Przepowiednia dla Romanowów

Okładka książki Przepowiednia dla Romanowów Steve Berry
Okładka książki Przepowiednia dla Romanowów
Steve Berry Wydawnictwo: Sonia Draga kryminał, sensacja, thriller
The Romanov Prophecy
Sonia Draga
2007-05-11
2007-05-11
978-83-7508-040-7
Cezary Murawski

Political fiction jak się patrzy. Jestem fanem tego autora. Przyznaję, że już historia z książki jest zdezaktualizowana, gdyż odnaleziono szczątki Aleksieja i Anastazji. Lektura książki umiliła mi beztroskie leżenie nad morzem.

Trochę Dana Browna, trochę powieści historycznej. Jest zagadka, plątanina ludzkich losów, przepowiednia..
Ogólnie fajna pozycja, momentami ciągnąca się niemiłosiernie akcja, jednak zakończenie błyskotliwe i zadowalające.

“Rosja jest zagadką spowitą nimbem tajemnicy, we wnętrzu nieodgadnionego” ~ Winston Churchill.
Tę książkę kupiłam z pewnością z uwagi na tytuł. Dzieje Romanowów zawsze mnie fascynowały. Dlatego też musiałam mieć tę książkę. Czekała na swoją kolej około 7 lat, ale pomijamy tę kwestię.
Rosja przeżywa ekonomiczny upadek. Mieszkańcy kraju wierzą, że tylko przywrócenie monarchii może pomóc rozwiązać wszystkie ich problemy. Nie jest to takie proste. Nowy car może zostać tylko wybrany spośród dalekich krewnych Mikołaja II. Miles Lord jest amerykańskim prawnikiem, który doskonale zna rosyjską historię. Jego zadaniem jest prześwietlenie przeszłości kandydata, którego lobbuje jego firma. Miles nie zdaje sobie sprawy, że przez przypadek wplątał się w przepowiednię Rasputina i że istnieje szansa, że potomek Mikołaja II w pierwszej linii żyje gdzieś na świecie. Czy jakimś cudem któreś z dzieci Mikołaja II przeżyło krwawą noc w Jekaterynburgu w 1918 roku?
Muszę przyznać, że w książkę wkręciłam się w okolicy setnej strony. Steve Berry stworzył nową historię Rosji. Próbowałam umieścić to w jakimś okresie czasowym. Wyszło mi, że było to w okolicy 2004-2005 rok. Powody mam dwa: po pierwsze w Ameryce książka wyszła w 2006 roku, a po drugie bohaterowie nie mieli telefonów komórkowych, co wskazuje, że nie była to powszechna technologia nawet dla tak dużych i bogatych firm w jakich pracował Miles Lord.
Co do samej akcji to muszę przyznać, że była ciekawa i dobrze mi się czytało tę książkę. Oczywiście nie jest realna, bo są dowody na to, że cała rodzina Mikołaja II zginęła w Jekaterynburgu. Autor jednak sprytnie połączył przepowiednię Rasputina, którą trochę zmodyfikował z czasami współczesnymi. Zmyślnie zrobił z tego poszukiwania żyjącego potomka Mikołaja II.
Niestety główny bohater nie potrafił się za grosz domyślić, kto tak naprawdę na niego poluje. To było bardzo oczywiste, a Miles dopiero, gdy stanął oko w oko ze swoim prześladowcą zaczął łączyć fakty. Oprócz tego to uważam Milesa za całkiem spoko postać. Nie irytował mnie zbytnio.
“Przepowiednia dla Romanowów” powinna być idealną pozycją dla miłośników powieści Dana Browna. Co prawda rozdziały są dużo dłuższe niż te u Browna,ale według mnie trzymają w napięciu dokładnie tak samo.
Jak na pierwsze spotkanie z twórczością Steve’a Berry to uważam je za całkiem udane i chętnie sięgnę po jego inne książki.

