Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof

Tłumaczenie: Izabela Matuszewska
Wydawnictwo: Albatros
Special Topics in Calamity Physics

Inne wydania

Ta książka została przez New York Timesa uznana za jedną z pięciu najlepszych powieści 2006 roku. Recenzenci docenili nie tylko język i narrację, ale liczne odniesienia do literatury, filmu i filozofii. Blue de Meer ma 16 lat oraz nieprzeciętną wiedzę. Swoje oczytanie zawdzięcza ojcu, wykładowcy politologii. Gareth de Meer gardzi renomowanymi uczelniami od śmierci żony prowadzi tryb życia współczesnych koczowników, przenosząc się z jednego małego college&u do drugiego. Każdą wolną chwilę wykorzystuje na dokształcanie córki. Mając na względzie jej dobro, decyduje się zaprzestać tułaczki i zapisuje Blue do prywatnego liceum. Dziewczyna dołącza do elitarnej grupki podopiecznych charyzmatycznej nauczycielki Hannah Schneider. Wspólny wyjazd na biwak kończy się tragedią. Blue znajduje Hannah powieszoną. Choć policja orzeka samobójstwo, dziewczyna wszczyna śledztwo...

Krystyna | 2014-03-29

Wiedziałam, że taki tytuł musi oznaczać niezwykłą zawartość i nie myliłam się.
Bogactwo języka, niebanalne porównania, odniesienia do literatury zaskakują i oczarowują.
Pierwsza książka, którą przeczytałam po tej, wydała mi się potwornie banalna (i nie jest to tylko moje zdanie). Ta niezwykła książka pozwala przenieść się do świata, w którym ludzie przeczytali coś więcej niż musieli, do tego zrozumieli tekst, ...niewiarygodne...i spowodowało to inteligentne refleksje.
Bohaterka stwierdziła, że wsadzono ją do towarzystwa „jak łyżką do butów”. Przyjaciółka dała jej radę jak ma się przedstawiać poznając faceta w barze: „zawsze mów, że świata nie widzisz poza inżynierią chemiczną. Ludzie nie mają pojęcia co to jest, a samo słowo brzmi tak paraliżująco, że nikt cię nie będzie pytał o szczegóły”.
Facet w knajpie przy autostradzie „lustrował (ją) od góry do dołu wzrokiem mówiącym, że niczego nie pragnie bardziej niż zajrzeć (jej) pod maskę i zbadać (jej) karburator.”
„Toaleta (w barze)...

adamats | 2014-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2014

Rzut oka na półki czytelników, na których umieszczono tę pozycję, potwierdza jedynie konfuzję panującą w moim umyśle w związku z próbą zakwalifikowania tej książki do jakiegoś gatunku, do czegokolwiek. Nawet sporo - „Przeczytane”, „Chcę przeczytać” i „Posiadam”, symboliczne „Ulubione” aż 10 „Teraz czytam” i jakieś pojedyncze sztuki na półkach oznaczonych rocznikami przeczytania. Nikt, absolutnie nikt nie pokusił się o wstawienie „Wybranych zagadnień…” na jakąkolwiek własną, osobiście utworzoną i wymyśloną półką. Zachęcająca – w zamierzeniu – do przeczytania książki Marisshy Pessl notatka od wydawcy pogłębia jedynie chaos. No bo jakże to - Nabokov, Salinger i Hitchcock w jednym? Wariactwo jakieś! Przejrzałem swoje półki na LC i stwierdziłem, że rzeczywiście najbezpieczniej będzie pozostawić ją w towarzystwie innych „Przeczytanych”, choć najchętniej umieściłbym tę książkę w kategorii „Gruba powieść” albo w kategorii „Nie próbuj uczyć się przy tej lekturze szybkiego czytania”....

vAnitas | 2012-06-17
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof" czekały na mnie w metalowym koszu w jednej z kłobuckich "Biedronek", przywalone stertą chudziutkich książek dla dzieci i paroma kryminałami, które wcale mnie nie zachwyciły. Co mnie zainteresowało? Cóż, najpierw okładka, ładna róża i motylek nie za bardzo komponowały się z dziwnym tytułem. Chwyciłam tomiszcze w ręce. Twarda okładka, to dobrze. Lubię, gdy na grzbiecie książki nie tworzą się zagniecenia. Ale o jakich "zagadnieniach z fizyki katastrof" pisała Marisha Pessl?

Książka musiała poczekać parę tygodni na swoją kolej, ponieważ przytłoczona byłam lekturami szkolnymi oraz paroma egzemplarzami Kinga oraz kryminałami Mankella. Gdy już uporałam się ze wszystkim, nadszedł czas na tą zagadkową książkę (zagadkowa - nigdy nie słyszałam o tej autorce, ciekawił mnie dziwny tytuł, a nawet na LubimyCzytac.pl, nie było o niej wielu opinii).

Nie chcę wszystkiego zdradzać w recenzji. Postaram się powiedzieć to tak: gdyby nie dziwny rozwój wydarzeń,...

aredhela | 2015-03-30
Przeczytana: 29 lipca 2013

Połączenie "kryminału" z powieścią o dojrzewaniu we współczesnych USA.

Bardzo powoli się rozwija i miejscami jest ciężka, ale zakończenie dosłownie zwala z nóg. Zakończenie jest też - paradoksalnie - powodem, dla którego został mi po niej spory niedosyt, jest zbyt otwarte jak dla mnie. Ale generalnie przypadła mi do gustu i mogę ją spokojnie polecić miłośnikom tajemniczych historii.

