Płyń z tonącymi

Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Płyń z tonącymi
Lars Mytting Wydawnictwo: Smak Słowa literatura piękna
literatura piękna
Svøm med dem som drukner
Smak Słowa
2016-06-02
2016-06-02
Karolina Drozdowska
Inne

Oficjalne recenzje i

Po nitce do kłębka

4056 261 108

Świetna, wciągająca, o poszukiwaniu korzeni, ale także o konsekwencjach zarówno tej wiedzy jak i wyborów życiowych. Nic nie będzie takie same.

Niezaprzeczalnie dobra książka warta przeczytania, jednak czuję pewien niedosyt, a w zasadzie można by tu użyć liczby mnogiej - kilka niedosytów. Historia ciekawa z początku i nabierająca tępa jednak się nie rozkręca, nie buduje napięcia czy ciekawości. Misternie budowany wątek tajemnicy wokół śmierci rodziców głównego bohatera i nakreślone, a w zasadzie rozdmuchane całe tło historyczne temu towarzyszące jest moim zdaniem niewspółmierne do przedstawionej historii głównego bohatera. I trzecia rzecz nad którą ubolewam, to słabo zarysowane osobowości głównych bohaterów.

Jedno jest pewne - niepowtarzalna. Poszukiwania (przed?)wojennego skarbu, w którym tylko koneser dostrzegłby skarb, miotające bohaterami od Islandii, przez Wielką Brytanię aż po wybrzeże Francji. Wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni niemal wieku, a jednak ściśle ze sobą związane. Sztormy i morskie burze, granaty i karabiny, rozbijające ludzkie życia i uczucia. A jednak - bez patosu.

Lars Mytting, norweski pisarz znany z powieści „Porąb i spal” fenomenalnie prowadzi narrację o specyficznym, charakterystycznym stylu. „Płyń z tonącymi” ma niesamowity, nostalgiczny, wręcz magiczny klimat i czyta się ją niezwykle przyjemnie, delektując się słowami płynącymi spod pióra autora. Choć akcja nie rozwija się nazbyt dynamicznie, a wręcz przeciwnie i książki tej nie czyta się szybko, to mimo wszystko jest to bardzo wciągająca lektura. Jej tematyka, treść pozostaje zawieszona gdzieś pomiędzy sagą rodzinną a kryminałem, z napięciem budowanym w doskonały sposób – spokojnie i pewnie. Nie da się ukryć, że autor zdecydowanie wie o czym pisze oraz dokąd swoją historią zmierza, świadomie prowadząc nas przez jej kolejne strony. Czytając tę powieść z napięciem śledziłam losy Edvarda.

Moim zdaniem to książka tak wyjątkowa i zapadająca w pamięć, że zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Język, którym jest napisana jest piękny ze względu na swoją prostotę, nie przesadnie poetycki, ale zdecydowanie powyżej przeciętnej. Gdy Edvard odkrywa kolejne sekrety swojej rodziny, a skrawki jego wspomnień okazują się mieć znacznie większe znacznie, niż mu się z początku wydawało nie sposób się już oderwać od lektury. Tę książkę czyta się znacznie lepiej, niż niejeden kryminał!

„Płyń z tonącymi” to urokliwa, a zarazem smutna historia o poszukiwaniu własnego ja, o skomplikowanych i wielowymiarowych relacjach rodzinnych, o miłości, a także o konsekwencjach wszelkich wyborów, jakich dokonujemy w życiu. To piękna saga rodzinna z wątkami kryminalnymi, która zapewni rozrywkę na wysokim poziomie, idealna na długie wieczory.

2/1k/52/2021
Rewelacyjna książka. Spokojny rozwój akcji, tajemnica, poszukiwanie odpowiedzi na pytania wywołane rodzinnymi tajemnicami, historia nostalgicznej miłości. Piękna, smutna ale i pokrzepiająca historia opisana w mądry sposób.

2/1k/52/2021

Lekturę rozpocząłem zaraz po Saturninie i poczułem się jakbym czytał ciąg dalszy. Klimat i język wydały mi się bardzo podobne. Potem powieść poszła swoją drogą i po świetnym początku straciła nieco czaru, ale nie na tyle, aby mieć do niej jakieś poważniejsze zastrzeżenia. To świetna literatura.

Jestem pod dużym wrażeniem. Nie czytuję zbyt dużo beletrystyki, zatem może nie mam porównania, ale ta książka bardzo mi się podobała. Od pierwszej strony poczułam więź z bohaterem. Może temat jest banalny - podróż w czasie w poszukiwaniu rodzinnych tajemnic - ale sposób, w jaki autor to zrobił, jest rewelacyjny.
Sporo można się dowiedzieć o historii Europy, obyczajach Brytyjczyków i Norwegów, o przyrodzie oraz ludzkich emocjach.
Czyta się bardzo szybko. Pomaga w tym narracja pierwszoosobowa, która sprawia, że fikcja staje się prawdą.
Gorąco polecam.

Sporo można się dowiedzieć o historii Europy, obyczajach...

Książka miała wszystko, co lubię w książkach - wnuk wychowywany przez dziadka, gdzieś na norweskiej prowincji, tajemnica rodzinna, niespieszna akcja. Coś jednak nie zaiskrzyło między nami. Dla mnie to było zbyt egzaltowane, nie zachwyciłam się tymi opisami przyrody, ani brzozą płomienną.

To jedna z tych książek, które zostaną ze mną na zawsze, usadowiła się w środku i długo "mnie skrobała". Uwielbiam takie powieści, wielowątkowe, mądre, ciekawe, nieoczywiste i pełne fascynujących historii i niezwykłych losów bohaterów. Opisy tak plastyczne, że musiałam przerywać czytanie i sprawdzać w necie na ile odpowiadają rzeczywistości - polecam tę metodę- bo dopiero kiedy zobaczyłam drewno brzozy płomienistej, w pełni odczułam przekaz autora.
Boże... widziałam tę trumnę na której słoje stworzone ręką kilku pokoleń właścicieli drzew, układały się w płomienie. Coś niesamowitego!!! Ważnym wątkiem książki jest także zmaganie się z wojenną traumą w norweskim wydaniu - tu również podglądałam zdjęcia w sieci. Nie można w tak krótkiej opinii opisać wszystkich walorów tej lektury, więc gorąco zachęcam do czytania tych, którzy wymagają od książki czegoś więcej niż prostej i nieskomplikowanej rozrywki.

Jedna z moich ulubionych książek ostatniej dekady. Napisana pięknym językiem, (świetne tłumaczenie Karoliny Drozdowskiej!) "sama się czyta". Bardzo sugestywne opisy przyrody, do tej pory mam przed oczami wiele stopklatek z tej lektury. Jest tajemnica, poszukiwania własnej tożsamości, wyprawa w nieznane i przeszłość, która rzuca cień na życie bohatera. Warto przeczytać.

Dodaj cytat z książki Płyń z tonącymi