Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet

Wydawnictwo: Znak Literanova
Ag2S

I żyli długo i szczęśliwie? Takie rzeczy to tylko w baśniach, powiecie. Okazuje się jednak, że czasem bajki zdarzają się naprawdę. Niektóre królewny i księżniczki przeżywały historie rodem z baśni… Zofia Jagiellonka na przykład zaczęła chorować. „Puchnie ze staropanieństwa” – orzekli medycy. I tak oto w jej życiu pojawił się niemłody – i niewierny – książę brunszwicki. Ona jednak, choć...

I żyli długo i szczęśliwie? Takie rzeczy to tylko w baśniach, powiecie.

Zofia Jagiellonka na przykład zaczęła chorować. „Puchnie ze staropanieństwa” – orzekli medycy. I tak oto w jej życiu pojawił się niemłody – i niewierny – książę brunszwicki. Ona jednak, choć niczym Śpiąca Królewna do życia zbudziła się późno, postanowiła zawalczyć o siebie.
Niepiśmienna dziewczyna ze wsi rozkochała w sobie cara Piotra I i z dnia na dzień, jak Kopciuszek, została carycą Katarzyną I. Owinęła sobie męża wokół palca. „Oto, do czego prowadzi rozpusta”, westchnęła tylko, kiedy zazdrosny car sprezentował jej głowę kochanka w słoju.
Elżbieta Bawarska, zwana Sissi, nie dała zatruć sobie życia „Złej Macosze” – swojej teściowej Zofii. Buntowała się na każdym kroku. Urządziła nawet w cesarskim pałacu… salę gimnastyczną ze sprzętem do ćwiczeń.
Anna Moczulska swojej książce opisuje baśniowe scenariusze, które rozegrały się naprawdę w życiu kobiet znanych z kart historii: Anny Jagiellonki, Marii Tudor, Barbary Radziwiłłówny, Joanny Szalonej i wielu innych.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

onika | 2016-06-28
Przeczytana: czerwiec 2016

Lekkie pióro, oryginalny pomysł na przedstawienie historycznych postaci, skupienie uwagi na kobietach, które historia zwykła traktować po macoszemu to niewątpliwe zalety książki Anny Moczulskiej. Jej „Bajki…” czyta się niezwykle łatwo i szybko. Myślę, że wykorzystanie bajkowej konwencji do zaprezentowania faktów historycznych sprawi, że wiele osób, dla których historia jest niestrawna, dostrzeże jej bardziej przyjazny, ludzki wymiar. Bohaterki zaprezentowanych przez autorkę opowieści zostały bardzo skrupulatnie dobrane, a sposób ich przedstawienia stawia na emocje. „Bajki…” świetnie wpisują się w nurt literatury popularnonaukowej, której celem jest rozbudzenie w czytelniku ciekawości i nienachalne przekazane wiedzy.

A jednak książka ta nie zachwyciła mnie, mimo że przybliżyła mi kilka nieznanych wcześniej faktów. Mam wrażenie, że bajkowe ujęcie zaprezentowanych kobiet tak naprawdę spłyca ich sylwetki. Z opowieści przebija pewien infantylizm tak charakterystyczny dla księżniczek...

sola255 | 2015-11-27
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Któż nie pamięta baśni z dzieciństwa?
Śpiąca królewna , Kopciuszek, Księżniczka na ziarnku grochu....
Anna Moczulska , na baśniach właśnie , osnuła przekaz z historii.
Świetnie ( jak dla mnie ) opisane losy królowych , księżniczek ( w tym polskich).
Dużo ciekawostek , prosty , humorystyczny język powoduje , że czyta się z przyjemnością.
Różne zakończenia ( zgodnie z faktami historycznymi) mają te baśnie , nie baśnie.
Przyznaję ,że bardzo cieszyłam sie lekturą i odkrywaniem kilku faktów , których jeszcze nie znałam .
Polecam !

