Pokochałam wroga

- Kategoria:
- literatura obyczajowa, romans
- Cykl:
- Saga rodu Petrycych (tom 1)
- Wydawnictwo:
- WAM
- Data wydania:
- 2016-02-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-02-17
- Liczba stron:
- 436
- Czas czytania
- 7 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327710772
- Tagi:
- literatura polska Kraków wojna miłość II wojna światowa
Przekleństwo uczuć, bezlitosna wojna i rodowe tajemnice
To był związek nie do pomyślenia. Dla otoczenia, dla rodziny i dla samej Jadwigi. Podczas wojny nawet szlachetny człowiek ubrany w niewłaściwy mundur - zawsze będzie śmiertelnym wrogiem. Zwłaszcza gdy rywalem do serca kobiety jest członek ruchu oporu…
Kilkadziesiąt lat później tajemnicze słowa matki wypowiedziane na łożu śmierci i odnaleziony osobisty pamiętnik z wojennych lat naprowadzą Maksymiliana na trop mrocznej rodzinnej tajemnicy i zarazem narodowego tabu. Szanowany krakowski lekarz szybko przekona się, że są osoby, które nie cofną się przed niczym, aby uniemożliwić mu poznanie prawdy.
Pierwszy tom sagi rodziny Petrycych zachwyca intrygującą fabułą, autentycznością moralnych dylematów i wiernym oddaniem realiów okupowanej Polski. Podobne historie pisało samo życie - na ich ślady autorka, dziennikarka i historyk, natrafiła w Krakowie i w Monachium, miastach, z którymi związana jest od lat.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Zbrodnia miłości
Wszyscy powiadają: „serce nie sługa”, ale ich tolerancja odchodzi w niepamięć, gdy obiektem uczuć okazuje się być osoba niepożądana, ktoś nietypowy lub… wróg narodu. Co zrobić gdy przychodzi nam żyć w czasach, gdy nie liczą się motywacje ludzi, ich charakter, czy nawet zamożność. Za to miejsce urodzenia, obywatelstwo, religia i język ojczysty stają się podstawą do natychmiastowego osądu i przechylają szalę człowieczego losu. Decydują o naszym być lub nie być.
Pierwszy tom sagi o losach rodu Petrycych opowiada o Jadwidze, pannie z dobrego domu, która zmaga się z wielkim dylematem – kierować się patriotyzmem, czy może jednak sercem. W czasach hitlerowskiej okupacji poznaje niemieckiego żołnierza - Maxa Bayera, przez co cierpi katusze, ponieważ prawdziwa Polka nie mogła pokochać żołnierza z Wehrmachtu. Przebywa trudną drogę od nienawiści i wstrętu do podziwu i miłości, żywiąc do niego uczucia, których nie zaplanowała. Takie relacje były potępiane przez obie strony konfliktu i potrzeba było naprawdę wielkiej miłości i ogromnej odwagi, by zdecydować się na taki związek w czasach wojennej zawieruchy.
W tych skomplikowanych okolicznościach Jadwiga odkrywała prawdziwą miłość i podejmowała życiowe decyzje, wszystko opisując w zeszycie skrywanym przez lata. Po śmierci Jagi, odkrycie rodzinnej tajemnicy spada na barki jej syna, krakowskiego lekarza – Maksymiliana Petrycego. Historia zawarta w zielonym pudełku wstrząśnie posadami świata całego rodu. Stary zeszyt, w którym z biegiem czasu wyblakł atrament, zawiera słowa, które przez lata zachowały swoją wielką moc. W taki sposób wydarzenia Krakowa pod hitlerowską okupacją mieszają się z tymi, z odległego o pół wieku Krakowa po pierwszych wolnych wyborach. To wszystko dodatkowa przeplata się z odkrywaniem kolejnych kart wojennego pamiętnika Jagi.
Pogarszające się warunki życia, głód, represje, publiczne egzekucje. Podczas wojny wszechobecne zło zbierało swoje żniwo, a ludziom trudno było zachować obojętność. Motorem ich działań była wiara oraz bezwzględna szczerość wobec samych siebie. Nie mogli udawać, że nic się nie dzieje. Chcieli, nawet za cenę własnego życia, uświadomić Niemcom ogrom zła, które za ich sprawą się wyrządza. Robili to, co uważa się za słuszne, choćby nawet było to wbrew prawu. Każdego dnia wznosili się na szczyty swoich możliwości, po to, by dożyć końca tych nieludzkich czasów.
