Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Okładka książki Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów Marek Rybarczyk
Okładka książki Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów
Marek Rybarczyk Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2021-03-17
2021-03-17
monarchia brytyjska meghan markle królowa Elżbieta II polityka Windsorowie księżna Diana książę Filip

Zupełnie mnie nie porwała. Wiem, że moja opinia może nie być obiektywna, gdyż bardzo dobrze znam tematykę i mam za sobą już nie jedną publikację o rodzinie Windsorów. Jak dla mnie za mało czasu w książce zostało poświęcone współczesnym czasom, które tak naprawdę mają największy wpływ na zmierzch świata Windsorów.

Książka do przeczytania z braku laku. Moim zdaniem napisana poprawnie, ale nie zawiera żadnych zaskakujących informacji.

Książka przystępnie podzielona na rozdziały. Bardzo ciekawie przedstawia całą historię. Autor pokazuje choćby historię Diany z zupełnie innej perspektywy niż standardowa narracja.

Od paru lat interesują mnie losy brytyjskiej rodziny królewskiej. Czytam wszystkie artykuły poświęcone jej członkom, a na szczycie listy moich ulubionych osób zasiadają królowa Elżbieta II, jej mąż Filip, tragicznie zmarła była synowa Diana oraz żona wnuka - księżna Kate. Miałam nadzieję, że ta książka pomoże mi odkryć nowe fakty o Windsorach. I tak się stało! Byłam świadoma, że małżeństwo Elżbiety i Filipa nie było udane, zdarzały się zdrady księcia, ale poznałam ich inne oblicza dzięki tej lekturze. Zrozumiałam, że księżna Diana również miała swoje grzechy i można gdybać jak należało zapobiec jej tragicznej śmierci.
Lektura początkowo trudna - irytowały mnie ciągłe wtrącenia, odwołania do innych reportaży, ale książka na pewno godna polecenia fanom brytyjskiej monarchii.

Zupełnie inna narracja dotycząca Diany. Autor zupełnie inaczej przedstawia Dianę niż panuje ogólne przeświadczenie o niej. Megan ma poświęcone dwa rozdziały, sprawa jest przedstawiona dość dokładnie, jednak z perspektywy całej książki jej rola, choć na tę chwilę istotna, pełni rolę epizodycznej.

Chyba nie ma osoby, która chociaż w małym stopniu nie zainteresowałaby się najsłynniejszą rodziną królewską. Windsorowie rządzą tym światem, odkąd Elżbieta zasiadła na tronie jako królowa. Z każdym kolejnym dniem panowania zjednywała sobie coraz większe grono oddanych poddanych. To był fenomen na skalę światową, nikt nie cieszył się tak wielkim szacunkiem. Chociaż w tej rodzinie królewskiej bywało różnie, a skandale były na porządku dziennym, to właśnie ta kobieta sprawiała, że mimo wszystko, monarchia przetrwała.
Autor przedstawia w ciekawy sposób historię tej wielkiej rodziny, począwszy od zapoznania Elżbiety i Filipa. Chociaż wtedy nic nie wskazywało na to, aby to małżeństwo doszło do skutku, Filip nie miał wiele do zaoferowania, ale wygrała siła prawdziwej i szczerej miłości. Życie w królewskiej rodzinie nie było dla Filipa łatwe, wiele razy musiał się mierzyć z pewnego rodzaju przeszkodami, ale dla tej kobiety było warto.
Diana miała być świeżym powiewem na dworze brytyjskim, wejście „normalnego” człowieka w świat royalsów. To właśnie Karol z całej czwórki rodzeństwa stał się najbardziej znany, poprzez głośny ślub z Dianą i przez późniejszy rozwód. Reszta rodzeństwa wiodła spokojne życie, chociaż również nie było ono pozbawione konwenansów i małych skandali.
Później poznajemy Kate, która jest idealną księżną i od razu zdobywa zaufanie ludzi. Wydaje się, że wszystko wkroczyło na właściwe tory, a rodzina królewska, po wielu zawirowaniach, znów stała się monarchią z prawdziwego zdarzenia. Ten spokój jednak pewnego dnia burzy Meghan Markle, która tak samo jak Diana miała być dowodem na to, że monarchia nadal jest otwarta na osoby z zewnątrz.
Jednak jeśli chociaż przez chwilę marzyłyśmy o tym, aby znaleźć się na miejscu Diany, Kate czy Meghan - to po lekturze tej książki porzucimy te marzenia raz na zawsze. Bycie w rodzinie królewskiej wymaga ogromnego poświęcenia i odrzucenia wielu wartości i przyzwyczajeń. Nie każdy potrafi się na to odważyć, silny charakter to trochę za mało. Po tej książce łatwo zrozumieć dlaczego Dianie i Meghan nie udało się pozostać w koronach.

Ciekawa pozycja, stara się być dość rzetelna.

Ciekawa pozycja, stara się być dość rzetelna.

