Siostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat

Wydawnictwo: Fronda
kresy, siostry, historia, zsyłka, Kazachstan

Ludmiła, Barbara i Hela. Przedwojenne polskie Wilno. Trzy siostry, których beztroskie życie przerwała wojna. Wszystkie wywiezione w stepy Kazachstanu, po wojnie każdej z nich los szykuje inną niespodziankę. Barbara zakochuje się w Rosjaninie, który uratował jej życie i postanawia zostać w Związku Sowieckim. Ludmile udaje się przedostać do armii Andersa, ale dramatyczny wypadek kończy dobrze...

Ludmile udaje się przedostać do armii Andersa, ale dramatyczny wypadek kończy dobrze zapowiadającą się karierę oficerską. Trafia do polskiego obozu w Rodezji, gdzie opiekuje się dziećmi.

Najmłodsza – Helena - kończy kurs traktorzystów, przedziera się do polskiej armii w Persji, po wojnie osiada w Kanadzie.

Czy doświadczenia z zesłania determinują ich życie? Czy uda im się znaleźć wymarzoną, spokojną przystań, właściwego mężczyznę, zrozumieć się nawzajem?

Większość przedstawionych w książce wydarzeń jest prawdziwa.

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofronda.pl

Koronczarka | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

To jest streszczenie całkiem ciekawej historii, a nie powieść. Czyta się fatalnie.

talia44 | 2016-05-30
Przeczytana: maj 2016

Bardzo byłam ciekawa tej książki.Historia oparta na autentycznych wydarzeniach.Trzy siostry Ludmiła,Barbara i Helena wraz ze swoją mamą zostają zesłane do dalekiego Kazachstanu.Po ogłoszeniu amnestii drogi sióstr się rozchodzą i tracą one ze sobą kontakt na długie lata.
Przeżycia wojenne i powojenne próby ułożenia sobie życia,poznajemy z perspektywy każdej z sióstr.Są one bardzo ciekawe.Akcja przenosi się do Turkiestanu,Rodezji,Stalingradu i Kanady.Trzy różne światy i trzy bardzo frapujące i odmienne życiorysy.Każdy życiorys to temat na oddzielną książkę,a dwieście stron/bo tyle liczy książka/to za mało na przedstawienie tak ciekawych wydarzeń.
Temat powieści świetny,ale historia została mocno okrojona,i książka bardzo na tym traci.

wiejskifilozof | 2017-01-01

Mimo,że Fronda to nie moja bajka.Mam inne poglądy,a książkę wypożyczyłem.Tak w ciemno,to muszę stwierdzić.Że w jakiś sposób mi się podobała.
Dobrze poprowadzona opowieść,o tułaczce i emigracji.

Cóż jednak pisana z prawicowego punktu widzenia (nie mojego)
więc i gwiazdek za dużo nie dam...

książek: 1986
Wojciech Gołębiewski | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Agnieszka Lewandowska – Kąkol - muzykolog i dziennikarz. I to koniec wiadomości, nie wiem więc z jakiej przyczyny zajmuje się najtrudniejszą tematyką tj "kresów", a jest to istotne, bo na okładce czytam:
"Książka oparta na prawdziwych życiorysach"

Pomysł niezły, choć oklepany i wyeksploatowany, więc trzeba mieć naprawdę coś ciekawego do zaproponowania, by wzbudzić zainteresowanie czytelników. Ale to ćwierć biedy, bo masowy czytelnik wszystko łyknie, gdy zagra się na nucie „polskiego” Lwowa czy Wilna, a potem Kazachstanem i Andersem się poleci. Przeciętność nad przeciętnościami i basta.

Tragedia zaczyna się z formą, bo dostaliśmy streszczenie, a może raczej zwięzłe sprawozdanie z losów trzech sióstr. I tą formą zaprzepaszczono fabułę. Chciałem powiedzieć, że jedyną zaletą tej książki jest 208 stron, lecz paradoksalnie, ja, zawsze zrzędzący na wodolejstwo i ...

Meggie | 2016-02-14

Koleje losu bywają nieprzewidywalne. W jednej chwili można utracić poczucie bezpieczeństwa, dom, najbliższych. Ludmiła, Barbara i Hela to trzy siostry, w których szczęście wkroczyła wojna. Tracą ojca i wraz z matką zostają zesłane do Kazachstanu. Od tego momentu losy każdej z nich potoczą się inaczej, chociaż lata wojny i zsyłki odcisną piętno na życiu całej rodziny. Na swej drodze napotkają cierpienie, ból, ale także drobne radości. Jak potoczą się losy sióstr? Czy traumatyczne wspomnienia pozwolą na odnalezienie szczęścia i spokoju?

Z twórczością Agnieszki Lewandowskiej–Kąkol spotkałam się już wcześniej. Książka „Niezłomna. Zachowała godność w łagrach” pozostawiła po sobie wiele emocji i trwały ślad w pamięci. Tego spodziewałam się także po najnowszej książce pisarki. Po raz kolejny się nie zawiodłam.

Opowieść o trzech siostrach oparta jest na rzeczywistych wydarzeniach, co jeszcze mocniej zachęca do poznania ich losów. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie to, co ma...

