Zbawienie templariuszy

Cykl: Sean Reilly i Tess Chaykin (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
6,15 (88 ocen i 11 opinii)
tłumaczenie
Robert Szmidt
The Templar Salvation
historyczna
Ag2S

Konstantynopol, rok 1203. Gdy grabieżcze armie czwartej krucjaty oblegają miasto, tajna grupa templariuszy przenika do cesarskiej biblioteki. Ich celem jest zbiór dokumentów, które nie mogą wpaść w ręce Doży Wenecji. Templariusze uciekają z trzema ciężkimi skrzyniami wypełnionymi wybuchowymi sekretami, jakich jednak nie zdążą poznać przed śmiercią. Watykan, współcześnie. W tajnych archiwach...

Konstantynopol, rok 1203.
Watykan, współcześnie.
W tajnych archiwach inkwizycji, do których dostęp mają tylko najbardziej zaufani secondi papieża, agent FBI – Sean Reilly – nie mając wyboru, musi zawieść zaufanie, którym obdarzyli go watykańscy hierarchowie. Sekretna historia niesławnego zakonu może odsłonić wybuchową tajemnicę – a przy tym także rzucić światło na zapomniany fragment historii i jego niesłychanie ważne konsekwencje dla współczesnego świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
Lars Bill Lundholm

5,67 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 2017
gwiazdka | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Zapowiadało się bardzo dobrze, nawet rewelacyjnie. Tajemniczy templariusze, zagadka sprzed wieków, poszukiwania, przygoda. A co dostałam? Króciutki wątek historyczny, nawet ciekawy, ale gdyby go zebrać w całość liczyłby kilkanaście stron, a cała reszta, czyli ponad 400 stron, to czasy współczesne, a więc poszukiwanie zaginionych przedmiotów, bo nawet nie rozwiązywanie tajemnicy- o niej autor milczy w zasadzie do końca książki- ona gdzieś jest i to ma wystarczać. Ma ona być budząca grozę, bo zagraża całemu chrześcijaństwu- zresztą bardzo modny temat- ale tak naprawdę nie wiadomo, o co chodzi, nawet pan Khoury nie podjął się niczego wymyślić.
Cała reszta to pościgi i opisy walki, gdzie trup ściele się gęsto, o większości decydują szczęśliwe przypadki, a całość niczego do treści nie wnosi. Owszem, może to się podobać facetom, którzy lubują się w opisach mordobicia, bo innej akcji raczej jest w książce niewiele. A nie, przepraszam, są dwa czy trzy opisy sytuacji intymnych i wyznań...

allison | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

Jak dla mnie - za dużo w tym historycznym thrillerze sensacyjnych pościgów, strzelania i mordobicia, a za mało prawdziwej historii.
Autor przedstawił ciekawą koncepcję powstania Zakonu Templariuszy, opartą na poszukiwaniach tajemnych ksiąg chrześcijaństwa, jednak (niestety!) wydarzenia sprzed wieków zostały stłamszone przez współczesne nam rozróby polityczne, terrorystyczne ataki i osobiste rozgrywki między znanym już z "Ostatniego templariusza" agenta i jego nowym wrogiem, tajemniczym Irańczykiem.

Nie można odmówić fabule żywiołowości, przyznam jednak, że momentami te szalone gonitwy i pojedynki zaczynały mnie nużyć.

Całość napisana jest lekko, co sprzyja szybkiej lekturze. Polecam ją jedynie jako odprężający przerywnik między bardziej ambitnymi książkami, bo na pewno nie jest to powieść, którą długo nosi się w sobie.

Krzysztof | 2014-11-04
Przeczytana: 24 października 2014

"Zbawienie templariuszy" to sprawnie napisana powieść sensacyjna o próbie wyjaśnienia zagadki sprzed 800 lat.
W roku 1203 wojska czwartej krucjaty oblegały mury Konstantynopola. Grupa templariuszy przekradła się do miasta, aby wywieźć dokumenty, które nie powinny wpaść w ręce dowodzącego armią doży weneckiego. Zawartość trzech skrzyń to największy skarb zakonu.
Czasy współczesne - agent FBI Sean Reilly musi zdobyć "Registri Templari", inaczej zginie jego przyjaciółka, archeolog Tess Chaykin. Pod pozorem sprawdzenia innych spraw dostaje się do archiwów watykańskich. Jednak jest to dopiero początek walki o życie oraz tajemnicze skrzynie templariuszy. Przeciwnik jest bezwzględny i ma niezwykle silną osobistą motywacje, aby uzyskać to, co chce.

