Szwedzi. Ciepło na Północy

reportaż
Czarna Owca
2015-10-21
2015-10-21
Szwedzi Szwecja obyczajowość obyczaje reportaż literatura faktu

Szwecja nigdy nie była na mojej liście krajem, który muszę zobaczyć, bo jak nie zobaczę, to będę bardzo nieszczęśliwa, ale na pewno wielokrotnie myślałam o tym, że warto byłoby poznać Skandynawię. Udało mi się zobaczyć kawałek szwedzkiej ziemi dzięki krótkiemu wypadowi do Karlskrony z moimi przyjaciółmi. Podróż była udana na tyle, że na pewno chciałabym do Szwecji wrócić. Tym razem na dłużej. Książka pożyczona przez moją przyjaciółkę, która uwielbia ten kraj i jego tradycje, na pewno zaostrzyła mój apetyt podróżniczy.

"Szwedzi. Ciepło na Północy" nie jest jednak przewodnikiem po atrakcjach turystycznych, które koniecznie trzeba zaliczyć, czy poradnikiem na temat tego, jak poradzić sobie w trakcie wyprawy turystycznej do tego kraju. To przede wszystkim ciekawy reportaż, który doskonale nastraja do tego, aby Szwecję odwiedzić i poznać jej mieszkańców. Może być to również książka zachęcająca do tego, aby osiedlić się tam na nieco dłużej. Autorka napisała ją z myślą o osobach, które lubią wiedzieć, jak wygląda życie codzienne w innych krajach; co jest w nich charakterystyczne i inne od tego, co znamy u siebie. Ta książka w dużej mierze jest porównaniem Polski i Szwecji, chociaż starałam się na nią tak do końca nie patrzeć. Szczególnie, że ta pozycja ma już kilka lat i niektóre rzeczy, które opisane zostały jako szwedzkie udogodnienia, pojawiły się w ostatnim czasie i u nas i ciężko o taki zachwyt, na jaki zasługiwałyby, gdybyśmy ich w ogóle nie znali. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre informacje działają tak, że aż się człowiek zaczyna zastanawiać, czy nie zacząć planować zmiany miejsca zamieszkania... Z pewnością wyższy komfort życia Szwedów sprawia, że takie myśli mogą się pojawić u wielu czytelników. Ale nie tylko to. Szwedzi, jakich tutaj poznajemy to ludzie spokojni i cierpliwi. Może nieco chłodni w obyciu na początku znajomości, jednak szanujący innych i otwarci na odmienność. To może pociągać. Mnie jednak poruszyło coś innego, a mianowicie ich podejście do pracy, osób starszych i zdrowia, a także to, jak na swój specyficzny sposób balansują między kolektywizmem a indywidualizmem. Z jednej strony Szwedzi nie widzą niczego złego czy urągającego w tym, że wszystko jest takie uniwersalne, społeczne i rzadko kto wyróżnia się w Szwecji ubraniem, mieszkaniem czy czymkolwiek innym, czemu w Polsce staramy się zazwyczaj nadać "swój" rys, a z drugiej - jak zrozumiałam - ta powszechność pewnych elementów życia daje im szansę na życie w kompletnej wolności i niezależności. Trochę to wszystko, przyznaję, dla mnie utopijne, może także z tego względu, że Szwedzi unikają myślenie o teraźniejszości w szerokim kontekście historycznym i unikają słowa "patriotyzm", a moim skromnym zdaniem jako osoby, która z historią ma do czynienia nieustannie w swojej pracy zawodowej i prywatnie się nią interesuje, zarówno dzieje, jak i zdrowy patriotyzm są istotne dla makro- i mikrospołeczności. Niekiedy dążenie Szwedów do tego, aby każdemu dogodzić, zakrawa o śmieszność i ekstremizm (oczywiście w moim mniemaniu),ale na pewno doceniam fakt, że ludzie w tym kraju mają do siebie tak duże zaufanie; hierarchia nawet w pracy uznawana jest za relikt przeszłości, bo z pracownikami rozmawia się na równi; w mediach nie promuje się fałszywych, wyidealizowanych person, bo jest miejsce dla wszystkich i w każdym wieku, a sprawy urzędowe można załatwiać szybko i sprawnie przez internet (wszystkie) i nikt nikomu nie zagląda do łóżka. I jeszcze jedna rzecz warta zaznaczenia - pochodzenie z klasy robotniczej to powód do dumy. W Szwecji każdemu należy się szacunek i praca każdego ma swoją wartość. Katarzyna Molęda obaliła też pewne mity, chociażby na temat zabierania dzieci przez państwo w sytuacjach, które nie są do tego wskazaniem, czy zgody na eutanazję, która wcale nie jest tak powszechna, jak mogłoby się niektórym wydawać.

Nie zabrakło również ciekawostek, np. o tym, że Szwedów cechują...dziurawe skarpetki, obuwie zawsze zdejmuje się, przychodząc do kogoś w gościnę, rzadko kto ma pralkę w mieszkaniu, bo wszystko pierze się we wspólnych pralniach, a jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie, to o wiele więcej uzależnia się od rozsądku i uczciwości pracownika oraz dobrej woli pracodawcy, aniżeli reguluje jakimiś papierami i innymi orzeczeniami.... Co oczywiście nie znaczy, że nie ma innych bolączek. Ot, chociażby brak funkcjonowania inspekcji pracy.

Cóż jeszcze mogę dodać? Książka była dla mnie na pewno świetną podróż, na którą w tej chili nie mogę sobie pozwolić. Polecam przeczytać!

Autorka odmalowuje bardzo pozytywny obraz Szwecji jako kraju gdzie egalitaryzm, postawa obywatelska i autentyczne równouprawnienie są na porządku dziennym. Aż się chce pakować walizki i uciekać do tego północnego raju. Nowoczesny, nieco osobisty, język reportażu sprawia, że lektura wciąga, ale z tyłu głowy przez cały czas obecne jest niedowierzanie.

Lekka i przyjemna lektura napisana z polskiej perspektywy. Dużo ciekawych informacji na temat życia w Szwecji, zwłaszcza dla czytelnika polskiego. Miejscami podczas przedstawiania szwedzkiej rzeczywistości autorka może nadmiernie narzeka na analogiczne zwyczaje w Polsce. Jednak pomimo to książka jest rzeczowym zbiorem przydatnych informacji z, wydaje się, z minimum opini.

Książka ciekawa, pełna fajnych ciekawostek na temat Szwecji i Szwedów, ale według mnie trochę mało obiektywna.

Książka mocno już nieaktualna (napisana przed zalewem pseudouchodźców, w czasach kiedy jeszcze nie było skoku przestępczości). Wiele rzeczy to utopia. Różowe okulary zakochanej w Szwecji autorki. Książka dla osób, które nie chcą znać prawdziwego oblicza Szwecji.

Bardzo ciekawa pozycja. Autorce udało się mnie zaprosić do odmiennej kultury, unikając przy tym stereotypów. Brawo!

Znakomita książka, po przeczytaniu której masz ochotę natychmiast się spakować i zamieszkać w Szwecji.

Bardzo ciekawy reportaż i świetnie się go czyta, tylko niekoniecznie jest aktualny i raczej dość obiektywny. Mam mieszane uczucia.

Zgrabnie napisane, subiektywne zdanie o kraju w którym żyje autorka. OK. Po prostu OK, ale bez jakiś fajerwerków.

Świetnie napisana ksiązka - w sposób bardzo płynny - autorka płynnie przechodzi od jednego zagadnienia do drugiego

• Skandynawia
  • Reportaż