Szlak łez

2000-01-01
83-241-0430-5
Grzegorz Kołodziejczyk
kryminał sensacja thriller

Mam z Quinnellem pozytywne skojarzenia dzięki 'Człowiekowi w ogniu'. Wielu kojarzy ten tytuł dzięki adaptacji z Denzelem Washingtonem w roli tytułowej. Adaptacji mocno zmienionej, dodam. Była też adaptacja bardziej zgodna z książką, z doskonale dobranym Scottem Glenem w roli Creasy'ego.

'Człowieka w ogniu' czytałem na kryminale. Tak mi się spodobał, że kolejną książkę Quinnella odpaliłem na ślepo! To nie jest taki mięsisty akcyjniak jak ww. Bardziej bym to określił jako global conspiracy thriller w stylu Ludluma.

Potężna tajemna organizacja- jest. Everyman w jej szponach- obecny. Idealiści różnych proweniencji chcący złą hydrę ukatrupić- na miejscu. Wątki romantyczne też w dobrym stylu. Te ostatnie wyjątkowo lubię :) W sensacjach działają lepiej niż w tradycyjnych romansach, bo są niby na drugim planie. W 'Szlaku łez' są nawet dwa, a jeden niezwykle uroczy. Sami zrozumiecie który :)

Dziwi mnie sam tytuł książki, a raczej jego zbyt mało istotna obecność w książce. Jakby to był jeden z wątków, który autor zaczął, a nie miał czasu skończyć. Szkoda. To o tyle ważne, bo łączy się z dość kontrowersyjnym- wg mnie- wątkiem mniejszości rasowo- etnicznych. Zauważyliście, że w klasycznych sensacjacj większość 'tych złych' to biali republikanie, a inni to zwykle pozytywni bohaterowie? Bym się nie czepiał, gdyby mi to dramaturgii nie psuło, a psuje. Japończyk, Latynos albo Indianin to zwykle dobry gość. W 'Szlaku łez' zwróciło to moją uwagę też z powodu błędnego acz politycznie poprawnego wyjaśnienia sensu indiańskich skalpów. Obecnych w kulturze prekolumbijskiej na długo przed białymi! Niby drobiazg, ale jednak stereotyp.
O naukowe wartości książki się nie zakładam, bo się nie znam. W kilku momentach bohaterowie zachowują się dziwnie, jakby urągali własnej inteligencji. Kilka wątków się urywa albo nie jest do końca przemyślanych.

7/10. Ale ogólnie porządnie, fajnie napisany klasyczny sensacyjniak. Nie ten poziom co 'Człowiek w ogniu', ale daje radę.

Wersję audio czyta Leszek Filipowicz. Jego zaśpiew może niektórych denerwować, ale ja go uwielbiam. Jeszcze bardziej uwielbiam staromodną wersję tego nagrania. Kto zna audiobooki ten zrozumie: 'Szlak łez, taśma druga, koniec ścieżki pierwszej' :) Od czasu do czasu muszę sobie włączyć tego typu nagranie. Cudeńko! Często zdarzają się w tych wersjach problemy techniczne, ale nie tym razem. Czysta robota, bez szumów i charkotów.

Całkiem zacna powieść sensacyjna. Agencje federalne, które wyrwały się spod kontroli, eksperymenty genetyczne i tajemniczy Irokez. Do kompletu "babskie combo" ( senator, policjantka i weterynarz) nie do pokonania. Zestaw jak najbardziej odpowiedni dla literatury rozrywkowej. Tylko ten tytuł pretensjonalny, chociaż w sumie uzasadniony.

Początek bardzo mi się podobał, potem fabuła przerodziła się w amerykański film akcji, gdzie wszystko kończy się dobrze :) Uderzyło mnie, jak wiele można załatwić, gdy jest się senatorem USA :) Dobra rozrywka.

Dobra aczkolwiek trochę przewidywalna akcja. Rozrywka na 2 wieczory. Przyjemne, polecam.

Spiski wielkich korporacji, klonowanie i pościgi. Nie przepadam za książkami sensacyjnymi a ta mnie na pewno do tego gatunku nie przekonała. Wszystkie postacie są super inteligentne i "przypadkiem" wpadają na trop a potem od razu domyślają się całej reszty. Fabuła bardzo przewidywalna a wątek romansu ekstremalnie wymuszony, bo przecież musi jakiś być. Jest dużo lepszych książek z tego gatunku ale jak już ktoś ma to można przeczytać bo napisane nie najgorzej i dosyć dużo się dzieje.

Lekki , przyjemny thriller z nutką tajemniczości... polecam

Lekki , przyjemny thriller z nutką tajemniczości... polecam

Na półkach: , , , , , ,

Przeczytałem jednym tchem. Od pierwszych stron mi się spodobała. Ciekawa historia + ciekawe postacie. Chciałbym przeczytać inne tak dobre książki.

Nie jest to napisane zupełnie źle, ale ani to mądre, ani emocjonujące. Są tysiące lepszych thrillerów. Poza tym irytuje mnie tu łopatologiczna homoagitacja. Quinnell jest homoentuzjastą? A niech sobie będzie, ale ja o tym nic nie chcę wiedzieć.

Intryga powieści jest wiarygodna, a równocześnie śmiała i oryginalna.

Intryga powieści jest wiarygodna, a równocześnie śmiała i oryginalna.

Bardzo dobra akcja. trzyma w napięciu do ostatniej kartki.

Bardzo dobra akcja. trzyma w napięciu do ostatniej kartki.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Audiobooki
  • Beletrystyka
  • Czytane wielokrotnie
  • PONIŻEJ 6.5, ZBIÓR, POWTÓRZONA, ODRZUCONA

Dodaj cytat z książki Szlak łez