Tajemnice z przeszłości

Okładka książki Tajemnice z przeszłości Mirosława Kareta Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Tajemnice z przeszłości
Mirosława Kareta Wydawnictwo: MANDO Cykl: Wydziedziczone (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Wydziedziczone (tom 3)
MANDO
2023-01-11
2023-01-11

Wyróżniona opinia i

Tajemnice z przeszłości

przeczytanych książek 108 napisanych opinii 108

Jestem bardzo rozczarowana tą serią. Sama historia życia Józi bardzo intersująca ale można ją zamknąć w jednym tomie. Wg mnie te wszystkie historyczne notatki zupełnie niepotrzebne ponieważ nadają książce charakter literatury faktu. A nie tego się spodziewałam.

Niestety, to już ostatnia część z serii "Wydziedziczone" Mirosławy Kret. Bardzo mnie to smuci, gdyż jest to jedna z piękniejszych trylogii jakie dane było mi czytać.
W tej części Józia niestety kolejny raz zmaga się z przeciwnościami losu. Traci mieszkanie i pracę, a jej ukochany znika bez śladu. Los się do niej uśmiecha w postaci oświadczyn zaprzyjaźnionego, mieszkającego obok wdowca z szóstką dzieci. Józia wacha się, czy przyjąć oświadczyny. Serce podpowiada co innego, rozum sprowadza na ziemię.
Poznajemy także dalsze losy matki Józi, która skrywa własny sekret. Wyznaje go Józi na łożu śmierci. Józia rozpoczyna poszukiwania swojego ojca, chce poznać historię swojej rodziny.
To naprawdę piękna książka. Z ogromną radością życzyłabym sobie obejrzeć kiedyś wierną interpretację tej historii na szklanym ekranie.
Zachęcam Was do lektury.

dobra część

dobra część

Kontynuacja losów Juzi. Nie mnie frapująca niż wcześniejsze tomy . Polecam serdecznie

Ostatni tom sagi "Wydziedziczone" stanowi uwieńczenie historii, w której śledzimy dalsze losy Józi Lipianki. Choć Józia jest postacią fikcyjną, tło historyczne, w którym rozgrywa się akcja książki w dużym stopniu oddaje rzeczywistość tamtych czasów, a wiele faktów oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Nasza bohaterka, mimo licznych życiowych trudności, znajduje w końcu stabilne zatrudnienie u pana Wawrzyńca, właściciela antykwariatu. Niemniej jednak, los nie przestaje wystawiać Józi na próbę, wymuszając na niej trudne decyzje i konfrontację z przeciwnościami. W tej części sagi, Józia otrzyma szansę na załażenie rodziny oraz zgłębienia rodzinnych tajemnic, co może odmienić bieg jej życia. Czy w końcu uda jej się osiągnąć upragniony spokój i szczęście? Czy wreszcie odnajdzie spokojną przystań? Na te pytania poznacie odpowiedź sięgając po lekturę.

Autorka zasługuje na duże uznanie za precyzyjne oddanie kontekstu historycznego wydarzeniom. Poprzez liczne fragmenty z dzienników i innych źródeł, książka nabiera wyjątkowego klimatu. Czytając nie ma się wątpliwości, że autorka włożyła dużo czasu i pracy by tę powieść napisać.

Józia, główna bohaterka to niezwykle silna postać, która mimo wielu przeciwności losu nigdy się nie poddaje, walczy o lepsze jutro nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich bliskich. Nie wiem czy w dzisiejszych czasach którakolwiek kobieta znalazłaby w sobie tyle siły i woli walki co nasza bohaterka, szczerze w to wątpię.

Tom zatytułowany "Tajemnice z przeszłości" stanowi piękne i wzruszające zwieńczenie sagi.

Dla miłośników powieści historycznych, cała seria "Wydziedziczone" z pewnością będzie godna polecenia.

Nasza bohaterka, mimo licznych życiowych trudności, znajduje w końcu...

Cała seria bardzo mi się podoba. Polecam.

Cała seria bardzo mi się podoba. Polecam.

Tajemnice z przeszłości" Mirosławy Karety to trzeci tom serii "Wydziedziczone". Autorka ponownie zaprasza nas do świata Józi.
W tej części Józia niestety kolejny raz boryka się z problemami, traci mieszkanie i pracę, a ukochany znika bez śladu. Niespodziewanie oświadcza się jej mieszkający obok wdowiec z szóstką dzieci. Zaskoczona Józia zaczyna rozważać propozycje zaręczyn, bowiem martwi się o swój niepewny byt. Gdy zostaje wezwana do umierającej matki, ta niespodziewanie wyznaje córce długo skrywane sekrety. Józia dowiaduje się o ojcu, oraz skarbie zakopanym pod gruszą.
Jaką decyzję podejmie Józia? Kto był jej ojcem ? Gdzie zakopany jest skarb? Czy uda jej się rozwiązać wszystkie tajemnice z przeszłości?

