Warszawski Niebotyk

Cykl: Warszawski niebotyk (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska, Warszawa
Ag2S

Epicka, niezwykle poruszająca opowieść o losach pięciu młodych mężczyzn, którzy przyjaźnią się, uczą, pracują i kochają z pasją, z właściwym ludziom młodym poczuciem wszechmocy i nieśmiertelności. Spotykamy ich późną jesienią 1933 roku, w przededniu rozejścia się ich życiowych dróg. W chwili, gdy świat stoi przed nimi otworem, gdy są przekonani, że mogą osiągnąć wszystko czego zapragną, stojąc na ziemi dosięgnąć nieba. Miłość postrzegają jako piękną przygodę, ślepi na niebezpieczeństwa, które niosą ze sobą ich decyzje. W ciągu kilku kolejnych miesięcy życie weryfikuje ich sposób myślenia, prowadząc ku dojrzałości, na którą nie zawsze chcą się zgodzić, a która jest nieunikniona.
Romantyczne wzloty, bolesne upadki, tragedie burzące świat, rozstania i powroty, a wszystko to na tle Warszawy połowy lat trzydziestych, uwodzącej swym ogromnym wdziękiem i urokiem. Warszawy, nazywanej Paryżem Wschodu, w której na placu Napoleona kończy się budowa najefektowniejszego drapacza chmur ówczesnej Europy. Warszawa, której już nie ma, a za którą tęskni każdy z nas.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Miłość, młodość, Warszawa

Pięciu młodych warszawiaków, przyjaźń, miłość, tajemnice, uczuciowe dramaty i piękna przedwojenna Warszawa w tle. Tak w wielkim skrócie można opisać debiut Marii Paszyńskiej, jednak jest to zaledwie ułamek tego, co dzieje się w jej powieści. Trzej bracia Zasławscy: Jan, Andrzej i Tadeusz oraz Berek Stein i Wojtek Starczewski tworzą zgraną paczkę przyjaciół. Świat stoi przed nimi otworem, chcą korzystać z życia, bawić się, szukają miłości. Czasami przez uczucia tracą głowę, komplikując sobie życie zawodowe. Po prostu, młodość rządzi się swoimi prawami. Gdzieś tam na skraju umysłu czai się niepokój, bo właśnie do władzy doszedł Hitler. Ale zanim rozpęta się wojna, młodzi jeszcze posmakują życia.

Maria Paszyńska napisała powieść, którą czyta się niespiesznie, ale też nie sposób się od niej oderwać. Czytanie „Warszawskiego niebotyku mogę porównać do przechadzania się ulicami przedwojennej Warszawy, nazywanej Paryżem Wschodu. Ta opisana przez autorkę już nie istnieje, ale można za nią tęsknić. To zasługa autorki, która wiernie odtwarza topografię miasta i pisze tak, że po kilku stronach cztery ściany pokoju zamieniają się w gwarne miasto. Dzięki jej literackiemu talentowi mogę odbyć podróż w czasie, wystarczy użyć wyobraźni.

Współczesna Warszawa tak bardzo różni się od tej opisanej przez Paszyńską, że zaczynam odczuwać tęsknotę za wytwornymi kawiarniami, kelnerami w liberii, ciastkarniami, eleganckimi rautami, wieczornymi spacerami nad rzeką. Bohaterem powieści Marii Paszyńskiej jest miasto, piękna Warszawa, są nimi młodzi mężczyźni pragnący wycisnąć ile się da z młodości i z miłości, w końcu bohaterem jest nauka i technika oraz tytułowy warszawski niebotyk, czyli budynek Prudentialu na placu Napoleona, zbudowany w stylu art déco.

Autorka daje nam bohaterów wyrazistych, intrygujących, przy czym każdy z nich stanowi indywidualność. Pojawiają się nawet postaci historyczne (na przykład inżynier Stefan Bryła, który opracował konstrukcję Prudentialu) i inne znakomitości, choćby sławni cukiernicy. Prowadzi równolegle kilka wątków splatających się ze sobą, podobnie jak losy bohaterów. Ciekawa fabuła nie razi sztucznością, można odnieść wrażenie, że Paszyńska patrzy na świat oczami swoich bohaterów. Ta książka pachnie, bo dużo w niej zapomnianych smaków, zapachów i wizyt w słynnych cukierniach i kawiarniach.