Autorka dokonuje, w miarę możliwości, sprawiedliwej i obiektywnej oceny realiów wojny. Krytykuje naszych uciemiężycieli, ale wypowiada się też nieprzychylnie o Polakach, którzy w trudnych czasach szantażowali, a nawet donosili na swoich rodaków. Oddaje również sprawiedliwość osobom, które dzielnie znosiły okupacyjną codzienność, a także ludziom narodowości niemieckiej, którzy nie patrzyli biernie na dyktaturę Hitlera.
Książka przypomina nam o mrocznej i trudnej części naszej historii. Jest skarbnicą wiedzy o codzienności okupowanego Krakowa, oddanej nie tylko z dbałością o szczegóły, ale i z wielkim sercem. Zmusza do rozmyślania o tym, czy można sprawować władze i pozostać uczciwym człowiekiem. Ukazuje jak dzielnie znosić ciężar, który wydaje się ponad ludzkie siły i jak w tym wszystkim odnaleźć ślad boskiego zamysłu.
„Pokochałam wroga” udowadnia nam, że prawdziwa miłość nie baczy na przeszkody, język, czas historyczny, a nawet nieodpowiedni mundur. Nie mierzy wszystkich jednakową miarą. Widzi człowieka w człowieku. Ludzie mogą powiedzieć, że miłość nie uchroni od głodu, nie obroni od bomb i pocisków, mimo to da nadzieję i powód, dla którego warto walczyć do końca, a nawet bez chwili zawahania oddać życie.
Anna Gajewska
Popieram [ 13 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Dobra książka na te czasy, czasy wojny rosyjsko-ukrainskiej. Przeczytałam w swoim życiu kilka tysięcy książek, różnych książek, ale chyba jeszcze nigdy nie było mi tak żal żadnego bohatera jak Maxa Bayera...
Dobra książka na te czasy, czasy wojny rosyjsko-ukrainskiej. Przeczytałam w swoim życiu kilka tysięcy książek, różnych książek, ale chyba jeszcze nigdy nie było mi tak żal żadnego bohatera jak Maxa Bayera...
Pokaż mimo toCałkiem przyjemna. Lubuję się w takich powieściach. Szybko się czyta. Napisana prostym i nieskomplikowanym językiem. Przynaję, że spodziewałam się jednak bardziej szokującej historii i liczyłam na to, że główny wątek będzie bardziej rozbudowany - miłość Jagi i Maxa. Bardzo fajnie, że autorka poruszyła historię Białej Róży - nie wszyscy Niemcy byli nazistami. Planuję przeczytanie kolejnych części, tak aby mieć pełen obraz rodziny Petrycych.
Całkiem przyjemna. Lubuję się w takich powieściach. Szybko się czyta. Napisana prostym i nieskomplikowanym językiem. Przynaję, że spodziewałam się jednak bardziej szokującej historii i liczyłam na to, że główny wątek będzie bardziej rozbudowany - miłość Jagi i Maxa. Bardzo fajnie, że autorka poruszyła historię Białej Róży - nie wszyscy Niemcy byli nazistami. Planuję...
więcej Pokaż mimo toPiękna powieść z wątkiem wspólczesnym, jak i historycznym. Mnie bardzo zaciekawiło bardzo różne podejście niektórych obywateli niemieckich (Andrei i Klary) już w latach 90tych i wcześniej do winy przodków. Polecam
Piękna powieść z wątkiem wspólczesnym, jak i historycznym. Mnie bardzo zaciekawiło bardzo różne podejście niektórych obywateli niemieckich (Andrei i Klary) już w latach 90tych i wcześniej do winy przodków. Polecam
Pokaż mimo to"To nie sztuka nie mieć pragnień. Sztuką jest im się oprzeć." (str.391)
Jest to historia miłości Niemca i Polki, która narodziła się podczas wojny. Po śmierci matki dowiaduje się o niej syn z opowieści świadka tamtych wydarzeń. Z odtworzonego pamiętnika matki syn poznaje prawdziwe oblicze swojej rodzicielki, okoliczności jej związku z Niemcem. Dowiaduje się o rzeczach, których nigdy mama mu nie wyjawiła. Dodatkowo w Polsce pojawia się siostra Niemca by odszukać wojenną miłość brata. Temat podjęła prasa i spawa została nagłośniona, docierając do uszu związanych z nią ludzi.
