Zaginiony rozkaz

Okładka książki Zaginiony rozkaz
Steve Berry Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Cotton Malone (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Cotton Malone (tom 12)
The Lost Order
Sonia Draga
2017-11-08
2017-11-08
Adam Olesiejuk
Adam OIesiejuk

Jak zwykle wciągająca fabuła, odwiedzamy ciekawe miejsca, bohaterowie niezmiennie ciekawi i dobrze wykreowani.

Od czasu do czasu sięgam po kolejne przygody Cottona Malone'a. Nie jest to literatura wysokich lotów, zdarzają się potknięcia - niespójności, a nawet sprzeczności w fabule. Natomiast bardzo doceniam wplatanie w opisywaną historię wątków autentycznych, udokumentowanych historycznie. Jest to niezaprzeczalny walor powieści.

„Zaginiony rozkaz” to książka o polityce, wpływach, władzy i pieniądzach. A także trochę o historii Stanów Zjednoczonych, bo otrzymujemy wyjaśnienie skąd w tym kraju taki, a nie inny ustrój (niby to demokratyczny, ale jakby nie do końca, co widać chociażby w trakcie wyborów prezydenckich, kiedy to głosy elektorskie przesądzają o tym kto ostatecznie zasiądzie w Białym Domu), a także garść informacji o Konfederacji, która raczej jest kiepsko kojarzona (przez zażartą obronę niewolnictwa) i mało kto chce pamiętać, że po stronie Południa znajdowały się jednostki nie mniej wybitne niż po stronie zwycięskiej Unii.
Odwołania historyczne są naprawdę ciekawe i zrobiły na mnie wrażenie- zaskoczyło mnie, że tak niewiele w nich fikcji literackiej.
Niestety, akcja umiejscowiona w teraźniejszości trochę mnie znużyła. Szczególnie wątki polityczne i możliwość zmiany zasad działania Kongresu, czy konstytucji USA. Jakoś waga tych ewentualnych zmian wydała mi się nie warta kilku trupów, jakie padały tu i ówdzie w trakcie morderczego wyścigu po rozwiązanie zagadki.
Irytowały mnie też przegadane „rozprawy” czarnych charakterów z pozytywnymi bohaterami. Już szykują się do strzału, już mają ich na muszce, już niemalże naciskają spust, ale jednak w ostatniej chwili koniecznie muszą dać się wciągnąć w rozmowę i przez swoje rozgadanie (żeby nie powiedzieć: istny słowotok) tracą szansę na wyeliminowanie przeciwników. Takie to trochę… w stylu starego kina akcji. Raz może być, na drugi raz można machnąć ręką, ale kolejna taka akcja raczej wkurza. Nie to, żebym narzekała na małą ilość ofiar śmiertelnych w książce, bo tych jest aż nadto, ale powtarzanie tego samego scenariusza raz za razem zwyczajnie nudzi.
Choć lubię tego autora, to przyznaję, że bywało lepiej…

Niestety powieść przeciętna .

Niestety powieść przeciętna .

DNF 60%.

DNF 60%.

„Zaginiony rozkaz”, jak wszystkie powieści z Cottonem Malone, czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Zagadka znowu jest ciekawa, akcja gna do przodu, intryga skonstruowana z sensem. Oczywiście pozytywni bohaterowie w większości wychodzą bez szwanku, źli za to padają dość gęsto, bo trupów jest jak zawsze pełno. Czyli ta lektura to naprawdę dobra rozrywka. Jedyną dla mnie wadą jest nadmiar polityki i tej współczesnej, i tej historycznej. Poza tym książka ma same plusy.

Kolejna książka poświęcona Cottonowi. Historia jak dla mnie bez szału. Postacie przedstawione w książce raczej płytkie i irytujące. Pozycja do której już nie wrócę.
Odradzam audiobooka w wykonaniu Rocha Siemianowskiego. Niestety jak jestem fanem audiobooków, to słuchanie tej książki było dla mnie bardzo męczące.

26/2020 (E)

26/2020 (E)

Bardzo w stylu Dana Browna. Właściwie identyczna konstrukcja jak dla mnie może tylko z przemyconą większą ilością informacji dotyczących obecnego i historycznego ustroju Ameryki.
Jest zagadka do rozwiązania, tajemniczy zakon, miłość, strzelanka... wszystko co powinno być w tego typu powieści.
Da się przeczytać, nawet przyjemnie, ale... nie zostanie w pamięci na dłużej niż tydzień

Kolejna z wielu książek autora, które przeczytałem.
Tym razem Bery i jego bohater Cotton Malone trochę mnie zawiedli.
Temat Zakonu Rycerzy Złotego Kręgu i zmian w konstytucji nie zaciekawił mnie.
Plusy:
- kolejny ciekawy i intrygujący pomysł na fabułę;
- duża dbałość o szczegóły, interesujące tło historyczne;
- Cotton Malone i Cassiopeia Vitt, świetnie wykreowane postacie;
- poznajemy w końcu skąd wziął się przydomek „Cotton”;
- wiele ciekawych informacji nt. Instytutu Smithsona;
- tajne stowarzyszenia zawsze mnie fascynowały (nawet te wymyślone);
- czy Zakon Rycerzy Złotego Kręgu istniał i czy istnieje nadal;
- szeroka wiedza historyczna autora;
- na zakończenie, oddzielenie faktów od mitów.
Minusy:
- czasami mało realistyczne i niewiarygodne sceny akcji;
- słabsze tempo akcji niż w poprzednich książkach z cyklu;
- mało zanany temat nie do końca „wciągnął”.
Książka taka sobie, bez rewelacji.

Kolejna z wielu książek autora, które przeczytałem.
Tym razem Bery i jego bohater Cotton Malone trochę mnie zawiedli.
Temat Zakonu Rycerzy Złotego Kręgu i zmian w konstytucji nie zaciekawił mnie.
Plusy:
- kolejny ciekawy i intrygujący pomysł na fabułę;
- duża dbałość o szczegóły, interesujące tło historyczne;
- Cotton Malone i Cassiopeia Vitt, świetnie wykreowane...

Dodaj cytat z książki Zaginiony rozkaz