Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Wielka Litera
9788380320697
literatura polska, felietony
Ag2S

Wybór stu najlepszych felietonów czołowego felietonisty „Dużego Formatu”. Błyskotliwe i bezkompromisowe teksty, dla których punktem wyjścia jest kultura, również w wersji okropnej, grafomańskiej i nieudacznej. Do czytania z odautorskim komentarzem: Ponieważ felietonistyka jest jednak zajęciem dla autorów szczycących się ponadnormatywnym poziomem złego charakteru, niesympatyczności i...

Wybór stu najlepszych felietonów czołowego felietonisty „Dużego Formatu”.

Błyskotliwe i bezkompromisowe teksty, dla których punktem wyjścia jest kultura, również w wersji okropnej, grafomańskiej i nieudacznej. Do czytania z odautorskim komentarzem: Ponieważ felietonistyka jest jednak zajęciem dla autorów szczycących się ponadnormatywnym poziomem złego charakteru, niesympatyczności i zgorzknienia. Ten, kto ma dobry charakter, przyjazne usposobienie i prawdziwie chrześcijańską miłość bliźniego od pisania felietonów trzymać się powinien z daleka.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1672

Polak Węgier dwa bratanki

Krzysztof Varga, pisarz, dziennikarz, nade wszystko rewelacyjny felietonista, ma węgierskie korzenie. Dał temu wyraz w swojej książce „Gulasz z turula”, która opisywała współczesne Węgry zanim stało się to modne. Czy istnieje związek między pochodzeniem Krzysztofa Vargi a zbiorem jego felietonów zebranych w tomie „Setka”. Według mnie jest i to bardzo wyraźny.

Felietony te pochodzą z lat 2012-2015 i drukowane były w „Dużym formacie”, magazynie „Gazety Wyborczej”. Powszechnie wiadomo, że gazet dziś nikt nie kupuje, więc dobrze się stało, że perełki polskiej felietonistyki zostały zebrane w osobnej książce. Dobrze się stało także dlatego, że „Setka” jest wyjątkowym i ważnym zapisem momentu przełomu, który w tym czasie miał miejsce.

„Setka” to książki, „Setka” to filmy. Rzadziej te dobre, którymi autor felietonów się zachwyca. Częściej są to dziełka, o których Krzysztof Varga nie ma zbyt wysokiego mniemania. I właśnie w tych zjadliwych tekstach autor wspina się na wyżyny. Varga staje się tutaj tropicielem miernoty, głupoty, katolickiego zaścianka. Gdybyż zatrzymał się nasz felietonista na pisaniu tekstów o dobrych dziełach któż usłyszałby o prawicowych pisarzach i dziennikarzach, a to oni są prawdziwą pożywką dla literackiej szydery, którą Varga uprawia.

No właśnie, któż by usłyszał o kościelnych publicystach jak ksiądz Oko czy biskup Hoser, o powieściach Polkowskiego czy Wildsteina, o Horubale czy zapomnianym Łysiaku, gdyby nie felietony pana Vargi. I tutaj jest ta nić wiążąca wątek węgierski z polskim. Wiadomo wszak, że prawica polska zapatrzona jest w ideały węgierskiej demokracji spod znaku Victora Orbana. Varga więc krytykuje ten punkt widzenia, kopiąc bez litości w odsłonięte intelektualnie mielizny prawicowych publicystów. Punktuje celnie, z zadziorem i humorem jednocześnie, że czytelnik tekstu nie czyta lecz chłonie bez opamiętania, co raz parskając śmiechem znad książki. I czego się dowiaduje z tych felietonów ku chwale „Gazety Wyborczej” pisanych? Dowiaduje się zatem, że prawicowe pisarstwo i publicystyka to główny nurt polskiego życia intelektualnego. I co robi powyższy czytelnik? Sięga raz po raz po prawicową prasę i literaturę. I co się temuż czytelnikowi ukazuje? Że to literatura i publicystyka równie wesoła jak felietony Krzysztofa Vargi. Więc czytelnik zostaje wiernym czytelnikiem „W Sieci” albo „Do Rzeczy”, gdyż, parafrazując Jana Pietrzaka, dziś już nie satyryka lecz polityka jak najbardziej prawicowego, „lepiej i tak nie będzie, więc niech przynajmniej będzie weselej”.

