Gdzie jesteś, Leno

Cykl: Burzyński i Majewski (tom 1)
Wydawnictwo: Replika
literatura polska, zaginięcia
Ag2S

Kiedy każda poszlaka prowadzi donikąd. Pewnego dnia Lena Pietrzak, dobrze sytuowana i pełna życiowego optymizmu studentka anglistyki, wybiera się z przyjaciółmi do popularnego poznańskiego klubu, po czym... znika bez śladu. Jej zrozpaczona matka zgłasza na komisariacie zaginięcie dziewczyny. Tropem Leny ruszają świeżo upieczeni partnerzy, Przemysław Burzyński i Michał Majewski. Prowadzone...

Kiedy każda poszlaka prowadzi donikąd.

Jej zrozpaczona matka zgłasza na komisariacie zaginięcie dziewczyny. Tropem Leny ruszają świeżo upieczeni partnerzy, Przemysław Burzyński i Michał Majewski. Prowadzone przez nich śledztwo odkryje jednak znacznie więcej, niż bliscy dziewczyny mogliby przypuszczać... Na jaw wychodzą liczne – nie tylko rodzinne – sekrety, a sprawa dodatkowo mocno komplikuje życie osobiste podkomisarza Burzyńskiego.

źródło opisu: http://www.replika.eu/

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=459

Perzka | 2014-03-27
Przeczytana: 24 marca 2014

Natalia, Lena, Łukasz i Krzysztof to paczka 19-letnich studentów filologii angielskiej w Poznaniu. Natalia, towarzyska, korpulentna, wesoła dziewczyna. Łukasz i Krzysiek lubili weekendowe zabawy w klubach, z kufelkiem piwa w rączce i wzrokiem skupionym na podrygujących „laskach” na parkiecie. A Lena?
Lena była szczupłą, atrakcyjną, zdolną, skrupulatną, małomówną, obojętną na komplementy, zamkniętą w sobie dziewczyną, która świata nie widziała poza swoim chłopakiem Szymonem.

Zdanym egzamin z językoznawstwa postanowili uczcić i oblać w jednym z najlepszych poznańskich klubów, „Utopii”. Jako, że miała to być tylko ich studencka impreza, Lenka udała się na nią bez swojego chłopaka. Dla rozluźnienia, towarzystwo popijało drinki i połknęło tabletki ekstazy. Lena nie lubiła tego typu imprez. Nie czuła się na nich bezpiecznie, szczególnie jeśli w pobliżu nie było Szymona. Nie lubiła, gdy obcy mężczyźni zaczepiali ją i prosili do tańca.Tymczasem dziewczynę zaczął nachodzić facet na widok...

gwiazdka | 2018-01-16
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2018

„Gdzie jesteś, Leno?” jest wcale niegłupim polskim kryminałkiem. Oczywiście nie stanowi szczytu literatury (musiałam o tym napisać, bo „skażona” jestem czytanym wczoraj Murakamim), ale nie sjest to też gatunek, po którym takich rzeczy należy oczekiwać. Akcja niezła, śledztwo ciekawe, postaci żywe i realne, w dodatku w niektórych przypadkach budzące sympatię. Trochę wytrąciło mnie z równowagi zakończenie/ wyjaśnienie, bo było takie jakby obok, co mi się niekoniecznie spodobało. Cała reszta powieści jest ok., czyta się lekko i szybko, budzi zainteresowanie.

Tysia19 | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Pierwszy tom z serii Burzyński i Majewski. Książkę czyta się jednym tchem, ciekawa fabuła opowiadająca o zniknięciu bez śladu studentki anglistyki, o poszukiwaniu na własną rękę przez matkę jak i przy pomocy policji. Ciekawie skonstruowane dialogi z dawką humoru. Zaskakujące, proste, wręcz banalne zakończenie trochę mnie zniesmaczyło.

Eli1605 | 2018-03-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2018

To było moje pierwsze spotkanie z Panią Opiat - Bojarską. I niestety bez efektu WOW. Pomysł na fabułę nie jest nowatorski. Policjant prowadzący dochodzenie jak zawsze niemal schematyczny: dobry śledczy z kiepskim życiem prywatnym. Z drugiej strony żony policjantów śledczych, podobnie jak żony marynarzy, powinny mieć świadomość, że takie małżeństwa nie będą łatwe. A wracając do fabuły, zaginęła jedynaczka, córka bogatych rodziców. Niemal byłam pewna, że okaże się, że matka nie zna własnego dziecka, jego zainteresowań, planów, myśli, znajomych itp. Przecież była skupiona na pomnażaniu majątku. I tak banalne zakończenie, że aż zaskakujące. Ale nikt nie jest doskonały. Jeśli coś tej autorki wpadnie mi w ręce to naturalnie przeczytam.