Katula | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 marca 2016

Jak dla mnie to przykład na to, jak nie powinno się pisać książek.
Tak jakby autorka chciała jak najszybciej, a tym samym bardzo powierzchownie opisać losy 3 sióstr w ok. 40 lat na nieco ponad 200 stronach, a tym samym "odfajkować" temat.
Całej masy zachowań i sytuacji z fabuły też nie rozumiem.....
Nie polecam.....

Muminka | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 stycznia 2017

dzieje trzech sióstr, mieszkanek przedwojennego Wilna, wychuchanych panienek, które trafiły na tułaczkę, do łągrów tylko za swoją polskość po wybuchu drugiej wojny światowej i ledwo udało im się dożyć paktu Sikorski- Majski. Matka czy zaaresztowany na początku wojny ojciec nie mieli tyle szczęscią. W łagrach obarczono Ją najtrudniejszą pracą- karczowaniem drzew. Wiadomo, że takich warunków nawet mieszkańcy wsi nie przetrzymywali. Dziewczyny stanęły w obliczu trudnej decyzji, czy udać się za Armią Andersa do Polski, czy zostać w bezkresnej Rosji. Barbara zakochana w Rosjaninie Juriju odmówiła powrotu do ojczyzny. Za to młodsze siostry szykowały się do kolejnej przygody, podróży do Uzbekistanu, Iranu, przeprawy przez Morze Syryjskie. Niestety Ludmiła wysiadła na postoju, no i pociąg odjechał bez niej. Helena koniec końców trafiła do Kanady, gdzie zdała na medycynę, zrobiła też tam doktorat. Tymczasem Barbara wyszła za Jurija, rodziła mu kilkoro dzieci, radzieckich obywateli, z...

Dona | 2017-01-15
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Książka Agnieszki Lewandowskiej – Kąkol to interesująca i emocjonująca powieść. Już sam tytuł podpowiada nam czego dotyczy fabuła. Czytałam wiele książek o zsyłkach na Syberię do rosyjskich łagrów, jednak każda z nich to inna historia.
Bohaterkami powieści są siostry Helena, Ludmiła i Barbara, które razem z matką zostały wywiezione w 1940r. z Wilna do łagru w Kazachstanie. W nieludzkich warunkach i zapędzone do ciężkiej pracy spędzają tam półtora roku. Opuszczają obóz, niestety bez matki. Ich drogi rozchodzą się ,Barbara pozostaje w Rosji u boku poznanego w łagrze Jurija przeprowadza się do Staliningradu. Natomiast Ludmiła i Helena zdążając do Turkiestanu nieopatrznie rozdzielają się. Od tej pory każda z sióstr buduje swoje życie mieszkając daleko od siebie.
Dokąd los rzucił Helenę i Ludmiłę i jaki wpływ na ich życie miała wojenna trauma, czy los sprawi, ze spotkają się?
Historia kobiet wzbudziła we mnie wiele emocji a ogrom nieszczęścia zachęcił do przemyśleń i pozostawił...

Cyriaanne | 2016-02-15

Kiedyś moja wiedza na temat historii Polski, wojny, czy o Kresach była znikoma, prawie żadna. Teraz też jest jeszcze mała, ale takie książki jak „Siostry” pomagają lepiej mi poznać nasze dzieje. I robią to w przystępny, ciekawy sposób, bo opowiadają o ludziach, ich przeżyciach i doświadczeniach, a nie tylko podają listę suchych dat, których ja osobiście nie umiem spamiętać. Historia przedstawiana w taki sposób, jak to robią szkolne podręczniki, nie ma dla mnie znaczenia. Historia ludzi, którzy kiedyś żyli, bądź żyją do tej pory wyciska z oczu łzy i zapada w serce. A tym samym mocniej ją zapamiętuję.

„Siostry” jest książką opartą na faktach autentycznych. Przedstawia historię trzech sióstr, które wraz z rodzicami przed wojną żyły w Wilnie. Kiedy wybucha wojna, ich ojciec zostaje im odebrany, a one z matką są wysłane na ciężkie prace do kołchozów w Kazachstanie. Tam tracą matkę, ale one przeżywają i po układzie Sikorski-Majski zawartym w 1941 roku zostają zwolnione. Tak rozpoczyna...

jeke | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

,,Siostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to powieść inspirowana prawdziwymi życiorysami.

Trzy siostry mieszkające w Wilnie-Barbara, Ludmiła, Helena-oraz ich matka zostają zesłane w 1940 roku do karnego łagru w Kazachstanie. Przez trzy tygodnie podróżują w bydlęcym wagonie, a później dwukołowym wozem-arbą ciągniętym przez woły. Na końcu tej męczącej podróży czekają na nie baraki oddalone od siebie o pół kilometra, w których wcześniej mieszkały świnie. Wokół rozciągają się pola, na których pracują zesłańcy.

Najliczniejszą grupę w kołchozowej społeczności stanowią Ukraińcy, którzy do Kazachstanu trafili jeszcze przed II wojną światową, są warstwą uprzywilejowaną i bardzo nieprzychylnie nastawioną do Polaków. Ukraińców zaś nie lubi ludność tubylcza, głównie rasy mongolskiej. W trudnych warunkach obozowych i wśród nieprzychylnej ludności siostry spędzają półtora roku. Dopiero po 30 lipca 1941 roku, po podpisaniu układu Sikorski-Majski zostaje ogłoszona...