I tak oto Krzysztof Varga wyłania się z felietonów, które jak tytułowa „Setka” uderzają do głowy, jako propagator myśli prawicowej, jako gorący orędownik węgierskiego modelu demokracji. To dzięki Krzysztofowi Vardze otwiera się dla nas skarbiec tych idei i choć szydera Vargi nie ogranicza się do prawej strony sceny politycznej, to jednak plon obfity wydaje właśnie to, co zasiane zostało w naszej rzeczywistości polskiej wzorem braci Madziarów. Zatem „Lengyel magyar – két jó barát”. Polish Hungary Freedom forever! Uwaga – stara prawda, że „Polak Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki” w kontekście tytułu „Setka” może wywołać u czytelników rausz, który może owocować zrywem patriotycznych uniesień.

Sławomir Domański

Sebastian | 2016-05-30

Czytałem sobie wybór tych 100 felietonów niespiesznie, po 3-4 dziennie, czasami robiąc nawet kilkudniową przerwę, delektując się słowem i treścią. Felietony ukazywały się wcześniej w „Dużym Formacie” i poruszały sprawy związane z bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi. Mamy więc opisy filmów, książek, seriali czy rzadziej innych form sztuki. We wszystko wmieszana jest spora doza aktualnej sytuacji politycznej, a wszystko okraszone świetnym piórem i humorem Krzysztofa Vargi.
Nie ukrywam, że Varga to jeden z moich ulubionych pisarzy, którego światopogląd w wielu miejscach zgadza się z moim. Uwielbiam też jego styl i nawet jak na warsztat felietonisty bierze mało ciekawy temat, to i tak czyta mi się go dobrze. Oczywiście nie wszystkim przypadnie do gustu ironiczne potraktowanie niektórych tematów, ale nigdy nie da się wszystkim przypodobać, zwłaszcza w naszym pięknym kraju.

Michał | 2018-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Od razu napiszę: zbiór felietonów zupełnie mnie nie porwał. Czyta się je lekko, ale generalnie autor skupia się na krytykowaniu tej strefy kultury (książki, filmy, sztuka), do których nigdy nie sięgnę. Stąd naśmiewanie się jest mało śmieszne, bo w żaden sposób nie mogę się osobiście do tego odnieść. W efekcie felietony są do siebie bardzo podobne a czytanie kolejnego prawie takiego samego w pewnym momencie zaczyna nużyć. Jeśli ktoś chce przeczytać kilka felietonów, to polecam. Ale czytanie całe książki do najlepszych pomysłów nie należy.

Magdalena | 2016-03-14

O ile do Vargi – pisarza można mieć uwagi, to do Vargi –felietonisty przyczepić się w zasadzie nie sposób. Teksty te zawierają bowiem wszystkie cechy felietonu idealnego: poczucie humoru, ironię, sarkazm, złośliwość, celne obserwacje i mistrzowskie pointy. Wszystko to oczywiście w ilości ponadnormatywnej. Czy można chcieć więcej? Tak, oby Varga częściej pisał swoje felietony, by szybko zebrały się w kolejny tom, bo czytanie ich to czysta przyjemność.
Więcej na http://kulturalnadzielnica.blogspot.com/

Dolores | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2016

Lubię takie inteligentne żonglowanie słowem. Zdumiewa mnie, z jaką łatwością Varga wygłasza krytykę często wobec kolegów po fachu. Słowo grafomania pojawiło się chyba niemal w każdym felietonie. Brawo za odwagę. I nie ma we mnie grama ironii, bo jeśli chodzi o sztukę pisania (przynajmniej felietony, bo powieści nie znam), to Varga ma ten przywilej oceniania innych. Ma Pan rację, Panie Krzysztofie. Żadnego pobłażania, bo za chwilę nie będzie co czytać, co oglądać i co myśleć.

NerwSłowa | 2016-02-11
Przeczytana: 08 lutego 2016

Ach, cóż to było za dzieło! Z humorem, ironią, ciętym dowcipem, erudycją i bezkompromisowymi opiniami. Polecam każdemu, kto chce się z jednej strony uśmiać, a z drugiej pozastanawiać.

A po pełną recenzję zapraszam na Nerw Słowa: http://www.nerwslowa.blogspot.com/2016/02/ksiazka-cieta-kpina-czyli-krzysztof.html

| 2016-12-17

Jak w tytule, równo setka felietonów z "Dużego Formatu", nie muszę pisać, że wspaniałe te felietony? O filmie, teatrze, literaturze, Episkopacie, wierze i nie, religii, ogólnie o sztuce, a nade wszystko o ludzkiej miernocie i głupocie, przyznać należy, że i o geniuszu kilka się zdarzyło. Rzecz zdecydowanie warta przeczytania!

Dariusz | 2018-11-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2018