Syn nie może pogodzić się z wiadomościami o życiu matki i wybiera się w podróż do Monachium, by poznać prawdę i rozwikłać rodzinną tajemnicę. Tam od początku trafia na trudności. Ktoś usiłuje mu przeszkodzić w zaplanowanych działaniach poznania historii z przeszłości. Spotykając się z rodziną Niemca poznaje historię swoich przodków, a pamiętniki matki odkrywają bolesną i przerażającą prawdę o tamtych czasach. Wiedza o grzechach przeszłości zaczyna go przytłaczać.Po poznaniu prawdy o swoim pochodzeniu bohater miał dylemat czy przyznać się do swoich korzeni stawiając na szali swoją polityczną przyszłość. A czasy w jakich przyszło mu żyć były niebezpieczne.
W pamiętnikach matka opisuje grozę lat wojennych, trudne warunki życia, brak pożywienia, strach przed okupantem. Utratę bliskich, uliczne łapanki i egzekucje. Sama była świadkiem masakry niewinnych ludzi w odwecie za zabicie niemieckiego oficera. Choć w pamiętniku były okropne rzeczy, nie ukrywała niczego, pragnąc by syn dowiedział się całej prawdy. To ona zobaczyła w swoim lokatorze człowieka a nie Niemca. Jej początkowa nienawiść do niego zmienia się w miłość. Lecz temu uczuciu towarzyszył też strach o swoje życie i swoich bliskich. Oskarżenia o niemoralne prowadzenie się. W tych czasach ten związek nie miał prawa funkcjonować.
W Monachium bohater spotyka się z działalnością "Białej Róży", studenckiej organizacji, która sprzeciwiała się nazistowskiej partii i przypłaciła to życiem. Chcieli pokazać ile złego dokonali Niemcy.
Nie wszyscy Niemcy byli złymi ludźmi. Otrzymywali rozkazy i musieli je wykonać, co nieraz pozostawało w sprzeczności z samym sobą. Lecz byli też tacy którzy w swojej pracy byli nadgorliwi. Niemiec Max był dobrym człowiekiem. Pomagał polskiej rodzinie u której mieszkał. By ich chronić dopuścił się czynu, którego w normalnych warunkach by nie popełnił. Był kaleką, co deklasowało go w oczach narodu niemieckiego i jego przywódców, stawiających na sprawność i tężyznę fizyczną. Był delikatny, wrażliwy i szczery. Nie był obojętny na zło i krzywdę które wokół niego się działy.
Autorka przybliża też atmosferę lat dziewięćdziesiątych, prywatyzację zakładów pracy, niepewność jutra, galopujące ceny. Sygnalizuje problem dorastających dzieci, nie korzystających z doświadczonych rad rodziców, a wręcz je negujących. Widzieć oczami rodziców jak podejmują niewłaściwe decyzje pod wpływem chwili, impulsu czy głosu serca. Ile rodziców kosztuje wysiłku by nie wtrącać się w życie swoich latorośli, by ich nie zrazić do siebie.
"Czasem trzeba zrobić to, co się uważa za słuszne. Choćby to nawet było wbrew prawu." (str.189)
"To nie sztuka nie mieć pragnień. Sztuką jest im się oprzeć." (str.391)
więcej Pokaż mimo toJest to historia miłości Niemca i Polki, która narodziła się podczas wojny. Po śmierci matki dowiaduje się o niej syn z opowieści świadka tamtych wydarzeń. Z odtworzonego pamiętnika matki syn poznaje prawdziwe oblicze swojej rodzicielki, okoliczności jej związku z Niemcem. Dowiaduje się o rzeczach,...
w książkach lubię jak mnie coś zaskakuje- sytuacja, postać, pomysł fabuły...a tu nic takiego nie ma :( całość przewidywalna, jakaś taka wtórna, postacie proste, czasem wręcz naiwne, masę opisów niczego nie wnoszących do akcji, jak kolejne tomy takie będą to czy dotrwam do piątego?
w książkach lubię jak mnie coś zaskakuje- sytuacja, postać, pomysł fabuły...a tu nic takiego nie ma :( całość przewidywalna, jakaś taka wtórna, postacie proste, czasem wręcz naiwne, masę opisów niczego nie wnoszących do akcji, jak kolejne tomy takie będą to czy dotrwam do piątego?
Pokaż mimo toTo dłuższa seria, więc napiszę o niej więcej, gdy skończę całość.
To dłuższa seria, więc napiszę o niej więcej, gdy skończę całość.
Pokaż mimo toDobrze się czytało. Choć traktuje o poważnych sprawach, nie brakuje w niej również dawki humoru. Zakazana miłość jest tu jedynie tłem do przedstawienia historycznych wydarzeń zawieruchy wojennej i przemian w Polsce i w Niemczech po roku 1989. Poznajemy rodzinę Petryckich i powoli wnikamy w jej świat i tajemnice. Lubię pamiętniki, retrospekcje, tajemnice, więc książka mi się spodobała. Na pewno sięgnę po kolejny tom.
