Okładka książki Zbawienie templariuszy

historyczna
typ
papier
Ag2S
6,36 (72 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Konstantynopol, rok 1203. Gdy grabieżcze armie czwartej krucjaty oblegają miasto, tajna grupa templariuszy przenika do cesarskiej biblioteki. Ich celem jest zbiór dokumentów, które nie mogą wpaść w ręce Doży Wenecji. Templariusze uciekają z trzema ciężkimi skrzyniami wypełnionymi wybuchowymi sekretami, jakich jednak nie zdążą poznać przed śmiercią. Watykan, współcześnie. W tajnych archiwach inkwiz...

Konstantynopol, rok 1203.
Watykan, współcześnie.
W tajnych archiwach inkwizycji, do których dostęp mają tylko najbardziej zaufani secondi papieża, agent FBI – Sean Reilly – nie mając wyboru, musi zawieść zaufanie, którym obdarzyli go watykańscy hierarchowie. Sekretna historia niesławnego zakonu może odsłonić wybuchową tajemnicę – a przy tym także rzucić światło na zapomniany fragment historii i jego niesłychanie ważne konsekwencje dla współczesnego świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

Opinie czytelników
gwiazdka | 2014-07-10
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2014

Zapowiadało się bardzo dobrze, nawet rewelacyjnie. Tajemniczy templariusze, zagadka sprzed wieków, poszukiwania, przygoda. A co dostałam? Króciutki wątek historyczny, nawet ciekawy, ale gdyby go zebrać w całość liczyłby kilkanaście stron, a cała reszta, czyli ponad 400 stron, to czasy współczesne, a więc poszukiwanie zaginionych przedmiotów, bo nawet nie rozwiązywanie tajemnicy- o niej autor milczy w zasadzie do końca książki- ona gdzieś jest i to ma wystarczać. Ma ona być budząca grozę, bo zagraża całemu chrześcijaństwu- zresztą bardzo modny temat- ale tak naprawdę nie wiadomo, o co chodzi, nawet pan Khoury nie podjął się niczego wymyślić.
Cała reszta to pościgi i opisy walki, gdzie trup ściele się gęsto, o większości decydują szczęśliwe przypadki, a całość niczego do treści nie wnosi. Owszem, może to się podobać facetom, którzy lubują się w opisach mordobicia, bo innej akcji raczej jest w książce niewiele. A nie, przepraszam, są dwa czy trzy opisy sytuacji intymnych i wyznań miłosny...

allison | 2013-02-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

Jak dla mnie - za dużo w tym historycznym thrillerze sensacyjnych pościgów, strzelania i mordobicia, a za mało prawdziwej historii.
Autor przedstawił ciekawą koncepcję powstania Zakonu Templariuszy, opartą na poszukiwaniach tajemnych ksiąg chrześcijaństwa, jednak (niestety!) wydarzenia sprzed wieków zostały stłamszone przez współczesne nam rozróby polityczne, terrorystyczne ataki i osobiste rozgrywki między znanym już z "Ostatniego templariusza" agenta i jego nowym wrogiem, tajemniczym Irańczykiem.

Nie można odmówić fabule żywiołowości, przyznam jednak, że momentami te szalone gonitwy i pojedynki zaczynały mnie nużyć.

Całość napisana jest lekko, co sprzyja szybkiej lekturze. Polecam ją jedynie jako odprężający przerywnik między bardziej ambitnymi książkami, bo na pewno nie jest to powieść, którą długo nosi się w sobie.

szfagree | 2012-07-09
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Średniowieczny zakon rycerski powstały w 1118 roku, potocznie Templariusze, w rzeczywistości Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, znany z wypraw krzyżowych i utrzymywania samego króla francuskiego Filipa IV Pięknego. Niestety, jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to najczęściej chodzi o pieniądze - pożyczki i kredyty, jakich udzielali, były przyczyną zawiści a co za tym idzie, zawieszenia działalności Zakonu - pieniądze zostały przekazane joannitom i lokalnym władcom, a braci zakonnych palono na stosie. Wiele już książek powstało odnośnie historii zakonu, zarówno naukowych, jak i przygodowo-historycznych. Tematyka ta zdaje się być niewyczerpywalna ;) Potwierdza to kolejna pozycja - "Zbawienie Templariuszy" Raymonda Khoury, uznana przez The Historical Novels Review za "książkę, w której napięcie nie spada ani na sekundę."

Czytelnik przenosi się w inny świat. Wątek historyczny w powieści występuję, aczkolwiek nie dominuje - może to być wada i zaleta. Książkę czyta się szybko,...

Zuela | 2013-02-11

W sumie jestem zmęczona literaturą typu:zabili go i uciekł.Książka mało,co wnosi historycznych faktów tak jak i pierwsza część- OSTATNI TEMPLARIUSZ.Dużo bieganiny,mordobicia,strzelania.Momentami byłam po stronie złego bohatera bo wprowadzał troche napięcia do lektury.W sumie taka sobie

Felix | 2013-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Poszukiwania Świątyni Sokoła i to, co na nim przewożono, czyli pamiętniki Jezusa, połączyły energiczną, silną i odważną archeolog, Tessę Chaykin, oraz macho - agenta FBI, Seana Reilly'ego.
Od tamtej sprawy, opisanej w "Ostatnim templariuszu", mija już trzeci rok. Ich drogi ponownie się krzyżują, kiedy Tessa, pracująca na wykopaliskach w Jordanii z kolegą po fachu, zostaje uprowadzona przez szalonego Irańczyka. Radykalny wyznawca islamu nie ugnie się przed niczym, byleby tylko dokończyć dzieła. Dla niego zabójstwo to pestka; może dlatego tak często korzysta z materiałów wybuchowych, a gdy tylko nadarza się okazja pozbywa się zbędnego towarzystwa.
W pogoni za Zahedem, po pięknych i zapierających dech w piersiach tureckich widokach, kanionach górskich, równianach i dawno już wyludnionym podziemnym mieście, Tessa i Sean podążają tropem Konrada, templariusza, który stara się przewieźć skrzynie z cenną zawartością. Ze skarbem, dziełem, spisanym ręką Szatana. Jeśli wpadnie w niewłaściwe ręce...

Mania | 2013-03-01

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica