Piętno von Becków

Cykl: Dziedzictwo von Becków (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf SA
giovanna

Julia Kunis, prawnuczka Wernera von Becka, postanawia prześledzić dzieje rodu von Becków. W trakcie swoich wędrówek poznaje historyczkę Martę Landowską, spadkobiercę żydowskich jubilerów – Dawida Halperna i cynicznego poszukiwacza drogocennych pamiątek III Rzeszy – Toma Andersa. Odkrywając historię swojej rodziny i osób z nią związanych, Julia wkracza na niebezpieczną ścieżkę, która może zakończyć się dla niej tragicznie. Skrzywdzona przez ostatniego partnera nie chce wchodzić w kolejne związki, ale głos serca nie pozwala jej zapomnieć o sile uczuć. W trakcie sentymentalnej podróży do kraju przodków na jej drodze stają miłość i namiętność, które kolejny raz wygrywają ze zdrowym rozsądkiem. Jednak piętrzące się przeszkody i strach przez kolejnym zranieniem wydają się nie do pokonania...

źródło opisu: http://www.videograf.pl/zapowiedzi.php

źródło okładki: http://www.videograf.pl/zapowiedzi.php

Kiwi_Agnik | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Druga część sagi dziejów von Becków w ogóle nie przypadła mi do gustu.
Nudziłam się okropnie czytając tę pozycję i tylko czekałam aż dotrę do ostatniej strony.

Fabuła mnie nie przekonała, historia zawarta w książce wcale mnie nie wzruszyła, a język płytki jak kałuża latem i jak na sagę rodzinną zbyt "nieelegancki"

Jak dla mnie za dużo formy, a za mało głębi treści.

Wioleta Sadowska | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

"I pomyśleć, że wielka miłość dwojga ludzi, którzy spotkali się pewnego deszczowego dnia pociągnie za sobą całe pasmo ludzkich tragedii".

Przeszłość nieodmiennie wpływa na teraźniejszość. I myli się ten, kto powie, że historia naszych przodków, dla naszego życia nie ma żadnego znaczenia. Często bowiem właśnie to, co wydarzyło się dawno temu, kreuje pośrednio to, co dzieje się teraz. Widać to w pełnej krasie na przykładzie historii całych narodów, ale także na przykładzie jednostki. Widać to również w napisanej z rozmachem, kontynuacji sagi rodzinnej autorstwa Joanny Jax, przy lekturze której dosłownie przepadłam już po przeczytaniu pierwszej strony.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von...

Alicja | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

"Prawda bywa niekiedy zaskakująca. I inna, niż chcielibyśmy usłyszeć. Czasami lepiej nie wiedzieć pewnych rzeczy" (str 101-102)
Równie udana jak pierwsza część kontynuacja losów rodziny von Becków. Akcja powieści oscyluje między współczesnością, a okresem wojennym i powojennym. Pojawiają się znajome postaci, a także wiele nowych.Klątwa towarzysząca rodzinie i poszukiwanie źródeł jej zła przez kolejne pokolenia. Powieść o ludzkich namiętnościach, złudzeniach i nadziejach,a także chciwości,bezwzględności nienawiści i okrucieństwie.O sile przyjaźni, ludzkiej manipulacji, odrzuceniu w rodzinie i wielkiej miłości.Tajemnice skrywane przez dziesiątki lat zostają ujawnione.
"Są demony, z którymi ludzie powinni uporać się sami, nie obciążając nimi ludzi, których kochają" (str 216)
Lecz czasami tłumienie złych przeżyć może okazać się tragiczne dla ofiary i jej rodziny, jak również wyjawienie prawdy. Z upływem czasu pojawia się zrozumienie, a z nim wybaczenie sobie i innym. W wyścigu do...

Pola | 2016-06-20
Przeczytana: czerwiec 2016

Właściwie to już wszystko zostało napisane o tej powieści. Ja ze swojej strony dodam, że Joanna Jax to wybitna pisarka. Jej książki (szkoda, że na razie tylko trzy), są wspaniałe, niesamowite, porywające, idealne…
„Piętno von Becków” to kontynuacja „Dziedzictwa von Becków”. To opowieść o lasach prawnuczki Wernera von Becka, która z pomocą tajemniczej czarnej teczki z dokumentami próbuje poznać losy swoich przodków.
Książka jest wspaniałą opowieścią o miłości, zbrodni, karze, okrucieństwie wojny, a przede wszystkim o ludziach którzy w konsekwencji bestialstwa faszystów cierpieli do końca życia, a ci którzy przeżyli nie ponieśli kary za swoje haniebne zbrodnie, lecz są również tacy, którzy o tych zbrodniach nigdy nie zapomnieli.
Akcja toczy się dwu torowo w teraźniejszości i przeszłości. Autorka wspaniale odtworzyła atmosferę grozy panującą podczas wojny i szaleństwo jakim byli owładnięci wyznawcy Hitlera.
Z każdą stroną angażujemy się coraz bardziej, nie możemy się oderwać,...

filozof | 2018-02-19

A drugi tom już o wiele lepsza.Oceniam na bardzo dobra.
Po pierwsze,dobrze rozwinięta akcja w czasie wojny.Zwłaszcza tragedia Żydów.
Bardzo dobrze opisane lata powojenne.
Zwłaszcza czasy obecne,można tu też odnaleźć wątek kryminalny.
Piękna okładka,która od razu mówi o czym będzie powieść.
Jak widać ja oceniam tę powieść na bardzo dobrą.Ktoś pewnie oceni inaczej.

