnictwo: Czarna Owca
Szwedzi, obyczajowość
literatura faktu
Aksamitt

Nie, Szwedzi nie lubują się w okrutnych zbrodniach, choć kochają kryminały. Nie są depresyjnymi ponurakami, ale najszczęśliwszym społeczeństwem w Europie. Nie jedzą śledzi z dżemem, ale cukierki z solą. Uwielbiają świętować, śpiewać i biegać, ogólnie dobrze im się powodzi, choć nie mają w domu pralek. Autorka przygląda się szwedzkiej równości, ale i szwedzkim bogaczom, uwielbieniu dla prostego...

Autorka przygląda się szwedzkiej równości, ale i szwedzkim bogaczom, uwielbieniu dla prostego życia i natury, ale też snobizmom wykwintnej kuchni. Odwiedza orientalne targowiska i luksusowe butiki. Zagląda do szwedzkich domów, sklepów, nocnych klubów i całkiem wygodnych więzień. Słucha szwedzkich rozmów – bez przerywania i podnoszenia głosu – i karnie czeka w kolejkach, z numerkiem w ręku. Rozmawia ze szczęśliwymi staruszkami i użala się nad dziećmi biegającymi bez szalików.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

korcia | 2016-03-01
Przeczytana: 13 lutego 2016

"Szwedzi. Ciepło na Północy" to spory zastrzyk wiedzy o mieszańcach Szwecji, z pewnością nieidealny i niewyczerpujący, do tego obarczony dużą dawką subiektywizmu, ale za to bardzo ciekawy i dobrze napisany. Dowiedziałam się z tej publikacji wielu rzeczy o tym kraju, przeczytałam sporo o cechach i dziwactwach jego mieszkańców. Autorka głównie omawia różnice między życiem w Polsce a Szwecji i między przeciętnym Polakiem a przeciętnym Szwedem. Jest tego naprawdę sporo i zazwyczaj to Szwedzi wypadają lepiej w tych porównaniach, a życie w tym kraju zdaje się być znacznie wygodniejsze. Aż chciałoby się pakować walizy, wsiadać do samochodu, promem dopłynąć do Szwecji i osiedlić się tam na stałe.

W książce znajdziecie też sporo zdjęć, które świetnie uzupełniają i ubarwiają tekst. Do tego warto zauważyć, że „Szwedzi. Ciepło na Północy” to naprawdę ładnie wydana publikacja, na dobrym papierze, w sztywnej oprawie, w pełni graficznie dopracowana.

Dzięki temu, że Katarzyna Molęda pisze o...

zet | 2017-04-30

Nie jest możliwym zobaczyć wszystkie kraje na tym świecie, ale niektóre książki mogą nam je przybliżyć. Kiedy sięgnęłam po książkę "Szwedzi. Ciepło na Północy" miałam zupełnie inne wyobrażenie o Szwedach i Szwecji. Dzięki niej zrozumiałam, że miałam w głowie jedynie stereotypy. Ta książka otworzyła mi oczy na Szwecję i jej mieszkańców.
Myślę, że wiele możemy nauczyć się od naszych sąsiadów, a oni od nas. Książki tego typu pomagają nam bardziej otworzyć się na inne kultury i różnice z nimi związane.
Uważam tę książkę za godną polecenia.

miete | 2015-11-05

Chwila nieuwagi i nagle, nieodwołalnie mamy jesień. Po wakacyjnych wojażach pozostało tylko wspomnienie. Teraz to tylko zapaść się wieczorem w swój ulubiony fotel nakryć się kocem, kotem i termoforem w dowolnej kolejności .... ale, ale pozostaje nam jeszcze podróżowanie we własnej wyobraźni. Są tacy co twierdzą nawet że" Mądrzy ludzie podróżują tylko w wyobraźni"- punkt dla tego kto odgadnie z kogo to cytat :).
Wracając jednak do podróży postanowiłam przyjrzeć się bliżej naszym sąsiadom przez morze, czyli Szwedom- pretekstu do tej podróży dostarczyła mi nowo wydana książka Pani Katarzyny Molędy "Szwedzi Ciepło na Północy". Pani Molenda jako absolwentka Skandynawistyki a jednocześnie jako osoba na stałe mieszkająca i pracująca w Szwecji może na temat tego kraju dużo powiedzieć i w dodatku wszystkie swoje wypowiedzi podeprzeć własnymi doświadczeniami. Dla mnie to duży atut, czytałam wiele książek podróżniczych i najczęściej jej autorzy to osoby które podróżowały po jakimś kraju...

BagatElka | 2016-05-13
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2016

Przyznaję,iż przed przeczytaniem książki pani Molędy,moje wyobrażenia o mieszkańcach Szwecji były stereotypowe.
Zarośnięte,ponure typy,które w ramach ekologicznego podejścia do życia wpierniczają żywcem zwierzaki. Popieranie feminizmu polega u nich na tym,że faceci siedzą na progu chałupy a żonki w tym czasie napierdzielają siekierami w sękate pniaki.
Wszelkie morderstwa popełniają z zimną krwią a ofiarę od sprawcy odróżnić można nie po ciepłocie ciała jeno po tym,że jedno z nich się porusza.

Po odbyciu podróży razem z autorką,wizerunek Szweda w moich oczach nabrał kolorów i ciepła. Nie na tyle jednak abym chciała spakować książki i wyprowadzić się w tamte rejony.Po pierwsze mają spory problem z mieszkaniami a po drugie klimat nie bardzo odpowiada moim upodobaniom.
Książkę czyta się świetnie i nie brak w niej zabawnych momentów.Chwilami byłam w szoku,zaskakiwały mnie rzeczy absurdalne,które dla mieszkańców Szwecji są codziennością i normalnością.
Uzbrojona w wiedzę ,wyniesioną z...

