Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie

Okładka książki Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie Lars Mytting Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting Wydawnictwo: Smak Słowa poradniki
poradniki
Hel ved. Alt om hogging, stabling og tørking - og vedfyringens sjel
Smak Słowa
2016-01-27
2016-01-27
Witold Biliński
drewno poradnik patronatLC literatura norweska

Drewno – produkt z lasu

Dla mnie ta książka to piękny przykład zdrowego patriotyzmu, bo jest nie tyle o drewnie, co o drewnie w Norwegii. Trzeba jednak pamiętać, że opisane praktyki są nie do przeniesienia na polski grunt, gdzie lasy barbarzyńsko przetrzebiono, a smog zasnuwa niebo przez dużą część roku. Gęstość zaludnienia też zupełnie u nas inna, a w tym wypadku ma to duże znaczenie.
Na koniec uwaga do polskiego wydawcy: książka niepotrzebnie ma w polskiej wersji szowinistyczny podtytuł (nieobecny w oryginale),bo kobiety też się w niej pojawiają.

Na koniec...

Doskonała opowieść / poradnik o drewnie i absolutnie wszystkim co z nim związane.

Świetna książka. Cieszę się, że po nią sięgnęłam. Aha, i nie tylko dla mężczyzn!

Bardzo ciekawa i pięknie wydana książka. Obraz Norwegów i ich kultury używania zasobu jakim jest drewno. Rozbiła kilka stereotypów, w które wierzyłem na temat palenia drewnem. Must have dla każdego palacza.

Po przeczytaniu książki zacząłem układać drewno na parkingu przed blokiem i żaden sąsiad nie potrafi mnie zrozumieć

Rąbanie ważna rzecz :)

Rąbanie ważna rzecz :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książkę dostałem od kolegi po krótkiej dyskusji o siekierach. Często chodzę do lasu i lubię rozpalić ognisko oraz kominki, ale nie mam domu i drewutni. Po przeczytaniu tej książki mam wrażenie zmarnowanego czasu. Nie czuję, żebym był mądrzejszy po jej przeczytaniu. Irytujący jest skupienie się tylko na Norwegii - rozumiem, że autor jest jej mieszkańcem, ale w polskim tłumaczeniu można byłoby się pokusić o polskie informacje. Dodatkowo w książce przeczytamy o różnych typach siekier i firmach je produkujących. Podobnie o pilarkach i piecach. Nie wiem po co? Nawet te w miarę praktyczne rzeczy (kaloryczność różnych gatunków drzew, układanie drewna) jest w mojej ocenie opisane bardzo pobieżnie. Nawet nie bardzo wiem, komu mógłbym polecić tę książkę, oprócz mojego kolegi, który bardzo ją zachwalał:)

Niestety ta książka bardzo mnie rozczarowała. Podtytuł powinien brzmieć 'Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o układaniu drewna w norweskie sągi i paleniu w norweskich piecach'. A oczekiwałam kompendium wiedzy o paleniu drewnem, tak w warunkach domowych, jak i na świeżym powietrzu - instrukcji palenia w każdych warunkach. Ponadto wielkim minusem jest traktowanie przez autora lasów wyłącznie jako źródła opału - nie wiem, gdzie tu deklarowana miłość do przyrody.

Jak palisz drewnem to przeczytaj.

Jak palisz drewnem to przeczytaj.

Ciekawa literatura i mnóstwo przydatnych informacji o drewnie, nie tylko suche fakty ale dużo przykładów, sporo wiadomości otworzyło mi oczy i będę inaczej patrzeć na każdy kawałek drewna.
A i jeszcze jedno tytuł robi furorę i każdy czytając biblioteczkę po grzbietach najpierw jest przerażony a potem uśmiechnięty ;-)

• Skandynawia
  • 2016
  • 2017

Dodaj cytat z książki Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie