Dezinformator

Wydawnictwo: Albatros
The deceiver
joly_fh

Jest to drugie wydanie "Fałszerza" z 1991 roku, pod zmienionym tytułem. Sam CmCready spędza urlop na słonecznej Florydzie, kiedy przypadkowo trafia w gazecie na wzmiankę, że na pobliskiej wysepce Sunshine ktoś zastrzelił brytyjskiego gubernatora. Sunshine od dawna stanowiła terytorium zależne Wielkiej Brytanii, teraz jednak wyspy mają uzyskać niepodległość. Wyznaczono datę wolnych...

Jest to drugie wydanie "Fałszerza" z 1991 roku, pod zmienionym tytułem.

Sunshine od dawna stanowiła terytorium zależne Wielkiej Brytanii, teraz jednak wyspy mają uzyskać niepodległość. Wyznaczono datę wolnych demokratycznych wyborów, dwaj kandydaci ubiegają się o stanowisko premiera. Zaintrygowany McCready przylatuje na wyspę i swoim zwyczajem wtrąca się do śledztwa w sprawie morderstwa, prowadzonego przez inspektora Hannaha przysłanego z Anglii. Z pozoru brakuje motywów, nie ma broni ani świadków. Inspektor Hannah słusznie podejrzewa, że sprawa ma wymiar polityczny, nie potrafi jednak powiązać morderstwa ze zbliżającymi się wyborami, tym bardziej, że gubernator popierał "demokratyzację" wysp.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

gwiazdka | 2015-07-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 01 lipca 2015

Wymęczyłam, zajęło mi, jak na moje możliwości, bardzo dużo czasu, ale książka była mało zachęcająca. Forsyth, obok kilku prawdziwych hitów, ma właśnie takich „Fałszerzy". Powieść nie do końca jest jednolita, składa się tak naprawdę z czterech opowiadań powiązanych osobą głównego bohatera i byłoby nieźle gdyby nie wykonanie. Autor tak bardzo chce pokazać, że traktuje temat poważnie, że się przygotował, w efekcie skupia się na szczególikach do tego stopnia, iż podstawowy temat ginie w natłoku mało ważnych spraw i sprawek. Dla mnie była to totalna nuda. A najgorsze było ostatnie opowiadanie, w którym tak do końca nie jest nic wyjaśnione, szczególnie motywy.

Na plus przemawia pomysł, bo ten może zainteresować, ale niestety, wykonanie wszystko zepsuło.

Hana | 2016-04-15
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Agent na agencie. Wywiad-kontrwywiad. Informacja–dezinformacja. Kto kogo wywiedzie w pole? Sposoby i sposobiki. Montowanie intryg i przejmowanie szpiegów .A może podwójnych agentów? Anglia, Rosja ,Niemcy, USA, Irlandia,Libia,Kuba…….Książka ,którą należy przeczytać dokładnie, by nie uronić niczego. Polecam skupionym i uważnym.

Magdalena | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Jest to książka, która leżała sobie ukryta wśród później kupionych lektur. Zapomniana, pozostawiona na przyszłość. Sięgnęłam po nią, bo z opisu wynikało, że fabuła może mi przypaść do gustu. I chciałam coś innego niż romans, obyczaj czy zwykły kryminał. Bo choć książka należy do tego gatunku, to jednak jest inna. Tutaj jest szpiegowski świat, o którym zwykły człek nie ma pojęcia. I to mi się w niej najbardziej podobało.

Prawdę mówiąc książka składa się z czterech opowiadań, które łączy jeden bohater - Sam McCready. Poza nim, te sprawy nie łączą się w żaden inny sposób (no może poza faktem, że wszystkie były szpiegowskimi misjami).

Sam McCready to szef komórki dezinformacji i operacji psychologicznych SIS. Jeden z najlepszych agentów brytyjskiego wywiadu. Człowiek legenda, który znalazł się w kłopotliwej sytuacji. Jako, że nadeszły zmiany, najwyższa władza postanowiła się go pozbyć wysyłając go na wcześniejszą emeryturę. Sam, by tego uniknąć, spróbował się odwołać. Mógł to zrobić....

Monika | 2013-07-18
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Niestety, dla mnie znów za dużo polityki...

