Pięć dni ze swastyką

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Elevander

Szlachetni Polacy kontra podli Niemcy? Nie tym razem. Jesień 1942 roku. W lesie pod Kielcami zostaje znalezione ciało niemieckiego żandarma. Krwawy odwet na polskich cywilach jest nieunikniony. W tym samym czasie lwowski ekspolicjant Paweł Bujnicki wykonuje wyrok na konfidencie – nie dla idei, po prostu mu zapłacono. Wkrótce na jego drodze staje przełożony zamordowanego żandarma. Chce, by...

Szlachetni Polacy kontra podli Niemcy?
Nie tym razem.

W tym samym czasie lwowski ekspolicjant Paweł Bujnicki wykonuje wyrok na konfidencie – nie dla idei, po prostu mu zapłacono. Wkrótce na jego drodze staje przełożony zamordowanego żandarma. Chce, by Bujnicki pomógł w rozwiązaniu tajemnicy, której stawką jest życie wielu ludzi. Śmiertelni wrogowie mają tylko pięć dni na odkrycie prawdy.

Herosi okazują się łajdakami, a zagrożenie przychodzi z najmniej spodziewanej strony. Intrygujący bohaterowie, skomplikowana zagadka oraz dwie kobiety, czyli… podwójna dawka kłopotów.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8228,Piec-dni-ze-swastyka

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8228,Piec-dni-ze-swastyka

Marek Es | 2019-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Wojna, Gestapo, getta, holocaust, a w tym wszystkim kryminał. Pierwszy raz coś takiego czytałem. Długo, ale dobrnąłem do brzegu. Nie żałuję, choć uważam, że momentami przydługawe opisy. Ale to moja opinia. Ciekawe co czeka Pawła Bujnickiego w następnym wojennym kryminale?

CzytamBoLubie | 2019-08-01

Nie spodziewałam się po tej książce zbyt wiele i uważam, że spełniła swą rolę jako miła rozrywka. Byłoby jeszcze milej gdyby nieco okroić treść, bo swoją objętością trochę przytłacza, a akcja nie jest w stanie atrakcyjnie wypełnić tych kilkuset stron. Dużym plusem powieści jest odejście od stereotypów, jeżeli chodzi o postaci lub granie nimi.

MaciupeQ | 2019-07-07

Szlachetni Polacy kontra podli Niemcy?
Nie tym razem.

Oczywiście, że nie tym razem, ponieważ, tym razem źli są Żydzi. Polacy zwyczajnie chcą przeżyć, a Niemcy, poza kilkoma wyjątkami to spoko ludzie.
Wszystko co złe w tej książce, to wina tych sku****li Żydów, którzy dopuszczą się największych zbrodni, na bogu ducha winnych Polakach, bo przecież Żyd, Żydowi w największym sku***stwie pomoże przeciwko Polakowi. Z drugiej strony biedni Polacy między niemieckim (wróć nazistowskim, bo przecież występujący Niemcy w większości, to dobre chłopaki, a źli sa tylko ci nienawistni naziści z SS i Gestapo) młotem, a żydowskim kowadłem, usiłują przeżyć wydając żydów błądzących gdzieś po bagnach i polach, lub szantażem zmuszani do udzielania im schronienia.

Książka wali antysemityzmem na kilometr i niestety nie jest w stanie niczym się wybronić. Dałem drugą gwiazdkę, bo pierwsza połowa książki, była całkiem znośna.

rad | 2019-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2019

Pierwsze 40% ebooka, nawet nie wiem kiedy minęło. Powieść mnie wciągnęła.
Ale... Pojawiło się zbyt wiele miłostek.
Bez urazy, lecz czy normalny facet myśli o ocaleniu kobiety, która obrzuciła go granatami, i ewidentnie pragnie jego szybkiego zejścia?
Nastawiałem się na ciekawy kryminał, nie na banale romansidło.

Maria | 2019-05-04
Przeczytana: 02 lipca 2016

„Jak to kobieta potrafi człowieka ogłupić.” – westchnął jeden z bohaterów tej powieści.
Do takich „femme fatale” należała Irena. Żona wysoko postawionego oficera przebywającego w Anglii. Kochanka Bruna, komendanta niemieckiej żandarmerii. Miłość platoniczna Pawła Bujnickiego. Obiekt westchnień okolicznych mężczyzn. I wreszcie, a może przede wszystkim, matka dwójki chłopców. To dla synów była gotowa poświęcić wierność małżeńską. Zamienić godność Polki na epitet niemieckiej suki. Brać egoistycznie od zakochanych w niej mężczyzn wszystko to, co służyło ochronie jej dzieci, nie dając w zamian nic Pawłowi, a Brunonowi ciało.
Bo była wojna.
Zimny, deszczowy, wilgotny, błotnisty, wietrzny październik 1942 roku gdzieś w kieleckich wsiach, w których toczyła się zdecydowana większość akcji. Kto przejąłby się próbą golenia głowy i zamachu na zdrajczynię sprzedającą się Niemcowi za opiekę i jedzenie? Tylko zakochany mężczyzna. Tylko Paweł. Były policjant, polski oficer, bandyta,...

