Siostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat

Wydawnictwo: Fronda
kresy, siostry, historia, zsyłka, Kazachstan

Ludmiła, Barbara i Hela. Przedwojenne polskie Wilno. Trzy siostry, których beztroskie życie przerwała wojna. Wszystkie wywiezione w stepy Kazachstanu, po wojnie każdej z nich los szykuje inną niespodziankę. Barbara zakochuje się w Rosjaninie, który uratował jej życie i postanawia zostać w Związku Sowieckim. Ludmile udaje się przedostać do armii Andersa, ale dramatyczny wypadek kończy dobrze...

Ludmile udaje się przedostać do armii Andersa, ale dramatyczny wypadek kończy dobrze zapowiadającą się karierę oficerską. Trafia do polskiego obozu w Rodezji, gdzie opiekuje się dziećmi.

Najmłodsza – Helena - kończy kurs traktorzystów, przedziera się do polskiej armii w Persji, po wojnie osiada w Kanadzie.

Czy doświadczenia z zesłania determinują ich życie? Czy uda im się znaleźć wymarzoną, spokojną przystań, właściwego mężczyznę, zrozumieć się nawzajem?

Większość przedstawionych w książce wydarzeń jest prawdziwa.

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofronda.pl

Casada82 | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

"Nie oceniaj książki po okładce"-tak mówi przysłowie. Co zrobić,że okładka gra dla mnie ważną rolę przy wyborze książki? Następnie ważny jest opis.
W przypadku "Sióstr" wszystko się sprawdziło- okładka się spodobała, opis też. Ale środek to tragedia.
Przyznaję, że choć książka nie ma dużo stron, to jej nie skończyłam...
Nie wciągnęła mnie wcale, chociaż powinna. Tak sknocić taki dobry temat!

Maras | 2019-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

Powieść ta jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Jej bohaterkami są trzy siostry, które wraz z matką zostają zesłane do Kazachstanu. Wiedząc, że wojna zmieniła ich życie i pozbawiła ich marzeń próbują przetrwać w nowych warunkach, trzymając się razem i obdarzając się wzajemnym wsparcie. Kiedy zostaje ogłoszona amnestia, ich drogi się rozchodzą.

Powieść ta dla mnie była poruszająca i pełna emocji. Losy bohaterek są pełne zawirowań, ale i radosnych chwil. Każda z nich ma nadzieję, że kiedyś ponownie spotkają się i odbudują zerwane więzi. Szkoda tylko, że przez to, że książka ta liczy ponad 200 stron historia ta wydaje się okrojona i niepełna. Mimo tego uważam, że książka ta jest bardzo dobra.

Badylarka | 2019-01-31

"Siostry. Kresy, zsyłka, wielki świat" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to książka, która mnie niezwykle wciągnęła, a jej lektura sprawiła dużą przyjemność, choć treść do przyjemnych nie należy.
Jak można się zorientować po tytule i okładce, akcja ciągnie się latami - od przełomu lat 1939/1940 do późnych lat siedemdziesiątych. Kilka dni po aresztowaniu ojca tytułowe siostry: Barbara, Ludmiła i Helena (są nastolatkami) razem z matką zostają zesłane z Wilna do ciężkiej pracy w Kazachstanie. Cieszą się, że każda z nich może pracować i dzięki temu mają zabezpieczony byt. Wkrótce jednak matka umiera z wycieńczenia. Po amnestii w 1941 roku Ludka i Hela postanawiają przyłączyć się do tworzonej armii gen. Andersa. Barbara postanawia zostać i związać się z ukochanym (rosyjskim żołnierzem). Po ślubie osiadają w Wołgogradzie, gdzie przychodzi na świat ich szóstka dzieci. Życie jej nie rozpieszcza.
Ludka i Hela też wkrótce tracą kontakt ze sobą. Po sporych perypetiach i po przekroczeniu wielu...

patrycjaa | 2018-12-23
Na półkach: Przeczytane, 2018

Dłuższe opowiadanie-streszczenie.
Wszystkiego po trochu,bez większego zagłębiania się.
Czyta się całkiem dobrze,jednak to za mało,by uznać ją za dobrą książkę.

Wojciech Gołębiewski | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Agnieszka Lewandowska – Kąkol - muzykolog i dziennikarz. I to koniec wiadomości, nie wiem więc z jakiej przyczyny zajmuje się najtrudniejszą tematyką tj "kresów", a jest to istotne, bo na okładce czytam:
"Książka oparta na prawdziwych życiorysach"

Pomysł niezły, choć oklepany i wyeksploatowany, więc trzeba mieć naprawdę coś ciekawego do zaproponowania, by wzbudzić zainteresowanie czytelników. Ale to ćwierć biedy, bo masowy czytelnik wszystko łyknie, gdy zagra się na nucie „polskiego” Lwowa czy Wilna, a potem Kazachstanem i Andersem się poleci. Przeciętność nad przeciętnościami i basta.

