Piętno von Becków

Okładka książki Piętno von Becków Joanna Jax
Okładka książki Piętno von Becków
Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf Cykl: Dziedzictwo von Becków (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Dziedzictwo von Becków (tom 2)
Videograf
2016-03-15
2016-03-15
saga rodzinna wojna historia rodziny miłość intryga tajemnica

Rewelacja

Rewelacja

Niesamowita opowieść. Wojna, seks, pieniądze, zbrodnie, chciwość co tylko chcecie. Super się czytało. Polecam!

Bardzo dobra pozycja. Niemniej 1 część moim zdaniem było dużo lepsza. Super się czyta. Polecam.

Dobrze się czytało, zapełniłam luki po pierwszej części, która jednak była bardziej wciągająca. Mimo to warto zagłębić się w lekturze całości.

Kontynuacja ,,Dziedzictwa Vin Becków " , dobrze się czyta, ale ...pierwsza część zdecydowanie bardziej mnie wciągnęła.

Trochę irytuje rozwiązłość głównych bohaterek i następujące po tym całożyciowe konsekwencje, wg mnie trochę naciągane. Niemniej czytało się przyjemnie.

"Piętno von Becków" to drugi tom powieści autorstwa Joanny Jax, kontynuacja historii rozpoczętej w poprzedniej części. Książka opowiada o Julii Kunis, prawnuczce Wernera von Becka, która postanawia zgłębić tajemnice swojej rodziny. W trakcie swoich poszukiwań wplątuje się w niebezpieczne wydarzenia, które mogą zagrozić jej życiu.

Niestety, w porównaniu do pierwszego tomu, "Piętno von Becków" nie spełniło moich oczekiwań. Głównym problemem tej książki jest naciągana fabuła, która wydaje się mocno wymuszona. Wprowadzenie wielu bohaterów i wątków sprawia, że czytanie staje się utrudnione i nieco chaotyczne. Trudno zidentyfikować się z poszczególnymi postaciami, ponieważ nie mają one wystarczającej głębi i rozbudowanych charakterów.

Pomimo tej wady, warto docenić autorkę za próbę połączenia historii rodzinnej z wątkami dotyczącymi II wojny światowej i okresu nazistowskich Niemiec. Tematyka ta jest interesująca i może wzbudzić zainteresowanie, jednak sposób jej przedstawienia w "Piętnie von Becków" pozostawia wiele do życzenia. Brakuje głębszego zanurzenia w tajemnice i zawiłości tego okresu, co sprawia, że cała historia wydaje się powierzchowna i mało wiarygodna.

Kolejnym aspektem, który przeszkadza w lekturze, jest nadmiar wątków. Autorce brakuje umiaru we wprowadzaniu nowych postaci i wydarzeń, przez co trudno jest skupić się na głównym wątku i zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w książce. Odczuwa się pewne przekombinowanie i brak przemyślanej struktury fabuły.

Pomimo swoich wad, "Piętno von Becków" ma kilka pozytywnych aspektów, które warto wspomnieć. Autorka stara się przedstawić interesujący kawałek historii związanej z II wojną światową i nazistowskimi Niemcami. Choć nie udaje się to w pełni, niektóre opisy i retrospekcje przynoszą chwilami emocjonalne doznania, a tematyka rodzinnych tajemnic i przeszłości wciąż może wzbudzić ciekawość.

Warto również docenić starania autorki w tworzeniu napięcia i tajemnicy wokół losów bohaterów. Mimo naciąganej fabuły, w niektórych momentach udaje się utrzymać pewne zainteresowanie i chęć odkrycia, jaką rolę odgrywają poszczególne postacie w rozwoju historii. Jednak te pozytywne elementy niestety giną w gąszczu zbyt wielu wątków i braku skupienia na głównym wątku powieści.

Czytelnik, który spodziewał się kontynuacji fascynującej sagi rodzinnej, niestety może poczuć się rozczarowany drugim tomem "Piętna von Becków". Naciągana fabuła, nadmiar bohaterów i chaotyczna struktura sprawiają, że czytanie staje się wymagające i niezbyt satysfakcjonujące. Brak skupienia na rozwinięciu postaci i wątków, które mogłyby naprawić te niedociągnięcia, stanowi kolejną wadę tej książki.

