Trygław. Władca losu

Okładka książki Trygław. Władca losu Małgorzata Saramonowicz
Okładka książki Trygław. Władca losu
Małgorzata Saramonowicz Wydawnictwo: Znak Cykl: Xięgi Nefasa (tom 1) fantasy, science fiction
Xięgi Nefasa (tom 1)
Znak
2016-01-25
2016-01-25
wczesne średniowiecze poganie magia bogowie

Nieznane losy Galla Anonima

Lektura książki pani Małgorzaty Saramonowicz była logiczną kontynuacją mojego zainteresowania słowiańskimi klimatami. Jestem pozytywnie zaskoczona i trochę zdziwiona, dość niską średnią ocen na LC. Historia z czasów Bolesława Krzywoustego miesza się tu z czystą fantazją i dawnymi wierzeniami. Na pewno nie należy się nastawiać na rzetelną wiedzę historyczną, bo wcale nie o to tutaj chodzi. Bardzo ciekawym zabiegiem w książce jest przeplatanie opowieści o losach głównego bohatera Nefasa, z jego oficjalnymi zapiskami w kronice, sławiącymi osobę i czyny panującego władcy. Nefas - kronikarz, szpieg i wierny przyjaciel Krzywoustego jest przekonany, że potomnym nie należy przekazywać prawdy, tylko ugładzoną wersje wydarzeń, a historia jest w istocie pisana przez zwycięzców. Dużo się tutaj dzieje , nie ma miejsca na nudę, a jedyne co mi trochę przeszkadzało, to momentami zbyt dużo okrucieństwa. Klimat jest naprawdę mroczny, ale też bardzo emocjonujący. Czytelnik, mimo fantastycznych fragmentów, nie traci poczucia autentyczności i realizmu tej opowieści. Zaraz zabiorę się za następny tom Xsiąg Nefasa ,, W zaświatach''.

Żeby napisać sensowną powieść potrzebne jest minimum talentu literackiego. I to Saramonowicz ma. Trygław. Władca losu to powieść trzymająca się kupy i na poziomie zdania, i na poziomie całości. Niestety, gorzej jest na poziomie pośrednim – akapitu, rozdziału.

I sam talent nie wystarczy, żeby napisać dobrą powieść historyczną. Tu potrzebne jeszcze jest minimum wiedzy. A tej Saramonowicz (z wykształcenia historyczka) albo nie ma, albo celowo poszła wbrew niej. Oczywiście, że taki zabieg w literaturze pięknej może być stosowany. Tylko w jakimś celu, a tu tego celu nie dostrzegam.

WIĘCEJ:

Jak dla mnie jedna z książek z kategorii: "przeczytam tylko do końca tego rozdziału i idę spać. (Pół książki później...)"
Historia wciąga, czyta się szybko - przyjemne połączenie historii z fikcja literacką.

Jestem dumny z tego, że powstają takie książki jak ta. Odważna, dobrze napisana i nawiązująca do historii naszych przodków. Ta książka to kolejny dowód na to, że nie nie wszystko co "AmerykanCkie" to jest super.

Całkiem przyjemna lektura

Całkiem przyjemna lektura

Coś w stylu "Ewangelii według Lokiego" tyle że mroczniejsze i w historycznych klimatach. Ogólnie książka w dużym stopniu bazuje na ciągłych spiskach i podstępach bohaterów z tą różnicą że tu jest to bardziej na poważnie, krwawo. Mimo wszystko jeśli polubiliście powieść Joanne Harris to Księgi Nefasa powinny się też wam spodobać.

Ciekawa fabuła, akcja osadzona w czasach Bolesława Krzywoustego. Te ciągłe spiski i podstępy jest odpowiednio zakręcone i świetnie przemyślane, nie brakuje mocnych, krwawych scen wszystko co ma być tu jest. Narracja która z początku mi przeszkadzała z czasem okazała się bardzo fajna, klimatyczna i dobrze przedstawia akcję.

Polecam każdemu kto lubi takie klimaty, udany debiut w nowym gatunku w wykonaniu autorki znanej głównie z dreszczowców i horrorów. Swoją drogą to jest moja pierwsza styczność z twórczością tej pani. Z ciekawością jak tylko będzie okazja to sięgnę po którąś z wcześniejszych książek autorki.

Ciekawa fabuła, akcja osadzona w czasach...

Kawał czasu książka wystała się na mojej półce. Bo szczerze powiedziawszy nie do końca wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. Czasy Krzywoustego, XII wiek, średniowiecze pełną gębą. I wydarzenia widziane z perspektywy nadwornego kronikarza, doradcy, przyjaciela. Duży plus za fragmenty "grzeczne, patetyczne", wyciągnięte ze starych kronik. A zaraz za nimi zderzenie z tamtejszą rzeczywistością. Bardzo mocno podkreślone przez samego kronikarza. Dzieje, obyczaje odarte z ładnego opakowania, w jakim nam je serwowano w czasach szkolnych. Ludzka natura pokazana taką jaką jest. Zwyczaje królewskie, ówczesne problemy, priorytety. A dodatkowo wątek fantastyczny, starzy bogowie, magia i tajemnica. Spiskowanie, krew, walki i prawdziwy (a przynajmniej zbliżony do prawdziwego) obraz życia.
Książkę czytało mi się naprawdę ciekawie i dosyć szybko.

Sięgałem po ten tytuł z dużą rezerwą ale nie zawiodłem się. Czyta się przysłowiowym jednym tchem. Polecam!

Książka dobra,ale bez rewelacji.Czekałem,na nią z chyba rok.
Odnoszę wrażenie,że to obyczajówka ,bardziej.A nie prawdziwe fantasty.
Za mało Bogów Słowian.
Na plus,fajnie podane.Czasy Krzywoustego.
Jednak przeznam,jestem troszkę rozczarowany.
Według mnie,to klimatyczna.Książka obyczajowa.Z nutką fantasty.Ale,nie dużo.

Książka dobra,ale bez rewelacji.Czekałem,na nią z chyba rok.
Odnoszę wrażenie,że to obyczajówka ,bardziej.A nie prawdziwe fantasty.
Za mało Bogów Słowian.
Na plus,fajnie podane.Czasy Krzywoustego.
Jednak przeznam,jestem troszkę rozczarowany.
Według mnie,to klimatyczna.Książka obyczajowa.Z nutką fantasty.Ale,nie dużo.

• 2016

Dodaj cytat z książki Trygław. Władca losu