Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie

Seria: Ciekawostki historyczne.pl
Wydawnictwo: Znak Horyzont
historia
Psotka

PRAWDA O ŻYWYCH TRUPACH JEST DZIWNIEJSZA OD FIKCJI Złowieszcze żywe trupy atakują z ekranów kin, telewizorów i komputerów. Uwielbiamy się ich bać. Myśl o tym, że nadejdą chwiejnym krokiem, zwiastując kres cywilizacji, pochłonęła miliony na całym świecie. Adam Węgłowski – człowiek, który zjadł zęby na zombie – udowadnia, że nie jest to wcale nowy fenomen. Ludzkość drżała ze strachu przed...

PRAWDA O ŻYWYCH TRUPACH JEST DZIWNIEJSZA OD FIKCJI

Złowieszcze żywe trupy atakują z ekranów kin, telewizorów i komputerów. Uwielbiamy się ich bać. Myśl o tym, że nadejdą chwiejnym krokiem, zwiastując kres cywilizacji, pochłonęła miliony na całym świecie. Adam Węgłowski – człowiek, który zjadł zęby na zombie – udowadnia, że nie jest to wcale nowy fenomen. Ludzkość drżała ze strachu przed żywymi trupami już dwa tysiące lat temu. I miała ku temu doskonałe powody.

Autor przemierza Afrykę, Karaiby, Bliski Wschód i dziewicze puszcze średniowiecznej Polski. Zagląda do laboratoriów wybitnych biologów i analizuje czarnoksięskie księgi. Jego wnioski są zatrważające.

Od biblijnego Łazarza, przez mrożące krew w żyłach rytuały Haitańczyków, po polowania organizowane przez istniejących naprawdę polskich wiedźminów – walka z żywymi trupami trwa od najdawniejszych czasów. A współczesna nauka tylko potwierdza, że jest się czego bać.

źródło opisu: Znak Horyzont, 2016

źródło okładki: www.znak.com.pl

minnegoswiata | 2019-05-08

Nie da się ukryć, że zombie powoli zalewają świat. Oczywiście nie te prawdziwe, ale te z ekranów kin, telewizorów, komputerów, czy z książek i komiksów. Można się do tego przyzwyczaić. Prawda jest jednak taka, że większość z nas nie wierzy w historie o ożywających ludziach siejących spustoszenie i ciężko wyobrazić sobie, że właśnie tak może wyglądać scenariusz apokalipsy, który coraz częściej próbuje się nam wmówić. Aczkolwiek znalazła się osoba, która postanowiła wiedzę na temat " żywych trupów" uporządkować, oddzielić prawdę od fałszu, a może nawet czegoś nas nauczyć.
Osobą, która wzięła się za usystematyzowanie motywu zombie jest Adam Węgłowski, pisarz oraz dziennikarz miesięcznika "Focus Historia". Książka pt. "Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie" ukazała się w br. nakładem wydawnictwa "Ciekawostki historyczne" i podzielona jest na cztery części. W każdej z nich autor skupia się na innym aspekcie kulturowego fenomenu jakim dzisiaj są zombie.

Ale o czym tak naprawdę...

Maria | 2019-05-04
Przeczytana: 15 maja 2016

Nawet nie zauważyłam, kiedy niewinnie brzmiąco „ciekawostki historyczne” zamieniły się w trzymającą mnie w napięciu do ostatniej strony kryminalną sensację z mroczną historią czarnej magii w tle!
A zaczęło się od opowieści o tytułowych żywych trupach czyli znanych i popularnych zombie powszechnie obecnych w naszej popkulturze. Bajki dla dorosłych mającej swoje korzenie w legendach, podaniach i opowieściach pełnych polskich strzygoni, angielskich rewenantów, skandynawskich draugrerów, chińskich Jiang Shi, arabskich ghuli czy kirgiskich mankurtów. Historii nie do końca sprawdzonych i nie wiadomo, w jakim stopniu prawdziwych. Wyolbrzymione w literaturze i komiksach, wyeksploatowane w kinematografii i grach komputerowych, zdążyły rozsiać po świecie demona strachu (uzasadnionego!) wśród ludzi przed wampirami, nieumarłymi trupami i, zwłaszcza w XIX wieku, przed obudzeniem się po śmierci w trumnie. Przed pogrzebaniem żywcem, co tak pięknie w swojej grozie i makabryczności ukazywał...

MrocznyKotekPowstaje | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Wszystko wydaje się na miejscu. Dużo historii Haiti, nieco kultury, trochę popkultury. Wolałbym odwrócone proporcje, ale czyta się całkiem przyjemnie (nawet nieco zbyt łatwo). Trochę litrówek i dziwnie skonstruowanych zdań.