Puffin | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Sensacja, 2014
Przeczytana: 19 lutego 2014

To nie jest zła książka. Dla miłośników thrillerów szpiegowsko - przygodowych - w sam raz . Dobrze, lekko napisana, wpada w oko i w ucho, czego więcej chcieć. Na dodatek ociera się ( z daleka ) o fakty.
Dla mnie, admiratorki precyzji słowa, zdania czy frazy - za długo ciągnie się rzecz. Nie ma uzasadnienia te 500 stron. Ale wciąż warto, Forsyth jest dobrym badaczem, można wybrać sobie 2-3 dowolne rozdziaały , resztę można wyrzucić.
W sumie - jednak polecam.

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Staram się czytać wszystkie książki Forsytha. Zdobył moje uznanie "Dniem szakala" i właściwie nigdy się nie zawiodłem. Dobra, bardzo ciekawie napisana powieść sensacyjna.

Hari_Seldon | 2017-09-26
Na półkach: Po niemiecku, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Wspomnienia szpiega. Książka ta to właściwie zbiór opowiadań połączonych ramą fabularną, w której to Sam McCready, agent brytyjskich służb specjalnych ma przejść na przymusową emeryturę. Zostają przy tym przywołane cztery epizody z jego działalności.

Pierwsza historia przenosi nas do NRD, kiedy to tamtejszy współpracownik głównego bohatera wymyka się spod kontroli. Dużym plusem tego opowiadania jest dobrze zaplanowana akcja szpiegowska – jej precyzja może budzić podziw. Trochę niestety męczący jest wątek nieszczęśliwego kochanka, który zagraża całej operacji – w pewnym momencie robi się z tego kiepski dramat. Podobało mi się jednak zakończenie trochę kojarzące się z westernem.

Następna opowieść przedstawia rozgrywki między brytyjskimi i radzieckimi służbami specjalnymi. Rosyjski agent postanawia zacząć pracować dla Brytyjczyków. Jednakże czy jego intencje są na pewno czyste? Opowiadanie niemal do samego końca trzyma czytelnika w niepewności, co do tego kto dla kogo działa –...

ReaderX | 2014-08-02

Tworząc bohatera książki - Sama McCready'ego Forsyth stworzył postać nieprzecięntą, która dzięki swojemu specyficznym podejściu do zawodu szpiega/tajniaka, sprawia, że na ten pogmatwany świat szpiegowskich zagrywek miedzy agencjami staje się dla czytelnika trochę bardziej przystępny. Główny bohater jest na dodatek dość ciekawie wpleciony w wydarzenia. Jeżeli ktoś spodziewał się popcornowych akcji w stylu niezwyciężonego Jamesa Bonda niech lepiej idzie do kina. Owszem Sam McCready to twardy zawodnik ale to człowiek który rozdaje karty - planuje, organizuje, nazdzoruje czyli wykonuje równie ciążką robotę co szpiedzy pracujący w terenie ale jak wiemy i w terenie Sam ma doświadczenie. Chociaż wiadomo "kto rządzi", McCready świetnie dopsowuje się do sytuacji, często nagina reguły gry aby osiągnąć cel. Robi to jednak nie dla kaprysu czy biurokratycznej ambicji ale ze względu na wizję zwycięztwa "tych dobrych", której często brak biurokratom na "wyższych stołkach".
Jeśli chodzi...

drobnypijaczek | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Pomimo braku noty na ostatniej stronie, kiepskiej okładki i ogólnej opinii, że Forsyth popsuł się trochę po "Czwartym protokole" warto.
Ciekawie prowadzona narracja zabiera nas w podróż po Europie końca Zimnej Wojny. Książka podzielona na cztery opowiadania, z których każde dotyczy innej sprawy ale łączy je wszystkie postać głównego bohatera.
W mojej opinii najlepsze jest "Wiano panny młodej" - dlaczego przeczytajcie sami. Polecam nie tylko miłośnikom political thriller, ale wszystkim miłośnikom dobrze prowadzonej opowieści. Jak kiedyś napisał inny mistrz - "Ważna jest opowieść, nie opowiadający" a tu opowieść ma świetne tempo i równie dobrą narrację.

Nitager | 2016-03-18

Zbiór czterech zgrabnych minipowieści szpiegowsko-sensacyjnych, zręcznie powiązanych w jedną całość. Każda z nich stanowi osobny wątek i każda uwieńczona jest zaskakującym zakończeniem. Podane w sposób lekkostrawny, z lekkim piórem i niewątpliwą znajomością środowiska wywiadu. Doskonała rozrywka nawet dla tych, co nie przepadają za literaturą sensacyjną.