Dobrze się czytało. Choć traktuje o poważnych sprawach, nie brakuje w niej również dawki humoru. Zakazana miłość jest tu jedynie tłem do przedstawienia historycznych wydarzeń zawieruchy wojennej i przemian w Polsce i w Niemczech po roku 1989. Poznajemy rodzinę Petryckich i powoli wnikamy w jej świat i tajemnice. Lubię pamiętniki, retrospekcje, tajemnice, więc książka mi się...
więcej Pokaż mimo toJeśli podobało Ci się "Tego Ci nie powiedziałam" to zdecydowanie powinieneś/aś po nią sięgnąć . Ciekawie napisane , szybko się czyta . Na plus: nieoczywiste postaci , filozoficzne pytania , skłanianie do refleksji. na minus to że jest 5 części i chce od razu sięgnąć po kolejną polecam...
Jeśli podobało Ci się "Tego Ci nie powiedziałam" to zdecydowanie powinieneś/aś po nią sięgnąć . Ciekawie napisane , szybko się czyta . Na plus: nieoczywiste postaci , filozoficzne pytania , skłanianie do refleksji. na minus to że jest 5 części i chce od razu sięgnąć po kolejną polecam...
Pokaż mimo toOCENA 6/10 - DOBRA
Sięgając po książkę spodziewałam się czegoś trochę innego- opowieści o zakazanej miłości z czasów II wojny światowej. Tymczasem była to może 1/4 całej książki i wątek nie był tak bardzo rozbudowany jak myślałam, że będzie. Nie mniej jednak książkę czytało się szybko i lekko, jak na swoją tematykę. Był ukazany dramat wielu rodzin, postaci, ale myślę, że bardziej trafiłoby to do czytelnika, gdyby akcja odgrywała się tylko w okupowanym Krakowie, przez co wątki byłyby bardziej rozbudowane i lepiej przedstawione, opisane.
OCENA 6/10 - DOBRA
więcej Pokaż mimo toSięgając po książkę spodziewałam się czegoś trochę innego- opowieści o zakazanej miłości z czasów II wojny światowej. Tymczasem była to może 1/4 całej książki i wątek nie był tak bardzo rozbudowany jak myślałam, że będzie. Nie mniej jednak książkę czytało się szybko i lekko, jak na swoją tematykę. Był ukazany dramat wielu rodzin, postaci, ale myślę, że...
Kiedyś musiał się o tym dowiedzieć. Musiała mu wyznać prawdę. Całą prawdę. Ale to jeszcze nie był ten czas. Ta chwila jeszcze nie nastała, czuła to. Coś ciągle ją przed tym powstrzymywało. "Kiedyś nadejdzie odpowiedni moment" -powtarzała sobie. "Kiedyś nadejdzie...."
Ten dzień jednak nie nadszedł. Na łożu śmierci ostatkiem sił nakazała mu zachować pierścionek i odnaleźć zielone pudełko.
Otwarte zielone pudełko leżało przed nim na blacie biurka. Gruby ręcznie zapisany zeszyt jednocześnie przyciągał i odpychał. Oto w jego rękach znajdowała się jej historia. Tajemnica skrywana tyle lat. Pełna miłości i cierpienia. Czy odważy się ją poznać?
"Pokochałam wroga" to niesamowita historia rodzinna opisana dwutorowo poprzez przeplatające się wątki. Pierwszy opisuje wzruszającą, historię miłości zakazanej. Szczerej i prawdziwej, choć znienawidzonej i potępianej. Cierpienie, strach i okropności wojny przeplatają się tu z rosnącym uczuciem. Drugi jest tak jakby dopełnieniem pierwszego. To historia która właśnie w tym pierwszym znajduje swój początek. Dziecko z nieprawego łoża, w tej chwili już dorosły mężczyzna zmaga się z przeszłością swojej matki, a co za tym idzie z własnym pochodzeniem. Polecam
Kiedyś musiał się o tym dowiedzieć. Musiała mu wyznać prawdę. Całą prawdę. Ale to jeszcze nie był ten czas. Ta chwila jeszcze nie nastała, czuła to. Coś ciągle ją przed tym powstrzymywało. "Kiedyś nadejdzie odpowiedni moment" -powtarzała sobie. "Kiedyś nadejdzie...."
więcej Pokaż mimo toTen dzień jednak nie nadszedł. Na łożu śmierci ostatkiem sił nakazała mu zachować pierścionek i odnaleźć...