Mimo tych krytycznych uwag warto pamiętać, że ostateczna ocena literacka zawsze zależy od indywidualnych preferencji czytelnika. Osoby zainteresowane historią rodowodu von Becków lub fascynujące się tematyką II wojny światowej mogą znaleźć pewne elementy w tej powieści, które ich zainteresują. Jednak dla większości czytelników "Piętno von Becków" może okazać się rozczarowujące i trudne do przebrnięcia przez nadmiar wątków i słabe wykonanie.

Ostatecznie, "Piętno von Becków" nie spełnia oczekiwań jako kontynuacja pierwszej części sagi. Pomimo kilku pozytywnych aspektów, takich jak tematyka historyczna i próby budowania napięcia, wada w postaci naciąganej fabuły i zbyt wielu bohaterów przeważa. W rezultacie książka traci swoją siłę i nie potrafi dostarczyć satysfakcjonującego czytelnego do końca. Zamiast wciągającej kontynuacji, czytelnik otrzymuje zagmatwaną lekturę, która utrudnia zrozumienie i emocjonalne zaangażowanie.

Na dodatek, drugi tom "Piętna von Becków" cierpi również z powodu słabego rozwoju postaci. Choć Julia Kunis jest główną bohaterką, jej charakter pozostaje płaski i nieprzekonujący. Nie odnajdujemy w niej odpowiedniego połączenia między jej przeszłością a jej działaniami i decyzjami w teraźniejszości. Pozostałe postacie również pozostają w cieniu, nie mając okazji na rozwinięcie swojego potencjału. To ogranicza możliwość związania się emocjonalnie z bohaterami i utrzymania zainteresowania ich losami.

Nie można również przejść obojętnie obok problemów związanych z konstrukcją fabuły. Przeskakiwanie między różnymi wątkami i niezgrabne połączenie ich w całość powoduje, że czytelnik może się zgubić i tracić wątek narracji. Dodatkowo nadmiar wątków ubiera książkę w chaos, a zamiast tworzyć napięcie, prowadzi do dezorientacji.

Podsumowując, "Piętno von Becków" niestety nie dorównuje poziomem pierwszej części. Naciągana fabuła, nadmiar bohaterów i trudności w czytaniu sprawiają, że książka nie spełniła moich oczekiwań. Mimo próby połączenia interesującej historii rodzinnej z kontekstem II wojny światowej brakuje głębi i wiarygodności. Można jedynie polecić tę książkę fanom pierwszego tomu, którzy chcą poznać dalsze losy bohaterów, jednak warto mieć świadomość jej wad i ograniczeń. Sugeruję, żeby ci, którzy cieszyli się pierwszą częścią sagi, przygotowali się na pewne rozczarowanie podczas sięgania po drugą część "Piętna von Becków".

Niestety, w porównaniu do pierwszego tomu,...

Los różne płata figle, ale i niektórzy potrafią się dobrze ustawić i za to nie ponieść odpowiedzialności. Kolejne pokolenia i tajemnice, które kiedyś same wypływają na światło dzienne ... Fajna rodzinna saga.

Ciekawa i bardzo wciągająca powieść o losach Polki i Niemca, którzy poznali się w Wolnym Mieście Gdańsk i zakochali się w sobie. Zarówno ich losy jak i dzieje ich potomków były bardzo zawiłe i skomplikowane i nie do końca szczęśliwe, a momentami wręcz burzliwe.
Saga o rodzie von Becków to wielowątkowa powieść, której akcja toczy się w wielu miejscach świata na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Występuje tu mnóstwo bohaterów, którzy swą różnorodnością dodają książce autentyczności. Książka dostarcza czytelnikowi wszelakich możliwych wrażeń i trzyma w napięciu i niepewności od początku do końca.
Gorąco polecam przeczytać. Odradzam natomiast słuchać na storytel, gdzie lektorka ma ewidentny problem z interpretacją emocji wyrażanych przez bohaterów.

• Joanna Jax