Zaginiony rozkaz

Okładka książki Zaginiony rozkaz Steve Berry
Okładka książki Zaginiony rozkaz
Steve Berry Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Cotton Malone (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
Cotton Malone (tom 12)
The Lost Order
Sonia Draga
2017-11-08
2017-11-08
Adam Olesiejuk
Ameryka USA Nowy Meksyk Arkansas były agent literatura amerykańska zakon skarb szpieg polityka

Na początku miałam wrażenie, że coś mi się nie spodoba ale jak zwykle akcja się rozwinęła i wciągnęła mnie tak, że czytałam książkę w każdej wolnej chwili.

Zaginiony rozkaz po kilku dość kiepskich tomach robi pozytywne wrażenie.
W tym tomie udaje nam się wreszcie dowiedzieć jak Malone zyskał swój słynny przydomek. Choć czytanie we wcześniejszych tomach o tym że zawsze się kiedyś dowiem było dość zabawne. Nie ukrywam, czytałam i byłam ciekawa, w którym tomie przygód się o tym dowiemy.
Tym razem akcję zaczynamy w roku 1865 i szukamy złota ukrytego na terenie Stanów Zjednoczonych przez Zakon Rycerzy Złotego Kręgu
Oczywiście jak i w poprzednich częściach nie może zabraknąć wątku politycznego. Do władzy chce się dorwać przewodniczącego Izby Reprezentantów. Dany Daniels już nie jest prezydentem jednak z pomocą Stephanie Nelle jest w stanie cały czas wpływać na wydarzenia na arenie politycznej.

Zaginiony rozkaz po kilku dość kiepskich tomach robi pozytywne wrażenie.
Tym razem akcję zaczynamy w roku 1865 i...

Steve Berry to już klasyka dla miłośników historii i tajemnic. Kolejna przygoda Cottona wciąga jak bagno!

Od tej pozycji zaczynam tegoroczny urlop , który z przyczyn wyższych poświęcam książkom czyli mojej pasji . Czeka mnie dwutygodniowy maraton czytelniczy . Zaginiony rozkaz w zasadzie czyta się sam . Steve Berry stworzył cykl , który z każdą kolejną częścią sam broni się swoim poziomem . Nie jest to wielka literatura , ale bardzo dobra porcja literatury popularnej . Ci sami główni bohaterowie z nowym problemem , którego korzenie sięgają tym razem czasów wojny secesyjnej . Dobra sensacja , która przy okazji uczy nas także historii . Do tego Berry , który potrafi to powiązać , trochę nazmyślać i kilka godzin mamy z głowy.

Fajnie się czytało, ale szału nie ma.

Fajnie się czytało, ale szału nie ma.

Jak zwykle wciągająca fabuła, odwiedzamy ciekawe miejsca, bohaterowie niezmiennie ciekawi i dobrze wykreowani.

Od czasu do czasu sięgam po kolejne przygody Cottona Malone'a. Nie jest to literatura wysokich lotów, zdarzają się potknięcia - niespójności, a nawet sprzeczności w fabule. Natomiast bardzo doceniam wplatanie w opisywaną historię wątków autentycznych, udokumentowanych historycznie. Jest to niezaprzeczalny walor powieści.

„Zaginiony rozkaz” to książka o polityce, wpływach, władzy i pieniądzach. A także trochę o historii Stanów Zjednoczonych, bo otrzymujemy wyjaśnienie skąd w tym kraju taki, a nie inny ustrój (niby to demokratyczny, ale jakby nie do końca, co widać chociażby w trakcie wyborów prezydenckich, kiedy to głosy elektorskie przesądzają o tym kto ostatecznie zasiądzie w Białym Domu),a także garść informacji o Konfederacji, która raczej jest kiepsko kojarzona (przez zażartą obronę niewolnictwa) i mało kto chce pamiętać, że po stronie Południa znajdowały się jednostki nie mniej wybitne niż po stronie zwycięskiej Unii.
Odwołania historyczne są naprawdę ciekawe i zrobiły na mnie wrażenie- zaskoczyło mnie, że tak niewiele w nich fikcji literackiej.
Niestety, akcja umiejscowiona w teraźniejszości trochę mnie znużyła. Szczególnie wątki polityczne i możliwość zmiany zasad działania Kongresu, czy konstytucji USA. Jakoś waga tych ewentualnych zmian wydała mi się nie warta kilku trupów, jakie padały tu i ówdzie w trakcie morderczego wyścigu po rozwiązanie zagadki.
Irytowały mnie też przegadane „rozprawy” czarnych charakterów z pozytywnymi bohaterami. Już szykują się do strzału, już mają ich na muszce, już niemalże naciskają spust, ale jednak w ostatniej chwili koniecznie muszą dać się wciągnąć w rozmowę i przez swoje rozgadanie (żeby nie powiedzieć: istny słowotok) tracą szansę na wyeliminowanie przeciwników. Takie to trochę… w stylu starego kina akcji. Raz może być, na drugi raz można machnąć ręką, ale kolejna taka akcja raczej wkurza. Nie to, żebym narzekała na małą ilość ofiar śmiertelnych w książce, bo tych jest aż nadto, ale powtarzanie tego samego scenariusza raz za razem zwyczajnie nudzi.
Choć lubię tego autora, to przyznaję, że bywało lepiej…

Niestety powieść przeciętna .

Niestety powieść przeciętna .

„Zaginiony rozkaz”, jak wszystkie powieści z Cottonem Malone, czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Zagadka znowu jest ciekawa, akcja gna do przodu, intryga skonstruowana z sensem. Oczywiście pozytywni bohaterowie w większości wychodzą bez szwanku, źli za to padają dość gęsto, bo trupów jest jak zawsze pełno. Czyli ta lektura to naprawdę dobra rozrywka. Jedyną dla mnie wadą jest nadmiar polityki i tej współczesnej, i tej historycznej. Poza tym książka ma same plusy.

• Steve Berry
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zaginiony rozkaz