Siostra

Wydawnictwo: W.A.B.

Thriller psychologiczny. Młoda kobieta na wieść o tym, że jest w ciąży, zapada w śpiączkę. Lekarze nie potrafią znaleźć przyczyny jej stanu. Jedynym człowiekiem, który wpada na trop rozwiązania zagadki, jest zrozpaczony mąż bohaterki. Nawet jemu odpowiedź wydaje się zbyt nieprawdopodobna i przerażająca.

PaniKa | 2010-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2010, Ulubione
Przeczytana: 07 września 2010

Wstrząsająca i zaskakująca. Coś niesamowitego. Od samego początku trzyma w napięciu. Napisana w niezwykły sposób. Mamy tutaj styczność z trzema narratorami, co muszę przyznać dodaje klimatu owej książce. Opowiada o kobiecie, która zapada w letarg, po tym gdy dowiaduje się że zaszła w ciąże. Jej mąż usilnie stara się znaleźć przyczynę jej stanu, będzie musiał zmierzyć się z tajemnicami i demonami przyszłości. Odkryje mroczny sekret swojej żony. Będzie musiał zagłębić się w nieznane, by poznać prawdę. Książka sprawia że nie można się od niej oderwać, wzbudza silne emocje, porusza serce. A koniec...przewraca wszystko do góry nogami. Jednym słowem: rewelacja!

Mary | 2016-03-05
Przeczytana: marzec 2016

Dziwna i mroczna. To pierwsza myśl.

Dość cienka książka, ale czyta się jednym tchem. Zdarzenia, a raczej retrospekcje i odkrycia dotyczące mrocznej i ponurej przeszłości Marii, która zapadła w śpiączkę na wieść o zajściu w ciążę toczą się wręcz lawinowo, jedno odkrycie pociąga za sobą kolejne. Jej mąż, Jakub, który szuka przyczyny zapadnięcia ukochanej żony w letarg, dociera do najgłębszych pokładów jej psychiki, do łączących jej relacji z ojcem, matką i bratem, które będą kluczem do rozwiązania smutnej zagadki.

W książce jest trzech narratorów - główny; Maria, która zapadła w śpiączkę i trzeci, tajemniczy osobnik,który nazywa ją Siostrą. Atmosferę grozy i tajemniczości podkreśla przewijający się przez całą fabułę motyw fobii karaluszej; niesamowitości dodaje fakt, że będąca w letargu Maria próbowała się z nią uporać, pisząc o niej pracę.

Cała książka przypomina koszmar senny, po którym czujemy ulgę, że to tylko sen.

Mika220 | 2014-06-01

Książka opowiada o Marii, która na wieść o ciąży zapada w letarg. Lekarze nie znają przyczyny, domyślają się jednak, że może to być związane z psychiką kobiety. Zrozpaczony mąż za wszelką cenę stara się dowiedzieć prawdy.

Na uznanie zasługuje faktycznie narracja przez 3 osoby, zgadzam się z poprzednikami, że jest taka psychodeliczna i intryguje. Wciąga w wir dalszych wyrażeń. Książka jest malutka porównując do innych książek jakie zwykle czytam- ma tylko 190 stron. Obnaża fobię, sprawia, że jeszcze bardziej się boimy. Brud, strach- to wszystko jest tutaj ukazane. A mój strach, obrzydzenie wobec karaluchów jeszcze się pogłębiła.

Książka napisana jest sugestywnie, działa na wyobraźnię, często czując niesmak, często szok i wiele innych silnych emocji. Dlatego warto ją dawkować. Wydarzenia są dosyć ciekawe, ale jak i wielu z Was też mam wrażenie, że zakończenie mogłoby być inne, też nie do końca przypadło mi do gustu. Całościowo książka dla mnie niezła, napisana sugestywnie i...

Beatrycze1717 | 2012-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2012 Rok
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Ciężka lektura, przytłaczająca. Trudno nawet powiedzieć, czy się podoba, czy nie, bo według mnie "Siostra" nie należy do typu książek, które mają się podobać. Ona ma raczej za zadanie oburzyć, zaszokować, przerazić. I to zadanie spełnia.
Historia leżącej w leatrgu ciężarnej Marii wywarła na mnie niesamowite wrażenie, a rozpaczliwe próby jej męża w dotarciu do prawdy o swojej żonie budzą wręcz lęk - czego dowie się następnym razem? W pewnym momencie lektury nastąpił moment, że obawiałam się tej prawdy i nie byłam pewna, czy chcę ją poznać.
"Siostrę" polecam tym, którzy lubią mocne i mroczne historie, zawierające w sobie dodatkowo nowy mit, nową jakość, inność. Dla mnie było tego za wiele, stąd raczej niska ocena.