Madi | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Choć o Szwecji wiem dość dużo-większość z własnego doświadczenia,to czytając tego typu książki odkrywam zawsze coś nowego.
Książka jest świetnie napisana,czyta się jednym tchem i nie ma tu miejsca na nudę.

Styl wypowiedzi przypomina mi ten z artykułów w kolorowym czasopiśmie. Wszystko tak ładnie podane i wydaje się być pisane pod jednym kątem, a mianowicie jakbyśmy mieli do czynienia z krajem wspaniałych ludzi. Trudno mi zaprzeczyć, bo ani ja w Szwecji nie mieszkałam, ani akurat w tym skandynawskim miejscu nie mam znajomych, więc nie mam z kim wejść w dyskusję i zrozumieć szwedzkiego fenomenu. Jednakże przedstawienie sytuacji przez Katarzynę Molędę uważam za zbyt jednostronne. Rozumiem, że ona, jako długoletnia już mieszkanka kraju jest zadowolona i widzi głównie plusy, jednak dobrze byłoby spojrzeć na świat krytycznym, badawczym okiem, szczególnie jeśli chce się dokonać w miarę pełnej charakterystyki. To trochę razi w oczy, bo nie ma nacji bez skazy, a te w treści nawet jeśli są sugerowane to robione ukradkiem, by nie rozlać się na nie więcej niż raptem kilka zdań. Za to nie można dziwić się, że stosując porównania odnosi się głównie do naszej kultury. Nie tylko jest to zrozumiałe z...

chiave | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

„Szwedzi” to rzecz napisana zręcznie i chyba tylko zręcznie. Nie jest to ambitna książka i nie wymaga od czytelnika ani wysiłku intelektualnego, ani natężenia uwagi; jest też jak na mój gust dość naiwna, zbyt poprawna politycznie, a chwilami aż za bardzo trąci „Wyborczą” – jest jednak w sumie dość zabawna, zgrabnie łączy walory poznawcze z rozrywką i, wypluwając od czasu do czasu ości, da się ją przeczytać. Tyle o książce jako takiej.
Co do samej Szwecji, to choć opisana jest przez autorkę z sympatią, wyraźną fascynacją i dużą dozą idealizmu (i wyraźnie jako przeciwieństwo nie dającej się lubić, nieprzyjaznej i zacofanej Polski ;)), to jednak ukazany przez nią obraz tego kraju równych szans i zadekretowanej życzliwości wydał mi się dość przerażający. Może dlatego, że odrzuca mnie każda forma socjalizmu i idea państwa opiekuńczego, nawet w wydaniu tak zamożnym i kapitalistycznym. Czytając, niejednokrotnie zastanawiałam się, co pośród opisywanych zjawisk jest kwestią zakorzenionego w...

ElkaFrelka | 2016-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 września 2016

Gdy autorka opisuje jak jest skonstruowane szwedzkie państwo opiekuńcze, to wszystko brzmi ładnie pięknie, Szwecja jawi się jako socjaldemokratyczny raj na ziemi, ale gdzieś tam z tyłu głowy wciąż pulsowała mi lampka: kraj postkomunistyczny bez wartości. Czy tak wyglądałaby Polska, gdyby nie było przemian demokratycznych? Bez szacunku dla norm moralnych, tradycji, historii i całego tego: "Bóg, Honor, Ojczyzna"? Uważam, że można być patriotą bez zapędów nacjonalistycznych, w Szwecji wydaje się to niemożliwe.

Poza tym książka napisana świetnie, subiektywny punkt widzenia jest tu plusem, masa różnych ciekawostek, inności opisanych z sympatią.

wasilka | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Od wielu lat mam przyjemność odwiedzać Szwecję. Stąd też wzięła się moja ogromna sympatia do tego kraju i jego mieszkańców. Mam również to szczęście, że życzliwość jest odwzajemniona, ale to już inna historia, całkiem osobista.
Lubię czytać szwedzkie książki, choć nie tylko kryminały, z których Szwecja słynie, oglądam szwedzkie filmy i seriale (swego czasu miałam możliwość poznania szwedzkiego komisarza policji Wallandera, zanim jeszcze trafił pod polskie strzechy), pokochałam zwyczaj "fikania" z przyjaciółmi, w domu i wśród wspaniałych okoliczności natury, z niesłabnącym zaciekawieniem odwiedzam szwedzkie skanseny i z dumą pieszego przechodzę przez jezdnię, gdy samochody zatrzymują się na sam mój widok (to fajne uczucie, chociaż za pierwszym razem o mało nie dostałam zawału serca, gdy rozpędzona ciężarówka zahamowała a kierowca uprzejmie machnął do mnie ręką z szoferki, bym mogła bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi). Jeśli chodzi o literaturę czy kinematografię moja sympatia...

do tej ksiązki mam stosunek specjalny ponieważ wiekszą część tego roku spędziłąm właśnie w Szwecji. i kraj ten odbiega naprawdę daleko od stereotypów jakie się zakorzeniły w polskim mniemaniu. fakt że ja byłam w Malmo, trzecim co do wielkości mieście w Szwecji i połóżonym w dodatku na południu nad morzem - rzut beretem do Kopenhagi - więc ciepło i wietrznie tylko miałam. i musze sie zgodzic z autorką która mieszkając tu naprawdę długo miała okazje poznać Szwedów tak jak mnie to nie było dane. ale są to naprawdę wspaniali, ciepli i uczynni ludzi jakich nigdzie indziej nie spotkałam. no moze w Danii :)