Wrażliwość językowa autorki pozwala tworzyć specyficzny klimat i odtwarzać ówczesne realia bardzo dokładnie. Widać ogromną dbałość o język, lekko archaizujący, wysmakowany, ale bez przesadnej stylizacji. Zyskują na tym dialogi, żywe i… całkiem prawdopodobne. Udało się autorce odtworzyć przedwojenną Warszawę z całym jej specyficznym klimatem, obyczajowością - a diabeł wiadomo tkwi w szczegółach. Kto nie był ani razu w Warszawie, nie orientuje się w topografii miasta, ten dzięki bogatym opisom poczuje się jak u siebie. Ja już po kilku stronach miałam wrażenie, że przyglądam się kamienicom i wystawom sklepowym, a w tle słychać dzwonienie tramwajów i gwar ulic.

I kiedy księgarniane półki uginają się pod ciężarem romantycznych powiastek o cukierniach i słodkich babeczkach Maria Paszyńska idzie o kilka kroków dalej i przedstawia coś o wiele bardziej ambitnego, dojrzałego. Świetny debiut, nieposkromiona wyobraźnia, buzujące emocje, młodość i miłość, dojrzewanie, kręte ścieżki prowadzące do dorosłości. I wiarygodność: to między innymi odnajdziemy w powieści wydanej przez Czwartą Stronę. Mam nadzieję, że młoda debiutantka nie porzuci pisania i zabierze czytelników w kolejną literacką podróż. Ja już rezerwuję na nią bilet. To znaczy książkę.

Magdalena Świtała

Pomysłowy | 2015-12-27

Młodzi w Warszawie 1933 roku. Wchodzą w życie, znajdują swoją miłość, nie zawsze szczęśliwą lub rozsądną. Książka warta przeczytania. Choć gdy są książki godne przeczytania nawet wówczas, gdy ktoś czyta jedną na kwartał, to ta się aż tak nie wyróżnia. Nie zmusi do przemyślenia sensu i sposobu życia, czy innego spojrzenia na świat. Jest opisem tego, co dzieje się w umysłach i duszach ludzi obok nas, nawet tych pozornie spokojnych. Wątków wiele a niektóre sytuacje dziś mało znane lub humorystyczne. Tu opinia starej ciotki, że rządzenie jest dla dobrze urodzonych a plebs niech się trzyma od tego z daleka.

jousna | 2018-06-30

Bardzo mi się podobała. Taka odmienna od teraz popularnych – nie znajdziemy tu szybkiej akcji, zaskoczenia, przemocy. Książka stanowczo nie dla czytelników, którym lektura ma podnieść poziom adrenaliny. „Warszawski Niebotyk” to historia opowiadająca losy pięciu młodych mężczyzn. Akcja toczy się w Warszawie w latach 30- tych. Toczy się ona niespiesznie, wprowadzając nas w klimat tamtych lat. Autorka pisze pięknym językiem, doskonale opisując ulice i budynki przedwojennej Warszawy. Maria Paszyńska tak pięknie potrafi pisać o prawdziwej, męskiej przyjaźni, o miłości – tej dojrzałej – małżeńskiej, ale też tej pierwszej, głębokiej, namiętnej. Obecnie młodzi mężczyźni chyba nie potrafią tak kochać i szanować swoich wybranek serca. W rozmowach współczesnych mężczyzn słychać raczej przechwałki o kolejnych „zaliczonych laskach”. Żal, bardzo żal…
Marię Paszyńską nazwałabym malarką słowem. Opisane przez nią budynki, ulice, dzielnice miasta, kawiarenki, restauracje widzimy oczami wyobraźni...

allison | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 09 marca 2016

"Warszawski niebotyk" to wciągające czytadło, od którego trudno się oderwać mimo jego minusów.
Zacznę jednak od zalet. Na pewno należy do nich wartka akcja, która obfituje w nagłe zwroty i fabularne niespodzianki. Jedne wydarzenia są przewidywalne, inne zaskakują, więc lektura ciekawi i sprawia, że odwraca się strony niecierpliwie, chcą poznać dalsze losy bohaterów.
Treść ujmuje też klimatem międzywojennej Warszawy, ciepłem, rozbrajającymi urokami życia w stolicy.