Tragedia zaczyna się z formą, bo dostaliśmy streszczenie, a może raczej zwięzłe sprawozdanie z losów trzech sióstr. I tą formą zaprzepaszczono fabułę. Chciałem powiedzieć, że jedyną zaletą tej książki jest 208 stron, lecz paradoksalnie, ja, zawsze zrzędzący na wodolejstwo i ...

Marga | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Bardzo wzruszająca i bogata historia trzech sióstr, ale opowiedziana w sposób, który zabrał tej historii cały urok. Czyta się to jak wypracowania na szkolny konkurs. Napisane bez polotu, bez głębi, bez sensu...

Jasna | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Ludmiła, Barbara i Hela trzy siostry, które przeszły przez piekło zsyłki do Kazachstanu. Gdy wybucha II Wojna Światowa, losy każdej z nich potoczą się zgoła odmiennie.
Opowieść ta jest oparta na autentycznych wydarzeniach, szkoda że autorka niektóre tematy potraktowała ogólnikowo, mało wyraziście.

Agnieszka Lewandowska – Kąkol opisuje tym razem prawdziwe przeżycia trzech sióstr, których młodzieńcze lata przypadły na okres II wojny światowej. W pierwszych miesiącach wojennych zostały one wywiezione z Kresów do Kazachstanu. Początkowo trzymały się razem, lecz po niedługim czasie los je rozdzielił i każdą rzucił w inny region świata. Barbara zakochała się w Rosjaninie i postanowiła pozostać w Związku Radzieckim, natomiast Helena i Ludmiła zaciągnęły się do Armii Andersa, dzięki czemu udało im się wydostać z ZSRR. Helena od razu po zakończeniu wojny osiadła na stałe w Kanadzie, natomiast Ludmiła dołączyła do niej dopiero po kilku latach przebywania w Rodezji.

Książka charakteryzuje się bardzo szybko toczącą się akcją, w której teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami. Autorka przede wszystkim skupiła się na opisie powojennego życia kobiet. Czas przebywania na Kresach oraz w Kazachstanie został przedstawiony bardzo skrótowo. Były to w zasadzie jedynie krótkie napomknięcia...

Muminka | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 stycznia 2017

dzieje trzech sióstr, mieszkanek przedwojennego Wilna, wychuchanych panienek, które trafiły na tułaczkę, do łągrów tylko za swoją polskość po wybuchu drugiej wojny światowej i ledwo udało im się dożyć paktu Sikorski- Majski. Matka czy zaaresztowany na początku wojny ojciec nie mieli tyle szczęscią. W łagrach obarczono Ją najtrudniejszą pracą- karczowaniem drzew. Wiadomo, że takich warunków nawet mieszkańcy wsi nie przetrzymywali. Dziewczyny stanęły w obliczu trudnej decyzji, czy udać się za Armią Andersa do Polski, czy zostać w bezkresnej Rosji. Barbara zakochana w Rosjaninie Juriju odmówiła powrotu do ojczyzny. Za to młodsze siostry szykowały się do kolejnej przygody, podróży do Uzbekistanu, Iranu, przeprawy przez Morze Syryjskie. Niestety Ludmiła wysiadła na postoju, no i pociąg odjechał bez niej. Helena koniec końców trafiła do Kanady, gdzie zdała na medycynę, zrobiła też tam doktorat. Tymczasem Barbara wyszła za Jurija, rodziła mu kilkoro dzieci, radzieckich obywateli, z...

Dona | 2017-01-15
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Książka Agnieszki Lewandowskiej – Kąkol to interesująca i emocjonująca powieść. Już sam tytuł podpowiada nam czego dotyczy fabuła. Czytałam wiele książek o zsyłkach na Syberię do rosyjskich łagrów, jednak każda z nich to inna historia.
Bohaterkami powieści są siostry Helena, Ludmiła i Barbara, które razem z matką zostały wywiezione w 1940r. z Wilna do łagru w Kazachstanie. W nieludzkich warunkach i zapędzone do ciężkiej pracy spędzają tam półtora roku. Opuszczają obóz, niestety bez matki. Ich drogi rozchodzą się ,Barbara pozostaje w Rosji u boku poznanego w łagrze Jurija przeprowadza się do Staliningradu. Natomiast Ludmiła i Helena zdążając do Turkiestanu nieopatrznie rozdzielają się. Od tej pory każda z sióstr buduje swoje życie mieszkając daleko od siebie.
Dokąd los rzucił Helenę i Ludmiłę i jaki wpływ na ich życie miała wojenna trauma, czy los sprawi, ze spotkają się?
Historia kobiet wzbudziła we mnie wiele emocji a ogrom nieszczęścia zachęcił do przemyśleń i pozostawił...