Akta Odessy

The Odessa File
kryminał, sensacja, thriller
2019-07-03
Tomasz Wyżyński

Dobra książka, wciągająca, polecam na jesienne wieczory lub dłuższe podróże. Ciekawa charakterystyka klimatu panującego w RFN kilkanascie lat po zakończeniu wojny.

Po II wojnie światowej Niemcy nie byli specjalnie zainteresowani rozliczeniami dawnych zbrodni; część winnych ludobójstwa wysoko postawionych nazistów ulokowała się w rozmaitych instytucjach, zmieniając tożsamość i kamuflując, aby z powodzeniem wieść spokojne życie. „Sztama”, którą trzymali, pozwalała im się wzajemnie chronić przed tymi, którzy starali się dociec...

Wartka akcja, niezwykle ważki temat i budowa powieści będącej prekursorem i w mojej ocenie wzorcem dla całego współczesnego kanonu powieści sensacyjnych, czynią tą książkę naprawdę wartą przeczytania.
Niemieccy naziści jak pączki z lukrze w nowych powojennych tożsamościach, relatywizujący swą przeszłość i budujący przyszłość w oparciu o majątki zdobyte w czasie wojny...

Wartka akcja, leki język. Bardzo dobra książka akcji. Intrygujące tło historyczne. Polecam.

Forsyth jak to Forsyth. Czyta się szybko i przyjemnie.

Książka niezła, zwłaszcza pierwsza połowa robi pozytywne wrażenie, ponieważ autor bardzo finezyjnie połączył wątki historyczne z czasów drugiej wojny światowej z elementami fikcyjnymi.

Niestety w drugiej połowie czar pryska i akcja zmienia się w miniaturową wersję "szybkich i wściekłych" rozgrywaną w czasach zimnej wojny. Bardzo mocno liczyłem, że do końca książki...

Zaczynając „Akta Odessy” byłem pełen jak najlepszych przeczuć. Wszak Forsyth to uznany autor, temat też należy do zdecydowanie ciekawych, a pozytywne opinie tylko zachęcały do lektury. Niestety, zawiodłem się. Przede wszystkim powieść nie wciąga tak jak powinna. Niby ma wszystko, czego należy wymagać od solidnej sensacji, ale jakoś to wszystko nie współgra. Zamiast...

Przeczytana po raz czwarty już nie robi takiego wrażenia jak kiedyś. Lecz wciąż to bardzo dobra pozycja sensacyjna.

Góry zlegną w połogu, urodzi się śmieszna mysz. Długo leżała na półce i ostatecznie rozczarowała. Owszem, szybko się czyta, jest wartka akcja, można dać się wciągnąć, ale to w zasadzie tyle. Główny bohater przedstawiony został w sposób irytujący i kibicowałam mu w zasadzie tylko dlatego, że myslałam o postaci kreowanej przez Jona Voighta w filmie.
Najtrudniej było mi...

Naprawde dobra książka, trzymająca w napięciu. W trakcie czytania, aż się kibicuje głównemu bohaterowi. Zakończenie dość niespodziewane.

Dyskusje

1 668