Powieść Raymonda Khouryego to bardzo sprawnie napisana literatura sensacyjna. Akcja z małymi miejscami, biegnie bardzo szybko przez prawie 450 stron, jest całkiem spora ilość wybuchów i równie niemała jest liczba osób, które zostały uśmiercone....

szfagree | 2012-07-09
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Średniowieczny zakon rycerski powstały w 1118 roku, potocznie Templariusze, w rzeczywistości Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, znany z wypraw krzyżowych i utrzymywania samego króla francuskiego Filipa IV Pięknego. Niestety, jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to najczęściej chodzi o pieniądze - pożyczki i kredyty, jakich udzielali, były przyczyną zawiści a co za tym idzie, zawieszenia działalności Zakonu - pieniądze zostały przekazane joannitom i lokalnym władcom, a braci zakonnych palono na stosie. Wiele już książek powstało odnośnie historii zakonu, zarówno naukowych, jak i przygodowo-historycznych. Tematyka ta zdaje się być niewyczerpywalna ;) Potwierdza to kolejna pozycja - "Zbawienie Templariuszy" Raymonda Khoury, uznana przez The Historical Novels Review za "książkę, w której napięcie nie spada ani na sekundę."

Czytelnik przenosi się w inny świat. Wątek historyczny w powieści występuję, aczkolwiek nie dominuje - może to być wada i zaleta. Książkę czyta się...

Zuela | 2013-02-11

W sumie jestem zmęczona literaturą typu:zabili go i uciekł.Książka mało,co wnosi historycznych faktów tak jak i pierwsza część- OSTATNI TEMPLARIUSZ.Dużo bieganiny,mordobicia,strzelania.Momentami byłam po stronie złego bohatera bo wprowadzał troche napięcia do lektury.W sumie taka sobie

KaraQ | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Bardzo lubię historie tego typu. Nic więc dziwnego, że kiedy zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać aż do samego końca. Akcja nigdy nie ustaje, a powieść nie staje się nudna ani na chwilę.

Adam | 2014-12-16

Recenzja z bloga zagrywam.blogspot.com
facebook: https://www.facebook.com/zagrywam?ref=ts&fref=ts

Akcja od razu rusza z kopyta. Znany z pierwszej książki agent FBI Sean Reilly pojawia się w Rzymie, aby pomóc także znanej Tess Chaykin. Tessa została porwana, a Reilly otrzymał od porywacza zadanie zdobycia trzymanych w tajemnicy rejestrów dotyczących Zakonu Templariuszy. Żeby nie było tak łatwo rejestry znajdują się w osławionych Archiwach Watykanu.
Tak wygląda zawiązanie akcji, a zaręczam, że to zaledwie początek rozdziału mającego miejsce w teraźniejszości. Wspominam o tym, gdyż wzorem poprzedniej książki co jakiś czas przenosimy się do XIII oraz XIV wieku, aby lepiej zrozumieć odkrywaną krok po kroku zagadkę. Nie jest tego znowu tak dużo, ale jest dynamiczniej niż poprzednio. Templariusze także mają sporo dramatycznych scen akcji, intryg i spisków. Może się podobać.

Wracam do teraźniejszości. Khoury zaskoczył mnie ilością akcji. Akcji dynamicznej, akcji przemyślanej i akcji...

Felix | 2013-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Poszukiwania Świątyni Sokoła i to, co na nim przewożono, czyli pamiętniki Jezusa, połączyły energiczną, silną i odważną archeolog, Tessę Chaykin, oraz macho - agenta FBI, Seana Reilly'ego.
Od tamtej sprawy, opisanej w "Ostatnim templariuszu", mija już trzeci rok. Ich drogi ponownie się krzyżują, kiedy Tessa, pracująca na wykopaliskach w Jordanii z kolegą po fachu, zostaje uprowadzona przez szalonego Irańczyka. Radykalny wyznawca islamu nie ugnie się przed niczym, byleby tylko dokończyć dzieła. Dla niego zabójstwo to pestka; może dlatego tak często korzysta z materiałów wybuchowych, a gdy tylko nadarza się okazja pozbywa się zbędnego towarzystwa.
W pogoni za Zahedem, po pięknych i zapierających dech w piersiach tureckich widokach, kanionach górskich, równianach i dawno już wyludnionym podziemnym mieście, Tessa i Sean podążają tropem Konrada, templariusza, który stara się przewieźć skrzynie z cenną zawartością. Ze skarbem, dziełem, spisanym ręką Szatana. Jeśli wpadnie w niewłaściwe...

Joanna | 2015-05-18
Przeczytana: maj 2015

Lubię książki z historycznym tłem, a ta wpadła mi w ręce przypadkiem.Może czasami za dużo opowieści jak z Bonda, ale ogólnie bardzo fajna, dynamiczna, ciekwa lektura.
Postanowiłam przeczytać jeszcze inne ksiązki tego autora.

magia78 | 2015-05-29
Na półkach: 2014, Przeczytane