Dziedzictwo von Becków

Okładka książki Dziedzictwo von Becków Joanna Jax
Okładka książki Dziedzictwo von Becków
Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf Cykl: Dziedzictwo von Becków (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Dziedzictwo von Becków (tom 1)
Videograf
2014-07-02
2014-07-02
saga rodzinna historia rodzinna wojna miłość intryga tajemnica

Sagę von Becków przeczytałam później niż inne książki Joanny Jax. I mimo, że mi się podobała to czuć było wyraźnie, że był to jej debiut. Kolejne pozycje są dużo lepsze

To pierwsza książka pisarstwa pani Jax, która wpadła mi w ręce. Niestety, nie dopiszę się do długiej (jak to widzę z komentarzy) listy jej fanów. Owszem, fabuła ciekawa i wciągająca, ale sam styl pisarski i sposób poprowadzenia poszczególnych wątków pozostawiał wiele do życzenia. Fabuła nader fantastyczna i nierealna, zbyt lekko i przewidywalnie zrealizowane wątki, które aż się prosiły o rozwinięcie i pogłębienie, momentami odnosiłam wrażenie jakoby książka była jedynie streszczeniem fabuły. Autor nie uwodzi czytelnika, nie buduje głębokich emocji, które potem pozwalają stwierdzić, że chce się więcej! A więc, ja już nie chcę więcej... Saga rodzinna z tłem wojennym w tle to sam w sobie wdzięczny temat, ale tu potencjał nie został wykorzystany. Znakomicie w tym gatunku sprawdza się Ałbena Grabowska czy Charlotte Link, stawiam je jako wzór budowania emocjonalnej więzi z bohaterami. Tu mi tego zabrakło...

Świetna, tego się nie czyta to się połyka w całości.

Świetna, tego się nie czyta to się połyka w całości.

Jakoś do tej pory nie po drodze mi było z twórczością Joanny Jax, żadna z wcześniej przeczytanych jej powieści mnie nie specjalnie nie wciągnęła-a tu proszę- niespodzianka. Pierwszy tom udało mi się przeczytać jakiś czas temu, drugi wrócił wreszcie niedawno z peregrynacji po dalszej i bliższej rodzinie i również pochłonął mnie z kretesem.
Jest to świetnie napisana, zawiła i bardzo wciągająca saga, a autorka przenosi czytelnika w czasie, od lat trzydziestych XX w. i drugiej wojny światowej po czasy bardziej współczesne. Bogactwo wątków, plejada intrygujących postaci, przeróżne miejsca akcji nie pozwalają ani przez moment nudzić się odbiorcy.
Czy powieść trąci romansidłem? Może trochę, ale nie w jakiś tani, pensjonarski i irytująco ckliwy sposób.
Historia miłości niezamożnej polskiej nauczycielki i przedstawiciela niemieckiej arystokracji- Marii i Wernera. W oczach rodziny bohatera, von Becków, ich związek stanowi oczywisty mezalians. Dlatego też robią wszystko, aby rozdzielić kochanków. A w drugim tomie- ,,Piętno von Becków"- kontynuacja owej sagi, opisująca losy potomkini wspomnianych wyżej kochanków- Julii Kunis. Również doskonała lektura. Zachęcam, warto przeczytać.

Jest to świetnie napisana, zawiła i...

Wciągająca historia. Warta każdej poświęconej chwili. Polecam

Wciągająca historia. Warta każdej poświęconej chwili. Polecam

Dawno takiej książki nie czytałam. Zawsze kryminały, thrillery. A tu nagle II wojna światowa, żydzi kradzież majątków i miłość oraz opis rodzin i ich życia na przełomie 80 lat. Niezła, interesujaca historia. Polecam!

Jakieś tam ślizganie się po historii, międzywojenny Gdańsk., wielka miłość biednej polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera z arystokratycznego rodu von Becków. Strasznie płaskie romansidło, w którym przewija się wiele bialo-czarnych postaci, niektórzy wyjątkowo szlachetni, inni wyjątkowo podli, I kilka szarych postaci w tle. Losy bohaterów wyjatkowo powikłane. Ale jak się zacznie czytać, można wsiąknąć, więc lepiej nie zaczynać.

Książka pochłonęła mnie całkowicie, ta niedziela była zaczytana. Polecam.

Książka pochłonęła mnie całkowicie, ta niedziela była zaczytana. Polecam.

Książka może nie powaliła mnie na kolana, ale też nie mogę powiedzieć, żeby był to czas stracony. Pierwsza połowa, jak dla mnie, zdecydowanie bardziej ciekawa i zaskakująca. Mamy intrygi, namiętności, dramatyczne zwroty akcji. Później czytamy siła rozpędu, ale napięcie mocno spada a postacie stają się coraz bardziej przewidywalne, żeby nie powiedzieć wręcz nudne.

