Maltański łącznik

Okładka książki Maltański łącznik Steve Berry
Okładka książki Maltański łącznik
Steve Berry Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Cotton Malone (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
Cotton Malone (tom 14)
The Malta Exchange
Sonia Draga
2020-04-15
2020-04-15
Przemysław Hejmej
literatura amerykańska Watykan były agnet kardynał Włochy Malta Zakon Maltański konklawe katolicyzm powieści

Tajemniczy dokument

Książka mi się podobała pod kątem podanych informacji, zarówno na temat Kawalerów Maltańskich jak i historii papiestwa. Natomiast sama akcja raczej mnie nie porwała.

Mam pewien problem z oceną tej książki. Początek był wręcz nudny, mimo wielu wątków i dość dynamicznej akcji. Później było lepiej, wszystko się rozkręciło. Informacje historyczne, geograficzne i odnoszące się do początków chrześcijaństwa i kościoła bardzo ciekawe, skrupulatne, a jednocześnie podane w przystępny sposób. Zakończenie znów ciut słabsze, choć nie tak jak początek.
Największym plusem było dużo ciekawych opisów Malty, dzięki którym ta Wysowa wskoczyła na podium mojej listy miejsc do zobaczenia

Każdego fana Browna należy uprzedzić, że na rozwój akcji musi odrobinę poczekać i uzbroić się w cierpliwość. Wytrwałość zostanie nagrodzona, a akcja w końcu stanie się wartka i z zapartym tchem będzie przekładał strony śledząc losy głównych bohaterów. Łącznik jest zdecydowanie świetna książką dla każdego fana teorii spiskowych związanych z Kościółek Katolickim. Miłośnicy historii także znajdą coś dla siebie. Była to mija pierwsza książka tego autora i zdecydowanie spodobali mi się panowie grający w niej pierwsze skrzypce. Pewnie za jakiś czas sięgnę po inną pozycję Pana Berry jednak tym razem już że zdecydowanie mniejszymi oczekiwaniami i ekscytacją. Lektura zajęła mi sporo czasu, bo jako osoba dociekliwa sprawdzałam informację historyczne przywoływane w powieści. Chociaż liczyłam na więcej to świetnie się bawiłam w Rzymie i na Malcie w Cottonem i Luckiem.
Należy docenić niezwykle zaangażowanie w dokładne przygotowanie faktów i topografii miejsc, w których toczy się akcja. Jestem pod dużym wrażeniem.

Czy Kościół Katolicki to dar od Boga, czy raczej świetnie zbudowany mit, dla chęci zdobycia władzy? Jak zwykle Berry rewelacyjnie połączył historię z polityką i kościelnymi tajemnicami, obrazują dzięki temu przepiękną Maltę. Warto zagłębić się w tę przygodę i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Kościół aby na pewno jest ............ Święty!

Ta seria kdiazek to nie moja bajka. Dlatego nie będę oceniać.

Ta seria kdiazek to nie moja bajka. Dlatego nie będę oceniać.

Przyspieszona wersja w stylu ,,Dan Brown" to czytania w tramwaju po powrocie z pracy.

Cotton Malone znów w akcji. Czym jest chrześcijaństwo ? Jak to się zaczęło ? Jak to u Berrego mamy sporą porcję historii , teorii spiskowych , fantazji autora , sensacji i dynamicznej akcji . Akcja tej części toczy się głównie na Malcie . Jak Malta to oczywiście zakon Rycerzy Maltańskich .
Po śmierci papieża Kościół przygotowuje się na konklawe . Czy wybór nowego papieża będzie miał czysto duchowy wymiar ? Czym jest poszukiwany dokument Konstantyna Wielkiego ? Czy będzie miał wpływ na wybór papieża ? Zapraszam do lektury . Mimo , że jest to powieść sensacyjna , to i tak dostajemy sporą dawkę historii . Dla mnie dodatkowo jest to też powrót na Maltę , która odwiedziłem dwadzieścia lat temu . Może czas znów tam się udać.

Nie da się słuchać tych kłamstw.

Nie da się słuchać tych kłamstw.

Trzyma poziom. Kolejna intersująca lekcja historii, tym razem doprawiona wątkiem genezy religii chrześcijańskiej. Czyta rozrywka z wplecioną nutką wiedzy historycznej, czyli połącznie, które lubię najbardziej.

Super pozycja :)

Super pozycja :)