Neverworld Wake

2019-01-16
2018-06-07
Zuzanna Byczek

Wczoraj to jutro. Znowu*

Niepowtarzalna i oryginalna. Trochę długo się rozkręca ale potem szybko wsiąkamy w bieg wydarzeń. Zagadka śmierci Jima ma drugie dno i ten plot twist na końcu to taka wisienka na torcie. Jest to książka dla młodzieży, na uwagę zasługuje jej przesłanie aby żyć i cieszyć się życiem,pokazuje również jak niebezpieczne mogą być
relacje z ludźmi,ktorych uważamy za przyjaciół dlatego myślę,ze chciałabym aby moi synowie ją kiedyś przeczytali.
Polecam.

relacje z ludźmi,ktorych uważamy za przyjaciół ...

Spodziewałam się czegoś innego, ale muszę przyznać, że wciągnęła mnie ta książka i bardzo mi się podobała. Nie spodziewałam się, że w momencie kiedy będę odkładać lekturę zacznie mi w głowie kiełkować się wiele rozwiązań i pomysłów. Sądziłam, że jednak to będzie spokojne czytanie, a tu jednak fabuła zaintrygowała mnie mocno.

Obawiałam się trochę, że będzie to wyglądało jak w filmie “Dzień Świstaka”, powtarzany ciągle jeden dzień i bohaterowie po prostu będą coś zmieniać, a tu pomysł autorki był całkowicie inny i bardzo mi się podobał, bo można było się dowiedzieć więcej o bohaterach, o przeszłości, ale przede wszystkim o tym jak każdy postrzega całość.

Co lubię w takich książkach? Przede wszystkim nieprzewidywalność, bo myślisz, że masz rozwiązanie na końcu dłoni, a okazuje się, że jest całkiem inne i na pewno wbije Cię w fotel.

Bardzo dobra literatura młodzieżowa, która ma połączenie fantastyki z dobrym naprawdę kryminałem, a nawet thrillerem. Jak wcześniej unikałam literatury takiej młodzieżowej, to kolejny raz przekonuje się, że jest co czytać. Polecam.

Obawiałam się trochę, że będzie to wyglądało...

1957

Początkowo zapowiadało się, że autorka wykorzysta motyw, który już nie raz stosowany był w literaturze i filmie: zapętlenie losów bohaterów do jednego i tego samego dnia. Szczęśliwie jednak w "Neverworld Wake" pomysł zaaranżowano dość oryginalnie i ciekawie.

Tutaj grupa nastolatków znalazła się w swego rodzaju zawieszeniu w bycie, który określili jako "nieświat" z powodu wypadku, w którym ponieśli śmierć. Skazani zostali na przeżywanie tego samego dnia dopóty, dopóki jednogłośnie nie wybiorą, kto z nich ma przeżyć i wrócić do realnego życia. Przy okazji wykorzystali ten dziwny stan do rozwiązania zagadkowej śmierci swojego przyjaciela. Śmierci, do której - jak się okaże - po trochu dołożyło się każde z nich.

W sumie wyszła z tego dość interesująca opowieść, niekoniecznie tylko dla młodzieży ;)

To moje drugie spotkanie z twórczością tej autorki. Po lekturze jej debiutanckiej powieści, sądziłam, że wiem, czego mogę się spodziewać tym razem... Myliłam się i to grubo, historia zaskoczyła mnie kilka razy,
a zakończenie to już był kompletny szok🤯

Nie bardzo wiem co napisać, żeby zachęcić Was do lektury, a jednocześnie nie zdradzić zbyt wiele szczegółów
z samej fabuły i nie zepsuć przyjemności z odkrywania kolejnych tajemnic.

Główni bohaterowie to piątka przyjaciół. Poznajemy ich, rok po zajściu tragicznych wydarzeń, które nieodwracalnie zmieniły każdego z nich.
Jedna z dziewcząt straciła nawet zupełnie kontakt z resztą grupy. Po pewnym czasie postanawia jednakże odnowić znajomość, aby poznać prawdę na temat przeszłości. Nie jest bowiem w stanie uwierzyć w oficjalnie przedstawioną wersję wydarzeń.

