Ostatni papież

Tłumaczenie: Maria Filipowicz-Rudek
Wydawnictwo: Otwarte
O Último Papa

Ostatni papież to thriller utrzymany w konwencji Kodu Leonarda da Vinci Dana Browna i osnuty wokół motywów tajemniczej śmierci papieża Jana Pawła I. Prawa do publikacji książki zostały sprzedane do 20 krajów. 29 września 1978: 33 dnia pontyfikatu Jan Paweł I został znaleziony martwy. Oficjalna przyczyna śmierci podana przez Watykan to atak serca. Czy to prawdaa A może papież był niewygodny dla pewnych osób i dlatego musiał umrzećaLondyn, 2006: dziennikarka Sarah Monteiro od nieznanej osoby otrzymuje przesyłkę z tajemniczą listą nazwisk i zaszyfrowanymi notatkami. Na liście jest też wymieniony jej ojciec. Jak się okazuje, są to osoby związane z tajemniczą organizacją P2, która stoi za zamachem na Jana Pawła I. Od tej chwili kobiecie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo: wszechobecna i wszechwładna P2 wydała na nią wyrok, poluje na nią także CIA...

CoolBary | 2016-03-11
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2016

Sięgając po tą książkę miałem nadzieje, że trafi mi się coś wyjątkowego, dobra sensacja w klimatach watykańskich. Miałem nadzieję, że Autor przedstawi coś zaskakującego, związanego z szybką śmiercią Papieża Jana Pawła I. Niestety dla mnie nie było tu nic nowego. To po pierwsze. Po drugie. Autor chciał stworzyć dobrą sensacje, jednak do końca mu to nie wyszło. Miał być drugi Dan Brown, ale niestety, z dobrych rzeczy został tylko zarys historii oraz streszczenie. Książkę jest nudna, człowiek czytając ma nadzieję, że za chwilę już się rozkręci, a tu niespodzianka, dalej nuda. Jak Ktoś piszę, że książkę czyta się szybko i że jest wartka akcja. To ja przepraszam, ale Ktoś tu chyba mnie oszukał :).
Reasumując, nie polecam.

Agro | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Lektura „Ostatniego Papieża” sprytnie gra na emocjach. Lekko powiązane ze sobą fakty i fikcja dotycząca Watykanu , Papieży , władzy , przekrętów i pieniędzy. Wszystko sprytnie nagięte i dopasowane do wymogów książki spod znaku sensacji. Parę akcentów z Polski , garść fajnych informacji jeśli ktoś się interesuje Konklawe itp. Takie książki już były , takie książki jeszcze będą . Ta między nimi wypada przeciętnie. Fajnie zabija czas i tyle.
Czytałem akurat w czasie kiedy znowu na światło dzienne wychodzą machinacje Banku Watykańskiego, ot życie miesza się z fikcją dobitnie.
Bohaterów spotkamy jeszcze raz w powieści „Papież musi zginąć” Można czytać osobno , można nie czytać wcale. Podobny temat , identyczna konstrukcja ..

Kumiko | 2014-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Czytając opis miałam nadzieję na coś tak dobrego jak książki Dana Browna. Po przeczytaniu kilku stron nastąpiło wielkie rozczarowanie. Niektóre momenty mnie tak denerwowały, że miałam ochotę wyrzucić ją przez okno. Tempo akcji średnie. Raz zaczynało interesować a za chwilę wręcz przeciwnie. Nie podobało mi się to co zostało wspomniane o Janie Pawle II.

Sharon Stone? Serio?

setore | 2010-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 01 października 2010

Jeśli chodzi o tempo akcji to faktycznie podobieństwo do Dana Browna jest uderzające, co sprawia że książkę czyta się bardzo szybko. Jednak mnie zupełnie nie przekonała historia wymyślona przez autora, poza tym drażniły mnie szczegóły - jak można użyć tak charakterystycznego nazwiska jak Sharon Stone podróżując incognito?
Mam wrażenie że powieść lepiej trafiła w gusta Amerykanów, bo tylko oni byliby w stanie dowiedzieć się z niej czegoś ciekawego, o czym wcześniej nie wiedzieli, dla przeciętnego europejczyka sprawy takie jak wybory papieża czy tajemnice fatimskie są dosyć oczywiste.
Jak dla mnie trochę zbyt naiwna książka i miejscami grafomańska.

LifeOnMars | 2016-01-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Szczerze? Nie porwała mnie ta książka. Nie wciągnęła mnie kompletnie i miałam spore problemy, żeby zmusić się do doczytania do końca. Wiem, że to fikcja literacka, ale mimo wszystko nie podobały mi się słowa, które zostały w tej książce napisane o Janie Pawle II.

Paulina | 2010-12-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Szukam
Przeczytana: sierpień 2010

To jedna z tych książek, którą czyta się jednym tchem. Niesamowicie wciąga. Ciekawie przedstawiona historia, świetnie połączone wątki historyczne z fikcyjnymi. W sposób interesujący przedstawiona "domniemana" historia Watykanu i Papiestwa.

Jak mówi lekoman "łykam bo sprawia mi to przyjemność" ;-) I tak jest
u mnie z książkami o tajemnicach i spiskach w kościołem bądź Watykanem
w tle. I z tego też powodu sięgnąłem po "Ostatniego Papieża".
Przeczytałem raptem 1/3 książki i wróciła do biblioteki.......
Tak się zastanawiam,czy pisarz ma jakiś plan na fabułę przed pisaniem
powieści,czy działa spontanicznie? w przypadku Rocha,autor chyba nie
do końca wiedział sam,na czym cała intryga ma polegać.
Jan Paweł I umarł po 33 dniach pontyfikatu, to wiemy wszyscy,ale
nie wszyscy wiemy czy umarł bo Bóg tak chciał, czy chcieli inni.
Rocha stwierdził że inni,ale robi to tak mało przekonująco i tak mało
interesująco,że najciekawsza z całej książki jest jej okładka!!!
Ta pozycja nie wnosi nic nowego,nic co mogłoby zaciekawić czytelnika,
nic co sprawia że przebiega miły dreszcz emocji.Powiem wprost,większe
emocje doznaje w ubikacji niż przy czytaniu tego....czegoś.
Darujcie sobie czas na ........ten druk,bo powieścią trudno to...

domelinio | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Książka w klimacie Dana Browna, początkowo nie zachwyca, ale z czasem akcja faktycznie porywa. Ciekawy temat, zaraz po przeczytaniu lektury miałem ochotę dowiedzieć się więcej na temat Propaganda Due i tajemniczej śmierci Jana Pawła I. Polecam osobom interesującym się masonerią. Na pewno sięgnę jeszcze po książki Rocha.

Katarzyna | 2012-11-03
Przeczytana: maj 2012

Bardzo przyjemnie się czyta. Dobrze utrzymane tempo akcji. Ciekawe zakończenie, choć dla niektórych może być zbyt przewidywalne. Mimo wszystko dobra lektura na weekend.

Anna Ploch | 2012-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Po prostu sensacja: wartka akcja, wątki agencji, każdy zdradza każdego, każdy ma plan i każdy bohater realizuje swoje cele.
Ot: dużo pościgów, fikcji, tortury, przesłuchania - jak zwykle uwikłane agencje w tym skorumpowani agenci CIA.