Tworzenie mitów na podstawie prawdziwych wydarzeń. Ale książkę się czyta dobrze

Tworzenie mitów na podstawie prawdziwych wydarzeń. Ale książkę się czyta dobrze

Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie . Steve Berry opierając się na wydarzeniach historycznych tworzy ich wyimaginowany ciąg dalszy w czasach współczesnych . Tym razem mord na rodzinie carskiej i konsekwencje tego wydarzenia w wymyślonej historii o powrocie caratu w Rosji . Zgrabna , wciągająca opowieść .

Niedawno bardzo zainteresowała mnie historia ostatniej carskiej rodziny rosyjskiej.
Znalazłam zatem w domowej biblioteczce, książkę opartą na ich losach.
Wcześniej nie miałam przyjemności czytać niczego autorstwa Steve’a Berry’ego.
Jak wypadło moje pierwsze spotkanie z jego twórczością?
Zapraszam do zapoznania się z moją opinią….

Znalazłam zatem w domowej biblioteczce, książkę opartą na ich losach.
Wcześniej nie miałam przyjemności czytać niczego autorstwa Steve’a Berry’ego.
Jak wypadło moje pierwsze spotkanie z jego twórczością?
Zapraszam do zapoznania się z moją...

Trochę zawiedziony najnowszymi książkami Berry”ego sięgnąłem po jego jedną z pierwszych, której nie przeczytałem. I było całkiem sympatycznie.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, próba przywrócenia dynastii carów w Rosji;
- oryginalna teoria spiskowa, intryga, która ma zmienić przyszłość;
- wciągające retrospekcje pokazujące ostatnie dni panowania cara w Rosji;
- czy ktoś z rodu Romanowów przeżył masakrę z 1918 roku;
- dobre oddanie faktów historycznych na tle wymyślonej historii;
- sposób uratowania Anastazji i Aleksego dość prawdopodobny;
- zagadkowa i zagmatwana sprawa przepowiedni Rasputina;
- grupa ludzi próbujących przywrócić carat dla własnych korzyści;
- pomysł na pseudonimy: Lenin, Stalin, Chruszczow, Rasputin;
- satysfakcjonujące mnie zakończenie.
Minusy:
- fabuła jednak zbyt abstrakcyjna jak na sytuację polityczną w Rosji;
- jedyny czarny w Moskwie „wtopił się w tłum”, ależ to mnie rozbawiło;
- pokazanie Rosji na wzór amerykański wyszło słabo i mało autentycznie, szczególnie dla Słowian.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, próba przywrócenia dynastii carów w Rosji;
- oryginalna teoria spiskowa, intryga, która ma zmienić przyszłość;
- wciągające retrospekcje pokazujące ostatnie dni panowania cara w Rosji;
- czy ktoś z...

Bardzo ciekawa książka, mimo, że czasami strasznie nierealna - ale tutaj nie chodzi o to, przecież to fikcja. Autor (Berry jest świetny) wprowadził tutaj wiele intrygujących smaczków, splatając powieść historyczną, z totalnym wymysłem, ALE? Gdyby tak wszystko wyglądało, dzisiaj mielibyśmy całkiem inny obraz Rosji. Fabuła zajebista, zwroty akcji nieraz wprawiały mnie w pozytywne zdziwienie, bo nie wiedziałem, jak można wybrnąć z tak beznadziejnego położenia w jakim znaleźli się bohaterowie. Retrospekcje na wielki plus. Kłuła w oczy naiwność Lorda względem swojego mocodawcy, przecież dwieście stron wcześniej mógł się domyślić, że Hayes jest tym złym i wodzi nim, jak marionetką... Historia niesamowita, jak wiele książek tego autora.

Bardzo ciekawa wizja przywrócenia w Rosji caratu, mocno nierealistyczne i oparta, na trudnych do weryfikacji legendach.
Ale czyta się to bardzo fajnie i można poznać sporo faktów historycznych wplecionych w fabułę.

74/2020 (E)

74/2020 (E)