"Dziedzictwo von Becków" autorstwa Joanny Jax to powieść historyczna pełna napięcia, która opowiada historię dwojga bohaterów, których losy splatają się tuż przed wybuchem wojny. Książka przenosi nas przez niemal osiemdziesiąt lat, ukazując różne epoki i miejsca, w których rozgrywają się dramatyczne wydarzenia.

Głównymi bohaterami są polska nauczycielka i niemiecki oficer SS oraz ich potomkowie. Autorka umiejętnie konstruuje fabułę, wprowadzając czytelnika do przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska, pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie, wojennego Krakowa i Olkusza, powojennego Berlina Wschodniego i Warszawy, prowansalskiej wsi oraz Paryża lat sześćdziesiątych, aż wreszcie do Polski po roku 1989.

Joanna Jax barwnie kreśli postacie i doskonale dawkuje tajemnice, co sprawia, że powieść staje się wzruszającą opowieścią o wybaczeniu, miłości, trudnych wyborach i dylematach moralnych. Książka porusza również tematy nienawiści, żądzy zemsty, chciwości oraz skomplikowanych relacji rodzinnych.

Jeden z atutów "Dziedzictwa von Becków" to starannie opracowany tło historyczne. Autorka przedstawia realistyczne opisy i dokładnie oddaje atmosferę poszczególnych epok, co pozwala czytelnikowi wczuć się w czas i miejsce, w których toczą się wydarzenia.

Jednakże warto zauważyć, że tempo powieści może czasami wydawać się nieco wolniejsze, szczególnie w niektórych fragmentach, co może wpływać na odczucia czytelnika. Ponadto, choć fabuła jest dobrze skonstruowana, istnieje ryzyko, że niektóre wątki mogą wydawać się zbyt skomplikowane lub nie w pełni rozwinięte.

Mimo tych drobnych uwag "Dziedzictwo von Becków" to godna polecenia powieść dla miłośników historii i skomplikowanych relacji rodzinnych. Joanna Jax umiejętnie snuje opowieść, wplatając w nią elementy napięcia i tajemnicy, co sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury.

"Dziedzictwo von Becków" Joanny Jax to powieść, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i nie pozwala mu się oderwać. Autorka doskonale balansuje pomiędzy wielowątkową fabułą a głębią psychologiczną bohaterów, tworząc złożoną, wielowymiarową historię.

Warto podkreślić, że Joanna Jax umiejętnie bada różne aspekty ludzkiej natury, przedstawiając zarówno ciemne strony, jak i potencjał do pozytywnych przemian. Bohaterowie wędrują przez życie pełne trudnych wyborów, konfliktów moralnych i emocjonalnych, co sprawia, że są realistyczni i łatwo z nimi się utożsamić.

Książka jest nie tylko opowieścią o bohaterach, ale również o losach narodów i społeczności, które przemierzały burzliwe czasy historyczne. Autorka precyzyjnie oddaje atmosferę każdej epoki, bacznie obserwując polityczne, społeczne i kulturowe zmiany, które miały wpływ na życie bohaterów.

Jednym z największych atutów tej powieści jest język autorki. Joanna Jax ma dar kreowania obrazów za pomocą słów, co sprawia, że czytanie staje się pełne zmysłowych doznań. Opisy pejzaży, emocji i napięcia są doskonale wyważone, co nadaje historii głębi i autentyczności.

Niemniej jednak warto zauważyć, że dla niektórych czytelników ta powieść może okazać się zbyt rozbudowana i zawiła. Liczba bohaterów, wątków i przeskoki między różnymi okresami czasowymi mogą czasami wprowadzać zamieszanie i utrudniać koncentrację. Część czytelników może również odczuwać, że niektóre wątki nie zostały w pełni rozwinięte lub zakończone.

Mimo tych potencjalnych wad "Dziedzictwo von Becków" to wciągająca powieść, która z pewnością zostawi ślad w sercach czytelników. Joanna Jax porusza ważne tematy, jak wybaczanie, miłość, poświęcenie i tożsamość, stawiając pytania, które skłaniają do refleksji. Jej narracja pełna jest emocji, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji, które trzymają w napięciu do ostatniej strony.

Ostatecznie, "Dziedzictwo von Becków" Joanny Jax zasługuje na uznanie za dobrze napisana powieść historyczna, która łączy w sobie bogate tło historyczne, głębię psychologiczną bohaterów i fascynującą fabułę. Autorka udowadnia swoje umiejętności zarówno w kreowaniu skomplikowanych relacji między postaciami, jak i w tworzeniu wiarygodnego kontekstu historycznego.

