Dziedzictwo von Becków

Cykl: Dziedzictwo von Becków (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf
historyczna
venicet5

Pełna napięcia historia dwojga ludzi, których los zetknął ze sobą tuż przed wojną. Książka opowiada o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni niemal osiemdziesięciu lat, przenosząc czytelnika z przedwojennego Wolnego Miasta Gdańsk i pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie do wojennego Krakowa i Olkusza, powojennego Berlina Wschodniego i Warszawy, następnie do prowansalskiej wsi i Paryża lat sześćdziesiątych, aż wreszcie do Polski po roku 1989. Barwnie kreśląc postacie i umiejętnie dawkując tajemnice, autorka stworzyła wzruszającą opowieść o wybaczaniu, miłości, trudnych wyborach i dylematach moralnych, nienawiści, żądzy zemsty, chciwości i skomplikowanych relacjach rodzinnych.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Alicja | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Jak na debiut literacki muszę stwierdzić z całym przekonaniem bardzo udany i gratulacje dla naszej młodej rodaczki za stworzenie tak interesującej sagi rodzinnej. Jest to powieść obyczajowa z historią w tle rozpoczynająca się w 1934 roku, a kończąca w czasach współczesnych.Poznajemy Marię i Wernera, których dzieli wszystko, narodowość, przynależność klasowa, bogactwo, pochodzenie, lecz łączy coś czego nie można kupić ani odziedziczyć mianowicie miłość. Była ona bezinteresowna, bezgraniczna, pełna żaru i namiętności, bezwarunkowego oddania i czułości.To uczucie wymagało poświęceń, łamania zasad, kłamstwa, trudnych wyborów i wahań między miłością i nienawiścią.Nie było to proste biorąc pod uwagę wydarzenia historyczne i koneksje rodzinne.Klan von Becków to arystokracja, typ rodziny, której wnętrze wypełniała obłuda i kłamstwa, a na zewnątrz nieskazitelnie błyszcząca. Wszelkie odstępstwa od moralności były tuszowane i błyskawicznie ucinane. Niszczenie tego co piękne i prawdziwe,...

Perzka | 2014-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Wolne Miasto Gdańsk 1934 rok. Maria Tarnowska, wychowanka niemieckiego sierocińca, obecnie nauczycielka w pewien niemiły, deszczowy dzień poznaje szarmanckiego porucznika SS Wernera von Becka. Męski, dowcipny mężczyzna pochodzi z arystokratycznej rodziny żyjącej z przepychem. Ojciec to zagorzały NSDAP-owiec, matka cicha kobieta, wiernie oddana ojcu, brat Piotr leń i bawidamek. Ani Maria, ani Werner w najśmielszych marzeniach nie przypuszczali, że pokochają kogoś innej narodowości a w dodatku jeszcze pochodzącego z innej sfery społecznej. Z tego powodu bardzo długo ukrywali swój związek w tajemnicy. W końcu mężczyzna postanowił pojechać do Niemiec powiadomić najbliższych o decyzji jaką podjął, ślubie z ukochana Polką.
Maria została sama. Wybuchła wojna, a ona cierpiała podwójnie. Czekała na powrót ukochanego ze świadomością tego, że jego koledzy krzywdzą jej rodaków, przyjaciół, a on sam należy do narodu oprawców.

Annabel Meyer pochodziła z ubogiej rodziny żydowskiej. Jej...

Kiwi_Agnik | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

Książka o trudach wyborów, o nienawiści i miłości, o zemście i wybaczeniu. Pięknie poruszająca i cudownie wzruszająca, bardzo ciekawie i realnie napisana i choć opowieść jest dość zawiła, a mnogość postaci przyprawia o zawrót głowy to jej strony pochłania się wręcz w błyskawicznym tempie.

Niebanalna historia miłosna okupiona gorzkimi łzami, goryczą bólu i cierpienia, ale nosząca za sobą jakieś okruchy wiary i źdźbła nadziei

Polecam!

talia44 | 2014-10-14
Przeczytana: 13 października 2014

"Dziedzictwo Von Becków" to czytadło ale jakie!!!!
Jest to pasjonujaca saga rodzinna,której akcja rozgrywa się na przestrzeni osiemdziesięciu lat.Jest w niej wszystko wojna,miłość,nienawiść,zemsta,przebaczenie oraz skoomplikowane relacje rodzinne.Ta powieść aż kipi od emocji.
Mam tylko jedno zastrzeżenie.Wątki współczesne zostały potraktowane przez autorkę zbyt pobieżnie i są mało rozbudowane.
Książkę połknęłam prawie jednym tchem i żałowałam,że tak szybko się skończyła.

allison | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Sięgnęłam po "Dziedzictwo von Becków", gdyż zachęciły mnie do tego pozytywne opinie czytelników i okładkowa recenzja.
Niestety, książka mnie bardzo rozczarowała i w pewnym momencie miałam nawet ochotę dać sobie z nią spokój. Przeważyła jednak ciekawość - jak zakończą się losy bohaterów uwikłanych w wielką historię?

