La giovinezza
Maciek

Hit festiwalu w Cannes w 2015 roku. Powieść Paola Sorrentino to zbeletryzowany scenariusz jego najnowszego filmu z Michaelem Cainem, Harveyem Keitlem, Rachel Weisz i Jane Fondą w rolach głównych. Dwaj przyjaciele Fred i Mick - wybitny kompozytor i sławny reżyser - spędzają wakacje w alpejskim kurorcie pełnym niezwykłych gości. Wspominają swoje życie, próbując, każdy na swój sposób, rozliczyć...

Dwaj przyjaciele Fred i Mick - wybitny kompozytor i sławny reżyser - spędzają wakacje w alpejskim kurorcie pełnym niezwykłych gości. Wspominają swoje życie, próbując, każdy na swój sposób, rozliczyć się z przeszłością, pogodzić z tym, co nieuniknione.

W tej niezwykłej książce, pełnej emocji i błyskotliwego humoru, Paolo Sorrentino przypomina, że metryka to nie wszystko. Że człowiek jest młody, póki nosi w sobie pasję, i że jesień życia nie musi się sprowadzać do ciągłego wsłuchiwania się w nieubłagane tykanie zegara.

źródło opisu: www.Rebis.com.pl

źródło okładki: www.Rebis.com.pl

Anna | 2016-12-12
Przeczytana: 09 grudnia 2016

"Młodość" Paolo Sorrentino jest jak przyjemna piosenka. Przepiękna i poruszająca. Warto się wsłuchać. Niech nikogo jednak nie zmyli tytuł. To książka o starości.GORĄCO POLECAM!

VenusInFur | 2015-11-03
Przeczytana: 25 września 2015

„Ot, życie – wypada rzec”

Często interesujący efekt przynosi twórczość literacka wygenerowana przez uznanych reżyserów filmowych. Przykład włoskiego filmowca Paolo Sorrentino, który postanowił ku zaskoczeniu swoich odbiorców, przedzierzgnąć się w literata, tylko tę konstatację potwierdza. Udana to – i miejmy nadzieję – nie chwilowa konwersja, bo zarówno w filmie, jak i na literackim poletku reżyser ma nam coś istotnego do zakomunikowania. W naszej rodzimej kulturze również można twórców oscylujących na granicy literatury pięknej i filmu wskazać – choćby w postaci Jana Jakuba Kolskiego, autora może nie wybitnych, lecz całkiem przyzwoitych powieści „Dwanaście oddechów”, „Egzamin z oddychania” czy wydanego ostatnio „Lasu, 4 rano”.

Trudno w „Młodości” Paolo Sorrentino (podobnie zresztą jak w przypadku pisarstwa Kolskiego) doszukiwać się znamion arcydzieła, lecz z pewnością poprzez podejmowaną problematykę ta mini powieść (także i film) posiada swój niemożliwy do zanegowania ciężar....

Muminka | 2016-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 września 2016

Starość też jest piękna i bogata w przeżycia. proza subtelna, adaptowany scenariusz filmu, który chętnie bym obejrzała ze względu na charyzmatyczną obsadę. Michael Caine i Harvey Keitel to wspaniali aktorzy z doskonałym warsztatem.
Fabularnie niewiele się dzieje, ot dwaj staruszkowie zażywają dostępnych im uciech w alpejskim kurorcie. Towarzyszą im dzieci, kotóre stanowią małżeństwo. Niestety Julian i Lena tkwią w głęboki kryzysie, az wreszie Julian skłąda papier yrozwodowe. Czy taaka emocjonana szarpanina między małżónkamiwpłynie na przyjaźń Micka i Freda? fred to wybitny kompozytor, nie chcący porzucać zawodowego życia. Z kolei Mick przeszedł już na emeryturę, był reżyserem.
Dużo refleksji o starości, aktywnym życiu, przyjemnościach niedostępnych dla seniorów, tudzież o postępie medycyny. Bywalcy ośrodka to międzynarodowa ekipa, w której nie brak przebrzmiałych sław lub młodych pracowników.

(Zacznę od przeprosin za rozsiewanie pornografii po internetach, czyli od kwestii wydania. Dotąd sądziłam, że wszyscy już uzgodnili, iż wtryniać w zamysł grafika się nie będą, o ile okładka nie zgwałci nikomu oczu swą estetyką i będzie nadawała się do czytania w miejscach publicznych. Młodość jest tak uroczą książeczką, że aż chcę się ją włożyć do torebki. No ale w szkole se nie poczytam. I tą smutną konstatacją chciałabym zakończyć temat).

