Gdzie jesteś, Leno?

Okładka książki Gdzie jesteś, Leno? Joanna Opiat-Bojarska
Okładka książki Gdzie jesteś, Leno?
Joanna Opiat-Bojarska Wydawnictwo: Replika Cykl: Burzyński i Majewski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Burzyński i Majewski (tom 1)
Replika
2016-01-30
2013-06-01
literatura polska zaginięcia

Nazwiska bohaterów brzmią jak te, które nadawałam swoim simom, czyli śmiesznie. Fabuła jest nudna, przewidywalna i płaska. Postaci to papier i karton, świat przedstawiony nie istnieje, bo po co. Niektóre wątki pojawiają się, urywają i nie są później kontynuowane.

Pisanie powieści NIE JEST obowiązkowe.

Pisanie powieści NIE JEST obowiązkowe.

Banalna, niewiarygodni bohaterowie i ich zachowania, sztuczne teksty.

Banalna, niewiarygodni bohaterowie i ich zachowania, sztuczne teksty.

Ksiazka trzymajaca w napieciu do samego konca.Zakonczenie zaskakuje.Po prostu rewelacja

Ciekawa, wciągająca akcja....choć nie na takie zakończenie czekałam

Ciekawa, wciągająca akcja....choć nie na takie zakończenie czekałam

Serię Burzyński i Majewski rozpoczęłam książką "Bestseller" (tom 3),która podobała mi się na tyle, że dość szybko sięgnęłam po pierwszą z tej serii. Jak wskazuje tytuł zaginęła Lena, a zaniepokojona tym faktem jej matka zgłasza się na policję. Dziewczyna po tym jak opuściła jeden z popularnych poznańskich klubów, zapadła się jak kamień w wodę. Co się z nią stało?

Książkę czyta się dość dobrze, wszystko toczy się wokół sprawy zaginięcia, są świadkowie, tropy, kolejne rozmowy, które czytelnik ma nadzieję doprowadzą do rozwiązania.
W starciu tom 1 kontra 3 dla mnie lepszy był ten drugi, gwoli ścisłości oba dobre, ale jednak "Bestseller" bardziej mi się podobał. Ciekawa jestem jak wypadnie tom 2.

Jeśli chcecie dowiedzieć się co przytrafiło się zaginionej studentce musicie przeczytać książkę.
Polecam.

Książkę...

Jakbym miał jakoś porównać te książkę, to bym porównał ją do takiego nisko budżetowego serialu kryminalnego. Bohaterzy nawet ok, chociaż bez jakiś rewelacji, nie zbyt barwni. Zdecydowaną zaletą tej książki jest częsty podział na rozdziały, rozdziały są krótkie i jest ich dużo, przez co łatwiej i szybciej się czyta tę powieść. Ciężko coś tu więcej powiedzieć, nie było źle i nie było jakoś bardzo dobrze, fabuła miejscami nie miała sensu, była jakby rozciągnięta na siłę, więc pomyślałem że chociaż zakończenie będzie takie jakiego na pewno nie będę się spodziewał. No i nie spodziewałem się że będzie takie tandetne. Daje 7, bo naprawdę mimo wszystko dobrze mi się czytało tę powieść, ale zakończenie takie jakbyś po całym dniu czekał na wykwitną kolację a skończyło się na kanapkach 😅

„𝒁ł𝒐𝒅𝒛𝒊𝒆𝒋𝒆, 𝒎𝒐𝒓𝒅𝒆𝒓𝒄𝒚, 𝒐𝒔𝒛𝒖𝒔́𝒄𝒊 𝒕𝒆𝒛̇ 𝒔𝒂̨ 𝒍𝒖𝒅𝒛́𝒎𝒊. 𝑪𝒛𝒂𝒔𝒆𝒎 𝒎𝒊ł𝒚𝒎𝒊 𝒔𝒚𝒎𝒑𝒂𝒕𝒚𝒄𝒛𝒏𝒚𝒎𝒊, 𝒘𝒚𝒌𝒔𝒛𝒕𝒂ł𝒄𝒐𝒏𝒚𝒎𝒊, 𝒅𝒐𝒃𝒓𝒛𝒆 𝒖𝒃𝒓𝒂𝒏𝒚𝒎𝒊. 𝑾 𝒌𝒂𝒛̇𝒅𝒚𝒎 𝒄𝒛ł𝒐𝒘𝒊𝒆𝒌𝒖 𝒕𝒌𝒘𝒊 𝒎𝒓𝒐𝒌…”

Powieści Asi są o tyle wyjątkowe, że prócz sprawy kryminalnej dotykają również problemów społecznych, o których na co dzień nie myślimy. Nie inaczej jest i tym razem. Młoda dziewczyna wychodzi na imprezę i już nigdy z niej nie wraca. Znany temat? Ano znany. Głównie z nagłówków gazet, telewizji czy radia. O ile to fikcja, to doskonale odzwierciedlone zostały zachowania osób bliskich. Jak funkcjonować w nowej rzeczywistości? Co robić czekając na jakikolwiek znak? Czy najbliższa nam osoba skrywała przed nami sekrety? Czy popełniliśmy jakiś błąd? Te i setki gorszych pytań kotłują się w głowie.

Przy prowadzeniu sprawy poznajemy Burzyńskiego i Majewskiego, których nie da się nie polubić. Mimo, że to poważny temat, nie zabrakło tu scen które pomogły człowiekowi nie zwariować. Lekkie 300 stron może i typowej sprawy kryminalnej z pewnością zostawi Wam otwartą furtkę w głowie, żeby doceniać każdy dzień.

Pozycja godna polecenia. Polska autorka,, czyta się znakomicie, a fabuła wciąga od pierwszych stron.

Czytając tę książkę, odnosiłam trochę wrażenie, że fabuła delikatnie opiera się na historii zaginięcia Ilony Wieczorek, są to jakieś mniejsze lub większe szczegóły, które w mojej głowie trochę się pokrywały. Czy działało to na korzyść książki? W mojej opinii nie bardzo. Lena znika bez śladu po imprezie i samotnym opuszczeniu klubu, a już po samym wyjściu dochodzi do masy zdarzeń z nią związanych, które mogą mieć związek z jej zaginięciem. Nic zaskakującego jeśli chodzi o fabułę kryminału, jednak te zdarzenia, relacje, które wychodzą na jaw w trakcie śledztwa są bez sensu. Początkowo postać wskazana jako podejrzany nie ma szans nią nie być, po czym okazuje się, że to jakiś dziwny zbieg okoliczności i trochę leniwe zamknięcie wątku. Samo zakończenie również było dla mnie właśnie leniwe, wręcz nieciekawe. Wątki się ze sobą łączą się ze sobą bardzo płasko, bohaterowie są nijacy lub mieszczą się w stereotypach i schematach budowanych w innych książkach z tego gatunku.

Zaginięcie, może samobójstwo. Rodzinne niewyjaśnienia i śledztwo. Historia nie porywa.