Przepowiednia dla Romanowów

Tłumaczenie: Cezary Murawski
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Romanov Prophecy
Ag2S

Jekaterynburg, 16 lipca 1918. Minęło dziesięć miesięcy od przejęcia władzy przez rewolucjonistów. Biała Armia zbliża się do miasta, gdzie car i jego rodzina więzieni są przez bolszewików. Nadworny jasnowidz Rasputin przepowiada rychłą śmierć rodziny Romanowów, lecz dostrzega szansę na ocalenie jednego z jej członków. Moskwa, czasy współczesne. Rosja przeżywa ekonomiczny upadek. Obserwujący...

Jekaterynburg, 16 lipca 1918.

Moskwa, czasy współczesne.
Rosja przeżywa ekonomiczny upadek. Obserwujący to mieszkańcy kraju wierzą, że przywrócenie monarchii może być remedium na wszystkie obecne problemy. Nowy car ma zostać wybrany spośród dalekich krewnych Mikołaja II, przedtem jednak Miles Lord, amerykański prawnik i znawca rosyjskiej historii, ma prześwietlić jego przeszłość. Pewni wpływowi biznesmeni ze Wschodu chcą się bowiem upewnić, czy ich kandydata na pewno da się w łatwy sposób kontrolować…

Kiedy Miles Lord zdaje sobie sprawę, że jego życie i przyszłość Rosji zależą od tego, czy uda mu się rozszyfrować zagadkę przepowiedni Rasputina, zaczyna poszukiwać informacji o tym, co stało się z rodziną ostatniego cara Rosji i jej znachorem.
Czyżby ktoś z nich przeżył masakrę z 1918 roku, a ta krwawa noc nie była ostatnim rozdziałem w historii dynastii Romanowów?

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Jack_ | 2019-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2019

OCENA-6/10 DOBRA

W nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu z rozkazu Lenina dokonano egzekucji ostatniego cara Wszechrusi Mikołaja II Romanowa i jego rodziny, na bazie tych wydarzeń Steve Berry oparł swoją fabułę w powieści „PRZEPOWIEDNIA DLA ROMANOWÓW”.

Jak dla mnie książka ciekawa, momentami magnetyzująca, napisana lekki piórem, dosyć wiernie trzymająca się faktów historycznych, czyta się ją szybko i przyjemnie to połączenie prawdy historycznej z wątkami sensacyjno – obyczajowymi oraz wyobraźnią autora. W powieści występuje połączenie dwóch wątków, retrospektywnego gdzie akcja rozgrywa się w Jekaterynburgu, opisujący ostatnie dramatyczne chwile carskiej rodziny Romanowów, ten materiał wzbudził moje największe zainteresowanie, oraz wątek współczesny który dzieje się w Moskwie zmyślony przez autora, gdzie po latach nieudanych rządów w Rosji ma zostać przywrócona monarchia.

Generalnie powieść ma wiele atutów, ale również wiele bolączek i niedociągnięć, głównie za sprawą...

Lolek90 | 2018-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2018

Dzisiaj wszyscy wiedzą, że w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku w piwnicy w Jekaterynburgu zginęła cała carska wraz ze swoimi wiernymi służącymi. Jednak do 2007 roku, kiedy odnaleziono brakujące szczątki Aleksieja i jednej z jego sióstr, nic właściwie nie było do końca pewnego. Raporty z tej tragicznej nocy były ze sobą sprzeczne, a brak ciał wysuwał podejrzenia, że być może najmłodsi członkowie rodziny uniknęli tragicznego losu cara, carycy, trzech córek i służby. Od razu nasuwało się pytanie - a co by było, gdyby to była prawda? Na to pytanie odpowiada jedna z książek Steve Berry'ego(nota bene napisana jeszcze przed 2007 rokiem) zatytułowana "Przepowiednia dla Romanowów".
Rosja, październik 1916 roku. Słynny rosyjski mnich, Grigorij Rasputin, zostaje wezwany do cierpiącego na kolejny napad hemofilii carewicza Aleksego. Podczas spotkania z jego matką, carycą Aleksandrą, w cesarskim pałacu w Carskim Siole wygłasza przepowiednię, wedle której rodzina zostanie zgładzona w ciągu dwóch...

Szymon_Gwiazda | 2018-04-06
Na półkach: Przeczytane, Sensacja
Przeczytana: 29 marca 2018

Jeden z najgorszych reżimów: bolszewizm. Jedna z najgorszych tragedii Rosji: wymordowanie rodziny carskiej i dużej części rodu Romanowów. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rosji: Rasputin. I jedna z największych zagadek tamtych strasznych dni roku 1918: czy ktoś z rodziny carskiej przeżył egzekucję?

