Odwrócony świat

Wydawnictwo: Mag
Inverted World
Artefakty
Mariusz

Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać. Jeżeli się zatrzyma, zostanie w tyle za „optimum” i wpadnie w miażdżące pole grawitacyjne. Brak postępu oznacza śmierć. Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz...

Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz bardziej zwalnia.

„Posępna psychodeliczna podróż przez krajobraz, który przypomina wspólne dzieło Brueghela i M.C. Eschera”.
- Jonathan Lethem

„Jedna z najbardziej zaskakujących powieści SF, jakie kiedykolwiek napisano”.
- Le Monde

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

anghell | 2019-08-08

Poczytałem sobie trochę recenzji tutaj, trochę zagłębiłem się w otchłań internetów. I zgadzam się z zarzutami.
Zgadzam się, zakończenie jest, delikatnie rzecz ujmując, takie sobie. Pojawia się nagle, szybko i jedynie ostatnie zdania je ratują przed staniem się przeciętnym. Zgadzam się, że wytłumaczenie natury świata przedstawionego jest nieco mętne i w jakimś stopniu zacząłem je podejrzewać. Zgadzam się, że protagonista jest... Ustalmy, że po prostu jest.
Ale Michał, Ty nieporadny kłapouszku, czepiasz się, a dałeś ósemkę? Bo mimo wszystko wciągnąłem się. Fakt, że na wszystko, co jest postapo rzucam się jak Reksio na szynkę od czasów, gdy po raz pierwszy zagrałem w Fallouta (i nic z niego nie rozumiałem). A sama idea tego świata mnie porwała. Podróżujące na torach miasto, które zginie, gdy tylko się zatrzyma. Odradzające się, w dość dziwny sposób, społeczeństwo, utrzymujące swoją nieco przestarzałą, jednak działającą, koncepcję.
Nie będę oszukiwał, mimo niezbyt pozytywnych opinii,...

suszyMie | 2019-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Infantylna fabuła, słabo napisana, raczej dla dzieci i młodzieży.

zana | 2019-06-04

Postanowiłam kupować Artefakty po kolei, ale po przeczytaniu opisu tej książki wiedziałam, że wepcham ją przed kolejkę. Świat post apokaliptyczny wydawał się mega ciekawy, ale im dalej w las tym dziwniej się robiło. Wiele razy musiałam przystawać żeby sobie spróbować wyobrazić co właśnie przeczytałam, czasem był potrzebny powrót do matematyki ze szkoły. Koncepcja ciekawa, ale zakończenie mnie trochę rozczarowało. Ogólnie książka przyjemna, ale spodziewałam sie czegoś lepszego.

old_vertue | 2019-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Sajfaje lat 50-60-70tych są tak dobre, niedoścignione, uwielbiam

Dareis | 2019-05-28
Przeczytana: 28 maja 2019

Pomysł ciekawy i lekko się czyta. Jednak płytkość bohaterów nie pozwala ich polubić. Samo sedno historii też jakoś nie przekonuje - nie trzyma się kupy pomimo próby naukowego wytłumaczenia. Po prostu nie ma większego sensu. Można przeczytać bez żalu ale też bez emocji.

SocjoFantasy | 2019-03-07
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Interesująca wizja miasta zmuszonego poruszać się po torach w kierunku tajemniczego "optimum". Nie jest to lektura pełna akcji, fabuła gra w niej praktycznie marginalną rolę. Tym większe gratulacje dla autora, że samą intrygującą wizją potrafił na dłużej przygwoździć mnie do swojego dzieła.

Jednakże właśnie na tym odczuciu "okey, ciekawe" moja fascynacja się kończy. Zwykle staram się napisać kilkanaście zdań "refleksjo-recenzji" na temat każdej przeczytanej książki bądź serii. Wobec "Odwróconego Świata" mam stosunek dziwnie obojętny. W kolekcji Artefaktów z pewnością znajduje się wiele cenniejszych pozycji.

redrumfoeceip | 2019-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 19 lutego 2019

Nie miałem żadnych oczekiwań wobec tej książki- z Priestem nie spotkałem się wcześniej (a przynajmniej tak myślałem, widziałem film na podstawie jego książki-Prestiż, który abstrahując od tematu był genialny) a o niej samej nic nie wiedziałem poza ogólnym zarysem fabularnym, który przypadł mi do gustu.
Nie rozpisując się- książka jest wybitna, bohater żywy jak u nikogo, potrafimy się z nim od razu utożsamić bo on sam prowadzi nas i siebie samego za rączkę po tym nieprzyjaznym dla nikogo świecie.
Sama książka ma mnóstwo tajemnic serwowanych nam od samego początku, kilka zwrotów akcji i momenty kulminacyjne które nie potrafiły mnie odspoić od niej niemal do samego końca- przeczytałem ją na dwa posiedzenia.
Jeśli lubicie temat relatywistyki, astronomii i czasu i spędzacie czasami chwile na to, aby spróbować przyswoić sobie niejedną hipotezę na ten temat będzie miała dla was podwójną wartość- jest tutaj przedstawiony świetny koncept świata i uzasadnienie tego wszystkiego powiązane...

aredhela | 2019-02-06
Przeczytana: 26 lipca 2018

Jedna z najdziwniejszych fabularnie książek, jakie w życiu przeczytałam. Koncepcja, na jaką trudno byłoby wpaść komukolwiek... Świetna książka, trudno było się oderwać.

ketyow | 2018-11-08

Osobom, które książki nie czytały, mogę napisać niewiele. Uważam ją za genialną, bo jest to książka, o której myśli się jeszcze długo po przeczytaniu. Jest to jedna z niewielu książek, która nie jest autorstwa Zajdla, a dla której zawaliłem pół nocy, nie mogąc przerwać czytania. Jest to książka, która fascynuje stworzonym światem i rozbudza matematyczne umysły, bo prawa fizyki zdają się tam być odmienne. Nie będę pisał więcej, bo szkoda psuć lekturę, mogę jedynie dodać: nie czytajcie żadnych recenzji. Ja po przeczytaniu książki, przerobiłem ich kilkanaście, żeby zobaczyć jak tę książkę widzieli inni - większość z nich zdradza mniej lub bardziej istotne szczegóły (nawet z zakończeniem włącznie), będąc raczej streszczeniami. A Priest napisał coś, co daje ogromną satysfakcję z samodzielnego domyślania się różnych smaczków. Po co dostawać wszystko na talerzu?

Jeśli ktoś jest ciekaw interpretacji zakończenia to moje rozmyślania tutaj.

Dariusz Gruca | 2018-09-17
Przeczytana: 16 września 2018

Bardzo dobra książka. Pochłonęła mnie. Byłem zainteresowany tajemnicą miasta i jak potoczy się historia. Nie chcę zdradzać nic z fabuły. Polecam :)