Patron

Cykl: Witczak (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Rok 1991. W klasztorze braci żebraczych w Starym Brodzie dochodzi do buntu nowicjuszy. Część młodych zakonników opuszcza wspólnotę i przenosi się do prowincji słowackiej. Ponad dwadzieścia lat później w starobrodzkim kościele zostaje znaleziona w tabernakulum głowa biskupa. Do sprawy zostaje przydzielony komisarz Witczak, który właśnie wrócił z dwumiesięcznego pobytu na zamkniętym oddziale...

Ponad dwadzieścia lat później w starobrodzkim kościele zostaje znaleziona w tabernakulum głowa biskupa. Do sprawy zostaje przydzielony komisarz Witczak, który właśnie wrócił z dwumiesięcznego pobytu na zamkniętym oddziale Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Współpracuje z przygotowującą się do zmiany płci aspirantką Cynowską i coraz bardziej sfrustrowanym sierżantem Tymańskim. Nie tworzą już zgranego zespołu. Jedno z nich pragnie wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.
Kiedy podczas rytualnego mordu ginie kolejny zakonnik, rozumieją, że mierzą się z niezwykłym przeciwnikiem. Zabójcą, którego nazywają „Patron”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Hania | 2019-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Brutalna, zagmatwana historia. Dodatkowo istotnym wątkiem są zdarzenia mające miejsce w klasztorze. To chodliwy temat na dziś. Całą intryga jest prowadzona bardzo dynamicznie a rozwiązania zaskakujące. Również główne postaci są dość zagadkowe i kryją w sobie wiele tajemnic. Trup ściele się gęsto, wiele brutalnych scen. Prowadzenie śledztwa przebiega mocno odmiennie od metod znanych z innych kryminałów. Chwilami wręcz sprawia wrażenie czerpanie z wzorców amerykańskich. Pościgi, gangsterzy itd. Jednak czyta się szybko. Całkiem niezła rozrywka, na jedno popołudnie i wieczór. Zakończenie nie wyczerpuje wszystkich wątków, w związku z czym sięgnę po następny tom serii. Ciekawi mnie co stanie się z naszymi dzielnymi policjantami.

magia78 | 2017-12-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2018
Przeczytana: 25 marca 2018

63/2018 (E)

bppremiera | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Mam u siebie

Książkę zakupiłam w małym kiosku szpitalnym. Uwagę moją przykuła okładka, i posiadłam się z radości, ponieważ już nie miałam co czytać. Nie znałam autora, nie wiedziałam jakie książki wychodzą spod jego pióra, zaryzykowałam. Zaserwowałam sobie niepokój, niepewność, napięcie (wszystko to, co lubię w książkach najbardziej) Błądziłam uliczkami oddalonymi zaledwie kilkadziesiąt metrów od mojego miejsca zamieszkania. Nic nie mogłam przewidzieć, autor zadbał o to, aby uważnie śledzić losy nietypowych, mocno pokręconych bohaterów. Niezwykłe opisy miejsc zdarzeń, kontrowersyjne tematy, wszystko tak prawdopodobne, że czytając oglądasz dobrze popełniony film.
Polecam.

Jasna | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 12 czerwca 2017

"Patron" to zabójca. Cała historia dotyczy klasztoru w Starym Brodzie i jego braci zakonnych. Wszystko zaczyna się od morderstwa biskupa i stworzonej makabrycznej instalacji artystycznej w kościele. A potem rusza lawina dziwnych przypadków, ślady wiodą do pewnego buntu młodych kleryków, który miał miejsce w niniejszym klasztorze 20 lat wcześniej. Do akcji wkracza Witczak, Cynowska i Tymański, dodatkowo każdy ze swoimi problemami osobistymi.
Dla mnie to ostatnia książka cyklu o Witczaku /nie zachowałam kolejności czytania/, ostatnia ale najlepsza. Wartka akcja, niebanalna historia, kilka tropów a na koniec czytelnik dostaje to prawdziwe rozwiązanie. "Patron" to rewelacyjna lektura, pochłaniająca bez reszty ale też dosyć brutalna.

Nansei | 2017-05-06

Rewelacyjnie napisana książka. Już dawno nie przeczytałam tak długiej książki w jeden dzień. Mam słabość do znajomych nazw ulic (akcja dzieje się w Warszawie).

barteeq | 2017-04-12

polska nuda

czytamcałyczas | 2016-12-05

Książki kryminalne polskich autorów od lat sprawiają mi mnóstwo radości.Tak było i tym razem,Patron to powieść nieznanego mi autora.Który w mocny sposób wszedł w moje życie literacko -kryminalne.

Bo cóż można zarzucić książce,która pokazuje nam mroczne strony kościoła,gdzie dochodzi do serii zabójstw.Jak choćby dekapitacja biskupa.Czy,też urządzenie maskary z pewnej pani.

Ha,a nawet prowadzący śledztwo policjanci są jak najbardziej dziwni.
Lesbijka,chory psychicznie.
Patron to wciągająca literatura kryminalna,kupiona za 11 zł.Ale czy cena się liczy ?

Dariusz | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Patron opowiada o klasztorze gdzie doszło do morderstwa, komisarz Witczak musi rozwiązać sprawę dowiaduje się o buncie który wybuch dwadzieścia lat temu.
Mordy powtarzają się. Sprawa jest skomplikowana, bo zakon nie chce nic powiedzieć i udzielać informacji. Ogółem książka jest słaba nie farta zachodu ani czytania.

Natalijka | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 2016 rok

bardzo ciekawa książka. Super napisana. szczerz mówiąc pochłonełam ją w ciągu jednej niedzieli. Wciągająca. Polecam

Agro | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Wszystko to co denerwowało mnie w części pierwszej teraz przestało mieć znaczenie. Drugi tom lepszy. Bardzo łatwo wskoczyłem w wydarzenia opisane w książce, przyzwyczajony do bohaterów poznanych w „Zasłudze nocy” z zaciekawieniem obserwowałem ich zmagania z kolejną sprawą.
Klimat się zagęszcza, losy Witczaka i spółki ciekawie toczą się dalej, sprawa kryminalna dobrze osadzona. Nie mam się do czego przyczepić. Czyta się bardzo wygodnie.