Gosia | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Lena Pietrzak, dziewczyna z bogatego domu - pewnej nocy po wyjściu z klubu nocnego w niewyjaśnionych okolicznościach ginie. Matka Leny zgłasza sprawę na policję i sprawę przejmują inspektorzy Burzyński i Majewski. Badanych jest kilka przypuszczalnych wątków, wychodzą na jaw różne rodzinne sprawy. Jaki będzie finał tych poszukiwań i gdzie jest Lena? Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem.

Dziewiętnastoletnia Lena Pietrzak to młoda,ładna,dobrze sytuowana
życiowo studentka anglistyki pełna optymizmu,energii wybiera się do eksluzywnego klubu by bawić się ze znajomymi,nagle opuszcza swoich znajomych znika bez śladu.Jej matka to Dorota Pietrzak zapracowana, zgrabna i przebojowa kobieta bardzo rozpaczona jest jak dowiaduje się o zaginięciu swojej bardzo się martwi.Tą sprawą zaginięcia zajmują się policjanci podkomisarz Przemysław Burzyński oraz Michał Majewski chcą odnaleźć dziewczynę.
Bardzo dobrze skrojony kryminał....doskonała akcja i nie zwalnia tempa.
Super kryminał,wciągający.

basik | 2016-04-14

"Gdzie jesteś, Leno" ma tyle pochlebnych opinii, a mnie się wcale nie podobała.
Miało być wciągające policyjne śledztwo dotyczące zaginionej dziewczyny, a było drętwe przesłuchiwanie osób powiązanych z zaginioną , które do niczego nie prowadziło.
Brak emocji, brak akcji, tylko rozmowy i poszlaki.Rozmowy też takie sztywne, trochę naiwne, a humor zamiast rozśmieszać, mnie wydawał się niepoważny i nie na miejscu.Postać podkomisarza "Burzy" też nie budziła mojej sympatii.
A zakończenie....zakończenia po prostu brak...od tego momentu powinno się zacząć śledztwo.
Dla mnie to ani kryminał, ani sensacja tylko powieść obyczajowa, bo największą uwagę autorka poświęciła osobom związanym z zaginioną a nie jej samej i jej przeżyciach.

Liczba stron: 323
''KIEDY KAŻDA POSZLAKA PROWADZI DONIKĄD''
Zapraszam na trailer książki:

---------------------------
''Gdzie jesteś,Leno'' to wspaniały kryminał.Książka pisana lekkim językiem,dlatego też przeczytałam ją w ekspresowym tempie! Powiesc jest tak naprawdę też o nas samych. Jednego dnia możemy śmiac się,rozmawiac z przyjaciółmi,a drugiego zapaśc się bez powodu pod ziemię.Od samego początku byłam bardzo,ale to bardzo ciekawa co się stało z Leną-bohaterką cichą i spokojną.Nawet nie chce wiedziec,jak czuję się matka,gdy dowiaduje się o zagięciu dziecka.Autorka w bardzo fajny sposób zakończyła książkę.Nie podała na początku przyczyny zaginięcia dziewczyny,lecz na samym końcu wszystko nam pokazuje.Joanna Opiat-Bojarska specjalnie myli tropy i zagadki,aby czytelnik za szybko sam nie rozwiązał zagadki. Według danych wyczytanych przeze mnie w Polsce,co roku odnotowuje się ok.18...

Meowth | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Nie rzuciło mnie na kolana. Owszem, czyta się szybko, bo powieść ma i dobre tempo, i łatwy w odbiorze język, ale brakowało mi tu czegoś, co mnie, czytelnika, zaangażowałoby emocjonalnie. Sama mam córkę, choć kilka lat młodszą od zaginionej bohaterki, i w trakcie lektury próbowałam wczuć się w to, co przeżywała jej matka. Nie udało mi się, przeciwnie, wszelkie reakcje i zachowanie matki zaginionej dziewczyny odbierałam jako niedojrzałe, histeryczne, budziły one we mnie niechęć miast współczucia.

Na okładce książki czytam: "Joanna Opiat-Bojarska w mistrzowski sposób pokazała emocje osoby, której bliski wychodzi z domu i znika bez wieści". Otóż nie zgadzam się z tą chwalbą, zachowanie matki zaginionej wyglądało mi raczej na chimery zepsutej dobrobytem panny, która nie zdołała kupić wymarzonej torebuni, niż na rozpacz i determinację dojrzałej, odpowiedzialnej rodzicielki. Zupełnie też nie rozumiałam jej chwilami wrogiego i aroganckiego nastawienia do policjantów, poszukujących jej...

Sargento_Garcia | 2018-04-14
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Pierwszy tom trzeciego cyklu który czytałem. Mam wrażenie, że autorka nabiera coraz większego doświadczenia, bo opowiedziana w książce historia jest ciekawie przedstawiona, akcja jest wartka i dopracowana, bohaterowie realnie przedstawieni.
Reasumując fajna książka na jedno powiedzenie.
Polecam