Nelyt | 2016-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Największe zalety książki to: przyciągająca uwagę okładka i sam pomysł na książkę.
Autorka przedstawia tu losy prawdziwych księżniczek, które pogrupowała według kilku bajek, m.in. "Piękna i bestia", czy "Księżniczka na ziarnku grochu".

Kilku historii bohaterek nie znałam. Przyznam, że książkę czyta się lekko, ale co raz powodowała u mnie niesmak. Może niektórym jej styl pisania i jak to ktoś tu nazwał "kumpelski ton" odpowiada, ale nie mi. Nie lubię jak w środku wypowiedzi następuje zdanie "gimbaza coś tam, coś tam". Nie jest to język na książkę. Oczywiście pisząc blog mogła posługiwać się takimi wyrażeniami, ale w książce??
Nie podoba mi się również to, że z łatwością odgadłam kogo autorka lubi, a kogo nie. Nawet zbytnio się z tym nie ukrywa. Najbardziej jest to widoczne przy rozdziale o księciu Konstantym (swoją drogą, czy on był kobietą? cały rozdział jest mu poświęcony, a nie jego żonie). Autorka stara się go bronić, że wcale taki nie był jak go źli historycy opisują. Podaje...

Fitnesska | 2015-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2015

Bardzo podoba mi się książka Anny Moczulskiej. Jest napisana w lekki, przystępny sposób i szybko się ją czyta. Opowiada ona o losach Elżbiety Rakuszanki, Sissi, Elizy Radziwiłłówny, Kataryny I, Marii I Tudor, Annie, Katarzynie i Zofii Jagiellonkach i wielu innych. Podzielona jest na części: Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Księżniczka na ziarnku grochu, Piękna i Bestia, Królewna Śnieżka. Nie będę zdradzać która z pań znalazła się w której części i dlaczego ;)
Dodatkową ozdobą książki są zawarte w niej ilustracje przedstawiające omawiane postacie.
Bardzo polecam.

Moje pierwsze spotkanie z książką Znak Literanova i takie udane! Jest to napisana barwnym, pełnym powiedzonek językiem opowieść o kobietach z historii. Ucieszyłam się, że wspomniano nasze Jagiellonki i partnerki, żony Piastów, że cofnięto się aż do średniowiecza, nie zatrzymując na modnych obecnie Tudorach.
Autorka do opowiedzenia kilkunastu historii wybrała spoiwo: bajki. I w pięć bajkowych rozdziałów podzieliła te opowieści. Mamy więc przemyślaną strukturę książki. W środku jest wkładka z portretami wszystkich kobiet, poza jedną.
Autorka opisała małżeństwa różnych kobiet z historii. I jak to w bajkach bywa, jedne królewny spotkał los Kopciuszka, a inne - Królewny Śnieżki. Nie jest to jednak szablonowa biografia. Autorka sięga do źródeł historycznych na temat tych osób, aby wydobyć z odmętów historii przeżycia tych kobiet, ich uczucia, to jak wyglądają, jakie czynniki skłoniły je do takiej a takiej decyzji, czy miała wpływ na swoje życie, jak poprowadziła swoje małżeństwo, jak...

Treść napisana prostą składnią i na tyle umiejętnie, że nawet się nie zauważy, gdy szybko przyjdzie zderzyć się z tylną okładką. To niewątpliwie jest zaletą, aczkolwiek dla mnie musi iść to w parze z zawartością owej treści.
To nie jest powieść, bohaterowie nie pędzą na złamanie karku, nie będzie fabuły opisującej wzloty i upadki jakiejś pary itd. W przypadku "Bajek, które zdarzyły się..." mówimy o pozycji odnoszącej się do historii czasów królewskich na przestrzeni wieków. Nie żeby to co się w tamtych czasach działo opisane było przez autorkę choćby szczątkowo, bo chodzi jedynie o wybiórcze odniesienie się do paru kobiecych postaci, które pełniły najwyższe funkcje w kraju. Nawet jeśli "tylko" albo "aż" jako żony władców. Bynajmniej nie możemy liczyć tu na poważne przedstawienie sylwetek wybranych pań. Moczulska obrała pewien klucz do tych historii, dzieląc swoją pracę na części podporządkowujące ich bohaterki znanym baśniom, a to o Kopciuszku, a to o Królewnie Śnieżce albo Pięknej...

gosia123 | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Kto z nas nie lubił słuchać w dzieciństwie bajek?Historia opowiedziana w ten sposób, że trudno się od niej oderwać.Prawda historyczna opowiedziana właśnie w formie baśni.