Steve Berry bierze na tapetę kolejną historyczną zagadkę: co by musiało się stać, gdyby ktoś przeżył masakrę w Jekaterynburgu? Jak zatrzeć ślady? Co potem? I jakie to będzie miało konsekwencje?

Zawiązanie fabuły jest cokolwiek naiwne: Rosjanie poczuli się znudzeni demokracją i chcą przywrócenia caratu. Jak na ironię, nie jest to dalekie od obecnej sytuacji, gdy Putin jest praktycznie carem we wszystkim oprócz tytułu. Ale bez dygresji politycznych... Bohater ma sprawdzić, czy najpoważniejszy kandydat nie ma szkieletów w genealogicznej szafie. Dlaczego Rosjanie dopuścili "amierikańca" do archiwów, wyjaśnione jest mętnie. Ale cóż, rosyjska rogata...

aguska_a27 | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Super książka :) Ale by były jaja, gdyby to co wymyślił autor po części okazało się prawdą- mam na myśli losy Aleksieja i Anastazji. Autor świetnie wkomponował wątki historyczne.

Dafni | 2017-08-24

Nieco przydługie opisy pościgów a całość dość naiwna.

Dariusz | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Przywrócenie caratu w Rosji, nie lada wyzwanie. Komunizm upadł krajem rządzą mafie, wielki chaos. Car jedynie może wprowadzić ład i porządek. Chcą Cara, nie wiedzą na jakich warunkach. Czym miałby zajmować się, jaką role miałby odrywać w kraju reprezentatywną, czy może mającą duży wpływ na decyzje. Komisja do spraw Caratu ma wybrać jedną osobę na Cara. Jednym poważnym kandydatem do tej funkcji jest Stefan Bakłanowa, który niby jest spokrewniony z dynastiom Romanów. Miles Lord Amerykanin, który ma pomóc wyborze Cara, znajduje w archiwum, coś co może zmienić bieg historii i staje się nie wygodną postacią, którą trzeba za wszelką siłę zlikwidować. Przepowiednia Rasputina o Kruku i orle ,że połączą siły do osiągnięcia celu. Rasputin przewidział powrót Cara w Rosji. Akcja ciągnie się w dwóch krajach Rosja i Stany Zjednoczone, kto by powiedział, że car będzie wywodził się z Stanów, bo przodkowie czyli dwoje dzieci Cara, które niby przeżyli mord zostaną ukryte w Stanach. Miles Lord...

Rita | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Zachęcam do przeczytania! Książka przyjemna, intrygująca, budująca napięcie w odpowiednich momentach. Może niektóre fragmenty są dość nieprawdopodobne, a urzeczywistnienie tytułowej przepowiedni niemal przeradza treść w literaturę fantastyczną, jednak scenariusz jest pod pewnym względem możliwy. Nie sposób niedocenić trudu, który włożył autor w nakreślenie wiarygodnych faktów historycznych i połaczenie ich z fikcją literacķą. Nie jest to może dzieło przełomowe, ale na pewno warto poświęcić czas i zaznać razem z głównym bohaterem zarówno niewiarygodnego pecha, jak i niespodziewanego szczęścia. Zwroty akcji niczym jazda na rollercoasterze :) polecam!

inkaa2000 | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Wokół śmierci ostatnich Romanowów oraz tego, że rzekomo ktoś przeżył rzeź, wyrosły tysiące legend. Tym razem wyruszamy w podróż śladami potomków carskiego rodu razem z amerykańskim prawnikiem, który dociera do niezwykłych faktów. ,,Po drodze" poznajemy kawałek historii imperium rosyjskiego, podany w sposób przystępny i zrozumiały.

kama100 | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Jest to moja pierwsza, ale nie ostatnia książka Steva Berry. Lubię takie rosyjskie klimaty. Tu teraźniejszość przeplata się z historią (częściowo prawdziwą a częściową wymyśloną przez autora) Fajnie się czyta, dobra fabula, ciekawa intryga. Serdecznie polecam

Katarzyna | 2017-03-29
Przeczytana: marzec 2017

"Przepowiednia..." to pierwsza pozycja tego Autora, po jaką sięgnęłam i zapewne sięgnę po kolejne. Wrażenia bardzo pozytywne, Steve Berry nieco przypomina stylem Dana Browna, akcja jest wartka i raczej nieskomplikowana, pełna pościgów, zagadek, lekkich dawek historii. Przy okazji jest to gratka dla zainteresowanych losami rodu Romanowów. Dobra przygodowa książka!