Zaczęło się bardzo obiecująco - gawędziarski styl, przedwojenne i późniejsze perypetie bohaterów, doprowadzone aż do współczesności, interesujące wątki, tajemnice rodzinne w tle... Uwielbiam takie klimaty!

Niestety, im dalej, tym było gorzej. Nie mam zarzutów do poplątanych i niemal nieprawdopodobnych losów, gdyż z doświadczeń własnej rodziny wiem, że życie, zwłaszcza to wojenne, potrafi pisać najbardziej pasjonujące i niespodziewane scenariusze.
Moje zarzuty dotyczą przede wszystkim stylu i języka. Nie wiem, co stało się autorce, że w pewnym momencie bardzo obniżyła loty i zaserwowała czytelnikom niestrawny, irytujący sposób opowiadania. Czasem aż czułam się...

Wioleta Sadowska | 2014-10-30
Przeczytana: 30 października 2014

"Nienawiść najbardziej niszczy nas samych. Powoduje, że przestajemy dostrzegać piękno wokół siebie".

Możecie wierzyć w prawdziwą miłość, przekraczającą wszelkie bariery, bądź też nie zgadzać się z istnieniem takiego uczucia. Faktem jednak jest to, iż po motyw ten sięga wielu twórców, gdyż nic tak nie rozpala wyobraźni, jak prawdziwa, namiętna miłość. Oparcie fabuły debiutu Joanny Jax na tym właśnie motywie i dodanie do niej zarysu tła historycznego i obyczajowego, tworzącego z jej książki sagę rodzinną – zapewniło autorce wydawniczy sukces. "Dziedzictwo von Becków" zadowoli bowiem najwybredniejsze gusta czytelnicze.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień autorka pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. "Dziedzictwo von Becków" to jej debiut powieściowy.

Gdańsk, rok 1934. Maria Tarnowska, uboga polska...

Pokrecona | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Książka wspaniała!!!
Trzyma w napięciu do samego końca.
Poznajemy tragiczne losy polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich licznych potomków. Akcja toczy się przez około 80 lat i stopniowo odkrywamy tajemnice rodu von Becków.
Ma w sobie wszystko, co potrzebuje dobra powieść.
Polecam serdecznie!!

Beata | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Świetna saga rodzinna – powieść o życiu, o niesamowitej miłości, silniejszej niż wojna, rozstania, śmierć i tajemnice.
Historia lubi się powtarzać. Mojry siedząc plączą losy bohaterów, rzucając między nich przeszkody społeczne, narodowe, ideologiczne, moralne. Jednak świat nie jest czarno-biały, a ludzie ciągle zmuszeni są dokonywać różnych wyborów, decydują co słuszne, moralne, dopuszczalne lub nie. To powieść o cierpieniu, o wybaczaniu, o trudnej miłości, o żalu, nienawiści, pragnieniu zemsty, chciwości – o wszelkich odcieniach życia. Przede wszystkim jednak o nadziei, o tym, że zawsze warto żyć, że zawsze jest jakieś jutro.
Doskonały debiut!

Izabela Pycio | 2016-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2016

"Nienawiść najbardziej niszczy nas samych. Powoduje, że przestajemy dostrzegać piękno wokół siebie. Sprawia, że nie umiemy kochać, zatruwa naszą duszę, obsesyjnie myślimy o zemście..."

Zanim zerknęłam na pierwszą stronę powieści, przez chwilę zastanawiałam się nad podtytułem książki - "Powieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć...". Czy cokolwiek może powstrzymać miłość? Czyż nie przekracza ona wszelkich przeciwności losu? Jakie znaczenie mają konwenanse, obyczaje i normy społeczne, kiedy serce rozgrzane namiętnością? Dlaczego jedną miłość określa się jako dobrą, bo zgodną z oczekiwaniami, a inną złą, bo nie poddaje się presji środowiska i trwa na przekór? Czy ludzie zawsze będą kochać, z taką samą siłą i intensywnością, bez względu na to, w jakich czasach i miejscu w świecie przyjdzie im żyć? Jak bardzo spokrewnione są miłość i nienawiść, czy faktycznie dzieli je tak niewiele?

Ciepła i wzruszająca saga, podkreślająca istotną rolę rodziny, będącej punktem odniesienia na...

wiejskifilozof | 2018-02-18

W bibliotece od dawna widziałem,w końcu przeczytałem.
Okładka książki bardzo ładna,nawiązuje do starych fotografii.
Temat miłości Polki i Niemca.Na duży plus,w końcu nie każdy Niemiec to maszyna do zabijania.
Opisy życia w okupacji.Ale brakowało mi,coś więcej o Holokauście.
Autorka opisuje też czasy powojenne.Natomiast unika tematów ,takich jak terror komunistyczny.
Czyżby ta książka,miała by być czystym romansem.
A gdzie opisy stanu wojennego,może się czepiam.Ale lubię historią i taki temat powinien być.
Dalej,mi brakowało opisów przemian ustrojowych.Wiele się wydarzyło po 1990 roku.
A u autorki,wielka dziura czasowa.
Rozumiem,że to miał być romans.Ale spodziewałem się czegoś bardziej ambitnego.
No zobaczymy,jak tom drugi.Dla mnie przeciętna.