Jeżynka | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

Od lat uwielbiam czytać książki które mówią o historii trochę z przymrużeniem oka. Jestem ogromną fanką Jerzego Besali i Iwony Kienzler którzy w sposób niezwykle wciągający lekki ale równocześnie rzetelny snują swoje opowieści o dawnych czasach.

Niestety książka "Bajki które zdarzyły się naprawdę" Anny Moczulskiej nie poruszyła mojej wyobraźni tak jak pozycje dwójki wspomnianych wyżej autorów. Nie ma ona tego "genu gawędziarstwa" który niezwykle sobie cenię w tego typu literaturze a dodatkowo potoczny język którym posługiwała się autorka mocno mnie zniesmaczył. Myślę że autorka wyszła z błędnego założenia że aby dotrzeć do szerszego audytorium należy używać języka potocznego i narracji na poziomie wczesnego gimnazjum.

Pomysł na swoją książkę Anna Moczulska miała ciekawy: posługując się znanymi motywami z bajek takimi jak Kopciuszek, Piękna i Bestia czy Księżniczka na Ziarnku Grochu starała się opowiedzieć losy znanych i mniej znanych królowych i księżniczek wpisując je w...

Odkąd pamiętam, zawsze chciałam być bajkową królewną. Miały piękne suknie, tańczyły na balach nie brakowało im niczego, a jeśli w ich życiu zdarzyła się jakaś tragedia, zawsze na końcu pojawiał się przystojny królewicz lub rycerz a wraz z nim happy ever after czyli nieśmiertelne „ żyli długo i szczęśliwie”. Ponieważ od zawsze miałam historyczne ciągoty, fascynowały mnie zamki, flagi powiewające na flankach, złota korona na skroniach króla, zbroje, miecze i świat o wiele bardziej kolorowy niż ten za oknami. Wychował mnie więc Disney z najstarszą wersją Królewny Śnieżki i Kopciuszkiem w żółtej sukni, usypiały historie o arabskiej księżniczce, która nigdy nie płakała, ziarnku grochu, Dziadku do Orzechów i Elizie, której braci w pięknej opowieści Andersena przemieniono w łabędzie. Chciałam być którąś z nich, żyć w zaczarowanym świecie pełnym dzielnych rycerzy i bogatych książąt, nieustannie...

zolzowata_franca | 2015-10-09
Przeczytana: 05 października 2015

"Bajki, które zdarzyły się naprawdę" autorstwa Anny Moczulskiej, to historie prawdziwe kobiet nam znanych, aczkolwiek ich dzieje najprawdopodobniej nie udało nam się poznać. Nie udało nam się poznać, dlatego, że większość z nich ginęła w blasku swego znamienitego męża. Znamienitego piszę z celowym sarkazmem ;).
Książka podzielona jest na pięć części: Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Księżniczka na ziarnku grochu, Piękna i Bestia oraz Królewna Śnieżka.
Jak dotąd bajka kojarzyła mi się z dobrym zakończeniem. Tutaj nie jest to regułą, ale w każdej doszukacie się morału.
Urzekła mnie pierwsza historia Kopciuszka opowiedziana przez Annę Moczulską, historia Elżbiety Rakuszanki, może dlatego, że taka optymistyczna :) . Przyznam się szczerze, że tak jak postać męża naszego Kopciuszka jest mi znana, tak sam Kopciuszek niestety nie. W tej książce takich diamentów znajdziecie więcej. Elżbieta Rakuszanka została żoną Kazimierza Jagiellończyka, dając mu szczęście oraz rzeszę potomków, których...