Gorzej urodzona

Okładka książki Gorzej urodzona Mirosława Kareta Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Gorzej urodzona
Mirosława Kareta Wydawnictwo: MANDO Cykl: Wydziedziczone (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Wydziedziczone (tom 1)
MANDO
2021-09-15
2021-09-15

Wyróżniona opinia i

Gorzej urodzona

przeczytanych książek 773 napisanych opinii 704

Mam mieszane uczucia co do tej książki.. wg mnie bardzo chaotycznie napisana. Nie mogłam się na początku połapać, w którym miejscu historii Józi jesteśmy. Sama historia Józi bardzo ciekawa. Jednak zupełnie zbędne są wstawki z różnych artykułów i fragmenty książek. I tu powstaje ten chaos, który sprawia, że nie do końca wiadomo czy jest to literatura faktu czy historyczno-obyczajowa?

Uważam, że książka jest warta przeczytania. Przede wszystkim dlatego, że burzy obraz wsi jako sielanki, tak popularny w dzisiejszych czasach. Niszczy iluzję, którą możemy spotkać chociażby w nowej wersji "Chłopów", niemającej niż wspólnego z rzeczywistością.

Pierwszy tom sagi „Wydziedziczone" Mirosławy Karety przeczytałem i sięgnąłem po kolejny. Obserwowanie życia chłopów z podkrakowskiej wsi czy też mieszkańców Krakowa XIX i początku XX wieku na pewno było zajmujące. Czasem denerwowała mnie nieco ideologiczne, feministyczne, spojrzenie na przedstawianą, historyczną rzeczywistość. Pojawiający się w niej mężczyźni to zazwyczaj: samoluby, brutale, sadyści, gwałciciele i półgłówki. Tendencyjnie pokazani są także przedstawiciele zamożnych rodzin mieszczańskich. Sami wyzyskiwacze.

1. Powieść nudna, bez akcji, zarysowuje się jakieś wydarzenia, a potem one nie mają żadnego znaczenia dla dalszej akcji.
2. Bohaterowie nijacy, niby opisani, ale na koniec nie jesteśmy w stanie nic o nich powiedzieć.
3. O nierównościach, o niesprawiedliwości losu, o walce o siebie mimo przeciwności.
4. Zdecydowanie brak chęci do kontynuowania tej historii.

4. Zdecydowanie brak chęci do kontynuowania tej historii.

Uwielbiam takie poznawanie historii- poprzez ludzkie historie, zwłaszcza kobiece. Serdecznie polecam.

Dobra książka o wyraźnym historycznym tle. Troszkę towarzystwa Krakowskiego i wszystko zmieszane z przedstawieniem warstw społecznych początku wieku XX. Ciekawa, przeczytam drugą część, ale często miałam znudzenie tą pozycją.

Świetnia napisana powieść obyczajowo- historyczna . Można rzec. Ładny język w tym dużo gwary, obraz tego jak sytuacja kobiet wyglądała przed i w czasie pierwszej wojny światowej . Bez lukrowania ,realistycznie . Aprzy tym trzyma w napięciu. Postaci bardzo realnie opisane . Polecam komuś kto chce zobaczyć realia tamtych lat jakie miały osby niższego stanu.

Ciekawa historia życia młodej dziewczyny urodzonej na dawnej polskiej wsi. Zgodzę się z częścią komentarzy mówiących o tym, że akcja chwilami posuwa się dość powoli, ale z drugiej strony - warto wytrwać. Nie każda książka musi być lekkim i szybkim czytadłem. "Gorzej urodzona" przedstawia ciekawą historię, ale dla mnie przede wszystkim była świetnym przedstawieniem społeczności polskiej wsi od podszewki, jej zwyczajów, zabobonów, trudów, z którymi zmagali się mieszkańcy wsi. Pozwoliła mi lepiej zrozumieć mentalność chłopską, przedstawia też dużo faktów historycznych. Z przyjemnością sięgnę po kolejną część.

Piękna książka! Uwielbiam taką tematykę, koniec XIX wieku, Polska wieś. Młoda dziewczynka, ledwo wkraczająca w świat dorosłych, zostaje odesłana na służbę do Krakowa. Jej rodzina - matka i ojczym - nie są w stanie (i nie chcą) dłużej jej utrzymać. Bardzo przykry moment odrzucenia głównej bohaterki ze strony swojej rodziny, swojej matki. Józia - główna bohaterka jedyne swoje wsparcie miała w swojej babci - starej Lipiance. Jednak po jej śmierci nie ma już nikogo, kto mógłby jej pomóc. Mentalność wsi jest brutalna. Wiem, że cała fabuła to fikcja literacka, jednak czytając jak Józia była traktowana, serce mi krwawiło. Bardzo gorąco polecam Wam tą książkę!

Bardzo dobra ,skandaliczny obraz nierówności społecznych , służacych ,wykorzystywanych do wszelkiego rodzaju prac,nawet do bezwstydnego wykorzystywania seksualnego

• Biblioteka