Mnie osobiście bardzo podobały się żartobliwe i celne opisy osób spotykanych przez główną bohaterkę oraz spis treści złożony z tytułów autentycznych książek (wracałam do niego po każdym przeczytanym rozdziale, żeby porównać to, co właśnie przeczytałam, z tytułem "lektury obowiązkowej" :)

nikita181 | 2011-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Inteligentna, dowcipna, pouczająca...Mimo, że już dawno temu przestałam być nastolatką, przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Co za erudycja, jakie oczytanie!na pewno do niej wrócę, bo nie sposób zapamiętać i ogarnąć to wszystko, co tam się dzieje. Bardzo zajmująca książka, ale polecam tylko tym, którzy nie boją się wyzwań, lubią każdą literaturę i są cierpliwi.

geokuba | 2013-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Rewelacja! Połączenie Irvinga z Chandlerem (te metafory i porównania...). Czyta się świetnie. Takich zdań, jak na przykład:
"Niebu ktoś przyłożył w pysk i było teraz jednym wielkim siniakiem", albo
"Obok niej siedziała Eva Brewster, rzuciła mi pokrzepiający uśmiech, ale zaraz go cofnęła, jakby pożyczyła mi chusteczkę, żebym ją zabrudziła",
jest zatrzęsienie. Świetnie się czyta i dużo niewymuszonego śmiechu jest przy tym. Lubię jak autor wszystkie wątki doprowadza do końca, nie tworzy sztucznych naciągań, ani nie gubi się w nich i nie stosuje łatwych rozwiązań. Tutaj jest wszystko na tip top. A że niektóre sprawy pozostają niewyjaśnione? No cóż, główna bohaterka - Blue, opowiada nam ile sama wie, i jak do niektórych rzeczy doszła drogą dedukcji. Jeżeli ona czegoś nie wie, to i my też. Możemy się tylko domyślać, np kto zabił. Ale właśnie w tym tkwi siła tej książki. Nie dostajemy wszystkiego na tacy. Ładnie to wyjasnia ojciec Blue, na podstawie zakończenia filmu...

Siena | 2012-11-12
Przeczytana: październik 2012

Książka,którą czyta się zdecydowanie nie po to, by śledzić główną fabułę , ale obserwować analityczne podejście do świata głównej bohaterki. Świetny styl, porównania, opisy momentami wyjątkowo dobitne i zabawne. Choć główny wątek na końcu okazał się kompletnie irracjonalny i wyciągnięty "znikąd", warto przeczytać dla samej przyjemności z dygresji (które sa główną składową tej książki).

aeble | 2012-06-13
Przeczytana: 28 maja 2012

Blue van Meer ma 16 lat i wybitny umysł. Wraz z ojcem, wizytującym wykładowcą akademickim jeździ po całym kraju, nigdzie nie zagrzewając miejsca na dłużej - do czasu, gdy niespodziewanie dla dziewczyny osiadają w Stockton w Kalifornii. Tam poznaje Hannah Schneider - tajemniczą nauczycielkę, skupiającą wokół siebie grupę "Błękitnych". Szkolna elita niechętnie przyjmuje w swoje kręgi Blue, a napięcie między nimi osiąga apogeum, gdy charyzmatyczna pedagog zostaje znaleziona martwa. I choć policja orzeka samobójstwo, Blue podejmuje własne śledztwo, a to, co odkrywa, przerasta jej najśmielsze oczekiwania.

Mimo odstraszającej okładki, po "Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof" naprawdę warto sięgnąć. Główna bohaterka wzbudzi sympatię chyba każdego mola książkowego - oczytana i ponadprzeciętnie inteligentna sypie cytatami jak z rękawa. Jest przy tym po dziecięcemu naiwna, a zarazem wyjątkowo przenikliwa. Uczepiona spódnicy ojca, istnego Pigmaliona, z każdą stroną prowadzi nas głębiej w...

Magdalena | 2012-02-20

Książka znalazła się na mojej półce dzięki bardzo promocyjnej cenie (Tania Książka, oczywiście). Nie żałuję, że ją kupiłam, jestem wręcz zadowolona. Co prawda zawiera parę błędów, które umknęły korektorowi, ale wybaczam te niedociągnięcia (chociażby w tekście promocyjnym zamiast: „Blue van Meer”, wydrukowano: „Blue de Meer”).
Zaczynając od tytułu. Jest bardzo ciekawy i zastanawiający, okładka została tak zaprojektowana, że na pierwszy plan rzuca się fraza : Wybrane zagadnienia z fizyki, natomiast kluczowe słowo „katastrof” przechodzi jakby na dalszy plan. Skutkuje to tym, że osoby zerkające na książkę po raz pierwszy są przekonane, że czytam coś związanego z fizyką (i nie ukrywają zdziwienia, czemu nie mogę się dziwić). Jest to dość ciekawy efekt.
Przechodząc do fabuły. Narratorka już od samego początku zdobyła moją sympatię. Oczytana szesnastolatka, potrafiąca rzucać cytatami najwybitniejszych filozofów i pisarzy świata, znająca „trudne słowa”, najlepsza uczennica, która w...

skumperlak | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Dla mnie rewelacja! Książka napęczniała aluzjami, metaforami i świetlistymi porównaniami. Narratorka - nastoletnia Blue, którą od początku obdarzyłam bezkrytyczną sympatią, zamęczająca czytelnika ponadprzeciętną erudycją, która męcząca wcale nie jest - a fascynująca i owszem; dokonuje mozolnego przewartościowania swojego życia. Dobrze skonstruowana i wciągająca fabuła, świetne zakończenie.