Niespełniona miłość

Okładka książki Niespełniona miłość Mirosława Kareta
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Niespełniona miłość
Mirosława Kareta Wydawnictwo: MANDO Cykl: Wydziedziczone (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Wydziedziczone (tom 2)
MANDO
2022-04-13
2022-04-13

Wyróżniona opinia i

Niespełniona miłość

przeczytanych książek 1241 napisanych opinii 709

Historia Józi bardzo ciekawa, ale wstawki historyczne psują całą fabułę, są nudne i zupełnie niepotrzebne..

Powieść, w mojej ocenie, dorównuje I części cyklu. Osobiście, bardzo przypadły mi do gustu wstawki z różnych źródeł, którymi posiłkowała się autorka, aby lepiej przybliżyć dany temat, poruszany na kartach lektury. I Kraków z końca XIX i początku XX wieku...Cudo. Zabieram się zatem natychmiast do III części cyklu "Wydziedziczone".

Książka przedstawia nastroje w społeczeństwie ówczesnego Krakowa, przedstawia Bohemę artystyczną, więc warto było przeczytać. Jednak język jakiś taki, którego nie czytało się jednym tchem. Polecam.

Dobra, choć dla mnie zbyt dużo dygresji na temat innych osób sławnych, co odrywa od historii naszej bohaterki . Przejumjący obraz sytuacji kobiet , które miały to nieszczęście urodzić się nie z prawego łoża. Pokazuje też nedzą sytuację osób z nizin społecznych. Polecam

Druga część historii życia Józi Lipianki z doliny Mnikowskiej. Główna bohaterka dojrzewa razem z nami, zmienia się w dorosłą kobietę, bardzo doświadczoną przez los. Jej miłość do malarzy z krakowskiej bohemy dojrzewa wraz z nią. Niekiedy jest to jej jedyne źródło utrzymania. Józia bardzo wiele przechodzi, zmienia pracę, radzi sobie jak może pomagając też innym. Zakochuje się też. Miłością trudną, nieodwzajemnioną, platoniczną. Poznaję też środowisko socjalistów, które niestety sprowadzi na nią nie małe kłopoty. Bardzo piękna historia, jest zauroczona całą sagą i już zabieram się do 3 tomu.

Piękna

Piękna

Walka o lepszą przyszłość, walka o miłość, uporanie się z przeciwnościami losu. To tylko kilka przykładów, z jakimi musiały się zmagać ubogie kobiety mieszkające XIX-wiecznym Krakowie.
Józia zostaje oskarżona o kradzież pereł. W związku z tym jest zmuszona wrócić do Mnikowa. Tam poznaję Witolda,  utalentowanego malarza, który dostrzega w niej prawdziwe piękno.

Jednak czy tylko miłość wystarczy, aby przetrwać❓️

Józia dostaje pracę w domu rzeźnika. Kobieta jest całkowicie pochłonięta swoją posadą i często pracuję ponad granice swoich możliwości. Jej ponurą codzienność ocalić może tylko jedna osoba.
Jak potoczą się losy zapracowanej Józi❓️

Przyznam, że na początku trudno było mi czytać tę książkę. Jest napisane troszkę monotonnie i fabuła nie rozgrywa się zbyt szybko. W pewnym momencie miło się zaskoczyłam bo ciężko było się od niej oderwać.
Bardzo kibicowałam Józi i wspierałam w trudnych decyzjach oraz narastających kłopotach.
Książka jest warta przeczytania. Mówi o kobiecej sile i ogromnym znaczeniu miłości.🤩

Jednak czy...

Tak jak tom 1 - ciekawa i wciągająca. I ten XIX Kraków... Super!

Tak jak tom 1 - ciekawa i wciągająca. I ten XIX Kraków... Super!

Nie wiem co napisać o tej opowieści. Książka jest napisana monotonnie, że ledwo przebrnęłam przez całość. Nie przyciągnęła mojej uwagi. Bardzo żałuję, bo miałam nadzieję, że książka okaże się bardziej ciekawa. Może innym się podoba, ale ja niestety tym razem nie należę do tego grona, bo książka musi mieć to coś, a nie tylko tytuł, a reszta choć obszerna, to jednak chyba nie dla każdego.

Na półkach: , , , , , ,

Tą częścią cyklu jestem zachwycona. Śledziłam losy Józi i współczułam jej w wielu sytuacjach.
Ile ta biedna dziewczyna musiała znieść, los nie był dla niej łaskawy.
Dzięki swojej wytrwałości i spotkaniu na swojej drodze wspaniałych ludzi, zmienił się na lepsze.
W swoim młodziutkim życiu poznała wiele sław w dziedzinie malarstwa, pisarstwa i nie tylko.
W odróżnieniu od pierwszej części, która dzięki opisom, trochę się dłużyła, ta wciągnęła mnie całkowicie.

Ile ta biedna dziewczyna musiała znieść, los nie był dla niej łaskawy.
W odróżnieniu od...

• Przeczytane w 2022