Jeśli chcecie dowiedzieć się:
Jakie będą konsekwencje tego spotkania?
Jakie tajemnice ujrzą światło dzienne?
Czy przyjaciołom uda się powrócić do dawnych relacji?
Czy odzyskają utracone zaufanie?
Co oznacza tytuł powieści?
Dlaczego autorka pisze o dokonaniu jakiegoś wyboru?
To z całego serca zachęcam Was do sięgnięcia po poniższą powieść.
Jest to kolejna genialnie skonstruowana, mądra, poruszająca egzystencjalno-moralne kwestie oraz pełna niedomówień powieść. Podczas lektury odkrywamy kolejne fakty z życia bohaterów, poznajemy ich charaktery, dostrzegamy słabości. Z czasem dowiadujemy się również coraz więcej na temat tragicznych wydarzeń. Nic nie jest tutaj, takie, jakim się wydaje, nikt nie jest idealny i kompletnie niewinny...

Więcej nie zdradzę, żeby nie zepsuć nikomu frajdy z lektury🤐

Polecam w 100% ze względu na ciekawych bohaterów, świetnie skonstruowaną fabułę, zaskakujące zwroty akcji i skłanianie do refleksji nad najważniejszym kwestiami🔥

a zakończenie to już był kompletny szok🤯

z samej...

Nie bardzo wciągająca książka, czytałam ją raczej od niechcenia. Nie było w niej nic takiego co sprawiłoby, żebym ją z trudem odkładała.
Jest raczej przeciętna.

Jest raczej przeciętna.

Zdumiewająco dobre połączenie kryminału, thrillera i fantastyki. Do tego zaskakujące zakończenie, czyli wszystko czego potrzeba Czytelnikowi. No prawie, bo każdy ma swoje wymagania. Lektura interesująca, wciągająca i kiedyś na pewno do niej powrócę. Polecam

glowna bohaterka czasami mnie wkurzala, niezly plot twist na koncu

glowna bohaterka czasami mnie wkurzala, niezly plot twist na koncu

Książka układa się logicznie w jedną całość i jestem usatysfakcjonowana.
Zagadka ciekawa. Nie spodziewałam się niektórych zwrotów akcji i byłam pozytywnie zaskoczona.
Nie jest to wybitna pozycja, pomysł na pętlę czasową jest powszechnie wykorzystywany, ale bardzo przyjemna lektura na 2-3 dni, bo tyle mi zajęło przeczytanie tej książki.

Książka układa się logicznie w jedną całość i jestem usatysfakcjonowana.

Na początku trochę ciężko czytało mi się tę książkę, ze względu na opisy i też nie byłam pewna czego się spodziewać. Jednak od jakiejś 1/3 książki moje wątpliwości zniknęły i się wciągnęłam.
Główna bohaterka mnie zaskakiwała, podobnie jak częste zwroty akcji. Powoli ujawniane tajemnice budziły moją ciekawość i budowały napięcie. Miałam już mniej więcej wyrobioną opinię o głównej bohaterce, ale pod koniec miło się zaskoczyłam zwrotem akcji z jej strony i wtedy stwierdziłam, że oceniam książkę na 8.
Jedyne do czego właściwe mogłabym się przyczepić to opisy, które czasem zdawały się spowalniać akcję i miejscami były dosyć szczegółowe i skomplikowane.
Ogólnie książka była ciekawa i polecam!

"Never World Wake" opiera się na kliszach. Młodzi, atrakcyjni ludzie w przeddniu rozpoczęcia "dorosłego" życia. Bogaty, ale powleczony patyną dziejów dom na odludziu. "Koszmar minionego lata" , czyli niewyjaśniona śmierć, o której każdy coś wie, ale milczy. I "dzień świstaka" czyli pętla czasowa, w które uwięziono bohaterów.

Na pierwszy rzut oka, nie jest to szkielet fabuły, który mógłby jeszcze kogoś zanęcić. Ile już widzieliśmy/czytaliśmy w podobny sposób skonstruowanych historii? Nawet stopniowe rozwikływanie tajemnic, jakie skrywają się w życiorysach bohaterów, układa się w sposób schematyczny, znany z dziesiątek kryminałów(dobro może okazać się najgorszym złem, zło dobrem, a katastrofa jest wynikiem symultanicznych działań wszystkich bohaterów)
Jednak, mimo przewidywalności, jest w tej powieści coś magnetycznego. Zapewne to kompilacja atrakcyjnej formy(plastyczny język) oraz uniwersalnej i poruszającej treści (motyw przerwanego nagle młodego życia, konfrontacja miłości ze śmiercią, początku z kresem żywota).