Nie często sięgam po sagi, ale ta urzekła mnie swoim klimatem i czytało się ją bardzo szybko i przyjemnie.
Historia Józi od razu chwyciła mnie za serce. Z niepokojem śledziłam jej losy i przeżywałam wszystkie rozterki i emocje, których nie brakowało. To przejmująca, słodko- gorzka, bardzo życiowa i zarazem piękna opowieść. To nie tylko historia życia Józi i jej rodziny, ale przede wszystkim doskonale oddany klimat tamtej epoki, obyczajowość, bogactwo kulturowe i historyczne. Możemy tutaj podziwiać dziewiętnastowieczny Kraków i jego życie kulturalne, gdzie spotkamy znanych poetów i malarzy tamtych czasów.
Polecam gorąco wszystkim miłośnikom powieści historycznych i obyczajowych, a także miłośnikom sztuki.
Sagę tą warto zacząć od pierwszego tomu, choć ja zaczęłam od drugiego, a potem nadrobiłam zaległości.

Józia po raz kolejny zmaga się z przeciwnościami losu. Traci mieszkanie i pracę. Jej ukochany znika bez śladu, a matka umiera. Zdruzgotana  nie wie, co robić i rozważa propozycje oświadczyn od mieszkającego obok wdowca.
Kobieta odwiedza umierającą matkę. Ta wyjawią jej tajemnice swojej rodziny, którą ukrywała przed Józią. Kobieta postanawia poznać prawdę o swoim ojcu i rozwiązać zagadki przeszłości.
Skarb ukryty pod gruszą ma ponoć wyjawić całą prawdę.
Na domiar złego, ile dowiaduje się o tragicznej sytuacji Witolda. Pruszkowski – znany malarz i przyjaciel kobiety popada w chorobę i czuję się coraz gorzej.
Jak Józia poradzi sobie z narastającymi problemami❓️

Czy odkryję prawdę o swojej rodzinie❓️

Jest to już ostatnia część sagi „wydziedziczone” i przyznam szczerze, że była to pierwsza saga, którą czytało mi się dobrze. Autorka idealnie wykreowała postacie i w niesamowity sposób opisała tamtejsze czasy.

Niesamowita opowieść o tajemnicach, uczuciach i poświęceniu. Józia na pewno będzie bohaterką, która długo pozostanie w mojej pamięci.

lubicie serie historyczne? Jeśli tak to z jakiej epoki najbardziej? }

Ja bardzo lubię z tego względu, że są to zazwyczaj książki pisane z dbałością o prawdę, rzeczywistość, którą opisują jest bardzo dobrze oddana. Historyczne tło przedstawione jest dokładnie, ale z przystępnym językiem. Niestety nie mogę powiedzieć, że w liceum miałam dobrze prowadzone lekcje historii. Choć byłam "humanen" nauczycielka nie potrafiła mnie porwać swoimi opowieściami. Program też jest źle napisany - za dużo tam nauki o Sparcie i bitwach, które dotyczy obce państwa, a za mało historii Polski. Historii, której tak naprawdę uczę się dopiero teraz, czytając książki. I wbrew pozorom nie są to podręczniki.

▪️ Mirosława Kareta
Tajemnice z przeszłości ▪️
seria WYDZIEDZICZONE, tom III

Gdy Józia traci dom nad głową, pracę i ukochanego, rękę wyciąga do niej pewnien stary antykwariusz, który zatrudnia ją jako pomoc. Wkrótce okazuje się, że Józia potrafi przyrządzić nie tylko dobrą herbatę, ale również zna się na książkach. Choć kobieta jest szczęśliwa, że ma dom nad głową, brakuje jej miłości. Lata lecą, a ona pragnie osoby, do której mogłaby się przytulić. Jednocześnie męczy są sprawa ojca, kobieta próbuje dociec, kto nim był. Prawda okaże się bolesna, ale również pozwoli poznać wyjątkową osobę. Czy Józi jest pisane szczęście w czasach, gdy Polska zrywa się do kolejnego buntu o niepodległość?

Znakomicie oddany klimat Krakowa końca XIX wieku. Czytając tę powieść miałam wrażenie, że spaceruję brukowanymi krakowskimi uliczkami, mijając żydowskie sklepy i antykwariaty.

lubicie serie historyczne? Jeśli tak to z jakiej epoki najbardziej? }

W ostatnim tomie "Wydziedziczonych" wraz z Józią odkrywamy wszystkie tajemnice. Naszej bohaterce uda się odnaleźć szczęście. Będzie przez jakiś czas kochana, spełni się też jako matka. Pozna tajemnicę związaną ze swoim ojcem i odkryje wiele innych sekretów. Bardzo dobrze czytało mi się ten tom. Są to zupełnie inne czasy, tak bardzo mi odległe. Z przyjemnością wędrowałam po uliczkach Krakowa, w myślach wyobrażałam sobie także Mników. Piękne zakończenie trylogii. Gorąco polecam tą serię, tym czytelnikom, którzy jeszcze nie mieli okazji się z nią zaprzyjaźnić.

• Przeczytane 2023
  • Biblioteka