Magda | 2019-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 17 lutego 2019

Ehhh... LEDWO przebrnęłam. Bardzo toporna narracja. Myślę, że wszystkim wyszłoby na dobre, gdyby książkę skrócić o jakieś 200 stron. Żaden z bohaterów nie zaskarbił sobie mojej sympatii, wszyscy byli irytujący. Nie polecam, strata czasu. Pomysł super, ale wg. mnie zmarnowany.

Czaki | 2018-05-11

Na podstawie książki może powstać bardzo dobry film. Niestety jak na tak obszerną pozycję spodziewałam się dużo więcej opisów- większego zaangażowania w opisy miejsc czy teorii, zwłaszcza, że tło historyczne pozwala na tego typu zabiegi.
Czasy wojny, oraz 3 grupy społeczne walczące ze sobą-Polacy,Żydzi oraz Niemcy. Autor w sprytny sposób połączył bohaterów z każdej z grup, dzięki czemu byli zmuszeni ze sobą współpracować.
Motyw trójkąta miłosnego również pozostawia lekki niedosyt.
Teorie spiskowe, czy też domysły głównego bohatera zawiodły mnie najbardziej, gdyż kilka stron więcej poświęconych przemyśleniom Pawła zrobiłyby naprawdę wiele na plus tej pozycji.
Podsumowując, bardzo ciekawy tytuł-zachęcający do lektury okazał się jedynym co zapamiętam na dłużej.

emindflow | 2018-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Dość dawno temu przeczytałem powieść Baniewicza „Drzymalski przeciw Rzeczpospolitej” (swoją drogą - polecam) i pamiętam, że ta książka zrobiła na mnie na tyle dobre wrażenie, że umieściłem nazwisko autora na swojej niezbyt długiej liście zatytułowanej „Warto zapamiętać”.
Miałem podstawy przypuszczać, ze jego najnowsza powieść, napisana w końcu wiele lat później, może być jeśli nie jeszcze lepsza, to przynajmniej równie dobra.
Niestety, bardzo szybko przekonałem się, że jestem w błędzie.
Co z tego, ze autor miał jakiś pomysł, skoro nie potrafił go „sprzedać” w interesujący sposób. Jeśli ktoś ceni sobie w literaturze (jakiejkolwiek) płynność narracji to ta powieść jest tego kompletnym zaprzeczeniem. Chaos, urywane zdania, myśli i wątki, niczym nieuzasadnione przeskoki w czasie to znak firmowy tej książki.
Na dodatek autor, nie wiedzieć czemu, uparł się nadać temu wszystkiemu formę opasłego tomiszcza, więc żeby jakoś wypełnić tę pokaźną część między okładkami, serwuje czytelnikowi...

nowyktosgdzies | 2018-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2018.03 mar
Przeczytana: 14 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzy podejścia i zawsze czytałam i niby nie było tu nic niezrozumiałego - a jednak nie nadarzałam . Przeczytana połowa

Gala | 2017-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2017

„ Pięć dni ze swastyką nikogo nie zabije „ o ile nie zanudzi…
Sięgnęłam po tę powieść, ponieważ dla mnie połączenie powieści historycznej z kryminałem – to powiązanie idealne, dlatego że uwielbiam tego typu literaturę, ale niestety ciężko mi było przebrnąć przez ponad 600 stron.
Książka , która zebrała bardzo dużo pochlebnych opinii a wielu czytelników pokusiło się nawet o wnikliwe i szczegółowe analizy treści oraz charakterystykę bohaterów, niestety nie trafiła w mój gust czytelniczy a bardzo dużo się po niej spodziewałam. Początkowo wydawało mi się, że zaczęło się dość interesująco ale akcja bardzo szybko traci na dynamice. Dziwna opowieść , która jest ni to jest kryminałem, ni opowieścią o wojnie i do tego zwyczajnie nużąca, co nie powinno miejsca przy tego typu powieści i niczym mnie nie ujęła. Morderstwo pojawiające się na setnej stronie to trochę za późno jak na kryminał, który powinien wciągać od samego początku. Zabójstwo stało się wątkiem drugoplanowym i przegadanym. W...