Finkla | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Podtytuł: "Prawdziwa historia zombie" mówi więcej niż tytuł. Składająca się z czterech części książka przybliża temat żywych trupów, traktując go poważnie i wieloaspektowo. Pierwsza część opowiada o Haiti — trochę historii, odrobina religii wodu. Potem następuje omówienie ożywionych zmarłych w różnych kulturach: jest i polski strzygoń, i biblijny Łazarz, i tafefobia (lęk przed pogrzebaniem żywcem). Trzecia część traktuje o przypadkach, w których podejrzewa się użycie substancji wywołujących śmierć kliniczną. Ostatni kawałek to odrobina wróżb i rozważań, "co by było, gdyby...". Wszędzie przewijają się motywy z popkultury: książki, marsze, filmy...

Całość napisana bardzo przystępnie i lekko, czyta się z zainteresowaniem. W książce można znaleźć sporo ciekawostek. Chyba najbardziej przypadły mi do gustu te o Polakach na Haiti.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/07/zywe-trupy-powaznie-o-zombiakach.html

Książkę czyta się szybko i całkiem przyjemnie (mimo tematyki). Autor podchodzi do tematu w sposób jak najbardziej naukowy, choć może to zaskakiwać. Próbuje zrozumieć skąd wzięły się zombie, czym są, czy mogą rzeczywiście istnieć (!). Odwołuje się do wydarzeń z historii; zwiedza Haiti, Afrykę, Francję, Rosję.
Dla osób zafascynowanych tematyką, fanów The Walking Dead, szukających informacji o wodu, voodoo oraz czarnej magii.

cziws | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Niestety zawiodłem się na tym tytule, za dużo historii Haiti i streszczeń wszystkich możliwych filmów o zombie.

Monika | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

NASZ PRYWATNY ZOMBIE WALK

Marsze żywych trupów (zombie walks) to spontaniczne pochody fanów krwawych horrorów. Pojawiły się kilkanaście lat temu za Atlantykiem, a dziś są obecne na całym świecie. Zabawie w umarlaków towarzyszy często szczytny cel: marsze zwracają uwagę na rozmaite społeczne problemy. Wysyłają również przekaz dla rządzących:

„Co pokazują władzy? Że za tą maskaradą kryje się wypalenie, brak perspektyw (bo jakie ma żywy trup?) i chęć zmian. Że to nie drugie Halloween, ale chęć wyłamania się z systemu, z matriksa, z wyścigu szczurów, z życia jak roboty.”

Bo czy tak naprawdę wszyscy nie jesteśmy pogrzebani już za życia?

Argumenty Adama Węgłowskiego są przekonujące. Na naszych oczach wali się właśnie utrwalony porządek rzeczy. Barykadujemy się w swoich domach, w swoich krajach, zżerani przez podejrzliwość i nieufność, bo terroryści, bo pedofile, bo uchodźcy, bo obcy… . Wokół naszych domów-twierdz aż roi się od zombie. Najchętniej odgrodzilibyśmy się kratami od...

Paulina | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Zombie. Skąd się wzięły? Dlaczego są tak popularne? Skąd do nas przybyły? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książce A. Węgłowskiego. Choć to lektura niestandardowa, bardzo mi się podobała. Znalazłam w niej wiele ciekawostek o zombie. Polecam.

Kamila Kozaczyk | 2017-05-31
Przeczytana: 15 maja 2017

Sięgając po tę lekturę zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać, trochę się zdziwiłam kiedy przeczytałam pierwsze kilkanaście stron. Zapowiadała się bardzo dobra książka, i taka była...niestety tylko do połowy. Pierwsza połowa była ciekawa i intrygująca, ale już druga część książki to jakiś bełkot - autor przytacza nudne wątki historyczne (w przeciwieństwie do początkowych stron), ciągle się powtarza, książka staje się bardzo chaotyczna. Świetnie czytało mi się pierwsze 140 stron, ale potem to była męczarnia, a czytając ostatnie 30 miałam ochotę schować książkę głęboko na strych.

Cruorcia | 2017-05-10

Ciekawa pozycja i w sumie tyle mogę o niej powiedzieć. Historia wierzeń Haiti i ich wpływów w Europie plus odrobina współczesnej popkultury plus ekstra kilka ciekawostek biologicznych (chociaż akurat najbliższy zombizmu został pominięty w opisie a wspomniany jedynie krótkim opisem przy zdjęciu!!).
Pozycja dość chaotyczna i można się pogubić w chronologii zdarzeń opisywanych, jednak czyta się ją dość dobrze i jeśli ktoś ma ochotę na przeczytanie o zombie czegoś na wzór książki popularnonaukowej, to myślę, że może być to pozycja, może nie dobra, ale całkiem ok.