Dziedzictwo von Becków

Cykl: Dziedzictwo von Becków (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf SA
venicet5

Pełna napięcia historia dwojga ludzi, których los zetknął ze sobą tuż przed wojną. Książka opowiada o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni niemal osiemdziesięciu lat, przenosząc czytelnika z przedwojennego Wolnego Miasta Gdańsk i pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie do wojennego Krakowa i Olkusza, powojennego Berlina Wschodniego i Warszawy, następnie do prowansalskiej wsi i Paryża lat sześćdziesiątych, aż wreszcie do Polski po roku 1989. Barwnie kreśląc postacie i umiejętnie dawkując tajemnice, autorka stworzyła wzruszającą opowieść o wybaczaniu, miłości, trudnych wyborach i dylematach moralnych, nienawiści, żądzy zemsty, chciwości i skomplikowanych relacjach rodzinnych.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Karolina | 2019-06-12
Przeczytana: 26 maja 2019

"Dziedzictwo von Becków" to debiut literacki Joanny Jax. Już raz trafiłam na książkę w bibliotece, ale po chwili zastanowienia odłożyłam ją na półkę. Jednak za drugim razem postanowiłam dać jej szansę. W końcu zakazana miłość to bardzo ciekawy temat.

Maria Tarnowska na co dzień pracuje w polskiej szkole. Po lekcjach wraca do swojego maleńkiego pokoiku, który wynajmuje w jednej z kamienic. Pewnego dnia w trakcie ulewy poznaje Wernera von Becka, niemieckiego oficera SS. Mężczyzna pochodzi z bardzo bogatej i dość specyficznej rodziny. Czy była to miłość od pierwszego wejrzenia? Owszem. Zakochani starają się spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, a wszystko co dzieje się wokół przestaje dla nich istnieć. Dzielące ich różnice również. Maria jest szczęśliwa u boku mężczyzny, który pokochał ją taką jaką jest. Biedną i skromną kobietą, którą wychowywały siostry zakonne. Niestety wszystko ulega zmianie gdy dowiaduje się, że jest w ciąży. Targają nią obawy w jaki sposób zareaguje Werner na...

CORO | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Pochłonęłam 1 część. Akcja wartka, pełna niespodzianek. Historia miłości Polki- nauczycielki i oficera SS. Dużo intryg, zawiłości i niewyjaśnionych sytuacji. Skomplikowana historia głównych bohaterów. Sytuacja w kraju zmusza do rozstania i wyjazdu z Polski. Wciąż o sobie myślą i tęsknią...

jol | 2019-06-03

Niesamowita historia, choć muszę przyznać że losy Marii i Wernera były dla mnie najbardziej emocjonujące. Wiele postaci, które pojawiały się przez dziesięciolecia opisane w powieści, momentami powodowały że musiałam się mocno skupić. Warto przeczytać.

Elżbieta2019 | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

Chciałoby się zapytać autorkę: skąd takie bogactwo pomysłów? Czy wystarczyło samej wyobraźni? Pierwszy tom sagi "sam się czyta", dzięki dużej dynamice i zwrotom akcji oraz szybkiemu tempu zdarzeń. Na 400 stronach mija 80 lat historii kilku pokoleń, losów zagmatwanych ludzi tragicznie doświadczonych różnicami społecznymi, wojną, własnymi błędami, kłamstwami, czy nienawiścią. Czy to wszystko mogło się zdarzyć? Czy nie za wiele uproszczeń tła polityczno-historycznego? A kto pisarzowi zabroni?
Mnie przeszkadzało co innego. I za to odejmuję aż dwie gwiazdki. Jedną za drętwe ( w niektórych partiach) dialogi.
Drugą za to, że ciekawsze postaci stworzyła z negatywnych bohaterów ( Rita, Ernest).

Mimo wszystko jako debiut naprawdę niezła. Zaczynam II tom

Marlena | 2019-05-20
Przeczytana: 20 maja 2019

Gdy synowa pożyczyła mi ją popatrzyłam na grubość ,okładkę ,tytuł ,pomyślałam ,że to nie dla mnie.Jednak po pierwszych paru przeczytanych stronach nie mogłam już się od niej oderwać. Poruszająca opowieść o losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Wciągająca jak narkotyk.Byłam strasznie ciekawa jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów .Oczywiście pod koniec czytania nie obeszło się bez płaczu .Czytając tą książkę łatwo było przenieś się do czasów bohaterów,poczuć złość i rozczarowanie.Polecam każdemu. Jest miłość ,zdrada,sex,odrzucenie,rywalizacja,nienawiść,i prawdziwa historia z czasów IIwojny światowej.