Generalnie trochę jakby się oglądało "The Crown". Zwłaszcza przy historii Elżbieta-Filip-Karol (chociaż o Filipie było trochę więcej ;) ) Pojawiło się też trochę o Megan, szkoda jednak, że tak mało o Kate. Fajnie, że autor nie wybielał postaci, a raczej starał się zniszczyć "boskość" royalsów. Raczej polecam!

Po śmierci królowej Elżbiety II na chwile znów zrobiło się głośno o królewskiej rodzinie. Stąd też postanowiłam, że to odpowiedni moment na moją zalegającą książkę właśnie o Windsorach.

Książka jak wskazuje tytuł skupia się głównie na czterech osobach. Główną postacią jest oczywiście królowa Elżbieta II to jak spędzała dzieciństwo, jak była wychowywana to, że wcale nie była zachwycona tym, że to ona w przyszłości będzie musiała objąć tron. Następnie w jej życiu pojawia się Książkę Filip. To jak się poznają. Później to jak obejmuje tron, jak musi podejmować decyzje, jak układa się jej małżeństwo i tym podobne.

Następnym bohaterem jest Książę Filip, poznajemy jego pochodzenie, to jak poznał Elżbietę, kto mu najbardziej kibicował, to jak uwielbiał spędzać czas z kolegami. To jak zależało mu by jego dzieci miały jego nazwisko. Przeczytamy również o tym jak mu nie odpowiadało to, że to Elżbieta ma decydujący głos w wielu sprawach.

Później przechodzimy do osoby Diany, tego jak poznała Karola, jak im się układało to jak radziła sobie z tym, że jej mąż w dalszym ciągu utrzymuje kontakt z Kamilą (swoją wielką miłością). Następnie to, jakie podejście do niej ma królowa. No i oczywiście tragiczny wypadek, w którym ginie księżna Diana.

Na koniec poznajemy Meghan, to ile zamętu wprowadza miedzy braćmi. Mimo iż drogę ma ułatwioną, bo nie jest pierwszą rozwódką, która wkracza do rodziny królewskiej to jednak ciężko jest jej się dostosować do zasad w niej panujących. Dowiadujemy się również, jaki wpływ ma na Harrego.

Kto najwięcej namieszał w tej rodzinie? Czy królowa z czasem podejmowała samodzielne decyzje? Czy Filip był dumny z syna? Czy Diana była lubiana przez rodzinę królewską?

Przyznam, że byłam bardzo ciekawa tej książki. Z serialem „The Crown” jestem na bieżąco i już nie mogę się doczekać kolejnego sezonu, tak więc ta książka wydała mi się idealna na ten czas oczekiwania na nowe odcinki.

Jednak trochę się zawiodłam na tej książce. Fakt poznałam kilka nowych ciekawostek jednak wszystko było dosyć negatywnie przedstawione. Każda postać była zła i nie dobra.

Królowa była niedouczona, o wielu tematach nie miała zielonego pojęcia. Nie miała swojego zdania a nawet, jeśli miała to nie wyrażała go, a o wszystkim i tak decydowali inni ona tylko przytakiwała.

Filip jest przedstawiony, jako niewierny małżonek i wyrodny ojciec, który chce by syn poszedł jego śladami.

Diana natomiast ma problemy z głową. Z jednej strony chce być fotografowana, a z drugiej skarży się, że nie ma chwili spokoju. Ciężko jej, że Karol ciągle utrzymuje kontakt z Kamilą a sama niby wiernością nie grzeszyła.

Na koniec Meghan która, mimo iż wiedziała, w co się pakuje to i tak nie przestrzegała zasad, które obowiązywały w rodzinie królewskiej. To ona jest winna rozpadu „wspaniałej czwórki”, z Księżną Kate również nie potrafiła się dogadać.

Plus zdecydowanie za wydanie książki. Są zdjęcia, każdy rozdział zawiera krótkie podrozdziały. Jednak, co do zdjęć to ja nie znoszę jak ilustracje wstawione są w środku zdania. Ja rozumiem, że tak wychodzi na stronie, że zdanie jest urwane w połowie, ale moim zdaniem można by choćby wstawić to zdjęcie jak nie pod koniec podrozdziału to, chociaż pod koniec akapitu. Wiem, że się czepiam, ale zdecydowanie estetyczniej by to wyglądało.

Książkę czyta się szybko, jednak odniosłam wrażenie, że autor napisał te książkę trochę prześmiewczo. Nie było tu nic pozytywnego o bohaterach, każdy przedstawiony był negatywnie. Ja oczekiwałam trochę czegoś innego.

Jeżeli oglądało się "The crown", to nie znajdzie się w tej książce zbyt wielu nowych informacji ani ciekawostek. Sama zaś forma przypomina serię plotkarskich artykułów, co sprawia jednocześnie że czyta się ją dość szybko.

• Przeczytane 2021

Marek Rybarczyk Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów Zobacz więcej