Bardzo dobre zakończenie sagi o rodzinie von Becków, chociaż nie tak porywające i wzruszające jak cześć pierwsza.
W pierwszej części głównym bohaterem był najstarszy syn Werner, tu nie bezpośrednio, ale jednak Peter "czarna owca" rodziny a w zasadzie ludzie przez niego skrzywdzeni.
Akcja również toczy się dwutorowo, zaczyna się współcześnie a potem mamy retrospekcje do II wojny i lat powojennych.
Współcześnie Julia prawnuczka Wernera bardzo chce poznać historię swojej rodziny i dlatego wybiera się w podróż sentymentalną do Niemiec.
Tu poznaje dwóch mężczyzn, którzy po pewnym czasie staja się jej bliscy tym bardziej, że z każdym nawiązuje romans. Jeden to potomek żydowskiej rodziny jubilerów Dawid Halpern, który od lat szuka zaginionych klejnotów swojej rodziny, drugi Tom Anders też jest nimi zainteresowany, ale z całkiem innych powodów. Cała trójka przeżywa trochę przygód, które niestety kończą się tragicznie. Ta część jakoś niezbyt mi się podobała.
Najbardziej wzruszająca i...

Anna | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Nazwisko von Becków odcisnęło się piętnem nie tylko na kolejnych pokoleniach tej rodziny, ale dotknęło też tysiące innych mieszkańców Niemiec i Europy. Wśród nich byli między innymi Kornelia Landowska czy rodzina słynnych berlińskich jubilerów pochodzenia żydowskiego - Halpernowie. Ich losy są nierozerwalnie powiązane z członkami rodziny von Becków, choć każde z nich inaczej widzi to z perspektywy czasu i przeżytych doświadczeń.
To poprzez Julię, która chce zgłębić historię swojej rodziny, Martę Landowską - wnuczkę Kornelii, a także Daniela Halperna - przedstawiciela trzeciego pokolenia złotników, mamy możliwość jeszcze raz znaleźć się w czasach niepojętego okrucieństwa, nazistowskich zbrodni, miłości i namiętności, zdrady i rozczarowań, dramatycznych decyzji, walki o przetrwanie, a także tlącej się na dnie serca nadziei na przebaczenie.
Poznajemy też obłudny i zakłamany świat szwajcarskiej finansjery, bankowców i adwokatów, którzy w czasie wojny pomagali lokować w swych bankach...

Izabela Pycio | 2016-03-31
Przeczytana: 16 lutego 2016

"A życie to nie tylko spokój i brak zmartwień. To wzloty i upadki. Namiętność, strach, euforia i rozpacz. I to czyni człowieka bardziej ludzkim."

Kolejna wspaniała i wzruszająca czytelnicza podróż z Joanną Jax. Niezwykle wciągająca, napisana z dużą wrażliwością, wielopokoleniowa saga rodzinna, wypełniona barwami życia, poplątanymi losami, tajemnicami, ludzkimi dramatami i ulotnymi chwilami szczęścia. Wyjątkowa mieszanka wielu skrajnych emocji, nienawiść zaślepia, zazdrość rani, miłość nie zna granic a prawda wyzwala od demonów przeszłości. Oczarowała mnie ta historia. (bookendorfina)

Często z pozoru nieistotne zdarzenie, gest lub zaniechanie, może zdeterminować scenariusze wielu ludzkich losów a nawet kolejnych pokoleń. Ten łańcuszek następujących po sobie zdarzeń prowadzi w całkiem nieprzewidywalnych kierunkach szczęścia lub tragedii. W drugim tomie sagi nie brakuje zaskakujących wydarzeń, nieoczekiwanych sytuacji, gwałtownych zwrotów akcji, intrygujących powiązań między różnymi...

andzia12 | 2017-01-22
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Genialna książka!!!

Kontynuacja znych nam bohaterów z "Dziedzictwa von Becków" jest jeszcze bardziej wciągająca.

Na oczach czytelników przewija się intryga, miłość, nienawiść ale i wniosek, że pochodzenie z nienawidzonej rodziny jest jak piętno.
Ale też, że po wojnie można wybaczyć, ale niekoniecznie ból, cierpienie. To tez historia, która pokazuje do czego jest zdolna kobieta, ktora była w obozie i co postanowiła zrobić ze swoim dzieckiem nowonarodzonym...

Polecam!!!

Anna | 2016-03-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca, 2016

Fascynująca opowieść o poszukiwaniu prawdy i własnej tożsamości. Doskonale łączy nastrój historycznych tajemnic z wartką akcją, zadziwia i skłania do refleksji.