Gofira | 2019-04-18
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

w zyciu nic nie jest tylko czarne albo tylko białe, a gdy dodatkowo zycie to toczy się w czasie jednej z najokrutniejszych wojen to koloryt rzeczywistości jest juz zupelnie nie do poznania.
Kto przyjaciel, kto wróg? Czy można potepić złowieka za to że chcąc chronić rodzinę nie reaguje na krzywdę innych?
czy można potępić kobietę która w imię miłości, tej prawdziwej miłości pozwala odejść ukochanemu nei mówiąc mu że nosi jego dziecko.
czy można jednoznacznie nazwać złem oficera SS, ktory narażając własne życie i karierę ratuje mała dziewczynkę
źli, dobrzy, milość, nienawiść, zdrada, oddanie, cierpienie, radość, strata, ocalenie, zdrada -wybory, wybory, wybory. w każdej chwili w każdej sekundzie bez możliwości oceny sytuacji, czasem za kompas mając jedynei serce, karuzela uczuć, obłędu- wszystko to w oparach wojny, która jest niczym powietrze w każdym momencie naszego życia, a konsekwencje i cienie położą się na nich i na ich dzieciach, na koejnych pokoleniach. I tylko miłość ta...

Gosia | 2019-03-29
Przeczytana: 26 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

PENSJONARSKI MELODRAMAT

Miałam bardzo duży problem z oceną tej książki.
Z jednej strony książkę dobrze się czyta i sama historia jest ciekawa ale... na tym niestety koniec plusów, książka jest płaska, bohaterowie są źle skonstruowani, emocje są płytkie a historia jest traktowana bardzo powierzchownie.
Zaczynając od końca, a więc od tła historycznego należy wskazać, że autorka bardzo dosłownie potraktowała określenie "tło historyczne". Pomimo, że historia zaczyna się w połowie lat 30 i kończy współcześnie, to w książce nie czuć żadnej różnicy - bohaterowie się po prostu starzeją, ale nie czujemy tej zmiany czasów. Czytając opisy czasów wojennych, stalinowskich nie miałam przed oczami tragicznych czasów, ale opisy te kojarzyły mi się ze scenografią "Czasu honoru", a więc zbyt to wszystko wygładzone, zbyt ładne i w konsekwencji nieprawdziwe. Największym jednak mankamentem w mojej opinii są bohaterowie tej książki. Nie wiem czy autorka pisząc tę książkę była matką, ale emocje Marii...

Ola K | 2019-02-18
Przeczytana: 11 lutego 2019

O książce tej słyszałam już miliony razy, wiele razy miałam ją zaczynać czytać. W końcu się udało! Czy jestem zadowolona? Dawno nie miałam tak mieszanych uczuć w stosunku do jakiejkolwiek powieści - nie jestem w stanie powiedzieć, czy mi się podobała, czy polecam. Autorka poruszyła bardzo kontrowersyjny temat, jaki była miłość polsko-niemiecka w XX wieku. Przedstawiła bardzo skomplikowane losy ludzkie - co gorsze, często komplikowane przez własną głupotę. "Dziedzictwo von Becków" nie jest stricte romansem historycznym, Maria i Werner to jedynie jedna z par, o której możemy przeczytać. Joanna Jax ukazała splatające się losy dwóch rodzin na przełomie niemal całego XX wieku - dzięki temu możemy być świadkami wielu przełomowych momentów z historii. Losy bohaterów niesamowicie wciągają, od książki wprost nie da się oderwać, kolejne komplikacje się nawarstwiają i zda się, że nie ma już szans na happy end. Niestety, pozytywny odbiór został całkowicie zakłócony przez styl, jakim posługuje...

Agatonik | 2019-01-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Z jednej strony sympatyczne czytadło, z drugiej trochę historii, tajemnic, dość ciekawe postaci. Najbardziej wyrazista była dla mnie Rita.

Niezmienna | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

Kończąc ostatni tom "Zemsty i przebaczenia" miałam nadzieję, że kolejne spotkania z prozą Pani Joanny przyniosą mi podobne zaskoczenia. Niestety powieściowy debiut nie jest zaskakujący. Ciśnie mi się pod palce .. ale to już było.. wojna, śmierć, miłość, nienawiść, zdrada, poświęcenie, wróg, przyjaciel, rodzina.. można wymieniać w nieskończoność. Nic odkrywczego. Plejada bohaterów, których musiałam sobie układać chronologicznie i wg koligacji, żeby się nie pogubić. Czyta się szybko, bez konieczności wnikliwej analizy, po prostu sprawnie napisane historie, pogmatwane losy rodziny na przestrzeni prawie wieku. W sam raz na jedno, ewentualnie dwa popołudnia. Dla miłośników podobnych sag i talentu autorki.