Pokochałam wroga

Okładka książki Pokochałam wroga Mirosława Kareta
Okładka książki Pokochałam wroga
Mirosława Kareta Wydawnictwo: WAM Cykl: Saga rodu Petrycych (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Saga rodu Petrycych (tom 1)
WAM
2016-02-17
2016-02-17
literatura polska Kraków wojna miłość II wojna światowa

Zbrodnia miłości

Na półkach: , , , , , ,

To historia powoli rozwijającego się uczucia między Polką a Niemcem, w trudnych czasach
II wojny światowej, opisana w pamiętniku Jadwigi.
Jej syn stara się wyjaśnić, nie bez przeszkód, wszystkie tajemnice z przeszłości, dotyczące jego rodziny.
Bardzo interesująca pozycja.

II wojny światowej, opisana w pamiętniku Jadwigi.
Bardzo interesująca pozycja.

Jadwiga Petrycy jest już dość wiekową damą. Chce opowiedzieć synowi o swojej wojennej historii jednak los decyduje za nią. Artykuł z gazety pozbawia jej tego przywileju. Śmierć kobiety wywołuje lawinę zdarzeń w rodzinie Petrycych. Maksymilian, dzięki swojej córce odkrywa pamiętnik matki, w którym wyblakł tusz z dawnego atramentu. Z pomocą przychodzi przyjaciółka żony. Janina w możliwych dla siebie momentach wyłania kolejne strony z tajemnicami i perypetiami życia wojennego w Krakowie.
Są dwie strefy czasowe 1991 umożliwia Polakom wyjazd po za granice kraju. Maksymilian wyjeżdża do Monachium do rodziny Maxa Bayera, swojego biologicznego ojca.
Początek sagi to spora ilość bohaterów, emocji, miłości, fascynacji nowo poznanymi osobami, zazdrości o życie ludzi po za granicami Polski, tęsknoty za bliskimi.
Przeczytałam w kilka wieczorów, kilku bohaterów wyjątkowo mnie drażniło. Może dlatego zaczęłam kolejny tom.

no cóż przeczytałam trzy części i autorka nie zdecydowała czy pisze podręcznik historii czy romans . I to widać postaci z kartonu których nie da się lubić, główny bohater zapatrzony w siebie i swój problem, który całkowicie przysłania mu rodzinę. Na dodatek doktor ,który ponad dobro pacjentów przedkłada własną karierę i życie. Generalnie zestawienie jednej rodziny która jakimś cudem uwikłana jest we wszystkie ważne wydarzenia historyczne to trochę naciagane i sprawia wrażenie że te postaci służą właśłle tylko przedstawieniu historii. Bardzo mało tam uczuć emocji przemyśleń bohaterów a do tego gdy już dochodzi do ważnych sytuacji np. Ojca z Anią gdy ten wie ze przez nią wyciekł pamiętnik autorka ucina to przechodząc do innego tematu. To daje głęboki niedosyt . Przez takie zabiegi oraz rozwlekłe opisy historyczne książkę czyta sie ciężko . To nie jest saga o rodzinie, to podręcznik wybranych faktów historii.

Powieść mało zaskakująca w swej fabule, a za to dająca ciekawy obraz czasów okupacji i początku przemian ustrojowych w Polsce początku lat 90. Porusza ważny problem przebaczenia i pojednania.

Ciekawa pozycja. Czyta się bardzo łatwo. Nie wymagało jednak ode mnie zaangażowania emocji. Jednak meandry losów bohaterów... interesujące.

Ckliwa , pełna wzruszeń powieść o miłości zakazanej.Matka na łożu śmierci wyznaje synowi tajemnicę , którą spisała w pamiętniku.Z niego to ów syn, szanowany krakowski lekarz dowiaduje się kim był jego biologiczny ojciec i wyrusza w podróż by odnaleźć rodzinę ojca, dowiedzieć się czegoś więcej i przede wszystkim uzyskać potwierdzenie co do swojego pochodzenia.
Nie jest to bardzo emocjonująca lektura, opisane wydarzenia nie wywołują w czytelniku zaskoczenia , taka typowa obyczajówka z wątkami fabularnymi czasów II wojny i okresu lat 90-tych ale przyjemna w odbiorze.

Nie jest to...

Początkowo akcja zbyt wolna, ale z czasem doceniłam to tempo i czas na poznanie historii z punktu widzenia różnych osób. Naprawdę piękna historia przeplatająca przeszłość i współczesność.

Powieść o miłości, która nie powinna się zdążyć. Polecam.

Powieść o miłości, która nie powinna się zdążyć. Polecam.

Rewelacyjna opowieść o zakazanej milosci- już czekam na przeczytanie dalszych części

Dobra książka na te czasy, czasy wojny rosyjsko-ukrainskiej. Przeczytałam w swoim życiu kilka tysięcy książek, różnych książek, ale chyba jeszcze nigdy nie było mi tak żal żadnego bohatera jak Maxa Bayera...

• II wojna światowa