I tu, niestety, zaczynają się minusy, bo nieraz jest zbyt słodko, wręcz cukierkowo, lukrowo i bajecznie. A to może drażnić (i drażni).
Postacie, mimo że wzbudzają w czytelniku emocje, są szablonowe. Banalne i pretensjonalne bywają ich rozmowy i zachowania.

Mimo wspomnianych wad, książkę czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Na pewno jest to świetny materiał na scenariusz chwytającego za serce serialu. Może ktoś po niego sięgnie?
Na razie pozostaje tylko czekać na kolejny tom cyklu, który ma ukazać się w przyszłym...

kajsa | 2015-09-20
Przeczytana: 19 września 2015

Cudowna powieść w magiczny sposób opisująca przedwojenną Warszawę.Niezwykle plastyczny język potrafi oddziaływać na wyobraźnię czytelnika do tego stopnia,że piękne secesyjne kamienice,niezwykłe budowle art-deco,a przede wszystkim-warszawski niebotyk-ówczesny szesnastopiętrowy drapacz chmur,budynek Prudentialu stają się bliskie niemal na wyciągnięcie ręki.
Kanwą powieści są losy pięciu młodych warszawiaków-trzech braci Zasławskich:Jana,Andrzeja i Tadeusza oraz ich przyjaciół, Wojtka Starczewskiego i Berka Steina.Wszyscy wkraczają w dorosłość,przeżywają rozmaite życiowe sytuacje,podejmują trudne decyzje,często uzależnione od panujących wówczas konwenansów,norm obyczajowych.
Najbardziej burzliwa i dramatyczna jest historia Jana.Chłopak z wzajemnością zakochuje się w zamężnej kobiecie.Oboje przeżywają chwile wielkich uniesień,mając jednocześnie świadomość,że ich związek nie ma prawie żadnych szans na przyszłość.Jan,pod wpływem rad przyjaciół,zrywa znajomość,nie podejmuje ryzyka,nie...

| 2015-11-10

Lukier, lukier, wszędzie lukier.
Oblepia z każdej strony, we wszystkich wątkach, od nadmiaru których kręci się w głowie i nie wiadomo za czym podążać.
Przesłodzone historie ni to straconych miłości, przyjaźni wbrew konwenansom, idei wbrew rozsądkom. Nie wiem, czym ma być w końcu ten "Niebotyk"? Zmaskulinizowaną wersją "Cukierni pod Amorem"? Przewodnikiem po Warszawie lat 30-tych? Przesłodzoną pamięcią o ulicach, których nie ma, o atmosferze, która znikła, z peanem pochwalnym dla przetrwałych symboli? Międzywojenną ziemią obiecaną, "ja nie mam nic, ty nie masz nic, on ...." - tylko teraz jest ich pięciu, i mają wszystko, huczy w głowie radość i beztroska, pełni zapału i pomysłów na życie, w wieku, gdy chce się brać z nim za bary i czerpać z niego garściami, ale sięgają wyżej i wyżej, jak ten wieżowiec, ponad kres ludzkiej wyobraźni. Jednak za daleko, za dużo, zdziwieni, że tak wygodne życie jak do tej pory nie ma zamiaru zawsze zniżać się do ich szlachetnych stóp.
Banał,...

Hmmm... udana opowieść, chociaż jak na mój gust za dużo wątków i postaci jak na tę liczbę stron.
No i trochę przewidywalna chociaż niewątpliwie dobrze napisana.
Trochę w stylu Dołęgi-Mostowicza. Polecam.

