Gdzie jesteś, Leno?

Cykl: Burzyński i Majewski (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
literatura polska, zaginięcia
Ag2S

Kiedy każda poszlaka prowadzi donikąd Pewnego dnia Lena Pietrzak, dobrze sytuowana i pełna życiowego optymizmu studentka anglistyki, wybiera się z przyjaciółmi do popularnego poznańskiego klubu, po czym... znika bez śladu. Jej zrozpaczona matka zgłasza na komisariacie zaginięcie dziewczyny. Tropem Leny ruszają świeżo upieczeni partnerzy, Przemysław Burzyński i Michał Majewski. Prowadzone...

Kiedy każda poszlaka prowadzi donikąd
Jej zrozpaczona matka zgłasza na komisariacie zaginięcie dziewczyny. Tropem Leny ruszają świeżo upieczeni partnerzy, Przemysław Burzyński i Michał Majewski. Prowadzone przez nich śledztwo odkryje jednak znacznie więcej, niż bliscy dziewczyny mogliby przypuszczać... Na jaw wychodzą liczne – nie tylko rodzinne – sekrety, a sprawa dodatkowo mocno komplikuje życie osobiste podkomisarza Burzyńskiego.
Wciągające policyjne śledztwo, wyścig z czasem, narastające napięcie, humor i genialna postać podkomisarza Przemysława Burzy Burzyńskiego – Gdzie jesteś, Leno? czyta się jednym tchem. Joanna Opiat-Bojarska w mistrzowski sposób pokazała emocje osoby, której bliski wychodzi z domu i znika bez wieści... Podobnych uczuć doznaje ponad 15 tysięcy rodzin rocznie.
Marta Jeziółkowska, szukamywas.pl

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Gutka | 2019-10-03

Napisana bardzo przystępnym językiem do końca nie wiedziałam jaki będzie finał warta uwagi na pewno sięgnę po kolejny tom.

MsChocolate | 2019-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2019

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale jestem przekonana, że nieostatnie. O książce "Gdzie jesteś, Leno?" usłyszałam w podcaście "Kryminatorium" Marcina Myszki i dlatego postanowiłam po nią sięgnąć. I muszę przyznać, że Joanna Opiat-Bojarska stworzyła dobry, polski kryminał, który trzyma poziom przez cały czas trwania akcji. Inteligentna i wiarygodna intryga tylko zakończenie akcji mogłoby być lepsze, ale generalnie jestem na tak.

Jagoda30 | 2019-07-19
Przeczytana: 12 lipca 2019

Autorka powieści sama pisze na końcu książki, ze do napisania jej zainspirowały ją dwa głośne zaginięcia młodych kobiet, czytając książkę czułam bardzo mocna inspirację głośnym zaginięciem Iwony Wieczorek

Młoda dziewczyna wychodzi z dyskoteki i znika bez śladu, widać ja na kamerze monitoringu, widać jak idzie za nią jakiś mężczyzna i w sumie tyle. Brzmi znajomo prawda?

W książce bardzo ciekawe opisane są pierwsze godziny po zaginięciu, jak pracuje policja, jak wyglądają początki poszukiwań

W dodatku autorka stworzyła bardzo sympatyczny duet policjantów, który chętnie spotkałabym jeszcze w innych powieściach

Książka kończy się tak, ze ani policja, ani rodzina nie wiedzą co stało się z dziewczyną, ale na końcu mamy jeszcze jeden rozdział, który pokazuje co się wydarzyło

Czy rozwiązanie zagadki zaginięcia Iwony Wieczorek również jest takie proste? Mam nadzieję, ze jej rodzina kiedyś się dowie co stało sie z Iwoną i zazna w końcu spokoju

Anaesz | 2019-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2019

Lekki i dość nierzeczywisty kryminał. Przyjemna rozrywka ale niezbyt wymagająca i raczej z gatunku lżejszych niż mroczniejszych kryminałów. Ot taka szybka lektura na jedno popołudnie.

mario | 2019-06-12

bardzo fajna książka

smallangel | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Oczywiście, że wiedziałam o istnieniu Joanny Opiat-Bojarskiej. Nigdy jednak nie złożyło się tak, aby któraś z jej książek stanęła na mojej drodze.
Przez przypadek trafiłam natomiast na wywiad z tą autorką i po szybkiej lekturze już wiedziałam, że to jest to. Niebanalna osoba dawała szansę na ciekawą, oryginalną lekturę.
Na pierwsze spotkanie wybrałam powieść z policyjnej serii o komisarzu Burzyńskim i jego młodym współpracowniku pod tytułem „Gdzie jesteś, Leno?”. Wydana w 2013 roku książka ma kontynuację w kolejnych trzech tomach (ostatni z nich ukazał się w ubiegłym roku). Przyzwyczajona do młodych, zwinych i powabnych bohaterów, przeżyłam spory szok, kiedy z kolejnych akapitów wyłonił się on-komisarz Burzyński. Po czterdziesce, po fryzurze, z brzuszkiem i na chwilę przed małżeńskim krachem. Idealny, aby wybrać się z nim na poszukiwania zaginionej studentki.
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile ludzi każdego roku znika w Polsce? Sprawdziłam. W 2017 było ich 19 563 . Większość z...

Karol | 2019-05-22

bardzo dobra książka, polecam!

Inez | 2019-05-10

Niezły kryminał, akcja trzyma w napięciu do końca, zakończenie zaskakujące. Polecam!!

izabela.magdalena | 2019-04-20

Książka jest bardzo ciekawa. Pochłonęłam ją za jestem razem co zajęło mi około 5h.
Fabuła jest bogata, dużo zwrotów akcji, a i zakończenie jest niebanalne według mnie.
Opiat- Bojarska funduje karuzele emocji, wczuwamy się w role matki Leny jej chłopaka no i komisarzy.
Ciekawym pomysłem było dobranie w pare policjantów którzy byli w różnym wieku- dawało to nowego, ciekawego poglądu na sprawę no i ukazywało ją z większej ilości perspektyw.
Brakowało mi ciekawszych dialogów, te między bohaterami były proste, jednozdaniowe i mało ciekawe.
Chciałabym więcej mniej oczywistych ciętych ripost komisarza Burzy i Majewskiego. Naprawdę dobrana z nich para chociaż nietypowa.
Polecam

atomix | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Szybko się czyta, fabuła nie zamulająca. Mogę polecić :)

Słuchowisko „Gdzie jesteś Leno” w Radiu Poznań

Niebawem będziemy mogli usłyszeć głosy postaci wykreowanych przez Joannę Opiat-Bojarską. Jej książka „Gdzie jesteś Leno” zostanie przekształcona w słuchowisko przez Radio Poznań. Fani kryminałów, czas nastawić odbiorniki!

To życie mnie inspiruje!

Joannę Opiat-Bojarską poznałam podczas zeszłorocznej Grandy - było wiadomo, że nie będzie to nasze ostatnie spotkanie, więc jak tylko Czwarta Strona ogłosiła, że wydaje „Grę pozorów” wiedziałam, że chcę ją przeczytać jako jedna z pierwszych! Zapraszam do przeczytania wywiadu z autorką, w czasie którego rozmawiamy o męskim świecie prostych komunikatów i o zbrodni doskonałej, która nie istnieje (ponoć!).