"Dziedzictwo von Becków" to historia, która wzbogaca nasze rozumienie przeszłości i ukazuje, jak jej cienie wciąż rzucają się na teraźniejszość. Poprzez skomplikowane losy głównych bohaterów, Joanna Jax ukazuje, że przeszłość ma znaczenie i wpływa na nasze życie nawet wtedy, gdy chcemy ją zapomnieć.

Ważnym elementem powieści są również relacje rodzinne, które stanowią centralną osią fabuły. Autorka z wnikliwością analizuje zawiłości więzi rodzinnych, pokazując, jak trudne decyzje i sekrety przekazują się z pokolenia na pokolenie. Przez te wątki powieść staje się uniwersalna i dotyka głęboko ludzkiej natury.

Joanna Jax wyraźnie poświęciła dużo czasu na badanie historycznych faktów i staranne zrekonstruowanie przeszłości. Jej dokładność i dbałość o szczegóły są godne podziwu. Czytelnik ma wrażenie, że przenosi się w czasie, obserwując wydarzenia na własne oczy, co dodaje powieści autentycznego charakteru.

Jednym z aspektów, które zasługują na wyróżnienie, jest również tematyczne bogactwo "Dziedzictwa von Becków". Powieść dotyka wielu istotnych kwestii, takich jak tożsamość, wybaczanie, lojalność, moralność czy znaczenie przemiany. Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów i stawiać trudne pytania, co prowokuje czytelnika do refleksji i budzi jego emocje.

Choć niektórzy mogą odczuwać, że rozległa fabuła i liczne postaci stanowią wyzwanie, warto podkreślić, że "Dziedzictwo von Becków" jest wartym poświęcenia czasu i uwagi czytelników. Ta opowieść pełna napięcia, intrygi i ludzkich dramatów zapewnia czytelniczą podróż przez czas i przestrzeń, która z pewnością nie zostanie zapomniana.

Ostatecznie, "Dziedzictwo von Becków" Joanny Jax to powieść, która zachwyca swoją głębią, starannością w kreowaniu postaci i dokładnością historyczną. Jest to opowieść, która porusza serca czytelników, zostawiając w nich ślad po zakończeniu lektury. Jeśli szukasz epickiej sagi, która przeniesie Cię w czasie i przestrzeni, "Dziedzictwo von Becków" jest książką, którą powinieneś przeczytać. Joanna Jax dostarcza czytelnikom niezapomniane doświadczenie literackie, bogate zarówno pod względem treści, jak i stylu.

Jej piękne opisy i sugestywne słowo tworzą atmosferę, która otacza czytelnika na każdej stronie. Język autorki jest plastyczny, prowokujący wyobraźnię i pobudzający wszystkie zmysły. Przeniesiesz się w głąb opisanych miejsc i czasów, poczujesz emocje bohaterów, ich radość, smutek i nadzieję.

Jednakże nie jest to tylko książka o wspaniałym stylu pisania. "Dziedzictwo von Becków" porusza głębokie tematy, które pozostawiają trwały ślad w umyśle czytelnika. Autor skrupulatnie bada ludzką naturę, konfrontując bohaterów z moralnymi dylematami, sprawiając, że czytelnik sam staje przed pytaniami o dobro i zło, lojalność i wybaczanie.

Fabuła skrzy się napięciem i zaskakującymi zwrotami akcji. Historia jest złożona i wciągająca, a postacie są dobrze rozwinięte i autentyczne. Odkrywanie tajemnic, zrozumienie motywacji bohaterów i ich emocjonalna podróż sprawiają, że czytelnik czuje się zaangażowany i zaintrygowany do ostatnich stron powieści.

W "Dziedzictwie von Becków" Joanny Jax odnajdziemy również wyraziste refleksje na temat współczesnych tematów, takich jak uprzedzenia, nietolerancja i znaczenie pojednania. Powieść prowokuje do przemyśleń nad przeszłością, jej wpływem na teraźniejszość oraz jak możemy wyciągnąć naukę z historii.

Podsumowując, "Dziedzictwo von Becków" Joanny Jax to powieść, która oferuje czytelnikowi zarówno wspaniałą fabułę, jak i głębię treści. To literacka podróż przez burzliwe czasy i ludzkie losy, która pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Jeśli jesteś fanem powieści historycznych, które prowokują emocje i pobudzają wyobraźnię, ta książka z pewnością Cię zainteresuje.

Głównymi bohaterami są polska nauczycielka i niemiecki oficer...

• II wojna światowa