Stokrotka | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

„Warszawski niebotyk” to powieść obyczajowa, której akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku. Jej bohaterami jest pięciu młodych mężczyzn:
Jan – aplikant, najstarszy syn profesora Zasławskiego, lokujący uczucia w kobiecie zamężnej, wdający się w romans bez przyszłości,
Andrzej – młodszy brat Jana, student Politechniki Warszawskiej, szczęśliwie zakochany w pięknej i ognistej Joannie,
Tadeusz – najmłodszy z braci Zasławskich, zakochany w piłce nożnej i samym sobie, impulsywny i zarozumiały, a jednak cieszący się powszechną sympatią,
Wojtek – przyjaciel Andrzeja, idący w ślady ojca syn słynnego cukiernika Starczewskiego, człowiek odpowiedzialny, na wskroś uczciwy,
Berek – przyjaciel Jana, zawsze elegancki, zdystansowany, opanowany, najstarszy z nich wszystkich i chyba najsmutniejszy.
Miłość determinuje losy każdego z nich, weryfikuje ich plany, marzenia, plącze losy, niektórym funduje tragedię, innym - szczęśliwe małżeństwo.

To, co podoba mi się w tej książce, to z pewnością...

Biblioteczka Rudej | 2015-09-21
Przeczytana: 21 września 2015

Przepięknie snuta opowieść o przedwojennej Warszawie. Poweść o marzeniach, dorastaniu, miłości tej spełnionej i tej tragicznej.
To jedna z tych książek,o których nie da się szybko zapomnieć

Jeżynka | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 12 października 2016

"Warszawski niebotyk" Marii Paszyńskiej to książka przedziwna. Pod płaszczykiem powieści retro skrywa się romansidło gdzie zamiast rozterek niewieścich śledzimy przygody miłosne grupy młodzieńców których emocje, zachowania i decyzje niczym nie różnią się od emocji, zachowań i decyzji nastoletnich panienek zadurzonych po raz pierwszy w życiu i wzdychających po nocy.

Tłem akcji jest Warszawa lat 30-tych ubiegłego wieku. Złoty czas tego miasta, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. W tej scenerii obserwujemy perypetie trzech braci Zasławskich wychowanych w rodzinie inteligenckiej, Wojtka - syna cenionego cukiernika i Berka - bogatego Żyda kultywującego tradycje przodków. Panowie przeżywają wielkie uniesienia miłosne i aby zdobyć serca swoich dam muszą mierzyć się z konwenansami, różnicami klasowymi, skandalami obyczajowymi.
Panowie płaczą, wzdychają, nie śpią po nocach i marzą o prawdziwej miłości. Ich emocje i reakcje są tak "kobiece" że zamiast współczucia i zrozumienia...

Anna | 2015-09-28
Przeczytana: 27 września 2015

„Warszawski niebotyk” Marii Paszyńskiej to historia „Wielkiej Piątki”. Losy pięciu przyjaciół ukazane na tle przedwojennej Warszawy. Akcja rozgrywa się w 1933 roku. Wkrótce nastąpi ukończenie budowy Prudentiala, pierwszego „drapacza chmur” w Warszawie. Bracia Zasławscy, Wojtek Starczewski i Berek Stein wkraczają w dorosłość. Jak wszyscy młodzi mają marzenia, plany i są gotowi za wszelką cenę zrealizować je. Kochają z pasją, przekonani, że miłość może pokonać każdą przeszkodę. Nic i nikt nie może ich odwieść od podejmowanych decyzji. Przeżywają porażki i cierpią okrutnie. W tym młodym życiu pełnym wzlotów i upadków największe oparcie mają w przyjaźni.
Powieść „Warszawski niebotyk” to książka właśnie o przyjaźni i miłości, uczuciach najważniejszych w życiu człowieka, tym bardziej w życiu człowieka wkraczającego w dorosłość. Wciągająca, nie pozbawiona dramatyzmu fabuła nie pozwala odłożyć książki choć na chwilę. Czytelnik ma okazję nieśpiesznie spacerować ulicami przedwojennej...