Fałszerz

Wydawnictwo: Amber
The deceiver

Inne wydania

Książka wydana również pod tytułem "Dezinformator".

Sam McCready to postać otoczona legendą w świecie brytyjskiego wywiadu. Przez siedem lat kierowania nim przeprowadził nie tylko wiele niebezpiecznych misji, ale i... narobił sobie wrogów „na górze”. Teraz oni właśnie mają uznać, czy wraz z końcem zimnej wojny Sam może jeszcze się przydać, czy też odesłać go na „zasłużoną emeryturę”.

gwiazdka | 2015-07-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 01 lipca 2015

Wymęczyłam, zajęło mi, jak na moje możliwości, bardzo dużo czasu, ale książka była mało zachęcająca. Forsyth, obok kilku prawdziwych hitów, ma właśnie takich „Fałszerzy". Powieść nie do końca jest jednolita, składa się tak naprawdę z czterech opowiadań powiązanych osobą głównego bohatera i byłoby nieźle gdyby nie wykonanie. Autor tak bardzo chce pokazać, że traktuje temat poważnie, że się przygotował, w efekcie skupia się na szczególikach do tego stopnia, iż podstawowy temat ginie w natłoku mało ważnych spraw i sprawek. Dla mnie była to totalna nuda. A najgorsze było ostatnie opowiadanie, w którym tak do końca nie jest nic wyjaśnione, szczególnie motywy.

Na plus przemawia pomysł, bo ten może zainteresować, ale niestety, wykonanie wszystko zepsuło.

Hana | 2016-04-15
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Agent na agencie. Wywiad-kontrwywiad. Informacja–dezinformacja. Kto kogo wywiedzie w pole? Sposoby i sposobiki. Montowanie intryg i przejmowanie szpiegów .A może podwójnych agentów? Anglia, Rosja ,Niemcy, USA, Irlandia,Libia,Kuba…….Książka ,którą należy przeczytać dokładnie, by nie uronić niczego. Polecam skupionym i uważnym.

Monika | 2013-07-18
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Niestety, dla mnie znów za dużo polityki...

Puffin | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Sensacja, 2014
Przeczytana: 19 lutego 2014

To nie jest zła książka. Dla miłośników thrillerów szpiegowsko - przygodowych - w sam raz . Dobrze, lekko napisana, wpada w oko i w ucho, czego więcej chcieć. Na dodatek ociera się ( z daleka ) o fakty.
Dla mnie, admiratorki precyzji słowa, zdania czy frazy - za długo ciągnie się rzecz. Nie ma uzasadnienia te 500 stron. Ale wciąż warto, Forsyth jest dobrym badaczem, można wybrać sobie 2-3 dowolne rozdziaały , resztę można wyrzucić.
W sumie - jednak polecam.

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Staram się czytać wszystkie książki Forsytha. Zdobył moje uznanie "Dniem szakala" i właściwie nigdy się nie zawiodłem. Dobra, bardzo ciekawie napisana powieść sensacyjna.

ReaderX | 2014-08-02

Tworząc bohatera książki - Sama McCready'ego Forsyth stworzył postać nieprzecięntą, która dzięki swojemu specyficznym podejściu do zawodu szpiega/tajniaka, sprawia, że na ten pogmatwany świat szpiegowskich zagrywek miedzy agencjami staje się dla czytelnika trochę bardziej przystępny. Główny bohater jest na dodatek dość ciekawie wpleciony w wydarzenia. Jeżeli ktoś spodziewał się popcornowych akcji w stylu niezwyciężonego Jamesa Bonda niech lepiej idzie do kina. Owszem Sam McCready to twardy zawodnik ale to człowiek który rozdaje karty - planuje, organizuje, nazdzoruje czyli wykonuje równie ciążką robotę co szpiedzy pracujący w terenie ale jak wiemy i w terenie Sam ma doświadczenie. Chociaż wiadomo "kto rządzi", McCready świetnie dopsowuje się do sytuacji, często nagina reguły gry aby osiągnąć cel. Robi to jednak nie dla kaprysu czy biurokratycznej ambicji ale ze względu na wizję zwycięztwa "tych dobrych", której często brak biurokratom na "wyższych stołkach".
Jeśli chodzi...

drobnypijaczek | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Pomimo braku noty na ostatniej stronie, kiepskiej okładki i ogólnej opinii, że Forsyth popsuł się trochę po "Czwartym protokole" warto.
Ciekawie prowadzona narracja zabiera nas w podróż po Europie końca Zimnej Wojny. Książka podzielona na cztery opowiadania, z których każde dotyczy innej sprawy ale łączy je wszystkie postać głównego bohatera.
W mojej opinii najlepsze jest "Wiano panny młodej" - dlaczego przeczytajcie sami. Polecam nie tylko miłośnikom political thriller, ale wszystkim miłośnikom dobrze prowadzonej opowieści. Jak kiedyś napisał inny mistrz - "Ważna jest opowieść, nie opowiadający" a tu opowieść ma świetne tempo i równie dobrą narrację.

Parę ciekawych przygód bohatera, który nazywa się Fałszerz. Trudno się od niej oderwać, ciekawa fabuła sprawia, że książka strasznie wciąga. Fałszerz to typowa powieść dla miłośników sensacji.

Nitager | 2016-03-18

Zbiór czterech zgrabnych minipowieści szpiegowsko-sensacyjnych, zręcznie powiązanych w jedną całość. Każda z nich stanowi osobny wątek i każda uwieńczona jest zaskakującym zakończeniem. Podane w sposób lekkostrawny, z lekkim piórem i niewątpliwą znajomością środowiska wywiadu. Doskonała rozrywka nawet dla tych, co nie przepadają za literaturą sensacyjną.

RafikTornado | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Dawniej pozycja znana jako "Fałszerz". Ktoś postanowił zarobić zmieniając zadomowiony na naszym rynku tytuł, licząc, że ktoś się nabierze.