Długo wahałam się, czy sięgnąć po Młodość. Kilka razy oglądałam ją w bibliotece i odkładałam z powrotem na półkę. Filmu nie widziałam i choć gatunek jak najbardziej mieści się w kręgu moich zainteresowań, to jakoś mnie przesadnie do niego nie ciągnęło. Odrzucał mnie również termin zbeletryzowany scenariusz. Książki na podstawie filmów są ble z definicji, ale żeby tak w ogóle scenariusz żywcem? Wykraczało to poza moje możliwości pojmowania. I choć tak jest nadal, to wiem, że chcę więcej takich cudeniek.

Książka (nazywajmy ją tak dla ułatwienia)...

Piotr | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Wesołe jest życie staruszka? Chyba jednak niekoniecznie.

Nimmo | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

"Starości! ty nad poziomy wylatuj"
Kompozytor Fred i reżyser Mick, starsi panowie dwaj, przyjaciele którzy mówią sobie tylko o "pięknych rzeczach" spędzają czas w alpejskim kurorcie. Fred jest już na zawodowej emeryturze i z całych sił próbuje nie wracać do zajęć które pełnił przez całe życie. Mick, odwrotnie, chce być jak najdłużej "czynny", chce tworzyć by pozostawić po sobie ślad.
A w tle cała plejada najróżniejszych postaci, poczynając od dorosłych dzieci, poprzez (chyba) pewnego znanego argentyńskiego piłkarza, a na Miss Universe kończąc.
Mimo że książka ta jest zbeletryzowanym scenariuszem, czyta się ją całkiem dobrze, krótkie rozdziały łączą się płynnie dzięki głównym postaciom i ich wyważonym dialogom. Paolo Sorrentino zachował idealne proporcje, bo gdy w jednej scenie "uderzy" nas starość, w następnej "zaatakuje" nas młodość. Gdy jedni z bohaterów z nostalgią wspominają przeszłość, inni z nadzieją patrzą w przyszłość. Wzruszenie zawsze idzie w parze ze śmiesznością, a...

Silverka_1955 Ewa | 2017-07-16

Świetne, odniosłam wrażenie że z całego wachlarza gości kurortu najstarsi (duchem) byli ci z najmłodszą metryką i na odwrót: najmłodsi wydawali się ci staruszkowie pytający się codziennie o ilość oddanego moczu!

anetapzn | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

W maju premierę w Cannes miał doskonały (jak wynikało z wielu recenzji) film Paolo Sorrentino Młodość. Podobno absolutnie genialny, wymykający się jakimkolwiek ocenom. Kino najwyższej klasy.
Nic więc dziwnego, że w momencie, gdy tylko ukazała się w zapowiedziach książka, która powstawała równocześnie z kręceniem filmu, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.
Książka opowiada oczywiście tę samą historię, którą można poznać w filmie. Generalnie do zbeletryzowanych scenariuszy filmowych podchodzę z dystansem, niekiedy nie jest to dobra twórczość. W tym przypadku było inaczej. Książkę liczącą niespełna 200 stron, czyta się doskonale, szybko, z uśmiechem na ustach. Rozdziały są krótkie, niczym stop klatki filmowe. Niesamowici bohaterowie, pełni uroku starsi panowie dwaj w akcji i wiele, wiele innych niebanalnych postaci. Jeden ze wspomnianych przyjaciół to emerytowany kompozytor i dyrygent Fred Ballinger, drugi - reżyser filmowy Mick Boyle. Wielka ponadczasowa męska przyjaźń, alpejski...

CykloCzytelnik | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Książka inna niż wszystkie, trochę jak scenariusza, trochę jak pokaz slajdów. Sens odnajdujemy na końcu. Książka pełna refleksji, zamyślenia ale też co rzadkie ...inteligentnego dowcipu. Nie takiego "haha", który wychodzi z buzi, ale takiego, który wychodzi z duszy. Dowcip tak zaskakujący, że w pociągu udało mi się parsknąć bez zapowiedzi. Zaskakująca też jest śmierć w tej książce ... Scena pokazana na okładce mówi wszystko haha starsi PRZYJACIELE patrzą na młodość i wspominają. Wbrew pozorom nie ma czym się smucić - samo życie :)

Kot Astronauta | 2016-08-26

Niewyobrażalnie boli mnie, że książka oparta na jednym z moich ukochany filmów zeszłego roku jest tak fatalnym tworem. Sorrentino, reżyser z ciebie świetny, ale pisać to ty nie potrafisz. Co trzy minuty rzucałem książką z krzykiem "jezu, jakie to koszmarne".

TOP5 prezentów na Gwiazdkę (na siedmiu podstronach)

Początek grudnia to ostatni dzwonek na przemyślane prezenty Gwiazdkowe. Potem następuje szał zakupów i w koszykach lądują dziwne rzeczy. Aby oszczędzić Wam czasu, a Waszym bliskim rozczarowań z nieudanego podarunku przygotowaliśmy zestawienie książek polecanych przez nas pod choinkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!