MadameShepard | 2014-09-19

Niesamowita książka, jest dość krótka i kiedy się zacznie ją czytać nie ma innego wyjścia jak skończyć.
Patologiczna fabuła i intelektualna sceneria tworzą razem klimat niepodobny innemu. Główną bohaterką książki jest kobieta, która przez cały czas jej trwania jest w śpiączce, a akcja dzieje się poza nią i wokół niej.
Pomimo trudnej tematyki patologicznych więzi rodzinnych, tej historii daleko do taniej sensacyjki, jest subtelna, jest mądra, kusząca, urocza i obrzydliwa zarazem. Realizm magiczny naprawdę dobrych lotów.

Paideia | 2011-07-04

Strach
Przerażenie
Zdziwienie
Zadziwienie

Te wszystkie uczucia kolejno rodziły się i krążyły mi w głowie podczas i po przeczytaniu Siostry Małgorzaty Saramonowicz. A stało się tak dlatego, że nie przeczytałam wcześniej żadnej recenzji, opinii ani nawet notatki w okładce książki i zupełnie nie wiedziałam, czego mam się spodziewać. Sądziłam, że będzie to powieść psychologiczna z elementami dramatu (czy raczej nostalgii). A tu takie zaskoczenie...

Jest to thriller psychologiczny ukazujący losy zgodnego i kochającego się małżeństwa: Marii i Jakuba. Ona zachodzi w ciążę, on się cieszy, planuje zapewne pokoik dziecięcy i resztę życia we trójkę. Nagle dzieje się coś, co zmienia jego życie w koszmar - Maria zapada w śpiączkę, lekarze zmuszają go do podjęcia decyzji o przerwaniu ciąży ze względu na zdrowie żony. Na dodatek zmuszony jest do spotkań w psychiatrą Anną Baum, która podziela obawy lekarzy. Jakub jest zupełnie zdezorientowany, nie potrafi...

Jula | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Powieść jest niezwykle mroczna, tajemnicza, wiejąca grozą, wstrząsająca. Opowiada o prawie 30-letniej Marii, która na wieść o ciąży zapada w letarg. Lekarze nie znajdują żadnej fizycznej przyczyny, domyślają się tylko, że prawdopodobne jest to związane z przeszłością kobiety, która odbiła się na jej psychice. Zrozpaczony mąż za wszelką cenę stara się dowiedzieć prawdy i na końcu rzeczywiście do niej dochodzi, a jest przerażająca!
"Siostrę" polecam tym, którzy lubią mocne i mroczne historie.

amrita | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Średniowieczna fascynacja brzydotą: brud, smród i robactwo. Dziś świat wydaje się lepszy i bardziej uporządkowany, ludzie mają kontrolę i zapas środków dezynfekcyjnych - ale podobno to złudzenie, a wróg się tylko przyczaił pod zlewem. Przekombinowane... To człowiek jest źródłem wszystkiego złego. Przerzucenie win może być tylko symboliczne i muchy w "Oczyszczeniu" Sofi Oksanen bardziej się sprawdzały w tej roli - moim zdaniem.

Natsume | 2015-01-10

Szokująca książka. Z początku wszystko wydaje się takie dziwaczne. Kim jest osoba przemawiająca do głównej bohaterki? Jej sumieniem? Dlaczego nazywa ją siostrą, a siebie mianuje jej rycerzem? O co tu właściwie chodzi? Z jakiego powodu Maria zapadła w śpiączkę? Dlaczego w jej włosach czai się karaluch?
Im dłużej czytałam "Siostrę" tym bardziej zniesmaczona byłam, jednak mimo tego wprost nie mogłam się od tej książki oderwać.
Koniec zwalił mnie z nóg. Wszystko układa się w logiczną, a zarazem przerażającą całość.
"Siosta" zapada w pamięć. Na pewno sięgnę po inne książki Małgorzaty Saramonowicz.

książkowelove | 2015-12-15

Demony dzieciństwa powróciły..
Ciężko odpowiedzieć jest na pytanie: jaka jest ta książka? fajna, ciekawa, niesamowita? Chyba żadne słowa nie oddadzą tego co czuje się czytając kolejne strony. Czytelnik chce tylko jak najszybciej dowiedzieć się kto był oprawcą Marii? I gdy prawda wychodzi na jaw odczuwa się niesamowity smutek.. Nie można przejść obojętnie obok tej historii.