Moim głównym zastrzeżeniem jest fakt, że "Never World Wake" NIE DORÓWNUJE poprzednim powieściom Marishy Pessl. "Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof" oraz "Nocny film" były wystrzałowe, genialne, przewrotne, jawiły mi się niczym uderzenie obuchem w głowę. Ta publikacja niestety nie trzyma tego poziomu. Jest dobra, a byłaby super, gdyby nie poprzedniczki, z których garściami czerpie, jednocześnie do nich nie dorastając.

Zarówno kryminalna zagadka, jak i bohaterowie są bladym odbiciem swych prekursorów z "Wybranych zagadnień z fizyki katastrof" oraz z "Nocnego filmu"
Razi mnie, że piątka(czy raczej szóstka, bo muszę doliczyć nieżyjącego, ale obecnego wciąż Jima) młodych ludzi z "Never World Wake" aż nadto przypomina nadętych Błękitnych z "Fizyki katastrof". Wierchuszka szkolnej hierarchii, młodzi prawie bogowie, szczęściarze obdarowani przez Los wzajemną złocistą przyjaźnią. Wąskie, zwarte i elitarne grono, do którego każdy szkolny przeciętniak chciałby należeć. Whitley to właściwie kopia charakterologiczna i wizualna Jade Churchill Whitestone (buńczuczna poza, impulsywność, ponadprzeciętna uroda, bezwstydne bogactwo) Zaś narratorka powieści, Bee Hartley uparcie przywodzi na myśl uproszczoną wersję Blue van Meer. Introwertyczka, chroni przed światem swoje reakcje i przemyślenia, pozornie bezbarwna i nieszkodliwa, w rzeczywistości jest w niej kluczowa struktura, decydująca o kształcie świata przedstawionego. W tym gronie jedynie Martha jest postacią nową i odmienną od dziewczyn z St Gallway. Natomiast mężczyźni z "Never World Wake", nie wiedzieć czemu, zlewają się w mało rozpoznawalną masę. Ciekawe, że Cannon, Kipling, a także zmarły Jim jawią się jako wulkany kreatywnosci, osobowosci magnetyczne, o wielkich talentach towarzyskich, blyskotliwi i pociągający (każdy na swój sposób). Od nadmiaru ich zalet można oszaleć. Dla mnie to rozmaite, rozwodnione nieco mutacje czarującego księżycowego chłopca, Charlesa Lorena z Błękitnych.
Koncept snu na kawie, wewnętrznego koszmaru, w którym zostaliśmy uwiezieni, wykorzystany był już w "Nocnym filmie". Pętla czasowa jest więzieniem bohaterów, być może wytworzonym wyłącznie w glowie, podobnie jak przeżycia dziennikarza Scotta MacGratha, szukającego dowodów zbrodni w posiadłości legendarnego reżysera filmów grozy. W obu przypadkach nie dostajemy jednoznacznej odpowiedzi, czy opowiedziana nam historia była prawdą czy też snem na jawie, a może prawie agonalnym majakiem.
Pojawia się też motyw uzdolnionego muzycznie, genialnego dziecka. Ashley Cordova rozdwoiła się i przeistoczyła w postaci Bee i Jima.

"Never World Wake" nie jest tak dobra jak "Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof" czy "Nocny film" i pod tym względem, mnie, jako admiratorkę twórczości Marishy Pessl, rozczarowują. Rozwiązanie zagadki nie jest aż tak piętrowe i po wielokroć zaskakujące, na jakie liczyłam. Nie odbiera dechu, jak w przypadku starszych powieści, natomiast niewątpliwie bardziej nadaje się dla celow ekranizacji. To modelowy scenariusz thrillera, byle by go tylko nie spieprzyć w produkcji. Czekam zatem na serial Netflixa i mam nadzieję, że nie utraci on niesamowitej, dusznej atmosfery, którą utrzymuje powieść.

Na pierwszy rzut oka, nie jest to szkielet...

• Przeczytane w 2019

Video